• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Uprising Fitness Challenge Results
UPRISING FITNESS CHALLENGE 
April 6, 2014 7:30 am Start
CrossFit Rise Above, Melbourne, Florida
Race Director, Elizabeth Ring
Event Timing, Running Zone Race Management, Inc.
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 


DIVISION RESULTS RX

MALE AGE GROUP:  01 - 39

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1     3  1830 Jon Jones                31 R Sabastian            FL   22:49.6 
    2     4  1817 Brendan Winn             31 R Indian Harbour Beach FL   23:27.8 
    3    11  1835 John Hustoles            29 R Titusville           FL   26:02.6 
    4    15  1827 David Plath              29 R Melbourne            FL   27:56.1 
    5    22  1829 John Rust                38 R Indialantic          FL   29:16.9 
    6    28  1822 Greg Ross                27 R Palm Bay             FL   29:58.4 
    7    45  1821 Jason Nigh               38 R Indian Harbour Beach FL   33:24.6 

MALE AGE GROUP:  40 - 99

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1    12  1819 David Bills              46 R Indialantic          FL   26:25.7 
    2    18  1837 Allie Newell             43 R Rockledge            FL   28:29.2 
    3    32  1833 Phil Moore               40 R West Melbourne       FL   30:25.0 
    4    34  1824 Gabriel Hernandez        54 R Melbourne Beach      FL   31:15.2 
    5    40  1832 Matt Mahoney             58 R Melbourne            FL   31:52.1 
    6    42  1831 Jon-Paul Lerrl           41 R Satellite Beach      FL   33:04.3 


DIVISION RESULTS RX

FEMALE AGE GROUP:  01 - 39

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1     1  1818 Lauren Helton            26 R Indialantic          FL   21:56.2 
    2    14  1826 Donna Davis              35 R Melbourne            FL   27:37.8 
    3    20  1834 Angela Coram             35 R Palm Bay             FL   28:43.5 
    4    24  1820 Erika Nigh               38 R Indian Harbour Beach FL   29:21.8 
    5    35  1825 Jessica Dent             30 R Indialantic          FL   31:33.4 
    6    47  1836 Anne Fears               38 R Melbourne Beach      FL   34:09.9 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 99

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
*
*
UPRISING FITNESS CHALLENGE 
April 6, 2014 7:30 am Start
CrossFit Rise Above, Melbourne, Florida
Race Director, Elizabeth Ring
Event Timing, Running Zone Race Management, Inc.
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 


DIVISION RESULTS OPEN

MALE AGE GROUP:  01 - 39

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1     2  1005 Luke Alexander           32 O Palm Bay             FL   22:07.3 
    2     6  1031 Orlando Martinez         28 O Rockledge            FL   24:08.0 
    3    16  1003 Tyler Peloquin           25 O Vero Beach           FL   27:56.5 
    4    36  1007 Peter Dendulk            27 O Indialantic          FL   31:35.3 
    5    48  1017 Karl Anstett             39 O Palm Bay             FL   38:25.0 

MALE AGE GROUP:  40 - 99

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1     5  1016 Tom Hayes                52 O Melbourne            FL   23:38.5 
    2     7  1035 George Shaw              43 O Rockledge            FL   24:27.0 
    3     8  1019 Chuck Mathews            49 O Palm Bay             FL   25:00.9 
    4     9  1033 Kevin Leiker             51 O West Melbourne       FL   25:02.3 
    5    13  1015 Frank Hosey              43 O Melbourne            FL   26:33.7 
    6    19  1010 Eric Graves              47 O West Melbourne       FL   28:30.5 
    7    23  1006 Teen Sum                 65 O Palm Bay             FL   29:20.5 
    8    27  1028 Joseph Faletra           60 O Indian Harbour Beach FL   29:40.5 
    9    31  1020 Daniel Talbert           47 O Titusvile            FL   30:22.6 


DIVISION RESULTS OPEN

FEMALE AGE GROUP:  01 - 39

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1    17  1008 Ashley Moore             27 O Palm Bay             FL   28:04.8 
    2    21  1012 Danna Murphy             33 O Melbourne            FL   29:07.7 
    3    25  1032 Lindsay Greer            28 O Melbourne            FL   29:29.7 
    4    33  1013 Jennifer Delaney         37 O Melbourne            FL   31:03.9 
    5    38  1002 Ronnie Crane             32 O Indian Harbour Beach FL   31:42.3 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 99

Place O'All No.   Name                    Age C City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ========= 
    1    10  1027 Leslie Faletra           51 O Indian Harbour Beach FL   25:16.7 
    2    26  1024 Mariangie Leiker         52 O West Melbourne       FL   29:33.0 
    3    29  1838 Paula Storm              49 O Indialantic          FL   30:10.7 
    4    30  1021 Leslie Talbert           42 O Titusvile            FL   30:12.3 
    5    37  1001 Jessica Barone           54 O Melbourne            FL   31:40.6 
    6    39  1034 Carol Comolly            57 O Indialantic          FL   31:48.5 
    7    41  1018 Jessica Frank            48 O Satellite Beach      FL   32:10.2 
    8    43  1009 Tena Hochard             53 O Palm Bay             FL   33:06.6 
    9    44  1011 Victoria Vickers         54 O West Melbourne       FL   33:21.9 
   10    46  1026 Ellen Dash               53 O Indian Harbour Beach FL   33:37.6 
   11    49  1023 Jill Caudle              54 O Satellite Beach      FL   44:11.0 
   12    50  1030 Kelly Burkard            45 O Melbourne            FL   48:38.4 
   13    51  1029 Wendy Jeffries           63 O Suntree              FL   48:38.6 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites