• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tooth Trot 5K Results
TOOTH TROT 5K RUN/WALK
February, 8, 2014 8:00 am Start
BCC / Wickham Park Main Pavilion, Melbourne, FL
Race Directors: Jerilyn & Jerry Bird
Race Timing: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     1   354 John Davis               36 R  Melbourne            FL   16:39.0  5:22 
    2     2   127 Steve Hedgespeth         35 R  West Melbourne       FL   16:44.3  5:24 
    3     3   372 Shane Streufert          41 R  Viera                FL   16:49.2  5:25 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     7   369 Joe Castner              45 R  Melbourne            FL   18:46.9  6:03 

MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    10   301 Joe Hultgren             54 R  Melbourne            FL   19:11.2  6:11 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 09
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    61   150 Max Walker               08 R  Viera                FL   23:47.3  7:40 
    2    98   364 Alex Butler              07 R  Melbourne            FL   26:31.2  8:33 
    3   153   189 Jake Barlow              07 R  Merritt Island       FL   30:37.8  9:52 
    4   157   187 Parker Summers           09 R  Viera                FL   30:57.9  9:58 
    5   189   286 Stephen Gentile, Ll      09 R  Rockledge            FL   33:45.7 10:52 
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    31   138 Josh Kraver              11 R  Merritt Island       FL   21:15.2  6:51 
    2    43   339 Austin Hass              14 R  Palm Bay             FL   22:23.4  7:13 
    3    64   184 Kyle Ruether             13 R  Rockledge            FL   23:57.7  7:43 
    4    71   157 Cameron Shagena          10 R  Melbourne            FL   24:23.8  7:52 
    5    82   322 Martin Card              13 R  Canaveral Groves     FL   25:08.0  8:06 
    6    97   363 Sam Oliver               11 R  Melbourne            FL   26:30.9  8:33 
    7   113   224 Justin Mathis            13 R  Merritt Island       FL   27:42.0  8:55 
    8   115   131 Nicholas Sidor           11 R  Merritt Island       FL   27:53.2  8:59 
    9   127   106 Roland Soderberg         10 R  Indialantic          FL   28:38.8  9:14 
   10   139   332 Ryan Choppe              12 R  Rockledge            FL   29:25.3  9:29 
   11   168   207 Tanner Mitzlaff          11 R  Cocoa                FL   31:57.4 10:18 
   12   182   215 Michael Thomas           11 R  Rockledge            FL   32:56.9 10:37 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     6   341 Ryan Miller              16 R  Melbourne            FL   18:23.1  5:56 
    2   192   274 Samuel Champagne         16 R  Fort Pierce          FL   34:01.9 10:58 
    3   238     7 Nick Herbeck             16 R  Merritt Island       FL   40:23.5 13:01 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    14   295 Wade Dauberman           23 R  Melbourne            FL   19:53.4  6:25 
    2    65   391 Karli Hauck              21 R  Melbourne            FL   24:02.0  7:45 
    3   248   377 Zach Mason               21 R  Satellite Beach      FL   41:41.6 13:26 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     9   386 Nate McLeese             27 R  Columbus             IN   18:53.5  6:05 
    2    62   312 Daniel Redlien           29 R  Rockledge            FL   23:48.8  7:40 
    3   111   276 David Cholewczynski      25 R  Melbourne            FL   27:39.4  8:55 
    4   198   161 Gerardo De Jesus         29 R  Palm Bay             FL   34:34.2 11:08 
    5   209   248 Ramon Molledo            28 R  Melbourne            FL   36:13.9 11:40 
    6   251   280 Derek Otermat            29 R  Rockledge            FL   43:07.6 13:53 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    49   230 Austin Weeks             30 R  Melbourne            FL   22:52.0  7:22 
    2    55   242 Joshua Maitlen           34 R  Rockledge            FL   23:03.9  7:26 
    3   100   368 Sundeep Rowal            32 R  Merritt Island       FL   26:38.3  8:35 
    4   110   321 Michael Mirda            33 R  Melbourne            FL   27:26.7  8:50 
    5   187   272 Evan Olsen               33 R  Melbourne            FL   33:18.1 10:44 
    6   197   162 Sean Stearn              31 R  Palm Bay             FL   34:33.7 11:08 
    7   231   166 Derek Abroguena          32 R  Rockledge            FL   39:04.2 12:35 
    8   260   233 William Cosgrove         30 R  Titusville           FL   44:00.7 14:10 
    9   330   261 Christian Campian        30 R  Orlando              FL 1:04:17.4 20:42 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     4   159 Ed Springer              36 R  Merritt Island       FL   18:06.9  5:50 
    2     5   300 Jonathan Howse           38 R  West Melbourne       FL   18:12.2  5:52 
    3    25   273 Ryan Candill             35 R  Satellite Beach      FL   20:54.9  6:44 
    4    28   285 Nate Dwenger             37 R  Melbourne            FL   21:10.6  6:49 
    5    33   388 Mike Acosta              36 R  Viera                FL   21:25.0  6:54 
    6    36   246 Michael Hageman          36 R  Rockledge            FL   21:41.2  6:59 
    7    38   236 Robert Toenjes           38 R  West Melbourne       FL   22:03.3  7:06 
    8    51   366 James Krupp              39 R  Cocoa                FL   23:00.8  7:25 
    9    68   133 Les Dunne                38 R  Palm Bay             FL   24:16.5  7:49 
   10   154   190 Jeffrey Barlow           39 R  Merritt Island       FL   30:38.1  9:52 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    11   318 Howard Kanner            44 R  Rockledge            FL   19:41.3  6:21 
    2    15   325 Ron Ritter               41 R  Viera                FL   19:56.2  6:26 
    3    20   389 Joe Lento                43 R  Cocoa Beach          FL   20:29.8  6:36 
    4    23   361 Steve Oliver             42 R  Melbourne            FL   20:35.9  6:38 
    5    24   292 Ron Roff                 43 R  Palm Bay             FL   20:37.5  6:39 
    6    37   350 Ben Buchanan             40 R  Melbourne            FL   21:54.4  7:04 
    7    87   262 Michael Fowler           43 R  Rockledge            FL   25:52.6  8:20 
    8    95   353 Tom Wright               43 R  Melbourne            FL   26:27.0  8:31 
    9   103   259 Mike Doyle               41 R  Rockledge            FL   26:57.9  8:41 
   10   162   398 Hugh Ellis               42 R  Melbourne            FL   31:17.8 10:05 
   11   172   284 William McCardell        42 R  Indialantic          FL   32:03.4 10:20 
   12   210   218 Andrew Matsko            43 R  West Melbourne       FL   36:20.4 11:42 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1     8   393 Felix Hottenstein        45 R  Melbourne            FL   18:49.7  6:04 
    2    22   316 Michael Walker           48 R  Viera                FL   20:35.8  6:38 
    3    26   119 Dave Hernandez           49 R  Palm Bay             FL   20:57.5  6:45 
    4    39   152 Harry Prosser            45 R  Rockledge            FL   22:11.4  7:09 
    5    93   172 Matthew Doctor           49 R  Cocoa                FL   26:23.1  8:30 
    6   109   305 Rick Lorraine            47 R  Melbourne            FL   27:17.8  8:48 
    7   165   129 Anthony Sidor            49 R  Merritt Island       FL   31:42.1 10:13 
    8   204   253 Leo Misch                49 R  Rockledge            FL   35:37.7 11:29 
    9   289   227 Scott Smith              46 R  Melbourne            FL   50:52.9 16:23 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    12   293 Art Anderson             54 R  Melbourne            FL   19:45.0  6:22 
    2    13   378 Deke Johnson             52 R  Melbourne Beach      FL   19:47.0  6:23 
    3    17   128 Doug Nichols             50 R  Melbourne            FL   20:15.8  6:32 
    4    19   107 Jeff Cook                54 R  Indian Harbour Beach FL   20:26.6  6:35 
    5    30   200 Keith Kowalske           53 R  Melbourne            FL   21:12.7  6:50 
    6    34   365 Richard Folio            51 R  Melbourne            FL   21:29.6  6:56 
    7    42   370 Lance Haskins            51 R  Rockledge            FL   22:17.5  7:11 
    8    58   137 Gregg Kraver             51 R  Merritt Island       FL   23:17.0  7:30 
    9    59   309 Geoffrey S Mitskevich    50 R  Rockledge            FL   23:24.7  7:33 
   10    86   326 Chris Bainbridge         51 R  Titusville           FL   25:45.0  8:18 
   11    90   185 Mark Ruether             53 R  Rockledge            FL   26:07.8  8:25 
   12   105   210 Joseph Moskal            51 R  Melbourne            FL   27:04.0  8:43 
   13   119   115 James Conant             54 R  Cocoa                FL   28:15.2  9:06 
   14   152   397 Bryan Holmes             52 R  Rockledge            FL   30:30.9  9:50 
   15   163   148 Tim Palko                53 R  Melbourne            FL   31:27.2 10:08 
   16   241   102 Brian Billheimer         53 R  Melbourne            FL   40:35.2 13:04 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    16   306 Matt Mahoney             58 R  Melbourne            FL   20:09.7  6:30 
    2    18   338 Ralph Miller             57 R  Melbourne            FL   20:23.2  6:34 
    3    29   287 Jerry Bird               59 R  Rockledge            FL   21:11.3  6:50 
    4    40   296 Sal Farino               57 R  Cape Canaveral       FL   22:11.7  7:09 
    5    48   181 Robert Barker            57 R  Melbourne Beach      FL   22:44.9  7:20 
    6    81   146 Greg Griffin             56 R  Cocoa Beach          FL   25:04.4  8:05 
    7   126   387 Daryl Gilbert            58 R  Viera                FL   28:37.6  9:13 
    8   175   279 Kirk Baird               57 R  Merritt Island       FL   32:20.2 10:25 
    9   177   217 James Memmott            59 R  Melbourne            FL   32:30.0 10:28 
   10   181   182 Ken Flieder              55 R  Cocoa                FL   32:55.7 10:36 
   11   261   384 Dale Severs              59 R  Fox Lake             IL   44:05.2 14:12 
   12   264   206 Rory Flynn               57 R  Melbourne            FL   44:56.0 14:28 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    45   234 Ted Amgott               61 R  Melbourne            FL   22:28.4  7:14 
    2    46   315 Bud Timmons              62 R  Cocoa                FL   22:35.9  7:17 
    3    47   275 Wolfgang Jensen          62 R  Indialantic          FL   22:44.1  7:20 
    4    84   178 Robert Grindle           61 R  Rochester            NH   25:27.7  8:12 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    57   298 David Grant              66 R  Viera                FL   23:14.5  7:29 
    2    69   140 Dennis Dailey            67 R  Titusville           FL   24:17.7  7:50 
    3    73   294 Ray Brown                65 R  Melbourne            FL   24:37.4  7:56 
    4    74   118 Gary Castner             68 R  Melbourne            FL   24:37.7  7:56 
    5    80   201 Teen Sum                 65 R  Palm Bay             FL   24:59.4  8:03 
    6   108   382 Jim Schroeder            66 R  Indialantic          FL   27:17.6  8:48 
    7   117   375 Frank Webbe              66 R  Palm Bay             FL   28:09.0  9:04 
    8   166   109 Vern Thomas              67 R  Satellite Beach      FL   31:51.1 10:16 
    9   275   163 Rick Foresteire          67 R  Rockledge            FL   47:59.7 15:27 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   124   183 Gerry Fahey              70 R  Little Deer Isle     ME   28:28.4  9:10 
    2   205   237 James Whalen             71 R  Ossining             NY   35:46.2 11:31 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   148   238 Rudi Einhorn             77 R  Bethel               CT   29:52.5  9:37 
    2   224   202 Bob Pecor                79 R  Melbourne Beach      FL   37:53.3 12:12 
    3   226   186 Morris Johnson           76 R  Cocoa Beach          FL   38:38.6 12:27 
    4   324   125 John Decker              75 R  Rockledge            FL   58:19.6 18:47 
    5   334   213 Owen McCrudden           78 R  Satellite Beach      FL 1:07:41.3 21:48 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   171   323 Jack Lightle             82 R  Cocoa                FL   32:02.7 10:19 
    2   263   124 Richard Ferry            82 R  Vero Beach           FL   44:38.5 14:23 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    21   271 Tracy Dutra              41 R  Melbourne            FL   20:36.6  6:39 
    2    27   136 Dr Tina Kraver           47 R  Merritt Island       FL   21:09.9  6:49 
    3    31   381 Robin Hernandez          48 R  Palm Bay             FL   21:17.0  6:52 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    41   174 Betsy Butler             45 R  Indian Harbour Beach FL   22:11.7  7:09 

FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    72   114 Janet Erlacher           56 R  Melbourne            FL   24:30.7  7:54 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 09
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    96   362 Emily Oliver             09 R  Melbourne            FL   26:30.6  8:32 
    2   106   245 Kiera Hageman            08 R  Rockledge            FL   27:06.8  8:44 
    3   155   355 Anna Grenevicki          09 R  Indialantic          FL   30:39.0  9:52 
    4   156   169 Reagan Holmes            09 R  Rockledge            FL   30:40.1  9:53 
    5   169   208 Tessa Mitzlaff           09 R  Cocoa                FL   31:57.8 10:18 
    6   193   105 Rhea Soderberg           09 R  Indialantic          FL   34:09.4 11:00 
    7   220   122 Lillian Robertson        09 R  Merritt Island       FL   37:29.9 12:05 
FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    56   139 Kaylee Kraver            10 R  Merritt Island       FL   23:06.2  7:27 
    2    66   247 Selah Hageman            11 R  Rockledge            FL   24:03.9  7:45 
    3   104   258 Danielle Doyle           12 R  Rockledge            FL   26:58.2  8:41 
    4   188   351 Maryn Buchanan           10 R  Melbourne            FL   33:34.6 10:49 
    5   310   265 Chloe Eaton              11 R  Melbourne            FL   54:03.2 17:24 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   102   177 Rachel White             15 R  Cocoa Beach          FL   26:41.8  8:36 
    2   214   231 Jon Jon Villegas         16 R  Melbourne            FL   36:37.9 11:48 
    3   239     5 Alexis Herbeck           19 R  Merritt Island       FL   40:27.9 13:02 
    4   240   101 Nicole Billheimer        17 R  Melbourne            FL   40:33.3 13:04 
    5   288   380 Autumn Novdin            16 R  Satellite Beach      FL   50:28.9 16:15 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    54   252 Amanda Lee               24 R  Titusville           FL   23:02.2  7:25 
    2    76   232 Tess Salisbury           22 R  Melbourne            FL   24:42.1  7:58 
    3   123   205 Morgan Osman             21 R  Melbourne            FL   28:19.5  9:08 
    4   150   358 Kirstie Allen            24 R  Satellite Beach      FL   30:27.6  9:49 
    5   159   244 Christie Dizzine         23 R  Indialantic          FL   31:13.1 10:03 
    6   173   158 Trevlyn Durham-Flint     23 R  Satellite Beach      FL   32:09.8 10:22 
    7   203   277 Devin Kardach            23 R  Melbourne            FL   35:21.0 11:23 
    8   207   249 Shannon Gilstad          22 R  Palm Bay             FL   35:49.9 11:32 
    9   208   255 Cami Hofmann             21 R  Titusville           FL   35:51.0 11:33 
   10   223   319 Karina Pirazan           23 R  Melbourne            FL   37:45.2 12:10 
   11   229   344 Brittany Cheatwood       23 R  Melbourne            FL   38:56.0 12:32 
   12   233   342 Stephanie Gardner        23 R  Melbourne            FL   39:35.5 12:45 
   13   242   270 Noelle Hyers             20 R  Cocoa                FL   40:55.9 13:11 
   14   253   352 Chelsea Swanger          22 R  Titusville Fl        FL   43:27.5 14:00 
   15   298   142 Brittany Jicha           23 R  Titusville           FL   52:04.8 16:46 
   16   307   196 Megan Roark              24 R  Melbourne            FL   53:25.3 17:12 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    35   282 Autumn Neilson-Herring   28 R  Cocoa Beach          FL   21:34.7  6:57 
    2    67   390 Dana Maughn              25 R  Cocoa Beach          FL   24:06.5  7:46 
    3    70   121 Emily Kendrick           27 R  Titusville           FL   24:21.4  7:51 
    4   128   250 Katrina Morgese          26 R  Rockledge            FL   28:39.3  9:14 
    5   129   143 Annie Moran              27 R  Merritt Island       FL   28:40.8  9:14 
    6   133   291 Kate Schindler           29 R  Titusville           FL   28:58.8  9:20 
    7   160   374 Kelly Jackson            29 R  Palm Bay             FL   31:14.7 10:04 
    8   174   313 Rachel Redlien           26 R  Titusville           FL   32:16.0 10:24 
    9   217    66 Evie Engelmeyer          29 R  Key Largo            FL   37:25.6 12:03 
   10   234   154 Lindsey Blair            29 R  Melbourne            FL   39:52.7 12:51 
   11   244   371 Jennifer Bilello         28 R  Rockledge            FL   41:06.7 13:14 
   12   252   281 Nicole Otermat           28 R  Rockledge            FL   43:08.6 13:54 
   13   254   317 Erin Wright-Redlien      27 R  Rockledge            FL   43:39.5 14:04 
   14   255    24 Lauren Berlureau         25 R  Titusville           FL   43:50.8 14:07 
   15   309   192 Christina Beeman         26 R  Melbourne            FL   53:27.1 17:13 
   16   335   260 Angelica Campian         29 R  Orlando              FL 1:15:11.3 24:13 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    60   120 Kimberly Yates           32 R  Merritt Island       FL   23:40.7  7:38 
    2    63   349 Rene Dunne               33 R  Palm Bay             FL   23:56.4  7:43 
    3    85   235 Kari Wimer               33 R  Indian Harbour Beach FL   25:36.8  8:15 
    4    88   347 Joanna Beckes            32 R  Titusville           FL   25:55.3  8:21 
    5   118   211 Patricia Lucas           31 R  Melbourne            FL   28:12.4  9:05 
    6   121   167 Kate Abroguena           31 R  Rockledge            FL   28:17.1  9:07 
    7   149   337 Liz White                34 R  Melbourne            FL   30:01.2  9:40 
    8   164   123 Amanda Shagena           33 R  Melbourne            FL   31:38.6 10:12 
    9   191   267 Bridgett Turner          31 R  Melbourne            FL   33:58.3 10:57 
   10   200   220 Nicole Stevens           34 R  Merritt Island       FL   34:55.1 11:15 
   11   215   348 Tiffany Almeda           33 R  Merritt Island       FL   37:06.3 11:57 
   12   221   283 Veronica Callaghan       33 R  Indialantic          FL   37:32.7 12:06 
   13   230   320 Kristin Mirda            34 R  Melbourne            FL   38:57.5 12:33 
   14   250   165 Stephanie Jackson        32 R  Cocoa                FL   42:25.1 13:40 
   15   256    50 Tracey Wimer             32 R  Melbourne            FL   43:57.1 14:09 
   16   257   399 Andrea Snelson           31 R  Melbourne            FL   43:59.0 14:10 
   17   304   195 Megan Holladay           30 R  Melbourne            FL   53:15.5 17:09 
   18   305   193 Stephanie Gallo          30 R  Melbourne            FL   53:24.5 17:12 
   19   311   264 Tanya Eaton              32 R  Melbourne            FL   54:03.8 17:25 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    78   304 Sherri Lorraine          36 R  Melbourne            FL   24:56.3  8:02 
    2    92   175 Jennifer Staab           39 R  Satellite Beach      FL   26:20.7  8:29 
    3    99   212 Kelly Semenko            36 R  Melbourne            FL   26:37.2  8:35 
    4   130   302 Stacy Irwin              35 R  Melbourne            FL   28:51.0  9:18 
    5   135   170 Aimee Breuer             37 R  Melbourne            FL   29:09.9  9:24 
    6   143   130 G Sidor                  38 R  Merritt Island       FL   29:37.2  9:33 
    7   144   188 Emily Barlow             37 R  Merritt Island       FL   29:37.7  9:33 
    8   201   117 Rachael Breckenridge     35 R  Titusville           FL   35:15.1 11:21 
    9   202   251 Meghan Davis             35 R  Indialantic          FL   35:20.3 11:23 
   10   218   334 Meredith Caudill         35 R  Satellite Beach      FL   37:26.2 12:03 
   11   219   343 Heidi Sedaros            36 R  Satellite Beach      FL   37:26.5 12:04 
   12   225    43 Jessica Fyvie            36 R  Melbourne            FL   38:24.7 12:22 
   13   259   288 Leann English            35 R  Titusville           FL   44:00.6 14:10 
   14   268   141 Melissa Falcone          37 R  Palm Bay             FL   45:35.8 14:41 
   15   287   228 Javonna Nordin           38 R  Merritt Island       FL   50:28.9 16:15 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    50   314 Brittany Streufert       41 R  Viera                FL   22:59.4  7:24 
    2    79   392 Elaine Ferriola          43 R  Melbourne            FL   24:57.7  8:03 
    3   138   104 Lisa Soderberg           42 R  Indialantic          FL   29:24.4  9:28 
    4   142   243 Becky Maitlen            40 R  Rockledge            FL   29:32.2  9:31 
    5   146   108 Shannon Boyd             41 R  Merritt Island       FL   29:49.0  9:36 
    6   176   385 Christina Engle          42 R  Melbourne            FL   32:23.5 10:26 
    7   180   394 Kim Melton               42 R  Cocoa Beach          FL   32:55.6 10:36 
    8   294   203 Rachel Clark             43 R  Palm Bay             FL   51:27.7 16:34 
    9   300   168 Catina Kelley            41 R  Melbourne            FL   52:11.9 16:49 
   10   306   198 Braille Watson           42 R  Melbourne            FL   53:24.7 17:12 
   11   308   197 Kelly Roche              42 R  Melbourne            FL   53:25.5 17:12 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    44   395 Mary Hofmeister          46 R  Malabar              FL   22:25.6  7:14 
    2    52   225 Christine Kennedy        48 R  Mims                 FL   23:01.6  7:25 
    3    53   324 Susie Meltzer            49 R  Melbourne            FL   23:02.0  7:25 
    4    75   359 Leaanne Richard          46 R  Melbourne            FL   24:40.7  7:57 
    5    77   331 Cheryl Ritter            45 R  Viera                FL   24:44.5  7:58 
    6    89   153 Kimberly Prosser         46 R  Rockledge            FL   26:00.7  8:23 
    7   101   240 Becky Houston            47 R  Rockledge            FL   26:38.5  8:35 
    8   114   308 Amanda Mitskevich        47 R  Rockledge            FL   27:50.4  8:58 
    9   134   345 Patricia Savage          49 R  Merritt Island       FL   29:09.2  9:23 
   10   145   336 Andrea Lucas             48 R  Melbourne            FL   29:40.3  9:33 
   11   147   134 Kimberly Budnick         47 R  Merritt Island       FL   29:52.2  9:37 
   12   183   214 Marie Thomas             49 R  Rockledge            FL   33:04.5 10:39 
   13   196   171 Adiena Doctor            45 R  Cocoa                FL   34:28.2 11:06 
   14   216   226 Jackie Smith             46 R  Melbourne            FL   37:18.3 12:01 
   15   222    60 Heather Novack           48 R  Melbourne            FL   37:45.2 12:10 
   16   232   149 Sandy Walker             46 R  Viera                FL   39:10.8 12:37 
   17   235   219 Michelle Freeman         47 R  Merritt Island       FL   39:55.6 12:52 
   18   237   254 Meri Beth Misch          48 R  Rockledge            FL   40:22.8 13:00 
   19   267    21 Claudia Young            45 R  Melbourne            FL   45:17.2 14:35 
   20   273   340 Denise Miller            45 R  Melbourne            FL   46:58.5 15:08 
   21   274    42 Kimberly San Cartier     45 R  Melbourne            FL   46:58.6 15:08 
   22   276    36 April Walker             48 R  Melbourne            FL   49:07.8 15:49 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    83   160 Connie Maltby            51 R  Rockledge            FL   25:25.7  8:12 
    2    91   307 Joan Meadows             54 R  Malabar              FL   26:18.6  8:29 
    3   112   356 Cherie Cook              54 R  Indian Harbour Beach FL   27:40.7  8:55 
    4   116   135 Pat Mister               53 R  Cocoa                FL   27:55.4  9:00 
    5   120   379 Helen Dibenedetto        54 R  Sabastian            FL   28:16.5  9:07 
    6   132   209 Florence Holden          53 R  Melbourne            FL   28:56.5  9:19 
    7   136   396 Rebecca Schill           54 R  Melbourne            FL   29:16.4  9:26 
    8   137   290 Michele Duester          51 R  Melbourne            FL   29:19.2  9:27 
    9   161    28 Doris Travassos          52 R  Rockledge            FL   31:16.4 10:04 
   10   178   269 Jennie Kriele            50 R  Satellite Beach      FL   32:51.1 10:35 
   11   179   268 Wendy Behrherst          52 R  Melbourne            FL   32:51.5 10:35 
   12   186   112 Tammy Coverdale          51 R  Saint Cloud          FL   33:10.4 10:41 
   13   206    30 Miho Jo                  50 R  Palmbay              FL   35:49.0 11:32 
   14   213   173 Christine Passamonte     50 R  Merritt Island       FL   36:37.8 11:48 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   107   239 Barbara Linton           58 R  Melbourne            FL   27:11.0  8:45 
    2   131   357 Rosanne Bessenaire       57 R  Melbourne            FL   28:54.8  9:19 
    3   141   328 Suzie Biery              58 R  Cocoa Beach          FL   29:32.1  9:31 
    4   158   179 Lynnette Wiggins         56 R  Cape Canaveral       FL   30:58.2  9:59 
    5   185   113 Lauren Gigstead          57 R  Saint Cloud          FL   33:10.1 10:41 
    6   199   373 Sheila Desroshers        59 R  Rockledge            FL   34:41.1 11:10 
    7   247   145 Sara Griffin             55 R  Merritt Island       FL   41:31.6 13:22 
    8   249   376 Sharon Mason             59 R  Satellite Beach      FL   41:44.4 13:27 
    9   272   278 Ingrid Baird             57 R  Merritt Island       FL   46:14.6 14:54 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1    94   164 Nancy Wingo              60 R  Rockledge            FL   26:23.2  8:30 
    2   122   310 Susie O'Connell          61 R  Melbourne            FL   28:19.0  9:07 
    3   167   199 Laurie Der               61 R  Cocoa                FL   31:54.5 10:17 
    4   170   335 Karen Suarez             60 R  Melbourne            FL   32:01.0 10:19 
    5   184   330 Pat Kiesselbach          64 R  Melbourne            FL   33:05.4 10:40 
    6   190   216 Luanne Memmott           60 R  Melbourne            FL   33:57.6 10:56 
    7   269   147 Mary Ann Bowman          61 R  Melbourne            FL   45:44.8 14:44 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   125   151 Jacquelyn Kellner        65 R  Melbourne            FL   28:30.8  9:11 
    2   140   263 Mary Ramba               67 R  Cocoa                FL   29:28.0  9:30 
    3   151   222 Susie Koontz             68 R  Merritt Island       FL   30:27.9  9:49 
    4   212   156 Susan Yeeles             65 R  Bowie                MD   36:37.7 11:48 
    5   296   383 Karen Riccio             65 R  Fox Lake             IL   51:33.6 16:36 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   246   176 Angela Staab             71 R  Reidsville           NC   41:16.5 13:18 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   262   180 Yvonne Cisar             76 R  Cedar Rapids         IA   44:26.4 14:19 
    2   271   132 Katie Marsh              76 R  Melbourne            FL   45:45.3 14:44 
    3   299   223 Dodie Johnson            76 R  Cocoa Beach          FL   52:11.2 16:48 
    4   325   126 Janie Decker             76 R  Rockledge            FL   58:19.8 18:47 
    5   328   103 Roberta Osterling        79 R  Satellite Beach      FL 1:00:25.5 19:27 
    6   336   303 Joan Joesting-Mahoney    75 R  Melbourne            FL 1:24:11.6 27:06 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age Rw City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === == ==================== == ========= ===== 
    1   333   329 Angela Saldana           86 R  Cocoa Beach          FL 1:06:32.8 21:26 
*
*
DENTAL TEAM RESULTS
   1.  Eastern Florida Flossette
            24:22   28:41   37:07   39:53   40:56 = 2:50:59
         Emily Kendrick, Annie Moran, Tiffany Almeda, Lindsey Blair, Noelle
         Hyers
   2.  Sunshine Smiles          
            27:27   37:46   37:46   38:58   49:21 = 3:11:18
         Michael Mirda, Heather Novack, Karina Pirazan, Kristin Mirda, Tracy
         Hernandez
   3.  Dr Chenet's Team         
            24:43   36:38   45:18   51:09   51:09 = 3:28:57
         Tess Salisbury, Jon Jon Villegas, Claudia Young, Cedric Chenet, Katia
         Chenet
   4.  Pearly Whites            
            53:16   53:25   53:25   53:26   53:26 = 4:26:58
         Megan Holladay, Stephanie Gallo, Braille Watson, Megan Roark, Kelly
         Roche
*
*
OPEN TEAM RESULTS
   1.  Running Zone             
            16:45   18:13   19:12   20:16   20:35 = 1:35:01
         Steve Hedgespeth, Jonathan Howse, Joe Hultgren, Doug Nichols, Tracy
         Dutra
   2.  Space Coast Runners      
            19:54   20:10   20:36   22:12   22:36 = 1:45:28
         Wade Dauberman, Matt Mahoney, Michael Walker, Sal Farino, Bud Timmons
   3.  Road Runners             
            19:45   21:13   21:17   22:18   22:26 = 1:46:59
         Art Anderson, Keith Kowalske, Robin Hernandez, Lance Haskins, Mary
         Hofmeister
   4.  Jacksons Jets & Joggers  
            22:12   22:12   25:45   26:01   26:24 = 2:02:34
         Harry Prosser, Betsy Butler, Chris Bainbridge, Kimberly Prosser, Nancy
         Wingo
   5.  Walking With Jesus       
            32:52   32:52   33:59   38:25   43:58 = 3:02:06
         Jennie Kriele, Wendy Behrherst, Bridgett Turner, Jessica Fyvie, Tracey
         Wimer
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites