• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Long Dogger's Kids Marathon & Half Results
RUNNING ZONE FOUNDATION KIDS HALF MARATHON
April 13, 2013
Ryckman, Park, Melbourne Beach, FL
Race Director: Denise Piercy
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

DOUBLE DOG DARE HALF MARATHON OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ===== 
    1   1  3734 Caleb Burnett           M    11 Patrick Afb FL           9:10.9  7:01 
    2   2  3775 Deniel Reinecke         M    10 Palm Bay FL              9:12.5  7:02 
    3   3  3756 Colby Steger            M    12 Satellite Beach FL       9:28.6  7:15 
    4   4  3748 Michael Toppi           M    10 Melbourne FL             9:55.8  7:35 
    5   5  3743 Bradley Spencer         M    10 Cocoa FL                 9:57.6  7:37 
    6   6  3757 Marcel Lorente          M    08 Melbourne FL             9:59.8  7:38 
    7   7  3760 Alex Mccormick          M    11 Melbourne FL            10:00.1  7:39 
    8   8  3727 Reece Redish            M    10 Indialantic FL          10:00.7  7:39 
    9   9  3716 Brennan Cherry          M    11 Melbourne FL            10:09.3  7:46 
   10  10  3746 Austin Harvey           M    11 Cocoa FL                10:12.6  7:48 
   11  11  3751 Adam Rudloff            M    07 Satellite Beach FL      10:17.1  7:52 
   12  12  3745 Tyler Heminger          M    11 Cocoa FL                10:20.7  7:54 
   13  13  3754 Gunnar Rosenquist       M    12 Cocoa Beach FL          10:24.4  7:57 
   14  14  3750 Eddie Pawlak            M    08 Melbourne FL            10:25.3  7:58 
   15  15  3740 Colin Schuck            M    10 Melbourne FL            10:46.2  8:14 
   16  16  3722 Gavin Manion            M    06 Melbourne FL            10:54.4  8:20 
   17  17  3712 Eric Obloy              M    12 Merritt Island FL       11:07.2  8:30 
   18   1  3768 Ashley Schafer          F    10 South Salem NY          11:08.8  8:31 
   19  18  3729 Miles Hayes             M    10 Melbourne FL            11:22.0  8:41 
   20   2  3769 Sophia Wargo            F    11 Melbourne FL            11:28.9  8:46 
   21  19  3732 Christopher Jenkins     M    11 Melbourne FL            11:33.1  8:50 
   22  20  3747 Joseph Toppi            M    11 Melbourne FL            11:36.6  8:52 
   23  21  3725 Jacob Walker            M    12 Palm Bay FL             11:41.2  8:56 
   24   3  3753 Jaycie Martin           F    10 Melbourne FL            11:46.4  9:00 
   25  22  3736 Jackson Herte           M    07 Melbourne FL            11:48.3  9:01 
   26  23  3758 Noah Lutchansky         M    08 Satellite Beach FL      12:03.0  9:12 
   27   4  3709 Kiley Jensen            F    09 Satellite Beach FL      12:03.0  9:12 
   28   5  3749 Shelby Petracco         F    09 Viera FL                12:10.8  9:18 
   29  24  3761 Parker Fallesen         M    10 Melbourne FL            12:27.2  9:31 
   30   6  3723 Ginger Manion           F    09 Melbourne FL            12:32.2  9:35 
   31  25  3708 Dylan Jensen            M    07 Satellite Beach FL      12:32.5  9:35 
   32  26  3720 Henry Christiansen      M    06 Satellite Beach FL      12:49.2  9:48 
   33   7  3706 Claire Horn             F    11 Saint Cloud FL          12:51.4  9:49 
   34   8  3759 Alyssa Arnold           F    11 Satellite Beach FL      13:02.7  9:58 
   35   9  3774 Elena Reinecke          F    10 Palm Bay FL             13:10.2 10:04 
   36  10  3752 Amalea Rudloff          F    09 Satellite Beach FL      13:11.2 10:04 
   37  27  3764 Beau Yusko              M    06 Satellite Beach FL      13:12.8 10:06 
   38  28  3728 Joshua Bernardo         M    08 Palm Bay FL             13:13.6 10:06 
   39  29  3701 Makana Sierra           M    11 Cocoa FL                13:20.2 10:11 
   40  30  3739 Cody McCullough         M    10 Cocoa FL                13:23.7 10:14 
   41  31  3772 Anthony Abel            M    11 Satellite Beach FL      13:29.9 10:19 
   42  32  3755 Ben Steger              M    10 Satellite Beach FL      13:30.0 10:19 
   43  11  3771 Kiara Minniefield       F    10 Rockledge FL            13:33.9 10:22 
   44  33  3765 Dayton Law              M    10 Satellite Beach FL      13:37.9 10:25 
   45  12  3741 Emmalyse Holder         F    10 Cocoa FL                13:47.3 10:32 
   46  13  3710 Niccol Obcemea          F    11 West Melbourne FL       13:51.3 10:35 
   47  14  3711 Lola Hufnagel           F    06 Satellite Beach FL      14:12.5 10:51 
   48  15  3773 Kate Skrmetta           F    07 Satellite Beach FL      14:13.1 10:52 
   49  34  3767 Nate Schafer            M    09 South Salem NY          14:19.8 10:57 
   50  16  3713 Natalie Pearson-Sikardi F    10 Satellite Beach FL      14:30.7 11:05 
   51  17  3762 Sammy Addo              F    06 Palm Bay FL             14:43.7 11:15 
   52  35  3714 James Condy             M    10 Melbourne FL            14:46.4 11:17 
   53  18  3744 Sierra Spencer          F    09 Cocoa FL                14:47.2 11:18 
   54  36  3766 Cole Johnston           M    09 Melbourne FL            14:52.1 11:21 
   55  37  3763 Andrew Lane             M    12 Indialantic FL          14:57.2 11:25 
   56  19  3702 Cori McWilliams         F    10 Vero Beach FL           15:15.1 11:39 
   57  38  3705 Zachary Engel           M    09 Ft Pierce FL            15:15.5 11:39 
   58  20  3737 Sophia Techoueryes      F    06 Indialantic FL          15:37.1 11:56 
   59  39  3715 Aiden Arrington         M    09 Cocoa FL                15:42.4 12:00 
   60  21  3738 Donna McCullough        F    08 Cocoa FL                15:42.9 12:00 
   61  22  3717 Giada Placido           F    05 Palm Bay FL             15:54.5 12:09 
   62  23  3776 Jade Vanderwyst         F    08 Palm Bay FL             15:55.6 12:10 
   63  40  3731 Tyler Thibert           M    06 Palm Bay FL             16:03.5 12:16 
   64  24  3724 Kilana Ocasio           F    08 Palm Bay FL             16:04.7 12:17 
   65  25  3777 Ruby Vanderwyst         F    05 Palm Bay FL             16:51.9 12:53 
   66  41  3707 Michael David Catacutan M    07 Weat Melbourne FL       16:59.9 12:59 
   67  26  3726 Barbara Outland         F    08 Palm Bay FL             17:51.9 13:39 
   68  27  3730 Alana Salls             F    08 Cocoa FL                18:20.1 14:00 
   69  28  3704 Rory Mckinnon           F    09 Viera FL                18:20.3 14:00 
   70  29  3703 Jazlyn Dawson           F    08 Port St. John FL        18:37.6 14:14 
   71  42  3770 Michael Vialpando       M    06 Satellite Beach FL      19:03.9 14:34 
   72  30  3735 Hayley Curfman          F    05 Titusville FL           20:24.8 15:35 
   73  43  3719 Jake Lagasca            M    09 Indialantic FL          32:24.3 24:45 
   74  31  3718 Sofia Lagasca           F    04 Indialantic FL          33:46.6 25:47 
*
*
RUNNING ZONE FOUNDATION KIDS MARATHON
April 12, 2014
Ryckman, Park, Melbourne Beach, FL
Race Director: Denise Piercy
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

DOUBLE DOG DARE MARATHON OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ===== 
    1   1  3748 Michael Toppi           M    10 Melbourne FL            19:06.4  7:18 
    2   2  3775 Daniel Reinecke         M    10 Palm Bay FL             20:27.1  7:49 
    3   3  3756 Colby Steger            M    12 Satellite Beach FL      20:47.9  7:57 
    4   4  3743 Bradley Spencer         M    10 Cocoa FL                22:38.3  8:39 
    5   5  3760 Alex Mccormick          M    11 Melbourne FL            22:48.7  8:43 
    6   6  3708 Dylan Jensen            M    07 Satellite Beach FL      23:00.4  8:47 
    7   7  3750 Eddie Pawlak            M    08 Melbourne FL            23:21.8  8:55 
    8   8  3734 Caleb Burnett           M    11 Patrick Afb FL          23:41.0  9:03 
    9   9  3745 Tyler Heminger          M    11 Cocoa FL                23:44.4  9:04 
   10  10  3751 Adam Rudloff            M    07 Satellite Beach FL      23:47.3  9:05 
   11  11  3746 Austin Harvey           M    11 Cocoa FL                23:53.3  9:08 
   12   1  3768 Ashley Schafer          F    10 South Salem NY          24:02.8  9:11 
   13  12  3727 Reece Redish            M    10 Indialantic FL          24:10.5  9:14 
   14  13  3722 Gavin Manion            M    06 Melbourne FL            24:56.4  9:32 
   15  14  3716 Brennan Cherry          M    11 Melbourne FL            25:21.6  9:41 
   16  15  3757 Marcel Lorente          M    08 Melbourne FL            25:23.7  9:42 
   17   2  3774 Elena Reinecke          F    10 Palm Bay FL             26:04.6  9:58 
   18  16  3732 Christopher Jenkins     M    11 Melbourne FL            26:59.0 10:18 
   19   3  3753 Jaycie Martin           F    10 Melbourne FL            27:30.2 10:30 
   20   4  3709 Kiley Jensen            F    09 Satellite Beach FL      27:31.8 10:31 
   21  17  3758 Noah Lutchansky         M    08 Satellite Beach FL      27:32.3 10:31 
   22  18  3764 Beau Yusko              M    06 Satellite Beach FL      28:07.8 10:45 
   23  19  3728 Joshua Bernardo         M    08 Palm Bay FL             28:42.9 10:58 
   24  20  3747 Joseph Toppi            M    11 Melbourne FL            29:02.4 11:05 
   25   5  3730 Alana Salls             F    08 Cocoa FL                29:02.5 11:06 
   26  21  3736 Jackson Herte           M    07 Melbourne FL            29:50.2 11:24 
   27   6  3723 Ginger Manion           F    09 Melbourne FL            30:19.2 11:35 
   28   7  3769 Sophia Wargo            F    11 Melbourne FL            30:32.9 11:40 
   29  22  3755 Ben Steger              M    10 Satellite Beach FL      30:37.5 11:42 
   30  23  3772 Antony Abel             M    11 Satellite Beach FL      30:38.2 11:42 
   31   8  3771 Kiara Minniefield       F    10 Rockledge FL            30:40.9 11:43 
   32   9  3752 Amalea Rudloff          F    09 Satellite Beach FL      30:41.5 11:43 
   33  24  3765 Dayton Law              M    10 Satellite Beach FL      30:51.6 11:47 
   34  10  3710 Niccol Obcemea          F    11 West Melbourne FL       31:30.6 12:02 
   35  11  3706 Claire Horn             F    11 Saint Cloud FL          31:32.9 12:03 
   36  25  3729 Miles Hayes             M    10 Melbourne FL            31:43.0 12:07 
   37  26  3712 Eric Obloy              M    12 Merritt Island FL       31:44.0 12:07 
   38  27  3754 Gunnar Rosenquist       M    12 Cocoa Beach FL          31:44.4 12:07 
   39  12  3759 Alyssa Arnold           F    11 Satellite Beach FL      32:18.0 12:20 
   40  28  3763 Andrew Lane             M    12 Indialantic FL          32:50.1 12:32 
   41  13  3713 Natalie Pearson-Sikardi F    10 Satellite Beach FL      34:15.5 13:05 
   42  14  3726 Barbara Outland         F    08 Palm Bay FL             34:45.3 13:16 
   43  15  3741 Emmalyse Holder         F    10 Cocoa FL                34:46.7 13:17 
   44  16  3744 Sierra Spencer          F    09 Cocoa FL                34:46.8 13:17 
   45  29  3720 Henry Christiansen      M    06 Satellite Beach FL      34:57.5 13:21 
   46  17  3776 Jade Vanderwyst         F    08 Palm Bay FL             35:01.5 13:23 
   47  18  3711 Lola Hufnagel           F    06 Satellite Beach FL      35:10.0 13:26 
   48  30  3701 Makana Sierra           M    11 Cocoa FL                35:14.9 13:28 
   49  31  3731 Tyler Thibert           M    06 Palm Bay FL             35:15.5 13:28 
   50  32  3705 Zachary Engel           M    09 Ft Pierce FL            35:43.8 13:39 
   51  19  3704 Rory Mckinnon           F    09 Viera FL                36:07.0 13:48 
   52  33  3714 James Condy             M    10 Melbourne FL            36:09.6 13:49 
   53  20  3762 Sammy Addo              F    06 Palm Bay FL             36:28.5 13:56 
   54  34  3767 Nate Schafer            M    09 South Salem NY          36:35.7 13:59 
   55  35  3761 Parker Fallesen         M    10 Melbourne FL            36:47.6 14:03 
   56  36  3766 Cole Johnston           M    09 Melbourne FL            36:48.3 14:03 
   57  37  3739 Cody McCullough         M    10 Cocoa FL                36:58.3 14:07 
   58  21  3702 Cori McWilliams         F    10 Vero Beach FL           37:23.8 14:17 
   59  22  3717 Giada Placido           F    05 Palm Bay FL             37:38.9 14:23 
   60  38  3719 Jake Lagasca            M    09 Indialantic FL          37:41.6 14:24 
   61  23  3773 Kate Skrmetta           F    07 Satellite Beach FL      37:54.0 14:28 
   62  24  3735 Hayley Curfman          F    05 Titusville FL           37:55.3 14:29 
   63  39  3770 Michael Vialpando       M    06 Satellite Beach FL      38:11.4 14:35 
   64  25  3703 Jazlyn Dawson           F    08 Port St. John FL        38:13.2 14:36 
   65  40  3707 Michael David Catacutan M    07 Weat Melbourne FL       38:40.1 14:46 
   66  26  3777 Ruby Vanderwyst         F    05 Palm Bay FL             38:58.1 14:53 
   67  41  3715 Aiden Arrington         M    09 Cocoa FL                39:07.9 14:57 
   68  27  3738 Donna McCullough        F    08 Cocoa FL                39:12.2 14:58 
   69  28  3724 Kilana Ocasio           F    08 Palm Bay FL             39:56.4 15:15 
   70  29  3737 Sophia Techoueryes      F    06 Indialantic FL          40:31.3 15:28 
   71  30  3749 Shelby Petracco         F    09 Viera FL                42:33.9 16:15 
   72  31  3718 Sofia Lagasca           F    04 Indialantic FL          46:43.6 17:51 
*
*
       DOUBLE DOG DARE COMBINED RESULTS

PLACE  NO.      FIRST         LAST            CITY, STATE            SEX  AGE  HALF    MARATHON    COMBINED
    1      3748 Michael       Toppi           Melbourne, FL          M     10  09:55.8    19:06.4     29:02.2
    2      3775 Deniel        Reinecke        Palm Bay, FL           M     10  09:12.5    20:27.1     29:39.6
    3      3756 Colby         Steger          Satellite Beach, FL    M     12  09:28.6    20:47.9     30:16.5
    4      3743 Bradley       Spencer         Cocoa, FL              M     10  09:57.6    22:38.3     32:35.9
    5      3760 Alex          Mccormick       Melbourne, FL          M     11  10:00.1    22:48.7     32:48.8
    6      3734 Caleb         Burnett         Patrick Afb, FL        M     11  09:10.9    23:41.0     32:51.9
    7      3750 Eddie         Pawlak          Melbourne, FL          M      8  10:25.3    23:21.8     33:47.1
    8      3751 Adam          Rudloff         Satellite Beach, FL    M      7  10:17.1    23:47.3     34:04.4
    9      3745 Tyler         Heminger        Cocoa, FL              M     11  10:20.7    23:44.4     34:05.1
   10      3746 Austin        Harvey          Cocoa, FL              M     11  10:12.6    23:53.3     34:05.9
   11      3727 Reece         Redish          Indialantic, FL        M     10  10:00.7    24:10.5     34:11.2
   12      3768 Ashley        Schafer         South Salem, NY        F     10  11:08.8    24:02.8     35:11.6
   13      3757 Marcel        Lorente         Melbourne, FL          M      8  09:59.8    25:23.7     35:23.5
   14      3716 Brennan       Cherry          Melbourne, FL          M     11  10:09.3    25:21.6     35:30.9
   15      3708 Dylan         Jensen          Satellite Beach, FL    M      7  12:32.5    23:00.4     35:32.9
   16      3722 Gavin         Manion          Melbourne, FL          M      6  10:54.4    24:56.4     35:50.8
   17      3732 Christopher   Jenkins         Melbourne, FL          M     11  11:33.1    26:59.0     38:32.1
   18      3774 Elena         Reinecke        Palm Bay, FL           F     10  13:10.2    26:04.6     39:14.8
   19      3753 Jaycie        Martin          Melbourne, FL          F     10  11:46.4    27:30.2     39:16.6
   20      3709 Kiley         Jensen          Satellite Beach, FL    F      9  12:03.0    27:31.8     39:34.8
   21      3758 Noah          Lutchansky      Satellite Beach, FL    M      8  12:03.0    27:32.3     39:35.3
   22      3747 Joseph        Toppi           Melbourne, FL          M     11  11:36.6    29:02.4     40:39.0
   23      3764 Beau          Yusko           Satellite Beach, FL    M      6  13:12.8    28:07.8     41:20.6
   24      3736 Jackson       Herte           Melbourne, FL          M      7  11:48.3    29:50.2     41:38.5
   25      3728 Joshua        Bernardo        Palm Bay, FL           M      8  13:13.6    28:42.9     41:56.5
   26      3769 Sophia        Wargo           Melbourne, FL          F     11  11:28.9    30:32.9     42:01.8
   27      3754 Gunnar        Rosenquist      Cocoa Beach, FL        M     12  10:24.4    31:44.4     42:08.8
   28      3712 Eric          Obloy           Merritt Island, FL     M     12  11:07.2    31:44.0     42:51.2
   29      3723 Ginger        Manion          Melbourne, FL          F      9  12:32.2    30:19.2     42:51.4
   30      3729 Miles         Hayes           Melbourne, FL          M     10  11:22.0    31:43.0     43:05.0
   31      3752 Amalea        Rudloff         Satellite Beach, FL    F      9  13:11.2    30:41.5     43:52.7
   32      3755 Ben           Steger          Satellite Beach, FL    M     10  13:30.0    30:37.5     44:07.5
   33      3772 Anthony       Abel            Satellite Beach, FL    M     11  13:29.9    30:38.2     44:08.1
   34      3771 Kiara         Minniefield     Rockledge, FL          F     10  13:33.9    30:40.9     44:14.8
   35      3706 Claire        Horn            Saint Cloud, FL        F     11  12:51.4    31:32.9     44:24.3
   36      3765 Dayton        Law             Satellite Beach, FL    M     10  13:37.9    30:51.6     44:29.5
   37      3759 Alyssa        Arnold          Satellite Beach, FL    F     11  13:02.7    32:18.0     45:20.7
   38      3710 Niccol        Obcemea         West Melbourne, FL     F     11  13:51.3    31:30.6     45:21.9
   39      3730 Alana         Salls           Cocoa, FL              F      8  18:20.1    29:02.5     47:22.6
   40      3720 Henry         Christiansen    Satellite Beach, FL    M      6  12:49.2    34:57.5     47:46.7
   41      3763 Andrew        Lane            Indialantic, FL        M     12  14:57.2    32:50.1     47:47.3
   42      3741 Emmalyse      Holder          Cocoa, FL              F     10  13:47.3    34:46.7     48:34.0
   43      3701 Makana        Sierra          Cocoa, FL              M     11  13:20.2    35:14.9     48:35.1
   44      3713 Natalie       Pearson-Sikardi Satellite Beach, FL    F     10  14:30.7    34:15.5     48:46.2
   45      3761 Parker        Fallesen        Melbourne, FL          M     10  12:27.2    36:47.6     49:14.8
   46      3711 Lola          Hufnagel        Satellite Beach, FL    F      6  14:12.5    35:10.0     49:22.5
   47      3744 Sierra        Spencer         Cocoa, FL              F      9  14:47.2    34:46.8     49:34.0
   48      3739 Cody          McCullough      Cocoa, FL              M     10  13:23.7    36:58.3     50:22.0
   49      3767 Nate          Schafer         South Salem, NY        M      9  14:19.8    36:35.7     50:55.5
   50      3714 James         Condy           Melbourne, FL          M     10  14:46.4    36:09.6     50:56.0
   51      3776 Jade          Vanderwyst      Palm Bay, FL           F      8  15:55.6    35:01.5     50:57.1
   52      3705 Zachary       Engel           Ft Pierce, FL          M      9  15:15.5    35:43.8     50:59.3
   53      3762 Sammy         Addo            Palm Bay, FL           F      6  14:43.7    36:28.5     51:12.2
   54      3731 Tyler         Thibert         Palm Bay, FL           M      6  16:03.5    35:15.5     51:19.0
   55      3766 Cole          Johnston        Melbourne, FL          M      9  14:52.1    36:48.3     51:40.4
   56      3773 Kate          Skrmetta        Satellite Beach, FL    F      7  14:13.1    37:54.0     52:07.1
   57      3726 Barbara       Outland         Palm Bay, FL           F      8  17:51.9    34:45.3     52:37.2
   58      3702 Cori          McWilliams      Vero Beach, FL         F     10  15:15.1    37:23.8     52:38.9
   59      3717 Giada         Placido         Palm Bay, FL           F      5  15:54.5    37:38.9     53:33.4
   60      3704 Rory          Mckinnon        Viera, FL              F      9  18:20.3    36:07.0     54:27.3
   61      3749 Shelby        Petracco        Viera, FL              F      9  12:10.8    42:33.9     54:44.7
   62      3715 Aiden         Arrington       Cocoa, FL              M      9  15:42.4    39:07.9     54:50.3
   63      3738 Donna         McCullough      Cocoa, FL              F      8  15:42.9    39:12.2     54:55.1
   64      3707 Michael David Catacutan       Weat Melbourne, FL     M      7  16:59.9    38:40.1     55:40.0
   65      3777 Ruby          Vanderwyst      Palm Bay, FL           F      5  16:51.9    38:58.1     55:50.0
   66      3724 Kilana        Ocasio          Palm Bay, FL           F      8  16:04.7    39:56.4     56:01.1
   67      3737 Sophia        Techoueryes     Indialantic, FL        F      6  15:37.1    40:31.3     56:08.4
   68      3703 Jazlyn        Dawson          Port St. John, FL      F      8  18:37.6    38:13.2     56:50.8
   69      3770 Michael       Vialpando       Satellite Beach, FL    M      6  19:03.9    38:11.4     57:15.3
   70      3735 Hayley        Curfman         Titusville, FL         F      5  20:24.8    37:55.3     58:20.1
   71      3719 Jake          Lagasca         Indialantic, FL        M      9  32:24.3    37:41.6   1:10:05.9
   72      3718 Sofia         Lagasca         Indialantic, FL        F      4  33:46.6    46:43.6   1:20:30.2
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites