• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Run thru the Ranch 5K Results
3RD ANNUAL RUN THRU THE RANCH 5K
May 3, 2014
Hosted by Star Ranch, Port St. John, Florida
Race Director: Misty Adams
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1  1860 Zach Friedel             20 Satellite Beach      FL   21:01.3  6:46 
    2     2  1989 Sean Black               45 Melbourne            FL   22:02.5  7:06 
    3     3  1862 Joe Lento                44 Cocoa Beach          FL   23:08.7  7:27 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6  1971 James Chiravalle         47 Melbourne            FL   26:38.1  8:35 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    65  1996 Beau Yusko               06 Satellite Beach      FL   40:23.8 13:01 
    2    76  1952 Jay Wallace              06 Satellite Beach      FL   45:14.6 14:34 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    42  1977 Ben Steger               10 Satellite Beach      FL   35:05.9 11:18 
    2    63  1995 Nathan Yusko             11 Satellite Beach      FL   39:53.7 12:51 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5  1861 Carmine Lento            12 Cocoa Beach          FL   24:55.2  8:02 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    68  1966 Kevin Holloran           24 Palm Bay             FL   41:15.2 13:17 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4  1844 Trey Usry                28 Brandon              MS   24:30.5  7:54 
    2    12  1863 Tom Schuller             26 Cocoa                FL   28:18.5  9:07 
    3    32  1988 Tyler Thoreson           27 Orlando              FL   32:30.4 10:28 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15  1957 Sean Gregg               33 Rockledge            FL   28:45.6  9:16 
    2    27  1968 John Healey              30 Cocoa                FL   31:34.5 10:10 
    3    64  1997 Parker Yusko             33 Satellite Beach      FL   39:53.7 12:51 
    4    83  1929 Erik Costin              34 Melbourne            FL   47:42.2 15:22 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    33  1973 Karl Anstett             39 Palm Bay             FL   33:30.0 10:47 
    2    73  1985 Eric Jerominski          36 Melbourne            FL   43:34.0 14:02 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    21  1993 Shawn Hixon              43 Palm Bay             FL   30:37.1  9:52 
    2    38  1981 James Savary             42 Cocoa                FL   34:21.6 11:04 
    3    51  1928 Richard Cofer            44 Rockledge            FL   37:58.8 12:14 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    39  1964 John Holdsworth          45 Satellite Beach      FL   34:44.8 11:12 
    2    44  1926 Scott Sutherland         49 Rockledge            FL   35:43.4 11:30 
    3    93  1932 Dan Herman               45 Satellite Beach      FL   51:50.9 16:42 
    4   102  1841 Brian Hosken             47 Melbourne            FL   59:06.0 19:02 
    5   113  1858 Bob Clark                48 Satellite Beach      FL 1:04:03.1 20:37 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7  1934 David Ricker             51 Rockledge            FL   26:48.4  8:38 
    2    16  1914 Chuck Mathews            50 Palm Bay             FL   29:19.2  9:27 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    26  1922 Joe Deen                 57 Sharpes              FL   31:15.0 10:04 
    2   100  1906 Greg Griffin             56 Cocoa Beach          FL   56:34.4 18:13 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    13  1959 Don Synk                 61 Rockledge            FL   28:26.8  9:10 
    2    14  1912 Brent Cook               64 Orlando              FL   28:34.9  9:12 
    3    88  1986 Ronnie Nail              62 Melbourne            FL   50:02.0 16:07 
    4   108  1938 John Grimes              63 Palm Bay             FL 1:02:42.7 20:12 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     8  1910 Gary Castner             68 Melbourne            FL   27:20.9  8:49 
    2     9  1918 Ray Brown                66 Melbourne            FL   28:13.6  9:06 
    3    70  1983 Rick Thorne              66 Malabar              FL   41:27.5 13:21 
    4   107  1948 Ron Perlman              69 Montverde            FL 1:02:31.1 20:08 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    81  1975 Bruce Koch               75 Vida                 OR   45:53.2 14:47 
    2    85  1905 Michael Hoffer           75 Vero Beach           FL   48:51.0 15:44 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10  1853 Mary Compton             26 St. Cloud            FL   28:14.2  9:06 
    2    11  1851 Lourdes Cox              43 Palm Bay             FL   28:16.7  9:07 
    3    17  1913 Jessica Frank            48 Melbourne            FL   29:20.2  9:27 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    19  1965 Laura Holdsworth         45 Satellite Beach      FL   30:28.9  9:49 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    72  1850 Jessica Yates            07 Palm Bay             FL   42:34.5 13:43 
    2    77  1954 Macy McClain             08 Satellite Beach      FL   45:14.8 14:34 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    43  1999 Annabelle Saunders       10 Merritt Island       FL   35:22.0 11:23 
    2    86  1951 Sophia Wallace           09 Satellite Beach      FL   49:27.4 15:56 
    3    87  1955 Lily McClain             10 Satellite Beach      FL   49:41.6 16:00 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    49  1845 Amber Pena               19 Orlando              FL   37:35.0 12:06 
    2    53  1846 Jessi Kainer             19 Christmas            FL   38:13.2 12:19 
    3    61  1916 Allison Burris           19 Titusville           FL   39:42.5 12:47 
    4    62  1915 Abbi Burris              17 Titusville           FL   39:42.7 12:47 
    5    78  1930 Elaina Hanley            16 Rockledge            FL   45:18.0 14:35 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    20  1859 Jill Holdsworth          21 Satellite Beach      FL   30:32.5  9:50 
    2    22  1854 Caroline Feagle          23 St. Cloud            FL   30:42.9  9:54 
    3    29  1970 Natalie Isenbletter      24 Satellite Beach      FL   31:59.5 10:18 
    4    69  1967 Kristen Joslin           22 Palm Bay             FL   41:15.8 13:17 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28  1972 Charlene Anstett         26 Palm Bay             FL   31:50.9 10:16 
    2    31  1987 Josey Goldner            27 Orlando              FL   32:30.4 10:28 
    3    50  1852 Tayler Taylor            25 St. Cloud            FL   37:48.6 12:11 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45  1979 Megan Hecht              34 Cocoa Beach          FL   35:53.3 11:34 
    2    52  1961 Alysson Lyons            32 Merritt Island       FL   38:09.5 12:17 
    3    60  1942 Amber Saunders           31 Rockledge            FL   39:29.8 12:43 
    4    66  1998 Jennifer Yusko           33 Satellite Beach      FL   40:25.3 13:01 
    5    74  1920 Holly Abeels             34 Cocoa                FL   43:53.7 14:08 
    6    80  1953 Karen McClain            31 Satellite Beach      FL   45:26.4 14:38 
    7   114  1976 Victoria Dachouk         33 Orlando              FL 1:05:44.1 21:10 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    18  1990 Stacy Irwin              36 Melbourne            FL   30:16.4  9:45 
    2    24  1960 Keri Robinson            35 Titusville           FL   30:53.9  9:57 
    3    25  1969 Jennifer Penna           35 Cocoa                FL   30:57.5  9:58 
    4    54  1950 Heather Waters           39 Sebastian            FL   38:30.8 12:24 
    5    58  1956 Anne Gregg               36 Rockledge            FL   38:57.0 12:33 
    6    94  1982 Lisa Savary              38 Cocoa                FL   53:35.5 17:15 
    7    95  1980 Amy Gawlik               37 Merritt Island       FL   53:35.7 17:16 
    8    96  1904 Melissa Raphael          37 Stuart               FL   55:47.2 17:58 
    9    97  1901 Heather Kenney           37 Stuart               FL   55:47.6 17:58 
   10    98  1902 Amy Henrichs             36 Palm City            FL   55:48.3 17:58 
   11   105  1949 Laura Tatro              37 Orlando              FL 1:02:28.7 20:07 
   12   115  1974 Jennifer Cook            37 Melbourne            FL 1:05:44.8 21:10 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    48  1963 Carla Wiles              42 Indialantic          FL   37:05.1 11:57 
    2    55  1848 Jennifer Brady           42 Malabar              FL   38:32.1 12:25 
    3    56  1931 Carin Hartgrave          44 Satellite Beach      FL   38:43.4 12:28 
    4    57  1921 Laura Littrell           40 Melbourne            FL   38:52.0 12:31 
    5    59  1919 Donnice Siegel           43 Merritt Isalnd       FL   39:18.4 12:40 
    6    92  1933 Teresa Herman            44 Satellite Beach      FL   51:50.0 16:41 
    7    99  1903 Sherry Evans             44 Stuart               FL   55:52.1 17:59 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    23  2000 Tammy Castagnaro         48 Satellite Beach      FL   30:44.1  9:54 
    2    36  1840 Andrea Lucas             48 Melbourne            FL   34:08.6 11:00 
    3    40  1941 Megan Stolen             45 Port St. John        FL   34:51.6 11:14 
    4    79  1936 Shelley Sutherland       47 Rockledge            FL   45:18.3 14:35 
    5    82  1857 Valerie Nield            48 Melbourne            FL   46:58.0 15:07 
    6    84  1935 Lily Spinella            48 Melbourne            FL   47:42.4 15:22 
    7   101  1842 Cindy Hosken             48 Melbourne            FL   59:05.6 19:02 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    30  1923 Tena Hochard             53 Palm Bay             FL   32:23.1 10:26 
    2    35  1839 Lori Rattay              50 Palm Bay             FL   34:08.4 11:00 
    3    71  1984 Ronda Thorne             53 Malabar              FL   41:28.0 13:21 
    4    75  1849 Bobbie Brown             50 Gervais              OR   43:53.9 14:08 
    5   109  1907 Sally Scalera            54 Cocoa                FL 1:03:09.7 20:20 
    6   111  1856 Melinda McCurry          53 Orlando              FL 1:03:33.0 20:28 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    34  1911 Robin Deblake            58 Orlando              FL   34:00.6 10:57 
    2    37  1937 Laurie Chalko            55 Indian Harbour Beach FL   34:18.2 11:03 
    3    46  1962 Carol Miller             57 Indialantic          FL   36:50.1 11:52 
    4    47  1992 Debbie Larsen            59 Stuart               FL   36:50.3 11:52 
    5    89  1946 Seher Swenson            55 Palm Bay             FL   50:04.8 16:08 
    6    90  1945 Yheimy Jarman            59 Palm Bay             FL   50:05.1 16:08 
    7   104  1939 Theresa Grimes           59 Palm Bay             FL 1:02:17.9 20:04 
    8   110  1994 Diana Doughty            57 Cocoa                FL 1:03:10.7 20:21 
    9   112  1855 Cynthia McCurry          56 Orlando              FL 1:03:34.1 20:28 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    67  1940 Katie Wilson             61 Melbourne            FL   40:55.8 13:11 
    2    91  1917 Cynthia Stone            61 West Melbourne       FL   51:10.7 16:29 
    3   106  1947 Carole Perlman           64 Montverde            FL 1:02:30.0 20:07 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   103  1847 Karen Yates              66 Melbourne            FL   59:11.2 19:03 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    41  1927 Willy Moolenaar          73 Indialantic          FL   35:04.4 11:18 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
*
*
3RD ANNUAL RUN THRU THE RANCH 5K
May 3, 2014
Hosted by Star Ranch, Port St. John, Florida
Race Director: Misty Adams
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

WATERMELON TEAM RESULTS
   1.  Up & Running Fitness               
            29:20   29:21 =   58:41
         Chuck Mathews, Jessica Frank
   2.  Lean Beef                          
            32:31   32:31 = 1:05:02
         Josey Goldner, Tyler Thoreson
   3.  Running Divas                      
            50:05   50:06 = 1:40:11
         Seher Swenson, Yheimy Jarman
   4.  Running Like We Stole It           
            55:48   55:49 = 1:51:37
         Heather Kenney, Amy Henrichs
   5.  Sweet Melons                       
            55:48   55:53 = 1:51:41
         Melissa Raphael, Sherry Evans
*
*
OPEN TEAM RESULTS
   1.  AC See Ya                     
            21:02   30:29   30:33   34:45 = 1:56:49
         Zach Friedel, Laura Holdsworth, Jill Holdsworth, John Holdsworth
   2.  W&J Construction              
            26:49   37:59   38:44   45:18 = 2:28:50
         David Ricker, Richard Cofer, Carin Hartgrave, Elaina Hanley
   3.  McWallace                     
            45:15   45:15   45:27   49:28 = 3:05:25
         Jay Wallace, Macy McClain, Karen McClain, Sophia Wallace
   4.  ibFASTUbSLOW                  
          1:02:18 1:02:43 1:03:10 1:03:11 = 4:11:22
         Theresa Grimes, John Grimes, Sally Scalera, Diana Doughty
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites