• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Re-Run 5K & 10K Results
                                Re-Run 5K & 10K 
               South Brevard Junior League Office, Melbourne, FL
                    Saturday, March 22, 2014 7:30 a.m. Start
                           Race Director: Nikki Royer
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

5K RESULTS

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     1  3470 Mike Fretz               45 S West Melbourne       FL   18:48  6:04 
    2     2  3643 Raymond Fleeman          46 S Melbourne            FL   20:17  6:32 
    3     4  3328 Jeremy Tucci             33 S Titusville           FL   21:37  6:58 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     6  3340 Harry Prosser            45 S Rockledge            FL   21:46  7:01 

AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    76  3351 Vance Sanger             05 S Satellite Beach      FL   33:52 10:54 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    27  3320 Colin Schuck             09 S Melbourne            FL   27:05  8:43 
    2    29  3348 Hudson Sanger            09 S Satellite Beach      FL   27:10  8:45 
    3    73  3441 Thomas Schuerger         09 S Cocoa                FL   32:49 10:34 
    4   124  3404 Jackson Bainbridge       09 S Titusville           FL   44:14 14:15 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    48  3431 Damien Rouveyrol         12 S Palm Bay             FL   29:48  9:36 
    2   142  3398 Evan Hepworth            14 S Melbourne            FL   51:36 16:37 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    16  3423 Domanick Rouveyrol       15 S Palm Bay             FL   25:08  8:06 
    2    19  3465 Quentin Cowan            16 S Melbourne            FL   25:20  8:10 
    3    46  3385 Thomas O'Connor          17 S Melbourne            FL   29:35  9:32 
    4   111  3466 Dalton Cowan             18 S Melbourne            FL   39:13 12:38 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    38  3444 Steven Harrison          24 S Melbourne            FL   28:35  9:12 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    11  3410 Douglas Wendel           27 S Palm Bay             FL   22:26  7:14 
    2    24  3333 Benjamin Wood            27 S Palm Bay             FL   26:17  8:28 
    3    33  3347 Nicholas Kellar          25 S Melbourne            FL   28:00  9:01 
    4    44  3400 Richard Canina           28 S Satellite Beach      FL   29:23  9:28 
    5    62  3446 Christopher Whitehead    26 S Melbourne            FL   31:24 10:07 
    6    88  3447 Jared Donboch            29 S West Melbourne       FL   35:26 11:25 
    7   151  3304 Daniel Eley              29 S Melbourne            FL   57:24 18:29 
    8   152  3334 Daniel Renfro            29 S Melbourne            FL   57:25 18:29 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    30  3370 Fred Clark               30 S Melbourne            FL   27:19  8:48 
    2    85  3427 Jay Mayhue               33 S Melbourne            FL   35:09 11:19 
    3   110  3377 John Suit                30 S Orlando              FL   39:04 12:35 
    4   127  3307 Josh Pritt               33 S Indialantic          FL   44:24 14:18 
    5   135  3322 JP Snead                 32 S Merritt Island       FL   50:16 16:11 
    6   145  3458 Jonthan Slattery         33 S Indialantic          FL   56:25 18:10 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     5  3450 Bryan White              38 S Satellite Beach      FL   21:35  6:57 
    2     9  3473 Mike Acosta              36 S Viera                FL   22:04  7:06 
    3    12  3429 Tim Dunegan              38 S Rockledge            FL   22:30  7:15 
    4    13  3449 Andy Menschner           35 S Melbourne            FL   22:37  7:17 
    5    25  3442 Todd Schuerger           37 S Cocoa                FL   26:40  8:35 
    6    54  3464 Arvind Maddikonda        39 S West Melbourne       FL   30:47  9:55 
    7   105  3350 Prent Sanger             37 S Satellite Beach      FL   38:14 12:19 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     8  3405 Rick Neale               42 S Melbourne            FL   21:59  7:05 
    2    17  3413 Cem Oktar                44 S Vero Beach           FL   25:12  8:07 
    3    35  3467 Thomas Cowan             44 S Melbourne            FL   28:12  9:05 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     7  3469 James Liebl              47 S Titusville           FL   21:53  7:03 
    2    43  3357 Carl Belles              46 S Merritt Island       FL   29:21  9:27 
    3    66  3342 Chris Waterman           47 S Rockledge            FL   31:57 10:17 
    4    98  3368 Rick Foresteire          46 S Cocoa                FL   37:28 12:04 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    23  3481 Boyd Mark                53 S Indialantic          FL   26:09  8:25 
    2    26  3363 Calvin Hill              50 S Dade city            FL   27:01  8:42 
    3    32  3407 Chris Bainbridge         51 S Titusville           FL   27:53  8:59 
    4    40  3378 Jim Harbin               54 S Linden               MI   29:12  9:24 
    5    97  3313 Rick Lewis               54 S Indian Harbour Beach FL   37:25 12:03 
    6   115  3397 John Hepworth            50 S Melbourne            FL   39:46 12:48 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    20  3343 Greg Griffin             56 S Cocoa Beach          FL   25:35  8:15 
    2    47  3462 Robert Meadows           59 S Malabar              FL   29:42  9:34 
    3   150  3311 Charles Haney            56 S Madison              GA   57:24 18:29 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    10  3389 Jim Along                60 S West Melbourne       FL   22:21  7:12 
    2    15  3308 Michael Childs           60 S Melbourne Beach      FL   24:42  7:57 
    3    37  3367 Thomas Skelly            62 S Arlington            VA   28:23  9:08 
    4    57  3384 Stephen Fernez           62 S Melbourne            FL   31:00  9:59 
    5    72  3382 John Heilner             64 S Satellite Beach      FL   32:39 10:31 
    6   123  3387 Frederick Johnston       60 S Cocoa Beach          FL   43:33 14:02 
    7   146  3457 Larry McManus            60 S Indialantic          FL   56:25 18:10 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    39  3302 James Bates              65 S Indialantic          FL   28:45  9:16 
    2   134  3344 Rick Foresteire          67 S Rockledge            FL   49:21 15:54 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1   109  3373 Gerry Fahey              71 S Little Deer Isle     ME   38:44 12:28 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1   116  3383 Bruce Koch               75 S Vida                 OR   40:20 12:59 
    2   130  3430 Michael Hoffer           75 S Vero Beach           FL   45:51 14:46 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     3  3422 Kate Hoyt                25 S Ocala                FL   20:33  6:37 
    2    14  3386 Betsy Butler             45 S Indian Harbour Beach FL   22:49  7:21 
    3    17  3330 Amanda Lee               24 S Titusville           FL   25:24  8:11 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    41  3461 Joan Meadows             54 S Malabar              FL   29:16  9:26 

AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    52  3435 Ashvika Maddikonda       07 S West Melbourne       FL   30:33  9:50 
    2    86  3434 Teal Mayhue              08 S Melbourne            FL   35:09 11:19 
    3   138  3360 Juliana Young            05 S Melbourne            FL   51:25 16:33 
    4   141  3361 Embree Young             03 S Melbourne            FL   51:33 16:36 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    71  3432 Mia Russo                10 S Melbourne            FL   32:28 10:27 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1   132  3399 Raechel Hepworth         12 S Melbourne            FL   47:30 15:18 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    74  3421 Brianna Carmody          18 S Melbourne            FL   33:29 10:47 
    2   112  3437 Leah Coleman             17 S Melbourne            FL   39:13 12:38 
    3   122  3395 Aubrey Young             15 S Melbourne            FL   43:30 14:00 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    80  3471 Melinda Vinson Rudisill  24 S Palm Bay             FL   34:37 11:09 
    2    90  3346 Jaclyn Dean              24 S West Melbourne       FL   35:52 11:33 
    3   129  3392 Sarah Robbins            23 S Melbourne            FL   45:15 14:34 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    22  3474 April Reed               26 S Melbourne            FL   25:51  8:19 
    2    36  3411 Holly Wendel             28 S Palm Bay             FL   28:21  9:08 
    3    42  3412 Jessica D'Agostino       28 S Melbourne            FL   29:20  9:27 
    4    69  3375 Jessica Ha               27 S West Melbourne       FL   32:11 10:22 
    5    78  3337 Misty Berry              27 S Titusville           FL   34:05 10:58 
    6    79  3452 Danielle Pirolo          28 S Melbourne            FL   34:33 11:08 
    7    94  3478 Nicole Schultz           27 S Melbourne            FL   36:46 11:50 
    8   126  3306 Brenna Kaminski          29 S Indialantic          FL   44:23 14:18 
    9   153  3335 Megan Renfro             28 S Melbourne            FL   57:28 18:30 
   10   154  3305 Heather Eley             29 S Melbourne            FL   57:28 18:30 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    28  3326 Lauren Price             32 S Merritt Island       FL   27:07  8:44 
    2    31  3353 Heather Haley            34 S Melbourne            FL   27:38  8:54 
    3    45  3401 Crystal Canina           32 S Satellite Beach      FL   29:29  9:30 
    4    49  3479 Casey Gilbert            34 S Indian Harbour Beach FL   30:07  9:42 
    5    51  3327 Vanessa Holanda          32 S Titusville           FL   30:30  9:49 
    6    58  3460 Jill Edwards             30 S Indialantic          FL   31:02 10:00 
    7    59  3393 Liz White                34 S Melbourne            FL   31:12 10:03 
    8    68  3325 Benita Wems              31 S Satellite Beach      FL   32:04 10:20 
    9    70  3324 Kathryn Rudloff          32 S Satellite Beach      FL   32:19 10:25 
   10    77  3349 Lindsay Sanger           32 S Satellite Beach      FL   34:04 10:58 
   11    81  3448 Mary Donboch             30 S West Melbourne       FL   34:55 11:15 
   12    83  3376 Ashley Haymond           32 S Indian Harbour Beach FL   35:02 11:17 
   13    84  3440 Sonya Schuerger          32 S Cocoa                FL   35:08 11:19 
   14    89  3323 Jessica Eggleston        32 S Orlando              FL   35:44 11:30 
   15    92  3369 Jamie Cole               31 S Palm Bay             FL   35:55 11:34 
   16   101  3436 Kimberly DelTorchio      32 S Satellite Beach      FL   37:53 12:12 
   17   108  3314 Melanie Engle            32 S Indialantic          FL   38:31 12:24 
   18   118  3426 Tiffany Gibson           30 S Melbourne            FL   42:34 13:42 
   19   139  3416 Christine Blair-Bowin    31 S West Melbourne       FL   51:26 16:34 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    21  3318 Shona Price              37 S Melbourne            FL   25:42  8:17 
    2    34  3317 Lenina Garnhart          36 S Melbourne            FL   28:05  9:03 
    3    63  3352 Trish Woods              38 S Satellite Beach      FL   31:31 10:09 
    4    64  3445 Mary Collins-Gili        39 S Malabar              FL   31:46 10:14 
    5    75  3403 Michelle Corey           37 S Palm Bay             FL   33:30 10:47 
    6    87  3456 Toni McManus             36 S Indialantic          FL   35:16 11:21 
    7   106  3315 Melissa Peat             37 S Indian Harbour Beach FL   38:15 12:19 
    8   131  3364 Jennifer Van Den Driess  35 S Cocoa                FL   47:09 15:11 
    9   140  3359 Laura Young              35 S Melbourne            FL   51:32 16:36 
   10   158  3356 Jennifer Johnson         38 S Tamarac              FL   58:40 18:53 
   11   159  3332 Cindy Parr               36 S Palm Bay             FL   58:41 18:54 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    82  3336 Trina Maggard            44 S Titusville           FL   34:57 11:15 
    2   104  3476 Jennifer Ghiz            41 S Melbourne            FL   38:14 12:19 
    3   149  3321 Natalie Marshall         41 S West Melbourne       FL   57:01 18:21 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    50  3341 Kimberly Prosser         46 S Rockledge            FL   30:10  9:43 
    2    55  3424 Laura Rouveyrol          45 S Palm Bay             FL   30:51  9:56 
    3    60  3414 Celeste Snodgrass        47 S Melbourne            FL   31:16 10:04 
    4    61  3439 Andrea Lucas             48 S Melbourne            FL   31:17 10:04 
    5    93  3329 Jennifer Mitchell        45 S Palm Bay             FL   36:32 11:46 
    6    99  3365 Silvia Glidewell         46 S Winter Park          FL   37:28 12:04 
    7   113  3417 Janet Hurlburt           45 S Melbourne            FL   39:30 12:43 
    8   119  3374 Patty Wilson             49 S Indialantic          FL   42:40 13:44 
    9   125  3408 Janet Bainbridge         49 S Titusville           FL   44:23 14:18 
   10   143  3396 Michele Hepworth         49 S Melbourne            FL   51:42 16:39 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    91  3358 Cheryl Belles            50 S Merritt Island       FL   35:54 11:34 
    2    95  3477 Renee Ritsi              52 S St. Augustine        FL   37:01 11:55 
    3    96  3438 Cathy Sweeney            52 S Indialantic          FL   37:09 11:58 
    4   100  3428 Rebecca Winch            53 S Palm Bay             FL   37:42 12:09 
    5   102  3339 Kristen Alverson         52 S Melbourne Beach      FL   37:59 12:14 
    6   103  3418 Sherri Shamet            54 S Palm Bay             FL   38:05 12:16 
    7   114  3480 Alyson Parenteau         54 S Indialantic          FL   39:32 12:44 
    8   133  3463 Katia Schultze           53 S Holden               ME   48:19 15:33 
    9   156  3391 Lacey Robbins            53 S Melbourne            FL   58:12 18:44 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    56  3453 Carol Compton            57 S Cocoa Beach          FL   30:55  9:58 
    2    67  3338 Phyllis Johnson          56 S Spring Hill          FL   32:01 10:19 
    3   117  3472 Susan DiIorio            58 S Melbourne Beach      FL   42:09 13:34 
    4   128  3388 Nancy Johnston           57 S Cocoa Beach          FL   45:13 14:34 
    5   155  3310 Beth Haney               56 S Madison              GA   57:28 18:30 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    53  3345 Nancy Wingo              60 S Rockledge            FL   30:42  9:53 
    2   121  3475 Linda Fowler             61 S Mebourne Beach       FL   43:17 13:56 
    3   147  3381 Sharon Booth             60 S Melbourne            FL   56:27 18:11 
    4   157  3366 Jill Liles               63 S West Melbourne       FL   58:12 18:44 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    65  3455 Jan Wilson               68 S Melbourne            FL   31:56 10:17 
    2   137  3419 Diane Newman             69 S West Melbourne       FL   51:17 16:31 
    3   144  3415 Donna Butterworth        65 S Cocoa Beach          FL   52:02 16:45 
    4   148  3371 MaryJune Joseph          67 S Satellite Beach      FL   56:58 18:20 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1   107  3451 Tonyia Gibbons           70 S Merritt Island       FL   38:26 12:23 
    2   120  3319 Angela Staab             71 S Reidsville           NC   43:02 13:51 
    3   136  3420 Louise Skellings         73 S West Melbourne       FL   51:16 16:31 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1   160  3301 Roberta Osterling        79 S Satellite Beach      FL 1:03:18 20:23 
*
*
                                Re-Run 5K & 10K 
               South Brevard Junior League Office, Melbourne, FL
                    Saturday, March 22, 2014 7:30 a.m. Start
                           Race Director: Nikki Royer
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

TEAM RESULTS - 5K
   1.  Sweatin' To The Oldi
            20:11   21:59   25:18   25:42 = 1:33:10
         Jeremy Tucci, Rick Neale, Amanda Lee, Shona Price
   2.  Jackson's Jets & Jog
            21:46   22:37   22:46   27:53 = 1:35:02
         Harry Prosser, Andy Menschner, Betsy Butler, Chris Bainbridge
   3.  Downtown Yoga       
            22:21   24:42   26:09   28:45 = 1:41:57
         Jim Along, Michael Childs, Boyd Mark, James Bates
   4.  Sara Wood's Team    
            21:35   26:17   28:00   35:52 = 1:51:44
         Bryan White, Benjamin Wood, Nicholas Kellar, Jaclyn Dean
   5.  Junior League       
            27:05   29:23   29:29   30:51 = 1:56:48
         Colin Schuck, Richard Canina, Crystal Canina, Laura Rouveyrol
   6.  Space Coast Runners 
            29:16   29:42   31:16   31:17 = 2:01:31
         Joan Meadows, Robert Meadows, Celeste Snodgrass, Andrea Lucas
   7.  HARRIS              
            26:40   28:05   32:49   35:08 = 2:02:42
         Todd Schuerger, Lenina Garnhart, Thomas Schuerger, Sonya Schuerger
   8.  Wilford Brimley     
            28:35   31:02   31:24   34:55 = 2:05:56
         Steven Harrison, Jill Edwards, Christopher Whitehead, Mary Donboch
   9.  Team Sanger         
            27:10   31:31   33:52   34:04 = 2:06:37
         Hudson Sanger, Trish Woods, Vance Sanger, Lindsay Sanger
  10.  The Breakfast Club  
            27:38   32:04   32:19   35:44 = 2:07:45
         Heather Haley, Benita Wems, Kathryn Rudloff, Jessica Eggleston
  11.  Team Goonies        
            25:20   28:12   38:14   39:13 = 2:10:59
         Quentin Cowan, Thomas Cowan, Jennifer Ghiz, Dalton Cowan
  12.  The Goonies         
            29:35   31:00   31:46   39:13 = 2:11:34
         Thomas O'Connor, Stephen Fernez, Mary Collins-Gili, Leah Coleman
  13.  JLSB Sustainers     
            31:56   43:33   45:13   45:15 = 2:45:57
         Jan Wilson, Frederick Johnston, Nancy Johnston, Sarah Robbins
  14.  Team Young          
            51:25   51:26   51:32   51:33 = 3:25:56
         Juliana Young, Christine Blair-Bowin, Laura Young, Embree Young
  15.  Eley Family Dentistr
            57:24   57:24   57:25   57:28 = 3:49:41
         Charles Haney, Daniel Eley, Daniel Renfro, Megan Renfro
*
*
                                Re-Run 5K & 10K 
               South Brevard Junior League Office, Melbourne, FL
                    Saturday, March 22, 2014 7:30 a.m. Start
                           Race Director: Nikki Royer
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

10K RESULTS

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     1  3660 Keith Snodgrass          48 L Melbourne            FL   40:08  6:28 
    2     2  3647 Art Anderson             54 L Melbourne            FL   41:57  6:46 
    3     3  3638 David Solvik             43 L Three Rivers         MI   42:14  6:48 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     4  3614 Roger Travis             55 L Fort Pierce          FL   42:28  6:51 

AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     5  3648 Wade Dauberman           24 L Melbourne            FL   42:45  6:53 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    16  3608 Tyler Sigman             25 L Melbourne            FL   49:11  7:55 
    2    19  3656 David Carrier            29 L Melbourne            FL   50:16  8:06 
    3    31  3669 Drew Thaller             29 L Melbourne            FL   56:41  9:08 
    4    34  3686 Ben Welch                26 L Melbourne            FL   59:01  9:30 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    29  3668 Sean Gregg               33 L Rockledge            FL   54:59  8:51 
    2    65  3612 Joseph Payne             31 L Patrick AFB          FL 1:09:19 11:10 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     9  3626 Adam Pederson            39 L Melbourne            FL   45:11  7:17 
    2    14  3634 Robert Young             36 L Melbourne            FL   48:44  7:51 
    3    80  3641 Brian Ansell             37 L Palm Bay             FL 1:29:07 14:21 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    21  3603 Michael Higgins          44 L Cocoa Beach          FL   50:34  8:09 
    2    22  3652 Dundrae Lakes            40 L PAFB                 FL   52:20  8:26 
    3    36  3650 Rich Chapman             41 L West Melbourne       FL   59:53  9:39 
    4    45  3609 David Vance              43 L Vero Beach           FL 1:02:10 10:01 
    5    58  3615 Frank Hickson            43 L Palm Bay             FL 1:06:29 10:42 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    13  3671 Michael Walker           49 L Viera                FL   46:41  7:31 
    2    61  3676 Paul Kostka              46 L Cape Canaveral       FL 1:07:11 10:49 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     6  3653 Jeff Cook                54 L Indian Harbour Beach FL   43:38  7:02 
    2    59  3683 David Scholl             51 L Melbourne            FL 1:06:34 10:43 
    3    82  3680 David Burke              54 L Holden               ME 1:33:00 14:58 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     7  3666 Matt Mahoney             58 L Melbourne            FL   43:58  7:05 
    2    46  3684 Joe Deen                 57 L Sharpes              FL 1:02:15 10:01 
    3    49  3610 Louis Brashear           57 L Melbourne            FL 1:02:55 10:08 
    4    66  3679 Jeff Murphree            56 L Indian Harbour Beach FL 1:09:28 11:11 
    5    76  3618 Alan Myers               56 L West Melbourne       FL 1:17:59 12:33 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    27  3664 Jim Schroeder            66 L Indialantic          FL   54:41  8:48 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    51  3688 Anthony Catanese         71 L Melbourne Beach      FL 1:04:44 10:25 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    79  3672 Richard Ferry            82 L Vero Beach           FL 1:28:10 14:12 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1     8  3644 Becca Fleeman            18 L Melbourne            FL   45:07  7:16 
    2    10  3616 Brittany Erekson         26 L Melbourne Beach      FL   45:57  7:24 
    3    11  3657 Dina Viselli             29 L Satellite Beach      FL   45:58  7:24 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    15  3673 Felicity Cunningham      40 L Viera                FL   49:00  7:53 

AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    35  3619 Elisabeth Avilla         17 L Melbourne            FL   59:45  9:37 
    2    77  3678 Jenna Reinertsen         17 L Melbourne            FL 1:21:17 13:05 
    3    81  3681 Kelsey Burke             18 L Holden               ME 1:32:59 14:58 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    20  3674 Katie Johnson            20 L Melbourne            FL   50:33  8:09 
    2    32  3667 Trish Piercy             23 L Indian Harbour Beach FL   56:58  9:10 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    52  3611 Lyndsay Snead            29 L Merritt Island       FL 1:05:02 10:28 
    2    62  3628 Karen Ruoff              26 L Satellite Beach      FL 1:07:26 10:51 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    39  3658 Rebecca Brawner          32 L Rockledge            FL 1:00:43  9:47 
    2    41  3662 Jessica McCaskill        33 L Palm Bay             FL 1:01:40  9:56 
    3    48  3654 Patricia Lucas           31 L Melbourne            FL 1:02:44 10:06 
    4    63  3640 Jill Clark               32 L Melbourne            FL 1:08:05 10:58 
    5    83  3663 KeriAnne N. Burgin       32 L Palm Bay             FL 1:38:52 15:55 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    12  3665 Mem Nix                  36 L Melbourne            FL   46:03  7:25 
    2    17  3651 Kate Engel Chapman       38 L West Melbourne       FL   49:16  7:56 
    3    18  3670 Chris Davis              38 L Satellite Beach      FL   49:49  8:01 
    4    23  3607 Erin Schuck              39 L Melbourne            FL   53:24  8:36 
    5    26  3661 Angela Coram             35 L Palm Bay             FL   54:08  8:43 
    6    28  3635 Megan Broome             38 L Titusville           FL   54:50  8:50 
    7    30  3646 Laura Hanson             36 L Indialantic          FL   55:14  8:54 
    8    33  3655 Kelly Semenko            36 L Melbourne            FL   57:39  9:17 
    9    37  3642 Lisa Van Dam             38 L Indialantic          FL 1:00:09  9:41 
   10    38  3627 Amy Pederson             36 L Melbourne            FL 1:00:20  9:43 
   11    55  3604 Amanda Elmore            38 L West Melbourne       FL 1:05:40 10:35 
   12    56  3620 Robin Harris             35 L Indialantic          FL 1:05:48 10:36 
   13    64  3613 Holly Payne              36 L Patrick AFB          FL 1:09:19 11:10 
   14    72  3636 Koren Olson              38 L Melbourne            FL 1:14:00 11:55 
   15    74  3645 Erica Lewin              36 L Orlando              FL 1:15:57 12:14 
   16    75  3606 Debbie Knight            35 L Titusville           FL 1:17:54 12:33 
   17    84  3685 Melissa Cowell           38 L Palm Bay                1:40:10 16:08 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    25  3617 Lisa Waldron             44 L Melbourne Beach      FL   54:03  8:42 
    2    42  3631 Sandy Earnest            43 L Orlando              FL 1:01:50  9:58 
    3    43  3630 Traci Klinkbeil          44 L Orlando              FL 1:02:05 10:00 
    4    57  3687 Pamela Callihan          40 L West Melbourne       FL 1:06:15 10:40 
    5    67  3690 Julia Irvin              44 L Melbourne            FL 1:10:34 11:22 
    6    71  3675 Maria Kostka             44 L Cape Canaveral       FL 1:13:26 11:49 
    7    73  3621 Cristina Faherty         40 L Indialantic          FL 1:15:01 12:05 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    40  3639 Teresa Triebell          48 L Melbourne            FL 1:01:05  9:50 
    2    54  3605 Kathy Nardone            47 L West Melbourne       FL 1:05:38 10:34 
    3    60  3602 Christine Ellegood       47 L Cocoa Beach          FL 1:06:52 10:46 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    24  3649 Cynthia Broome           50 L Melbourne            FL   53:43  8:39 
    2    47  3677 Rebecca Schill           54 L Melbourne            FL 1:02:27 10:03 
    3    50  3637 Beverly Glenn            52 L Cocoa                FL 1:03:04 10:09 
    4    69  3689 Rosemary Lecuyer         53 L Melbourne            FL 1:11:48 11:34 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    53  3624 Marion Oswald            56 L Indian Harbour Beach FL 1:05:18 10:31 
    2    78  3659 Sara Griffin             55 L Merritt Island       FL 1:23:09 13:23 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    44  3682 Susie O'Connell          61 L Melbourne            FL 1:02:07 10:00 
    2    68  3632 Maureen Morley           63 L Rockledge            FL 1:10:39 11:23 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age L City                 St Time    Pace     
===== ===== ===== ======================= === = ==================== == ======= ===== 
    1    70  3622 Pat Dixon                78 L Rockledge            FL 1:12:44 11:43 
*
*
                                Re-Run 5K & 10K 
               South Brevard Junior League Office, Melbourne, FL
                    Saturday, March 22, 2014 7:30 a.m. Start
                           Race Director: Nikki Royer
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

10 K TEAM RESULTS

   1.  Space Coast Runners 
            40:08   41:57   42:45   43:38 = 2:48:28
         Keith Snodgrass, Art Anderson, Wade Dauberman, Jeff Cook
   2.  Where's the Beef?   
            49:00   50:33   53:24   53:43 = 3:26:40
         Felicity Cunningham, Katie Johnson, Erin Schuck, Cynthia Broome
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites