• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Brevard Rivalry Run 5K Results
BREVARD RIVALRY RUN 
June 14, 2014 
Max K. Rodes Park, West Melbourne, FL
Race Director: Alexis Haber
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1  1371 Eric Powers             M    17 Palm Bay FL             19:20.8   19:20.8  6:14 
    2   2  1451 Art Anderson            M    54 Melbourne FL            19:23.1   19:22.9  6:15 
    3   3  1417 Jeff Cook               M    54 Indian Harbour Beach    20:08.0   20:07.8  6:29 
    4   4  1424 Matt Mahoney            M    58 Melbourne FL            20:15.3   20:15.2  6:32 
    5   5  1458 Joe Lento               M    44 Cocoa Beach FL          20:26.0   20:24.7  6:35 
    6   6  1446 Harry Prosser           M    45 Rockledge FL            20:31.5   20:30.4  6:37 
    7   7  1447 Tony Bils               M    53 Indialantic FL          20:53.4   20:52.3  6:44 
    8   8  1100 Chris Lestrange         M    41 Palm Bay FL             21:05.3   21:03.7  6:47 
    9   1  1456 Gianna Rogers           F    15 Port Saint Lucie FL     21:12.0   21:11.1  6:50 
   10   2  1443 Amy Fuller              F    30 Melbourne Beach FL      21:15.5   21:14.3  6:51 
   11   9  1411 Brad Bowers             M    52 Rockledge FL            21:31.7   21:29.6  6:56 
   12  10  1460 Gabe Barfield           M    33 Melbourne FL            21:56.7   21:54.9  7:04 
   13  11  1394 Keith Kowalske          M    54 Melbourne FL            21:59.3   21:58.3  7:05 
   14  12  1425 Jack Audet              M    25 Melbourne FL            22:10.0   22:06.3  7:07 
   15  13  1449 Wolfgang Jensen         M    63 Indialantic FL          22:37.8   22:35.7  7:17 
   16  14  1419 Mike Howley             M    26 Cocoa FL                22:57.3   22:50.7  7:22 
   17  15  1384 Bert Sandoval           M    64 Covina CA               22:52.8   22:52.4  7:22 
   18  16  1435 Milos Vasovic           M    36 Melbourne FL            23:21.3   23:09.9  7:28 
   19  17  1392 James Chiravalle        M    48 Melbourne FL            23:15.1   23:13.1  7:29 
   20   3  1421 Loni Serven             F    41 Indialantic FL          23:29.8   23:27.0  7:33 
   21  18  1405 Ben Bowers              M    29 Rockledge FL            23:49.3   23:48.6  7:40 
   22   4  1445 Kimberly Prosser        F    46 Rockledge FL            23:55.9   23:49.6  7:41 
   23  19  1396 Tim Muth                M    60 Indian Harbour Beach    23:58.4   23:53.3  7:42 
   24  20  1366 Michael Zeitfuss        M    69 Satellite Beach FL      24:31.2   24:22.6  7:51 
   25   5  1364 Olivia Haber            F    25 St.Petersburg FL        24:38.7   24:34.8  7:55 
   26   6  1452 Nicole Shea             F    30 Moncks Corner SC        25:30.1   25:25.4  8:11 
   27   7  1463 Jessica Cornell         F    26 Melbourne FL            25:54.2   25:40.7  8:16 
   28  21  1098 Brandon Minnick         M    27 Melbourne FL            26:01.4   25:48.1  8:19 
   29  22  1363 Scott O'Berry           M    25 St.Petersburg FL        25:54.0   25:48.6  8:19 
   30  23  1382 Mark Chamberlain        M    32 Melbourne FL            26:14.6   25:51.1  8:20 
   31  24  1369 Bob Hails               M    55 Melbourne FL            26:46.8   26:38.8  8:35 
   32  25  1453 Matthew Fields          M    19 West Melbourne FL       26:55.0   26:44.2  8:37 
   33  26  1385 Daniel Michaud          M    31 Melbourne FL            27:20.5   27:13.4  8:46 
   34   8  1099 Misty Haystead          F    28 St. Cloud FL            27:47.1   27:40.6  8:55 
   35  27  1370 Ron Martin              M    54 Palm Bay FL             28:02.6   27:58.6  9:01 
   36  28  1431 Aaron Anderson          M    36 Melbourne FL            28:14.4   28:01.9  9:02 
   37   9  1426 Jessica D'Agostino      F    28 Melbourne FL            28:22.6   28:07.5  9:04 
   38  10  1444 Maegen Pearce           F    28 Satellite Beach FL      28:32.9   28:16.5  9:07 
   39  29  1432 Ryan Witzel             M    28 Melbourne FL            28:47.9   28:31.1  9:11 
   40  30  1462 Mike Fuller             M    31 Melbourne Beach FL      28:44.9   28:33.1  9:12 
   41  11  1386 Betsy Bracewell         F    57 Satellite Beach FL      28:50.6   28:41.1  9:14 
   42  12  1412 Kailey McNerney         F    27 Indialantic FL          28:51.3   28:41.2  9:14 
   43  13  1416 Christy Teater          F    44 Lake Mary FL            28:51.2   28:41.3  9:15 
   44  31  1440 Rufino Cubias           M    36 Melbourne FL            29:20.9   28:51.9  9:18 
   45  32  1454 Luke Fields             M    12 West Melbourne FL       29:14.7   29:04.0  9:22 
   46  33  1085 Ryan Schick             M    28 West Melbourne FL       29:30.7   29:17.2  9:26 
   47  14  1091 Katie Yagnik            F    28 Satellite Beach FL      29:32.3   29:17.5  9:26 
   48  34  1097 Stephen Koubek          M    31 Melbourne FL            29:36.4   29:27.7  9:29 
   49  15  1442 Shay Snyder             F    27 Orlando FL              29:44.8   29:30.3  9:30 
   50  35  1427 Jeffrey Johnson         M    54 Rockledge FL            29:50.0   29:46.6  9:36 
   51  36  1092 Robert Mentillo         M    30 Satellite Beach FL      29:57.8   29:51.2  9:37 
   52  16  1459 Aran Hissam             F    37 Melbourne FL            30:10.0   30:08.4  9:43 
   53  37  1441 Michael Fischer         M    31 Melbourne FL            30:28.5   30:15.4  9:45 
   54  17  1383 Yulia McArthur          F    30 Melbourne GA            30:41.1   30:21.7  9:47 
   55  38  1409 Richard Wellbrock       M    25 Melbourne FL            30:29.9   30:23.6  9:47 
   56  18  1084 April Schick            F    32 West Melbourne FL       30:50.7   30:37.3  9:52 
   57  19  1380 Alexandria Michaud      F    29 Melbourne FL            30:50.1   30:41.1  9:53 
   58  39  1094 Helmut Przychodny       M    28 Melbourne FL            31:06.7   30:43.4  9:54 
   59  40  1418 Joe Deen                M    57 Sharpes FL              30:45.8   30:43.4  9:54 
   60  20  1402 Monica Sutton           F    54 Melbourne FL            30:55.8   30:51.3  9:56 
   61  21  1095 Tamara Przychodny       F    28 Melbourne FL            31:16.5   30:54.1  9:57 
   62  41  1365 Kunal Yagnik            M    30 Satellite Beach FL      31:32.8   31:07.1 10:01 
   63  42  1428 Gerry Fahey             M    71 Little Deer Isle ME     31:21.6   31:19.6 10:05 
   64  43  1373 Robert Irick            M    48 Orlando FL              31:40.2   31:32.2 10:10 
   65  44  1374 Roshmel Irick-Young     M    21 Orlando FL              31:41.5   31:33.3 10:10 
   66  22  1395 Melodie Esposito        F    59 Melbourne FL            31:43.0   31:33.7 10:10 
   67  23  1389 Susan Haber             F    58 Melbourne FL            31:42.7   31:37.4 10:11 
   68  45  1429 Jeff Lloyd              M    33 Melbourne FL            31:57.4   31:46.7 10:14 
   69  46  1455 Mark Fields             M    53 West Melbourne FL       32:06.4   31:51.8 10:16 
   70  47  1422 Michael Winters         M    32 West Melbourne FL       32:11.0   31:55.3 10:17 
   71  24  1423 Sharon Love             F    29 West Melbourne FL       32:11.0   31:56.1 10:17 
   72  48  1410 Doug Sutton             M    54 Melbourne FL            32:15.1   32:11.1 10:22 
   73  25  1430 Nina Lloyd              F    31 Melbourne FL            32:22.0   32:11.5 10:22 
   74  26  1437 Debbie Chamberlain      F    57 Palm Bay FL             33:01.1   32:47.3 10:34 
   75  27  1461 Elaine Cardin           F    29 West Melbourne FL       33:04.2   32:47.7 10:34 
   76  28  1390 Laura Lee Adams         F    37 Malabar FL              33:33.5   33:13.3 10:42 
   77  29  1403 Lindsay Howley          F    24 Melbourne FL            34:38.9   34:33.1 11:08 
   78  30  1450 Kim Minnick             F    28 Melbourne FL            34:50.9   34:38.5 11:09 
   79  31  1457 Beth Scarborough        F    53 Viera FL                35:15.2   34:39.1 11:10 
   80  32  1439 Linda Cubias            F    33 Melbourne FL            35:13.7   34:47.1 11:12 
   81  33  1401 Allie Stepina           F    23 Rockledge FL            35:47.5   35:11.7 11:20 
   82  34  1434 Bethany Vasovic         F    32 Melbourne FL            35:51.1   35:33.1 11:27 
   83  35  1093 Kelly Whitten           F    27 Port Saint Lucie FL     35:44.4   35:34.4 11:27 
   84  36  1088 Julie Detzer            F    50 Rockledge FL            35:59.7   35:48.2 11:32 
   85  37  1375 DiKara Kinley-Irick     F    15 Orlando FL              36:34.5   36:26.2 11:44 
   86  38  1406 Donnell Bowers          F    50 Rockledge FL            36:52.7   36:49.5 11:52 
   87  49  1090 Alan Myers              M    56 West Melbourne FL       37:23.0   37:06.2 11:57 
   88  39  1381 Pam Hobson              F    59 Palm Bay FL             37:58.5   37:40.5 12:08 
   89  50  1372 Josh Cates              M    22 Orlando FL              38:25.5   38:17.1 12:20 
   90  51  1397 Jason Muth              M    25 Indian Harbour Beach    39:35.0   39:10.0 12:37 
   91  40  1387 Jackie Tracy            F    28 Melbourne FL            40:11.3   39:44.3 12:48 
   92  41  1408 Sara Nadaskay           F    23 Orlando FL              40:00.7   39:55.0 12:51 
   93  52  1414 Michael Reyes           M    23 Rockledge FL            42:43.0   40:50.4 13:09 
   94  42  1413 Galina Kann             F    21 Melbourne FL            42:42.6   40:57.4 13:11 
   95  43  1407 Nina Caputo             F    27 Melbourne FL            42:08.9   41:49.7 13:28 
   96  53  1404 Joe Petrone             M    33 Melbourne FL            42:09.3   41:50.2 13:28 
   97  44  1393 Ana Lee Gendek          F    16 Malabar FL              42:13.6   41:53.6 13:30 
   98  45  1438 Jordan Knudsen          F    13 Melbourne FL            42:20.1   42:17.9 13:37 
   99  54  1399 Raymond Peterson        M    71 Melbourne FL            42:30.4   42:27.8 13:41 
  100  46  1379 Donna Hoffer            F    61 Vero Beach FL           42:39.1   42:36.1 13:43 
  101  55  1420 Richard Ferry           M    83 Vero Beach FL           44:07.4   44:01.4 14:11 
  102  47  1448 Dalys Dunn              F    57 Melbourne FL            45:11.6   44:52.1 14:27 
  103  48  1433 Stephanie McLoughlin    F    29 Melbourne FL            46:12.2   45:52.4 14:46 
  104  49  1436 Amy Boyson              F    28 Melbourne FL            46:12.6   45:52.6 14:46 
  105  56  1089 Tommy Exley             M    45 Rockledge FL            46:43.9   46:29.2 14:58 
  106  57  1378 Michael Hoffer          M    75 Vero Beach FL           46:52.4   46:49.5 15:05 
  107  50  1367 Whitney Foster          F    28 Rockledge FL          1:00:38.1 1:00:05.2 19:21 
  108  51  1087 Erica Shallcross        F    25 Rockledge FL          1:00:37.8 1:00:05.4 19:21 
  109  52  1398 Joan Muth               F    57 Indian Harbour Beach  1:03:56.8 1:03:31.5 20:27 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites