• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tail of the Lizard 2 Mile Results
              Eye of the Dragon 10K and Tail of the Lizard 2 Mile
                  Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
                  Saturday, February 22nd, 2014, 8:00 am Start
                      Race Director: Barbara Linton 
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

2M RESULTS

Place Sex No.   Name                    Sex Age Ls Rw City                 St Time    Net     Pace     
===== === ===== ======================= === === == == ==================== == ======= ======= ===== 
    1   1   526 Juan Carlos Bermudez      M  18 S  R  Palm Bay             FL   11:43   11:43  5:52 
    2   2   561 Jared Hayes               M  14 S  R  Satellite Beach      FL   11:43   11:43  5:52 
    3   3   641 Benjamin Snodgrass        M  12 S  R  Satellite Beach      FL   12:10   12:10  6:05 
    4   1   639 Ceal Walker               F  51 S  R  Cocoa Beach          FL   13:05   13:05  6:33 
    5   4   542 Joshua Knowles            M  20 S  R  Melbourne            FL   13:25   13:24  6:42 
    6   5   620 Billy Dudek               M  21 S  R  Cocoa Beach          FL   13:30   13:22  6:41 
    7   6   484 Josh Kraver               M  11 S  R  Merritt Island       FL   13:41   13:37  6:49 
    8   7   543 Davy Schuermann           M  30 S  R  Cocoa                FL   13:51   13:50  6:55 
    9   2   537 Tiffany Mensch            F  18 S  R  Palm Bay             FL   14:06   14:06  7:03 
   10   3   601 Tara Morgan               F  12 S  R  Palm Bay             FL   14:14   14:12  7:06 
   11   8   539 Robert Barker             M  57 S  R  Melbourne Beach      FL   14:23   14:20  7:10 
   12   9   640 Matthew Snodgrass         M  09 S  R  Satellite Beach      FL   14:26   14:22  7:11 
   13  10   626 Jake Weiland              M  09 S  R  Cocoa Beach          FL   14:31   14:24  7:12 
   14   4   621 Kalani Personius          F  23 S  R  Cocoa Beach          FL   14:33   14:27  7:14 
   15  11   520 Max Walker                M  08 S  R  Viera                FL   14:36   14:32  7:16 
   16  12   544 Dylan Knott               M  20 S  R  Rockledge            FL   14:39   14:38  7:19 
   17  13   545 Matthew Mcdougal          M  24 S  R  Rockledge            FL   14:39   14:38  7:19 
   18  14   481 Carmine Lento             M  12 S  R  Cocoa Beach          FL   14:45   14:41  7:21 
   19   5   485 Kaylee Kraver             F  10 S  R  Merritt Island       FL   15:00   14:56  7:28 
   20   6   172 Rene Dunne                F  33 S  R  Palm Bay             FL   15:01   15:00  7:30 
   21  15   507 Matthew Diloreto          M  15 S  R  Jefferson            MA   15:18   15:06  7:33 
   22  16   541 Jay Johnson               M  28 S  R  Melbourne            FL   15:46   15:45  7:53 
   23  17   575 Casey Rodriguez           M  31 S  R  Indialantic          FL   15:49   15:36  7:48 
   24  18   591 Michael Morrison          M  57 S  R  Malabar              FL   15:54   15:49  7:55 
   25  19   622 Jeffery Arnold            M  36 S  R  Palm Bay             FL   16:14   16:04  8:02 
   26   7   494 Lisa Hamelin              F  42 S  R  Indian Harbour Beach FL   16:21   16:20  8:10 
   27  20   597 Brant Parsons             M  40 S  R  Satellite Beach      FL   16:21   16:19  8:10 
   28   8   508 Danielle Diloreto         F  15 S  R  Jefferson            MA   16:27   16:15  8:08 
   29  21   479 Angelo Lento              M  10 S  R  Cocoa Beach          FL   16:35   16:31  8:16 
   30  22   647 Ethan Shoda               M  10 S  R  Satellite Beach      FL   16:40   16:29  8:15 
   31   9   629 Emilie Weiland            F  11 S  R  Cocoa Beach          FL   16:41   16:32  8:16 
   32  23   532 Jeff Myers                M  56 S  R  Merritt Island       FL   16:44   16:39  8:20 
   33  24   557 Doug Glines               M  43 S  R  Palm Bay             FL   16:49   16:46  8:23 
   34  25   624 Carson Canicatti          M  07 S  R  Cocoa Beach          FL   16:51   16:46  8:23 
   35  26   496 James Harris              M  48 S  R  Melbourne            FL   16:55   16:40  8:20 
   36  10   582 Nicole Whitman            F  29 S  R  Indialantic          FL   16:58   16:56  8:28 
   37  11   499 Lisa Waldron              F  44 S  R  Melbourne Beach      FL   17:02   16:59  8:30 
   38  12   509 Jessica Mccaskell         F  33 S  R  Palm Bay             FL   17:05   16:56  8:28 
   39  27   530 Tom Ward                  M  76 S  R  Melbourne Beach      FL   17:14   17:12  8:36 
   40  28   603 Logan Brown               M  15 S  R  Port Saint Lucie     FL   17:25   17:07  8:34 
   41  13   637 Nyssa Holmquist           F  12 S  R  Indian Harbour Beach FL   17:36   17:20  8:40 
   42  14   619 Lorrie Weiland            F  35 S  R  Cocoa Beach          FL   17:37   17:29  8:45 
   43  15   627 Reagan Cancro             F  07 S  R  Satellite Beach      FL   17:37   17:30  8:45 
   44  29   564 Donald Hudson             M  52 S  R  Saint Cloud          FL   17:40   17:18  8:39 
   45  16   615 Nadia Hosey               F  46 S  R  Melbourne            FL   17:47   17:45  8:53 
   46  30   584 Larry Wisemanh            M  62 S  R  Melbourne            FL   17:54   17:47  8:54 
   47  17   594 Erin Collins              F  26 S  R  Melbourne            FL   17:57   17:54  8:57 
   48  31   548 Irad Aguilar              M  35 S  R  Palm Bay             FL   18:07   17:58  8:59 
   49  18   574 Roberta Reed              F  52 S  R  Melbourne Village    FL   18:12   18:04  9:02 
   50  32   510 Robert Meadows            M  59 S  R  Malabar              FL   18:14   18:12  9:06 
   51  33   590 Willis Lowell             M  47 S  R  Palm Bay             FL   18:15   17:59  9:00 
   52  19   525 Tessa Mitzlaff            F  09 S  R  Cocoa                FL   18:16   18:06  9:03 
   53  34   554 James Field               M  22 S  R  Palm Bay             FL   18:54   18:35  9:18 
   54  35   642 Devon Engel               M  09 S  R  Merritt Island       FL   19:17   19:07  9:34 
   55  20   498 Lindsay Toor              F  34 S  R  Indialantic          FL   19:19   19:16  9:38 
   56  36   547 Neil Aaronson             M  56 S  R  Indialantic          FL   19:24   19:08  9:34 
   57  37   549 David Alexander           M  53 S  R  Satellite Beach      FL   19:37   19:16  9:38 
   58  38   609 Daniel Goodhew            M  29 S  R  Melbourne            FL   19:40   19:23  9:42 
   59  39   511 Bruce Snyder              M  65 S  R  Cocoa                FL   19:45   19:27  9:44 
   60  40   644 Ryan Buchanan             M  12 S  R  Melbourne            FL   19:53   19:16  9:38 
   61  21   580 Ariana Valentin           F  10 S  R  Rockledge            FL   19:55   19:45  9:53 
   62  41   579 Victor Valentin           M  09 S  R  Rockledge            FL   19:56   19:46  9:53 
   63  22   614 Emily McCauslin           F  12 S  R  Merritt Island       FL   20:01   19:52  9:56 
   64  23   611 Clara Padden              F  13 S  R  Satellite Beach      FL   20:02   19:52  9:56 
   65  42   518 Kirt Zecman               M  53 S  R  Satellite Beach      FL   20:09   19:54  9:57 
   66  43   531 James Memmott             M  59 S  R  Melbourne            FL   20:11   19:54  9:57 
   67  24   608 Carol Deluccia            F  43 S  R  Indialantic          FL   20:17   19:53  9:57 
   68  25   598 Joey Murray               F  09 S  R  Indian Harbour Beach FL   20:30   20:19 10:10 
   69  44   213 Rick Lorraine             M  47 S  R  Melbourne            FL   20:30   16:18  8:09 
   70  45   487 Keith Leitich             M  48 S  R  Seattle              WA   20:34   20:14 10:07 
   71  26   517 Cris Zecman               F  45 S  R  Satellite Beach      FL   20:38   20:23 10:12 
   72  27   599 Charlie Murray            F  10 S  R  Indian Harbour Beach FL   20:40   20:29 10:15 
   73  46   573 Travis Reed               M  13 S  R  Melbourne Village    FL   20:48   20:34 10:17 
   74  47   566 Ed Kirchner               M  52 S  R  Indian Harbour Beach FL   20:52   20:33 10:17 
   75  28   612 Emily Padden              F  11 S  R  Satellite Beach      FL   20:54   20:45 10:23 
   76  29   645 Maryn Buchanan            F  10 S  R  Melbourne            FL   20:54   20:45 10:23 
   77  30   514 Audrey Kirk               F  14 S  R  Satellite Beach      FL   21:15   21:08 10:34 
   78  48   504 Dexter Powers             M  09 S  R  Royal Palm Beach     FL   21:22   20:49 10:25 
   79  31   607 Lindsay McGarrigle        F  10 S  R  Indian Harbour Beach FL   21:22   21:05 10:32 
   80  32   497 Courtnie Love             F  36 S  R  Melbourne            FL   21:27   21:10 10:35 
   81  33   513 Molly Kirk                F  49 S  R  Satellite Beach      FL   21:30   21:23 10:42 
   82  34   646 Victoria Vickers          F  54 S  R  West Melbourne       FL   21:31   21:11 10:36 
   83  35   605 Brookelyn Padgett         F  09 S  R  Port Saint Lucie     FL   21:41   21:23 10:42 
   84  49   524 Tanner Mitzlaff           M  11 S  R  Cocoa                FL   21:42   21:32 10:46 
   85  36   500 Lillian Robertson         F  09 S  R  Merritt Island       FL   21:43   21:01 10:31 
   86  37   592 Roserita Robbins          F  42 S  R  Melbourne            FL   21:48   21:13 10:37 
   87  38   638 Risa Holmquist            F  09 S  R  Indian Harbour Beach FL   22:08   21:51 10:56 
   88  39   623 Cassi Canicatti           F  10 S  R  Cocoa Beach          FL   22:26   22:19 11:10 
   89  40   477 Marybeth Allen            F  44 S  R  Indialantic          FL   22:42   22:17 11:09 
   90  41   553 Kim Dixson                F  39 S  R  Melbourne            FL   22:44   22:17 11:09 
   91  50   563 Paul Hill                 M  26 S  R  Palm Bay             FL   23:01   22:41 11:21 
   92  51   560 James Higley              M  13 S  R  Palm Bay             FL   23:02   22:42 11:21 
   93  42   636 Kaia Holmquist            F  15 S  R  Indian Harbour Beach FL   23:03   22:46 11:23 
   94  43   593 Sabrina Christain         F  48 S  R  St Cloud             FL   23:08   22:46 11:23 
   95  44   490 Jennifer Clark            F  44 S  R  Palm Bay             FL   23:27   22:53 11:27 
   96  52   491 Michael Clark             M  49 S  R  Palm Bay             FL   23:27   22:53 11:27 
   97  45   519 Sandy Walker              F  46 S  R  Viera                FL   23:40   23:14 11:37 
   98  46   635 Maerilu Wooley            F  58 S  R  Melbourne            FL   23:44   23:29 11:45 
   99  47   650 Lisa Colligan             F  35 S  R  Palm Bay             FL   24:08   23:39 11:50 
  100  48   587 Julie Lane                F  46 S  R  Cocoa Beach          FL   24:23   24:05 12:03 
  101  49   632 Ashlee Manning            F  18 S  R  Melbourne            FL   24:47   24:34 12:17 
  102  50   613 Sarah Schroeder           F  63 S  R  Indialantic          FL   24:49   24:30 12:15 
  103  51   596 Cathy Sweeney             F  52 S  R  Melbourne            FL   24:54   24:38 12:19 
  104  52   562 Ashley Hill               F  24 S  R  Palm Bay             FL   24:57   24:37 12:19 
  105  53   483 Daniel Mercier            M  62 S  R  Malabar              FL   25:21   25:06 12:33 
  106  53   546 Kimberly Aaronson         F  50 S  R  Indialantic          FL   25:24   24:56 12:28 
  107  54   506 Deirdre Kirwin            F  52 S  R  Ronkonkoma           NY   25:39   25:06 12:33 
  108  55   628 Kira Furton Sparks        F  07 S  R  Cocoa Beach          FL   25:58   25:50 12:55 
  109  56   631 Ashleigh Howell           F  19 S  R  Palm Bay             FL   26:04   25:55 12:58 
  110  57   630 Hannah Butler             F  08 S  R  Cocoa Beach          FL   26:18   26:10 13:05 
  111  54   501 Peter White               M  67 S  R  West Melbourne       FL   26:26   26:01 13:01 
  112  58   648 Kathleen Shoda            F  38 S  R  Satellite Beach      FL   26:37   26:18 13:09 
  113  59   649 Andrea Shoda              F  08 S  R  Satellite Beach      FL   26:37   26:17 13:09 
  114  55   634 Steven Manning            M  13 S  R  Melbourne            FL   26:59   26:43 13:22 
  115  60   633 Jennifer Harper           F  41 S  R  Melbourne            FL   27:00   26:43 13:22 
  116  56   586 Sean Lane                 M  47 S  R  Cocoa Beach          FL   27:13   26:56 13:28 
  117  57   489 Bruce Koch                M  75 S  R  Vida                 OR   27:17   26:45 13:23 
  118  61   643 Elena Routhier            F  42 S  R  Palm Bay             FL   27:36   27:09 13:35 
  119  58   486 Devin Dickens             M  37 S  R  Palm Bay             FL   27:40   27:22 13:41 
  120  59   534 Karl Mitzlaff             M  45 S  R  Cocoa                FL   27:51   27:22 13:41 
  121  62   535 Karen Mitzlaff            F  48 S  R  Cocoa                FL   27:51   27:23 13:42 
  122  63   516 Yvonne Ciser              F  76 S  R  Cedar Rapids         IA   28:38   28:26 14:13 
  123  60   522 Devin Patterson           M  11 S  R  Sebastian            FL   28:46   28:38 14:19 
  124  61   521 Elijah Patterson          M  08 S  R  Sebastian            FL   28:53   28:47 14:24 
  125  64   502 Ingrid Baird              F  58 S  R  Merritt Island       FL   29:02   28:36 14:18 
  126  62   616 Caleb Patterson           M  06 S  R  Sebastian            FL   29:09   29:01 14:31 
  127  63   588 Anthony Marshall          M  12 S  R  West Melbourne       FL   29:11   28:50 14:25 
  128  64   606 Peter Fischel             M  44 S  R  Cocoa                FL   29:11   29:03 14:32 
  129  65   482 Wendy Lento               F  41 S  R  Cocoa Beach          FL   29:22   28:57 14:29 
  130  66   533 Evelyn Palinkas           F  71 S  R  Vero Beach           FL   29:49   29:16 14:38 
  131  65   625 Mike Butler               M  05 S  R  Cocoa Beach          FL   29:51   29:47 14:54 
  132  66   540 William Cosgrove          M  31 S  R  Titusville           FL   30:04   29:39 14:50 
  133  67   617 Martha Hanrahan           F  70 S  R  Palm Bay             FL   30:35   30:22 15:11 
  134  68   488 Bonnie Smith              F  58 S  R  Melbourne            FL   30:47   30:16 15:08 
  135  69   556 Brigitte Fontenot         F  63 S  R  Melbourne            FL   30:49   30:20 15:10 
  136  70   555 Terry Field               F  55 S  R  Palm Bay             FL   31:15   30:46 15:23 
  137  71   495 Donna Bandy               F  63 S  R  Indian Harbour Beach FL   31:25   30:58 15:29 
  138  67   528 Russ Marth                M  87 S  R  Ft. Pierce           FL   31:26   31:13 15:37 
  139  72   572 Alexandra Pitrowski       F  24 S  R  Gainesville          FL   31:54   31:20 15:40 
  140  73   527 Dodie Johnson             F  76 S  R  Cocoa Beach          FL   32:02   31:51 15:56 
  141  74   610 Jillian Goodhew           F  29 S  R  Melbourne            FL   32:28   31:57 15:59 
  142  75   493 Rebecca Bond              F  28 S  R  Merritt Island       FL   32:56   32:20 16:10 
  143  76   589 Natalie Marshall          F  41 S  R  West Melbourne       FL   33:35   33:12 16:36 
  144  77   515 Mary June Joseph          F  67 S  R  Satellite Beach      FL   37:21   36:41 18:21 
  145  68   523 Marvin Jordan             M  77 S  R  Rensselaer           IN   37:43   37:18 18:39 
  146  78   538 Angela Saldana            F  86 S  R  Cocoa Beach          FL   41:58   41:25 20:43 
  147  79   478 Rebecca Weber             F  34 S  R  Palm Bay             FL   42:16   41:32 20:46 
  148  80   512 Roberta Osterling         F  79 S  R  Satellite Beach      FL   44:11   43:57 21:59 
*
*
              Eye of the Dragon 10K and Tail of the Lizard 2 Mile
                  Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
                  Saturday, February 22nd, 2014, 8:00 am Start
                 Race Director: Barbara Linton / Marlene White
              Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
                              www.runningzone.com
                    Results Questions: info@runningzone.com

2 MILE WOMEN'S WALKING RESULTS

Place Sex No.   Name                    Sex Age Ls Rw Time    Net     Pace     
===== === ===== ======================= === === == == ======= ======= ===== 
    1   1   770 Michelle Heister          F  47 S  W    20:25   20:13 10:07 
    2   2   741 Susan Dore-Kuschel        F  55 S  W    24:50   24:47 12:24 
    3   3   756 Gail Fischer              F  58 S  W    27:00   26:35 13:18 
    4   4   779 Kathy Higley              F  54 S  W    28:27   27:52 13:56 
    5   5   777 Stacy Irwin               F  35 S  W    28:53   28:06 14:03 
    6   6   755 Vicki Bond                F  58 S  W    29:38   29:02 14:31 
    7   7   570 Julie Noble               F  31 S  W    31:51   31:17 15:39 
    8   8   746 Gayle Brown               F  58 S  W    32:12   31:30 15:45 
    9   9   747 Pam Brown                 F  64 S  W    32:14   31:32 15:46 
   10  10   778 Patti Hatcher             F  31 S  W    32:28   31:56 15:58 
   11  11   764 Betty Langevin            F  74 S  W    32:41   32:29 16:15 
   12  12   758 Vivianne Bonsall          F  67 S  W    33:05   32:58 16:29 
   13  13   782 Jacqui Gannon             F  60 S  W    33:43   33:15 16:38 
   14  14   763 Jennie Allen              F  35 S  W    33:44   33:16 16:38 
   15  15   772 Jenny Pond                F  52 S  W    34:25   33:46 16:53 
   16  16   759 Lynne Cheek               F  50 S  W    35:06   34:52 17:26 
   17  17   742 Sharon Booth              F  60 S  W    38:05   37:22 18:41 
   18  18   748 Brenda Olson              F  58 S  W    39:25   38:47 19:24 
   19  19   753 Joanne Woodman            F  58 S  W    39:49   39:04 19:32 
   20  20   743 Christine Clark           F  61 S  W    42:23   41:45 20:53 
   21  21   754 Katie Woodman             F  32 S  W    43:39   42:53 21:27 
   22  22   774 Debbie Cross              F  58 S  W    44:42   44:04 22:02 
   23  23   744 Kimberly Doan             F  58 S  W    45:17   44:36 22:18 
   24  24   775 Shelly Mcnulty            F  58 S  W    50:48   50:03 25:02 
*
*
2 MILE MEN'S WALKING RESULTS

Place Sex No.   Name                    Sex Age Ls Rw Time    Net     Pace     
===== === ===== ======================= === === == == ======= ======= ===== 
    1   1   750 Paulwalter Alvord         M  69 S  W    21:26   21:26 10:43 
    2   2   767 Steve Christlieb          M  62 S  W    25:07   25:07 12:33 
    3   3   768 Harris Heister            M  14 S  W    29:18   29:05 14:33 
    4   4   571 Drew Noble                M  69 S  W    29:19   28:56 14:28 
    5   5   766 Michael Hoffer            M  75 S  W    30:11   30:03 15:02 
    6   6   781 Aiden Fischel             M  09 S  W    30:32   30:25 15:13 
    7   7   771 George Pond               M  60 S  W    34:26   33:47 16:54 
    8   8   773 Travis Pond               M  26 S  W    34:27   33:49 16:55 
    9   9   780 Connor Woodman            M  19 S  W    38:54   38:06 19:03 
   10  10   749 David Olson               M  59 S  W    39:28   38:49 19:25 
   11  11   745 Richard Dunn-Roberts      M  58 S  W    45:17   44:36 22:18 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites