• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
5K Run/Walk for Autism Awareness Results
5K RUN / WALK FOR AUTISM AWARENESS
Saturday, Feb. 22nd, 2014
FIT at the Scott Center, Melbourne, FL
Race Director: Joseph Werner
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1  2088 Mike Netzer             M    31 Satellite Beach FL      20:48.9   20:48.9  6:42 
    2   2  2123 Ramon Cordero           M    36 Palm Bay FL             21:04.0   21:04.0  6:47 
    3   3  2252 Rory Allen              M    26 Satellite Beach FL      21:21.3   21:21.3  6:53 
    4   1  2084 Maria Schanbacher       F    52 Brewster NY             21:50.5   21:49.3  7:02 
    5   4  2269 Cory Jackson            M    44 West Melbourne FL       21:53.2   21:50.2  7:02 
    6   2  2192 Loran Jordan            F    18 Blackshear GA           21:56.4   21:56.4  7:04 
    7   5  2176 Lance Haskins           M    51 Rockledge FL            22:07.0   22:06.1  7:07 
    8   6  2117 Corey Womack            M    23 Melbourne FL            23:00.3   22:58.9  7:24 
    9   7  2239 John Fricano            M    61 Rockledge FL            23:31.5   23:30.8  7:35 
   10   8  2157 Giovanni Neal           M    12 Rockledge FL            23:56.7   23:52.1  7:41 
   11   9  2098 Jay Jones               M    46 Waycross GA             24:04.4   24:02.5  7:45 
   12  10  2283 Dominic Agostini        M    36 Satellite Beach FL      24:31.4   24:03.2  7:45 
   13  11  2062 Paul Huppe              M    27 Melbourne FL            24:53.7   24:49.0  8:00 
   14   3  2082 Cara Schanbacher        F    16 Brewster NY             25:06.3   25:04.8  8:05 
   15  12  2091 Arleigh Sharpe          M    62 Merritt Island FL       25:24.9   25:20.9  8:10 
   16  13  2074 Erick Sweat             M    39 Brunswick GA            25:51.0   25:48.8  8:19 
   17   4  2172 Anna Claire Long        F    13 Melbourne FL            25:52.5   25:51.4  8:20 
   18   5  2244 Piper Kelley            F    30 Melbourne FL            25:54.0   25:53.5  8:20 
   19  14  2202 Nick Cazessus           M    29 Merritt Island FL       26:48.7   26:02.6  8:23 
   20  15  2195 Trevor Chasteen         M    22 Viera FL                26:24.4   26:10.8  8:26 
   21   6  2272 Alexandrea Wiegand      F    28 Melbourne FL            26:50.7   26:14.4  8:27 
   22  16  2233 Darin McBride           M    47 Cocoa FL                26:47.0   26:31.9  8:33 
   23   7  2241 Mariangie Leiker        F    51 West Melbourne FL       26:37.1   26:33.1  8:33 
   24  17  2190 Harry Carcieri          M    10 Satellite Beach FL      26:52.9   26:50.0  8:39 
   25  18  2204 Steven Cazessus         M    59 Merritt Island FL       28:07.1   26:52.5  8:39 
   26  19  2191 Robert Carcieri         M    39 Satellite Beach FL      26:56.0   26:53.2  8:40 
   27  20  2267 Sven Axmann             M    33 Pforsheim(Germany) FL   27:00.0   26:57.5  8:41 
   28   8  2095 Sarah Jones             F    34 Waycross GA             27:04.6   27:03.0  8:43 
   29  21  2217 Michael Drake           M    47 Palm Bay FL             27:08.0   27:08.0  8:44 
   30  22  2261 Christopher Demars      M    60 Merritt Island FL       27:17.4   27:13.7  8:46 
   31  23  2277 Paul Harrington         M    29 West Melbourne FL       27:46.3   27:35.0  8:53 
   32   9  2279 Jennifer Harrington     F    27 West Melbourne FL       27:47.1   27:38.0  8:54 
   33  24  2270 Steven Ali              M    21 Palm Bay FL             27:53.4   27:45.0  8:56 
   34  10  2165 Tara Hamilton           F    40 West Melbourne FL       28:15.1   28:06.4  9:03 
   35  11  2185 Amy Shiver              F    38 Melbourne FL            28:34.7   28:18.8  9:07 
   36  25  2218 Jake Klecker            M    33 Melbourne FL            28:43.7   28:27.1  9:10 
   37  12  2189 Daria Boley             F    51 Orlando FL              28:35.4   28:30.9  9:11 
   38  13  2170 Amy Kindler             F    28 Palm Bay FL             28:39.7   28:37.9  9:13 
   39  26  2180 Gerry Fahey             M    70 Little Deer Isle FL     28:40.7   28:38.9  9:14 
   40  27  2078 David Scholl            M    51 Melbourne FL            29:03.3   28:51.0  9:18 
   41  14  2259 Melissa Parker          F    39 Melbourne FL            28:56.9   28:51.3  9:18 
   42  28  2278 Howard Nader            M    43 Melbourne FL            29:05.3   28:58.8  9:20 
   43  29  2274 Tim Teuber              M    55 Palm Bay FL             29:05.6   29:05.6  9:22 
   44  15  2256 Wendy Terry             F    40 Satellite Beach FL      29:45.0   29:27.8  9:29 
   45  30  2249 Seth Kaplan             M    24 Orlando FL              29:38.9   29:28.7  9:30 
   46  31  1197 Anthony Catanese        M    71 Melbourne FL            29:35.9   29:33.1  9:31 
   47  32  2198 Michael Brooks          M    10 Melbourne FL            29:36.5   29:34.2  9:32 
   48  16  2200 Dde Jordan              F    43 Blackshear GA           29:42.4   29:36.3  9:32 
   49  17  2253 Kirstie Allen           F    24 Satellite Beach FL      29:46.6   29:41.5  9:34 
   50  33  2232 Peter McBride           M    18 Cocoa FL                30:02.4   29:48.3  9:36 
   51  18  2171 Emily Jenda             F    25 Cape Canaveral FL       30:01.3   29:48.4  9:36 
   52  34  2173 Joseph Werner           M    56 Melbourne FL            29:52.9   29:51.3  9:37 
   53  19  2222 Meghan Moroney          F    30 Indialantic FL          30:05.5   29:57.2  9:39 
   54  20  2090 OK Sharpe               F    58 Merritt Island FL       30:02.1   29:57.4  9:39 
   55  35  2159 Shon Neal               M    36 Rockledge FL            30:21.8   29:59.3  9:40 
   56  21  1200 Santana Hummel          F    29 Melbourne FL            30:33.7   30:29.5  9:49 
   57  36  2268 Kenneth Peterson        M    47 Temecula CA             30:35.1   30:30.0  9:49 
   58  22  2248 Sara Folwell            F    26 Orlando FL              30:44.7   30:34.6  9:51 
   59  37  2169 Jeff Murphree           M    56 Indian Harbour Beach    30:49.5   30:46.6  9:55 
   60  23  2068 Lindsay Smeltz          F    23 Melbourne FL            31:18.2   31:11.9 10:03 
   61  24  2150 Sharona Sommer          F    45 Melbourne FL            32:19.8   32:07.4 10:21 
   62  25  2087 Holly Bowman            F    48 Palm Bay FL             32:12.3   32:10.4 10:22 
   63  38  2260 Ted Parker              M    41 Melbourne FL            32:15.8   32:10.6 10:22 
   64  26  2140 Nitza Diaz              F    34 Boynton Beach FL        32:22.1   32:11.4 10:22 
   65  27  2141 Senia Mcintyre          F    35 Boynton Beach FL        32:21.6   32:13.7 10:23 
   66  28  2120 Emily Naughton          F    26 Palm Bay FL             32:23.6   32:15.7 10:24 
   67  29  2276 Jennifer Kneapler       F    24 Melbourne FL            32:24.5   32:17.6 10:24 
   68  30  2275 Christina Nesbitt       F    27 Winter Park FL          32:24.9   32:18.5 10:24 
   69  31  2119 Erica Green             F    26 Palm Bay FL             33:01.7   32:53.3 10:36 
   70  39  2148 Andrew Scholl           M    18 Melbourne FL            33:18.2   33:06.6 10:40 
   71  40  2142 Tim Roberts             M    45 Palm Bay FL             33:19.3   33:06.6 10:40 
   72  32  2226 Jessie Divine           F    31 West Melbourne FL       33:20.1   33:12.9 10:42 
   73  33  2097 Lindsey Jones           F    20 Waycross GA             33:48.8   33:25.7 10:46 
   74  34  2175 Lauren Williamson       F    26 Melbourne FL            33:43.0   33:27.7 10:47 
   75  35  2255 Mellissa Tribou         F    41 Satellite Beach FL      34:09.6   33:52.6 10:55 
   76  36  2208 Janet Hurlburt          F    45 Melbourne FL            34:17.1   33:57.4 10:56 
   77  37  2156 Angela Neal             F    33 Rockledge FL            34:27.7   34:03.8 10:58 
   78  38  2158 Mia Neal                F    11 Rockledge FL            34:27.7   34:22.5 11:04 
   79  39  2122 Maria Cordero           F    42 Palm Bay FL             34:52.4   34:27.1 11:06 
   80  41  2072 Jim Cooke               M    60 Rockledge FL            35:20.2   35:04.4 11:18 
   81  40  2139 Jamie Cooke             F    34 Gainesville FL          35:32.2   35:19.6 11:23 
   82  41  2127 Nikki Schlimmer         F    20 Merritt Island FL       35:28.6   35:28.6 11:26 
   83  42  2273 Kathleen Teuber         F    50 Palm Bay FL             35:47.3   35:30.0 11:26 
   84  43  2234 Jennifer Turbeville     F    34 Satellite Beach FL      35:56.8   35:32.4 11:27 
   85  44  2251 Rachel Garrett          F    29 Melbourne FL            36:02.6   35:59.1 11:35 
   86  45  2181 Sandra Sanz             F    40 Satellite Beach FL      36:21.2   36:21.2 11:43 
   87  46  2160 Jeanine Tanz            F    41 Melbourne FL            36:39.5   36:28.0 11:45 
   88  47  2130 Alison Chancery         F    12 Palm Bay FL             37:06.0   36:41.1 11:49 
   89  48  2129 Pao Hang                F    24 Palm Bay FL             36:54.8   36:48.1 11:51 
   90  49  2196 Heidi Moore             F    22 Viera FL                37:11.0   36:58.7 11:55 
   91  50  2243 Diane Fiers             F    53 Palm Bay FL             37:39.5   37:20.6 12:02 
   92  51  2069 Debra Sloane            F    50 Melbourne FL            37:55.6   37:46.0 12:10 
   93  52  2075 Robin Sweat             F    44 Brunswick GA            38:06.3   37:59.5 12:14 
   94  53  2285 Casey Krahmer           F    15 Melbourne FL            38:19.2   38:00.2 12:14 
   95  54  2287 Alexa Meyer             F    14 Melbourne FL            38:24.9   38:06.1 12:16 
   96  42  2077 Micah Sweat             M    11 Brunswick GA            38:14.1   38:07.2 12:17 
   97  55  2197 Kelli Brooks            F    34 Melbourne FL            38:34.6   38:29.0 12:24 
   98  56  2096 Brooke Jones            F    23 Waycross GA             39:16.4   38:52.6 12:31 
   99  43  2235 David Turbeville        M    24 Satellite Beach FL      39:22.8   38:57.6 12:33 
  100  57  2236 Jamie Winchester        F    26 Melbourne FL            39:25.3   39:02.9 12:35 
  101  58  2201 Melissa Flugel          F    32 Malabar FL              39:26.6   39:11.6 12:37 
  102  59  2194 Brenda Fletcher         F    49 Palm Bay FL             39:26.7   39:11.9 12:37 
  103  60  2110 Brittany Boganski       F    27 Palm Bay FL             39:40.3   39:33.9 12:45 
  104  61  2145 Skye Cronje             F    13 Malabar FL              39:51.5   39:42.9 12:47 
  105  62  2205 Judith Cutler           F    74 Boyne City MI           40:44.0   40:07.6 12:55 
  106  63  2101 Lisa Armitage           F    40 Melbourne FL            40:35.6   40:18.8 12:59 
  107  64  2137 Tonya Sligh             F    40 Merritt Island FL       40:38.1   40:23.4 13:01 
  108  65  2136 Mara Hughes             F    26 Cape Canaveral FL       40:37.9   40:23.6 13:01 
  109  66  2206 Linda Taulborg          F    53 Griswold IA             40:44.0   40:25.5 13:01 
  110  67  2093 Christine Weaver        F    41 Cocoa FL                40:51.4   40:51.4 13:09 
  111  68  2193 Lara Stratton           F    18 Melbourne FL            41:24.2   40:58.3 13:12 
  112  69  2135 Staci Dyce              F    41 Palm Bay FL             41:17.2   41:06.5 13:14 
  113  70  2209 Charlotte Van Heden     F    12 Palm Bay FL             41:46.7   41:37.0 13:24 
  114  71  2210 Kate Van Heden          F    10 Palm Bay FL             41:48.6   41:38.4 13:25 
  115  44  2186 Jack Levitt             M    14 Satellite Beach FL      41:54.8   41:39.3 13:25 
  116  45  2085 Richard Ferry           M    82 Vero Beach FL           42:20.5   42:03.7 13:33 
  117  72  2238 Leslie Savoie           F    42 Palm Bay FL             43:13.7   43:06.6 13:53 
  118  73  2237 Renate VanBrunt         F    73 Palm Bay FL             44:10.0   44:01.9 14:11 
  119  46  2257 Ward Swenson            M    26 Melbourne FL            44:14.4   44:06.8 14:12 
  120  74  2258 Andrea Swenson          F    26 Melbourne FL            44:14.7   44:08.0 14:13 
  121  75  2092 Kathleen Williams       F    57 Melbourne Beach FL      44:31.1   44:11.8 14:14 
  122  47  2108 Doug Skinner            M    37 Melbourne Beach FL      44:45.6   44:23.6 14:18 
  123  48  2107 Andrew Skinner          M    05 Melbourne Beach FL      44:45.3   44:24.0 14:18 
  124  76  2242 Joanne Gomber           F    57 Melbourne Beach FL      45:24.0   45:04.1 14:31 
  125  49  2081 Jon Burford             M    24 Rockledge FL            45:44.7   45:34.4 14:41 
  126  77  2124 Carolyn Kienzle         F    24 Rockledge FL            46:07.1   45:53.0 14:47 
  127  50  2182 David Strick            M    18 Melbourne FL            46:07.3   46:01.3 14:49 
  128  78  2134 Sara Dyce               F    13 Palm Bay FL             46:24.1   46:14.7 14:54 
  129  51  2221 Tim Craven              M    14 Melbourne FL            47:02.7   46:45.5 15:03 
  130  79  2099 Alyssa Nolan            F    14 Waycross GA             46:56.2   46:55.4 15:07 
  131  52  2187 John Levitt             M    58 Satellite Beach FL      47:20.7   46:57.8 15:07 
  132  80  2188 Leslie Levitt           F    52 Satellite Beach FL      47:21.5   46:59.8 15:08 
  133  81  2143 Kristin Gebhardt        F    48 Palm Bay FL             47:25.8   47:07.9 15:11 
  134  82  2146 Kami Lambert            F    49 Malabar FL              47:25.7   47:09.2 15:11 
  135  53  2149 Sidney Scholl           M    82 Laval QC                47:36.6   47:21.6 15:15 
  136  83  2286 Cynthia Stone           F    61 West Melbourne FL       47:40.4   47:22.5 15:15 
  137  84  2203 Sherry Cazessus         F    60 Merritt Island FL       48:53.0   47:35.2 15:19 
  138  85  2282 Helena Tanz             F    09 Melbourne FL            47:55.5   47:48.2 15:24 
  139  86  2131 Christine Underwood     F    62 Melbourne FL            48:09.3   47:55.8 15:26 
  140  87  2184 Rebecca Ganz            F    20 Melbourne FL            48:02.1   48:02.1 15:28 
  141  88  2080 Karen O'Halloran        F    53 Melbourne FL            48:32.7   48:17.7 15:33 
  142  89  2079 Cathy Pruchniak         F    55 Indian Harbour Beach    48:32.8   48:19.2 15:34 
  143  90  2246 Laurie Young            F    51 Satellite Beach FL      48:43.1   48:32.2 15:38 
  144  54  2247 Steven Young            M    43 Satellite Beach FL      48:43.0   48:32.4 15:38 
  145  91  1199 Loretta Silver          F    75 Rockledge FL            48:43.2   48:32.9 15:38 
  146  92  2109 Renee Skinner           F    34 Melbourne Beach FL      51:41.4   51:17.7 16:31 
  147  93  2280 Barbara Finneran        F    44 Melbourne FL            52:39.1   52:17.0 16:50 
  148  94  2220 Deborah Craven          F    51 Melbourne FL            52:39.2   52:17.2 16:50 
  149  95  2125 Mary Kienzle            F    55 Rockledge FL            52:39.8   52:24.9 16:53 
  150  96  2126 Lori Smith              F    56 Rockledge FL            52:39.0   52:25.6 16:53 
  151  55  2163 William Staley          M    08 Palm Bay FL             53:30.0   53:09.1 17:07 
  152  97  2162 Bianca Staley           F    34 Palm Bay FL             53:30.7   53:09.9 17:07 
  153  98  2183 Megan MacSarley         F    24 Melbourne FL            53:33.6   53:22.4 17:11 
  154  56  2161 Chris Lowe              M    36 Palm Bay FL             54:23.9   54:02.3 17:24 
  155  99  2207 Natalie Harris          F    26 Melbourne FL            54:21.3   54:08.6 17:26 
  156 100  2177 Amy Hawley              F    39 Satellite Beach FL      54:38.0   54:08.7 17:26 
  157 101  2179 Corrine Button          F    55 Melbourne FL            54:38.4   54:08.7 17:26 
  158 102  2178 Shannon McVey           F    37 Melbourne FL            54:38.7   54:09.5 17:26 
  159 103  2281 Patricia Cornelius      F    21 Melbourne Beach FL      54:53.4   54:31.6 17:34 
  160 104  2111 Karen Watson            F    33 Merritt Island FL       55:00.0   54:33.9 17:34 
  161 105  2164 Tori Watson             F    07 Merritt Island FL       54:59.2   54:34.6 17:34 
  162  57  2168 Logan Easthouse         M    12 Viera FL                54:59.6   54:35.0 17:35 
  163 106  2271 Amanda Robey            F    30 Melbourne FL            54:53.2   54:53.2 17:40 
  164 107  2263 Jewel Chambers-Coney    F    35 Melbourne FL            55:32.0   55:19.9 17:49 
  165 108  2262 Kieshia Lewis           F    38 Palm Bay FL             55:37.6   55:25.2 17:51 
  166 109  2284 Nancy Brienza           F    51 McDonough GA            55:53.5   55:32.9 17:53 
  167 110  2094 Frances Cutro           F    54 Indialantic FL          55:54.0   55:34.0 17:54 
  168 111  2138 Susan Erickson          F    58 Melbourne Beach FL      56:12.4   55:37.3 17:55 
  169 112  2240 Robyn Tapley            F    34 Melbourne FL            56:11.9   55:45.4 17:57 
  170 113  2254 Roshelia McCurdy        F    53 Melbourne FL            55:55.7   55:46.4 17:58 
  171 114  2215 Kass Van Patten         F    31 Satellite Beach FL      57:51.3   57:21.6 18:28 
  172  58  2214 John Van Patten         M    28 Satellite Beach FL      57:51.5   57:22.0 18:28 
  173 115  2212 Eva Boggs               F    29 Satellite Beach FL      57:53.2   57:24.3 18:29 
  174  59  2213 Jeremy Boggs            M    33 Satellite Beach FL      57:53.1   57:24.6 18:29 
  175  60  2288 Carlos Rodriguez        M    22 Melbourne FL            57:55.4   57:44.5 18:36 
  176 116  2289 Amy Bynum               F    24 Palm Bay FL           1:00:25.0   59:50.0 19:16 
  177 117  2211 Jamie King              F    30 West Melbourne FL     1:00:25.6   59:50.9 19:16 
  178 118  2167 Kristi Drouin           F    34 Viera FL              1:01:07.5 1:00:40.4 19:32 
  179  61  2166 Derek Drouin            M    35 Viera FL              1:01:08.9 1:00:41.3 19:32 
  180 119  2264 Tashon Thompson         F    28 Merritt Island FL     1:01:29.3 1:01:03.2 19:40 
  181 120  2265 Darlene Walters         F    39 Satellite Beach FL    1:03:31.2 1:03:11.5 20:21 
  182  62  2266 Patrick Walters         M    11 Satellite Beach FL    1:03:22.5 1:03:22.5 20:24 
  183 121  2154 Patricia Frey           F    70 Ft Pierce FL          1:03:55.7 1:03:24.1 20:25 
  184 122  2152 Alessandra Frey         F    34 Palm Bay FL           1:03:56.1 1:03:24.5 20:25 
  185  63  2153 Jason Frey              M    41 Palm Bay FL           1:03:56.1 1:03:24.5 20:25 
  186 123  2100 Alexis Nolan            F    12 Waycross GA           1:04:19.9 1:04:15.7 20:42 
  187 124  2116 Jessica Womack          F    21 Melbourne FL          1:04:20.8 1:04:15.9 20:42 
  188 125  2121 Caitlin Lee             F    20 Melbourne FL          1:04:21.1 1:04:16.0 20:42 
  189 126  2114 Melissa Womack          F    48 Melbourne FL          1:04:20.3 1:04:16.1 20:42 
  190  64  2118 Clayton Womack          M    10 Melbourne FL          1:04:20.5 1:04:16.1 20:42 
  191 127  2151 Chiara Kafer            F    31 Palm Bay FL           1:06:38.7 1:06:02.9 21:16 
  192 128  2155 Josephine Negri         F    62 Palm Bay FL           1:06:38.9 1:06:03.1 21:16 
  193 129  2128 Jenny Cooke-Malstrom    F    27 Seattle WA            1:07:07.2 1:06:35.2 21:26 
  194 130  2230 Trisha McBride          F    45 Cocoa FL              1:07:07.8 1:06:35.7 21:27 
  195 131  2132 Lucy Payne              F    71 Cocoa FL              1:07:21.2 1:06:47.2 21:30 
  196  65  2133 Pete Payne              M    72 Cocoa FL              1:09:01.6 1:08:27.7 22:03 
  197 132  2231 Isabella Jurkovic       F    18 Cocoa FL              1:09:00.0 1:08:28.8 22:03 
  198  66  2216 Brett Drake             M    20 Palm Bay FL           1:09:30.6 1:09:30.6 22:23 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites