• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Berry Patch 5K Results
BERRY PATCH 5K RUN / WALK
March 16, 2014
Wickham Park, BCC Pavilion, Melbourne, FL
Race Director: Charlotte Hutchinson
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1  1552 Art Anderson            M    54 Melbourne FL            19:49.5   19:49.4  6:23 
    2   2  1524 Ken Fortmayer           M    49 Melbourne FL            19:57.9   19:57.5  6:26 
    3   3  1477 Joshua Noggle           M    25 New York NY             20:21.6   20:19.0  6:33 
    4   4  1508 Josh Kraver             M    11 Merritt Island FL       20:26.0   20:25.3  6:35 
    5   5  1525 Derek Fortmayer         M    11 Melbourne FL            20:34.3   20:33.5  6:38 
    6   6  1814 Mark Comorosky          M    32 Edgewater FL            20:42.0   20:41.4  6:40 
    7   7  1812 Matt Mahoney            M    58 Melbourne FL            20:47.5   20:47.2  6:42 
    8   8  1535 Craig Booth             M    37 Palm Bay FL             20:48.9   20:48.6  6:42 
    9   1  1506 Dr Tina Kraver          F    47 Merritt Island FL       20:49.6   20:48.8  6:42 
   10   9  1492 Mike Acosta             M    36 Viera FL                21:09.0   21:07.6  6:48 
   11  10  1550 Dax Kovacevich          M    37 Elyria OH               21:28.6   21:26.1  6:54 
   12  11  1805 Ben Buchanan            M    41 Melbourne FL            21:33.7   21:32.8  6:57 
   13  12  1798 Trevor Branam           M    45 Cocoa FL                22:22.4   22:20.6  7:12 
   14  13  1801 Wolfgang Jensen         M    62 Indialantic FL          22:42.8   22:40.6  7:18 
   15  14  1507 Gregg Kraver            M    51 Merritt Island FL       22:50.6   22:48.2  7:21 
   16  15  1529 John LaChance           M    57 Melbourne FL            23:08.1   23:06.7  7:27 
   17   2  1509 Kaylee Kraver           F    10 Merritt Island FL       23:15.9   23:14.5  7:29 
   18  16  1490 Billy Feldmeier         M    31 West Melbourne FL       23:48.6   23:38.4  7:37 
   19  17  1546 Tony White              M    34 Huntsville AL           24:16.5   23:58.8  7:44 
   20   3  1526 Aubrey Fortmayer        F    09 Melbourne FL            24:04.2   24:01.0  7:44 
   21  18  1534 Chris Hendren           M    31 Indian Harbour Beach    24:21.3   24:19.7  7:50 
   22  19  1530 James Chiravalle        M    47 Melbourne FL            24:22.5   24:21.1  7:51 
   23  20  1495 Greg Griffin            M    56 Cocoa Beach FL          24:36.0   24:25.5  7:52 
   24  21  1541 Robert Barker           M    57 Melbourne Beach FL      24:30.1   24:26.3  7:52 
   25  22  1591 Oliver Hoffman          M    16 Merritt Island FL       24:40.1   24:33.2  7:55 
   26   4  1450 Susan Snodgrass         F    51 Titusville FL           24:40.0   24:37.1  7:56 
   27  23  1592 Ross Hoffman            M    52 Merritt Island FL       24:44.4   24:37.6  7:56 
   28  24  1540 Mark Brandenburgh       M    44 Longwood FL             24:55.1   24:49.0  8:00 
   29  25  1551 Tom Titngai             M    30 Rockledge FL            25:00.3   24:54.3  8:01 
   30   5  1520 Sherri Lorraine         F    37 Melbourne FL            25:09.5   25:07.6  8:06 
   31  26  1583 Dalton Roseman          M    12 Melbourne FL            25:25.5   25:24.9  8:11 
   32   6  1503 Amy Orlando             F    29 Washington DC           25:36.7   25:29.3  8:13 
   33  27  1502 John Stewart            M    27 Indian Harbour Beach    25:36.2   25:29.3  8:13 
   34  28  1799 Alfredo Ramos           M    47 Titusville FL           25:35.2   25:29.8  8:13 
   35  29  1516 Noah Huff               M    12 Merritt Island FL       25:44.0   25:42.7  8:17 
   36  30  1536 Craig Roods             M    64 Greenwich NY            26:00.5   25:57.9  8:22 
   37  31  1522 Steven Gilmore          M    32 Melbourne FL            26:03.6   25:58.4  8:22 
   38   7  1498 Roxi Wandersee          F    53 Melbourne FL            26:00.6   25:59.7  8:23 
   39  32  1559 Jim Schroeder           M    66 Indialantic FL          26:16.9   26:12.2  8:27 
   40   8  1556 Madison Deskins         F    09 Palm Bay FL             26:16.3   26:13.2  8:27 
   41  33  1527 Joseph Moskal III       M    52 Melbourne FL            26:30.2   26:13.4  8:27 
   42   9  1807 Riley Michaud           F    10 Melbourne FL            26:21.6   26:19.1  8:29 
   43  34  1806 Timothy Michaud         M    44 Melbourne FL            26:22.2   26:19.7  8:29 
   44  35  1571 Don Synk                M    61 Rockledge FL            26:42.4   26:23.4  8:30 
   45  10  1569 Jennifer Kyle           F    41 Titusville FL           26:34.3   26:30.0  8:32 
   46  11  1537 Alison Vogelbacher      F    41 Titusville FL           26:34.4   26:30.8  8:33 
   47  36  1512 Bruce Sieck             M    50 Rockledge FL            27:04.0   26:55.4  8:40 
   48  12  1555 Ashley Deskins          F    11 Palm Bay FL             26:59.1   26:55.7  8:41 
   49  37  1813 Lew Schwartz            M    50 Melbourne FL            27:15.5   27:08.3  8:45 
   50  13  1491 Christina Feldmeier     F    31 West Melbourne FL       27:42.8   27:33.6  8:53 
   51  14  1518 Amy Kindler             F    28 Palm Bay FL             27:56.0   27:46.4  8:57 
   52  38  1811 Brandon Gregg           M    13 Palm Bay FL             28:06.5   28:04.7  9:03 
   53  15  1578 Betsy Bracewell         F    57 Satellite Beach FL      28:29.1   28:25.1  9:09 
   54  39  1505 Scott Rose              M    39 Rockledge FL            28:45.4   28:31.4  9:11 
   55  16  1504 Lisa Rose               F    38 Rockledge FL            28:45.1   28:31.9  9:11 
   56  17  1558 Helen DiBenedetto       F    55 Sebastian FL            28:38.3   28:36.1  9:13 
   57  18  1528 Jacquelyn Kellner       F    65 Melbourne FL            29:20.1   29:16.4  9:26 
   58  19  1572 Mary Synk               F    56 Rockledge FL            29:40.8   29:22.1  9:28 
   59  20  1485 Suzanne Gonzalez        F    30 Mims FL                 29:30.9   29:26.4  9:29 
   60  21  1472 Beverly Glenn           F    52 Cocoa FL                29:51.9   29:43.5  9:35 
   61  40  1466 Jacob Drvar             M    31 Melbourne FL            30:41.8   30:27.9  9:49 
   62  22  1587 Kirstie Allen           F    24 Satellite Beach FL      30:37.5   30:33.2  9:51 
   63  41  1567 Jim Cooke               M    60 Rockledge FL            31:01.7   30:50.8  9:56 
   64  42  1494 Gerry Fahey             M    71 Little Deer Isle ME     30:58.7   30:56.6  9:58 
   65  43  1808 Jim Smith               M    43 FL                      31:09.2   30:59.3  9:59 
   66  44  1501 Jerry Gandy             M    53 Melbourne FL            31:10.7   30:59.6  9:59 
   67  23  1584 Amanda Mallinger        F    37 Melbourne FL            31:05.7   31:03.2 10:00 
   68  24  1585 Lauren Mallinger        F    07 Melbourne FL            31:05.3   31:04.3 10:01 
   69  45  1800 Colin Anderson          M    16 Melbourne FL            31:44.5   31:30.0 10:09 
   70  25  1521 Melissa Ball            F    29 Melbourne FL            31:37.4   31:32.1 10:09 
   71  46  1549 Robin Peterson          M    57 Melbourne Beach FL      31:52.9   31:49.4 10:15 
   72  26  1511 Holly Bowman            F    48 Palm Bay FL             32:02.4   31:53.1 10:16 
   73  27  1497 Emilyn Rathgeber        F    22 Melbourne FL            32:17.4   32:07.8 10:21 
   74  28  1577 Alysson Lyons           F    32 Merritt Island FL       32:19.3   32:08.8 10:21 
   75  47  1510 Frank Fazio             M    59 Melbourne FL            32:15.7   32:12.6 10:23 
   76  29  1810 Heather Felix           F    42 Melbourne FL            32:44.0   32:38.8 10:31 
   77  30  1482 Emily Olivieri          F    32 Rockledge FL            33:05.4   32:47.0 10:34 
   78  31  1590 Nancy Hoffman           F    51 Merritt Island FL       32:59.4   32:52.8 10:35 
   79  32  1589 Julia Hoffman           F    13 Merritt Island FL       32:59.2   32:52.9 10:35 
   80  33  1533 Maureen Morley          F    63 Rockledge FL            33:16.6   33:05.1 10:39 
   81  48  1553 Ken Flieder             M    55 Cocoa FL                33:29.6   33:20.3 10:44 
   82  34  1565 Pat Dixon               F    78 Rockledge FL            33:54.9   33:43.3 10:52 
   83  35  1809 Barbara Garofalo        F    48 Melbourne FL            33:50.6   33:45.4 10:52 
   84  49  1487 Bob Meyer               M    43 Palm Bay FL             34:23.6   34:10.5 11:00 
   85  36  1561 Jamie Powell            F    49 Melbourne FL            34:49.0   34:44.9 11:12 
   86  37  1465 Christine Passamonte    F    50 Merritt Island FL       35:09.3   34:54.2 11:15 
   87  50  1493 James White             M    37 Melbourne FL            35:33.7   35:12.0 11:20 
   88  38  1575 Ashley Fletcher         F    31 Satellite Beach FL      35:45.0   35:35.6 11:28 
   89  39  1489 Jennifer Stadelman      F    17 West Melbourne FL       36:01.9   35:45.7 11:31 
   90  51  1582 John Jennings           M    43 Melbourne FL            36:04.9   35:47.6 11:32 
   91  40  1563 Tiffany Olivarez        F    30 Melbourne FL            36:11.3   36:04.3 11:37 
   92  41  1804 Maryn Buchanan          F    10 Melbourne FL            36:22.8   36:19.5 11:42 
   93  42  1545 Jessica Cantos          F    29 Melbourne FL            36:38.3   36:20.8 11:42 
   94  43  1560 Sarah Schroeder         F    63 Indialantic FL          36:41.7   36:36.4 11:47 
   95  44  1514 Tanya Dutton            F    31 Melbourne FL            37:20.7   37:02.7 11:56 
   96  45  1543 Andrea Doerr            F    27 Melbourne FL            37:22.5   37:16.5 12:00 
   97  52  1595 Ryan Doerr              M    29 Melbourne FL            37:22.5   37:16.7 12:00 
   98  46  1468 Maribeth Van Gorden     F    65 Urbana IL               37:28.3   37:22.5 12:02 
   99  47  1467 Kimberly Drvar          F    28 Melbourne FL            38:10.8   37:56.1 12:13 
  100  53  1581 Jeff Ewald              M    57 Melbourne FL            38:16.9   38:05.5 12:16 
  101  48  1580 Sally Mallow            F    53 Melbourne FL            38:44.8   38:32.7 12:25 
  102  49  1519 Brenda Fletcher         F    49 Palm Bay FL             38:47.2   38:34.3 12:25 
  103  50  1566 Tracie Pacheco          F    33 Melbourne FL            38:45.9   38:36.4 12:26 
  104  51  1464 Joanne Papierski        F    67 North Grosvenordale C   38:52.1   38:45.3 12:29 
  105  52  1483 Lynne Martin            F    53 Rockledge FL            39:10.9   39:03.2 12:35 
  106  53  1576 Sara Griffin            F    55 Merritt Island FL       39:26.0   39:14.7 12:38 
  107  54  1574 Mary Stallings          F    59 Melbourne FL            39:45.4   39:37.0 12:46 
  108  55  1562 Jessica Mosca           F    32 Melbourne FL            39:46.2   39:38.9 12:46 
  109  54  1473 Michael Kendrick        M    32 Melbourne FL            40:01.8   39:53.8 12:51 
  110  55  1557 Bruce Koch              M    75 Vida OR                 40:58.5   40:42.1 13:07 
  111  56  1570 Donna Arnister          F    52 Cocoa FL                41:37.4   41:19.8 13:19 
  112  57  1579 Susan DiIorio           F    58 Melbourne Beach FL      42:17.3   42:09.0 13:34 
  113  58  1547 Leslie Savoie           F    42 Palm Bay FL             42:31.0   42:16.7 13:37 
  114  56  1554 James Morrell           M    75 Melbourne FL            42:53.4   42:38.0 13:44 
  115  59  1538 Angela Staab            F    71 Reidsville NC           43:11.5   43:05.0 13:53 
  116  60  1471 Barb Ellis              F    66 Auburn PA               43:41.0   43:35.1 14:02 
  117  57  1517 Steven Huff             M    48 Merritt Island FL       45:06.9   44:50.6 14:27 
  118  61  1515 Joy Huff                F    49 Merritt Island FL       45:17.6   45:01.7 14:30 
  119  62  1564 Donna Andrean           F    71 Melbourne FL            45:18.6   45:03.3 14:31 
  120  63  1470 Carol Cowgirl           F    65 Titusville FL           46:04.7   45:57.1 14:48 
  121  64  1462 Jeannette Diguer        F    60 Titusville FL           46:35.3   46:27.7 14:58 
  122  65  1499 Lauren Clarke           F    27 Mims FL                 46:52.3   46:39.6 15:02 
  123  58  1481 Wyatt Robertson         M    09 Palm Bay FL             46:44.6   46:44.6 15:03 
  124  59  1480 Lucas Robertson         M    06 Palm Bay FL             46:52.1   46:52.1 15:06 
  125  60  1479 Chris Robertson         M    37 Palm Bay FL             46:53.0   46:53.0 15:06 
  126  66  1463 Holly Hinds             F    49 N Falmouth MA           46:59.3   46:53.0 15:06 
  127  67  1474 Jillian Rosich          F    27 Melbourne FL            47:38.9   47:30.6 15:18 
  128  68  1513 Lara Sieck              F    45 Rockledge FL            47:46.0   47:32.1 15:18 
  129  69  1500 Sue Clarke              F    62 Mims FL                 48:02.6   47:48.7 15:24 
  130  70  1449 Catherine Helm          F    57 Melbourne FL            50:37.7   50:18.4 16:12 
  131  71  1573 Mary Blauman            F    60 Palm Bay FL             51:13.2   51:05.3 16:27 
  132  72  1523 Jenny Puranen           F    35 Satellite Beach FL      52:27.4   52:00.5 16:45 
  133  73  1588 Samantha Wiener         F    32 Indian Harbour Beach    52:27.8   52:01.2 16:45 
  134  61  1475 David Williams          M    48 Grant FL                54:23.0   54:07.7 17:26 
  135  74  1476 Sheryl Williams         F    53 Grant FL                54:23.1   54:08.2 17:26 
  136  75  1484 Debra White             F    30 Palm Coast FL           55:33.7   55:16.0 17:48 
  137  76  1486 Amy Meyer               F    42 Palm Bay FL             55:37.4   55:23.6 17:50 
  138  77  1596 Kendyl Bell             F    20 West Melbourne FL       55:37.4   55:24.3 17:50 
  139  78  1597 Cynde Goodwin           F    59 West Melbourne FL       55:37.7   55:25.2 17:51 
  140  62  1599 Andrew Skinner          M    05 Melbourne Beach FL      57:07.7   56:42.2 18:16 
  141  63  1816 Paul LaVigne            M    65 Orlando FL              57:10.6   57:10.6 18:25 
  142  64  1600 Douglas Skinner         M    37 Melbourne Beach FL      58:31.8   58:06.1 18:43 
  143  79  1797 Renee Skinner           F    35 Melbourne Beach FL      58:31.6   58:31.6 18:51 
  144  80  1803 Sharon Booth            F    60 Melbourne FL            58:55.4   58:35.2 18:52 
  145  81  1568 Michelle Perry          F    37 Cocoa FL                58:54.1   58:38.9 18:53 
  146  82  1542 Christine Barker        F    56 Melbourne Beach FL      59:47.9   59:35.6 19:11 
  147  83  1815 Carol Crispen           F    53 Melbourne Beach FL      59:48.0   59:35.8 19:11 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites