• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Run For Love 5K Results
RUN FOR LOVE 5K RUN/WALK
November 22, 2014
Church at Viera, Viera, FL
Race Director: Stephanie Strodtman, stephanie.strodtman@brevardfp.org
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   633 Robert Longstreet       M    52 Indialantic FL          18:41.2   18:41.2  6:01 
    2   1   642 Dina Viselli            F    29 Melbourne FL            20:50.2   20:47.8  6:42 
    3   2   644 David Carrier           M    30 Melbourne FL            20:50.4   20:47.9  6:42 
    4   3   557 Chip Gorman             M    52 Plano TX                21:16.4   21:15.4  6:51 
    5   4   637 Timothy Funke           M    56 Melbourne FL            21:23.9   21:23.9  6:54 
    6   5   526 John Lachance           M    58 Melbourne FL            21:35.3   21:34.8  6:57 
    7   6   597 Andre Vermeulen         M    26 Hoffman Estates IL      21:53.5   21:48.9  7:02 
    8   7   559 Bob Pellen              M    58 Wokingham GB            21:55.5   21:51.9  7:03 
    9   8   655 Tim Woodson             M    32 Melbourne FL            22:19.6   22:18.9  7:11 
   10   9   649 Dan Gleason             M    27 Kissimmee FL            22:43.7   22:41.6  7:19 
   11   2   634 Michelle Longstreet     F    43 Indialantic FL          22:47.7   22:47.7  7:21 
   12  10   657 Tim Zbikowski           M    62 Maple Grove MN          23:06.1   23:04.5  7:26 
   13  11   645 Don Piercy              M    53 Melbourne FL            23:13.7   23:13.2  7:29 
   14  12   640 Trent Riley             M    08 West Melbourne FL       23:51.2   23:50.1  7:41 
   15   3   595 Aga Krempa              F    28 Addison IL              24:24.6   24:20.8  7:51 
   16  13   568 Greg Griffin            M    57 Cocoa Beach FL          24:29.0   24:21.8  7:51 
   17  14   641 Chase Riley             M    10 West Melbourne FL       24:34.2   24:32.4  7:54 
   18   4   596 Lauri Magyoran          F    40 Palm Beach Gardens FL   24:45.0   24:41.0  7:57 
   19  15   602 Adam Copley             M    32 Cocoa FL                25:16.0   25:11.2  8:07 
   20  16   643 Mario Peral             M    30 Orlando FL              25:29.3   25:19.7  8:10 
   21   5   617 Teresa Duce             F    55 Satellite beach FL      25:27.5   25:27.1  8:12 
   22   6   572 Marissa Johnsey         F    24 Cape Canaveral FL       25:53.4   25:51.2  8:20 
   23  17   656 Jesse Mull              M    32 Clarksville TN          26:00.5   25:57.3  8:22 
   24  18   525 Christopher Goncalo     M    49 Melbourne FL            26:19.2   26:16.1  8:28 
   25  19   552 Wayne Wilkerson         M    56 Merritt Island FL       26:20.2   26:17.4  8:28 
   26  20   534 Scott Allen             M    28 Melbourne FL            26:25.6   26:17.5  8:28 
   27  21   631 George Oswald           M    63 Indian Harbour Beach    26:38.3   26:35.2  8:34 
   28  22   591 Brennan Chace           M    15 Viera FL                26:46.6   26:37.7  8:35 
   29   7   646 Cindy Koehler           F    52 Rockledge FL            27:36.9   27:32.8  8:52 
   30   8   611 Kara Turey              F    40 Palm Bay FL             27:38.0   27:36.8  8:54 
   31   9   661 Amy Fuller              F    31 Melbourne Beach FL      30:05.4   27:37.2  8:54 
   32  23   614 Gerald Egleson          M    40 Rockledge FL            27:47.2   27:43.6  8:56 
   33  24   546 Willis Lowell           M    48 Palm Bay FL             27:53.1   27:49.6  8:58 
   34  25   543 Bill Jarvis             M    54 Melbourne FL            27:56.7   27:50.3  8:58 
   35  10   527 Laurie Ann Wilamowski   F    43 Melbourne FL            27:56.6   27:52.7  8:59 
   36  26   561 Dan Greenlee            M    66 Palm Bay FL             28:06.9   27:55.4  9:00 
   37  27   654 Stephen Pilkenton       M    49 Rockledge FL            28:11.6   28:01.4  9:02 
   38  11   648 Cierra Henderson        F    25 Kissimmee FL            28:20.9   28:16.3  9:06 
   39  12   551 Linda Lundstedt         F    53 West Melbourne FL       28:25.8   28:21.6  9:08 
   40  13   660 Angie Friers            F    43 Melbourne FL            28:41.5   28:34.8  9:12 
   41  28   662 Mike Fuller             M    31 Melbourne Beach FL      31:20.0   28:51.2  9:18 
   42  14   541 Melodie Esposito        F    59 Melbourne FL            29:05.5   28:59.8  9:20 
   43  29   651 Derwin Oviedo           M    34 Satellite Beach FL      29:21.8   29:14.4  9:25 
   44  15   653 Robin Fratto            F    51 Merritt Island FL       29:48.9   29:39.5  9:33 
   45  16   549 Yvette Nelson           F    49 West Melbourne FL       29:49.4   29:43.3  9:34 
   46  17   650 Amberly Zammiello       F    30 Satellite Beach FL      29:52.4   29:45.0  9:35 
   47  18   659 Sharyn Minner           F    29 Melbourne FL            29:56.3   29:49.8  9:37 
   48  19   623 Francy Kilzi            F    40 Orlando FL              30:12.7   30:01.3  9:40 
   49  20   540 Alli Nevin              F    41 Melbourne FL            30:06.8   30:01.6  9:40 
   50  30   647 Ryan Baie               M    31 Melbourne FL            30:33.0   30:23.5  9:47 
   51  31   530 Jim Schroeder           M    67 Indialantic FL          30:31.0   30:25.1  9:48 
   52  32   560 Greg Mckay              M    67 Cape Canaveral FL       31:50.2   30:27.2  9:49 
   53  21   618 Gail Thuraphan          F    39 Melbourne FL            30:42.1   30:32.2  9:50 
   54  22   632 Marion Oswald           F    57 Indian Harbour Beach    30:51.9   30:44.4  9:54 
   55  23   547 Catherine Evans         F    37 Melbourne FL            31:03.4   30:54.4  9:57 
   56  33   554 Gerry Fahey             M    71 Melbourne FL            31:08.1   31:08.1 10:02 
   57  24   573 Mandy Karl              F    35 Rockledge FL            31:18.7   31:11.7 10:03 
   58  25   658 Carol Klitzke           F    67 Maple Grove MN          31:19.0   31:13.6 10:04 
   59  34   567 John Heilner            M    65 Satellite Beach FL      31:55.4   31:44.3 10:13 
   60  26   612 Ashley Yowell           F    30 Melbourne FL            31:56.4   31:50.2 10:15 
   61  35   652 Bob Trautvetter         M    63 Rockledge FL            32:15.0   32:09.4 10:21 
   62  36   604 Jim Clamons             M    61 Palm Bay FL             33:17.2   32:17.9 10:24 
   63  27   584 Alex Lenti              F    25 Malabar FL              32:28.8   32:21.8 10:25 
   64  37   580 Reis Barrie             M    25 Malabar FL              32:28.8   32:22.0 10:26 
   65  28   588 Kayla Wildenthaler      F    33 Indian Harbour Beach    32:38.8   32:28.4 10:28 
   66  38   587 Julian Wildenthaler     M    08 Indian Harbour Beach    32:39.0   32:28.6 10:28 
   67  29   570 Deb Baxter              F    58 Centerville OH          32:44.3   32:44.3 10:33 
   68  39   627 Stef Kesic              M    58 Orlando FL              33:08.7   33:06.2 10:40 
   69  30   628 Anna Baznik             F    50 Orlando FL              33:08.8   33:07.0 10:40 
   70  31   600 Sieulana Mohan          F    30 West Melbourne FL       33:17.5   33:11.9 10:42 
   71  40   578 Craig Barrie            M    65 Malabar FL              33:44.1   33:37.0 10:50 
   72  32   550 Patrice Grier           F    36 Sebastian FL            34:06.9   33:56.4 10:56 
   73  41   542 Dane Beatson            M    67 Rockledge FL            34:08.5   33:59.3 10:57 
   74  33   638 Karen Speed             F    52 Melbourne FL            34:37.5   34:25.0 11:05 
   75  34   548 Julie Edwards           F    48 West Melbourne FL       35:06.7   35:02.2 11:17 
   76  35   533 Nancy Allen             F    60 Melbourne FL            36:14.0   36:05.9 11:38 
   77  42   601 Joe Deen                M    58 Sharpes FL              36:14.7   36:12.0 11:40 
   78  36   639 Jane Stacy              F    58 Cocoa Beach FL          36:46.4   36:33.5 11:46 
   79  37   626 Frances Rivera          F    29 Orlando FL              36:49.9   36:39.7 11:49 
   80  38   622 Amber Bachura           F    37 Orlando FL              36:55.8   36:44.6 11:50 
   81  39   613 Sara Griffin            F    55 Rockledge FL            38:05.0   37:53.0 12:12 
   82  43   556 Fran Murphy             M    62 Cocoa FL                38:27.3   38:14.7 12:19 
   83  40   593 Alyssa Groover          F    16 Viera FL                38:27.9   38:20.0 12:21 
   84  41   539 Leslie Savoie           F    43 Palm Bay FL             39:14.2   38:58.8 12:33 
   85  42   586 Brooke Goldfarb         F    45 Indialantic FL          40:51.9   40:35.2 13:04 
   86  43   582 Kim Gillette            F    51 Davie FL                41:31.5   41:12.5 13:16 
   87  44   535 James Carlson           M    53 Satellite Beach FL      41:25.9   41:15.4 13:17 
   88  44   583 Nicole Gillette         F    25 Davie FL                41:59.6   41:40.4 13:25 
   89  45   564 Ethan Schmidt           M    10 Rockledge FL            42:04.1   42:01.1 13:32 
   90  45   562 Gloria Gianfortune      F    09 Rockledge FL            42:05.7   42:02.1 13:32 
   91  46   589 Cali Wilamowski         F    07 Melbourne FL            43:08.7   43:04.3 13:52 
   92  47   569 Vickie Lakes            F    58 Miamisburg OH           43:49.7   43:12.3 13:55 
   93  48   592 Randi Daniel            F    16 Viera FL                43:24.3   43:16.1 13:56 
   94  46   590 Matt Baker              M    17 Viera FL                43:26.2   43:17.8 13:57 
   95  49   615 Ella Hood               F    06 West Melbourne FL       43:24.0   43:19.3 13:57 
   96  50   579 Lynda Barrie            F    51 Malabar FL              43:48.0   43:29.8 14:00 
   97  51   555 Casey Murphy            F    53 Cocoa FL                44:31.0   44:15.4 14:15 
   98  47   577 Jonathan Halfhide       M    22 Palm Bay FL             45:30.9   45:22.2 14:37 
   99  52   576 Sarah Sanchez           F    22 West Melbourne FL       45:31.2   45:22.6 14:37 
  100  48   608 George Artz             M    14 Cocoa Beach FL          46:43.4   45:36.8 14:41 
  101  53   629 Angela Staab            F    71 Satellite Beach FL      45:58.5   45:48.6 14:45 
  102  54   565 Mary Schmidt            F    09 Rockledge FL            46:11.7   46:08.5 14:52 
  103  55   558 Annie Egry              F    49 Melbourne FL            46:33.9   46:20.2 14:55 
  104  56   619 Jeannette German        F    36 Kissimmee FL            46:56.5   46:45.2 15:03 
  105  49   536 Ed Allen                M    65 Rockledge FL            48:53.2   48:38.8 15:40 
  106  50   545 Bruce Wallace           M    72 Viera FL                51:02.6   50:49.2 16:22 
  107  57   538 Sheryl Williams         F    54 Grant FL                54:25.6   54:07.2 17:26 
  108  51   537 David Williams          M    49 Grant FL                54:27.1   54:08.7 17:26 
  109  58   563 Sharlene Gianfortune    F    47 Rockledge FL            56:51.0   56:28.8 18:11 
  110  59   566 Patti Schmidt           F    47 Rockledge FL            56:59.0   56:36.6 18:14 
  111  60   571 Christiane Wilson       F    58 Merrit Is FL            57:08.9   56:51.2 18:18 
  112  61   575 Tracy Lewis             F    48 Merritt Island FL       57:28.3   57:11.2 18:25 
  113  62   605 Mary Clamons            F    60 Palm Bay FL             59:42.7   57:32.0 18:32 
  114  63   599 Sarah Bonnin            F    33 Palm Bay FL             59:42.1   59:42.1 19:13 
  115  64   610 Carol Wilson            F    67 Melbourne FL          1:02:25.0 1:01:17.7 19:44 
  116  65   630 Roberta Osterling       F    80 Satellite Beach FL    1:03:31.0 1:03:09.8 20:20 
  117  66   616 Debbie Robinson         F    63 Cocoa FL              1:05:53.2 1:05:10.8 20:59 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites