• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Take Stock in Children's Run 4 the Future 5K Results
RUN 4 THE FUTURE 5K
December 7, 2013
Eastern Florida State College, Melbourne, FL
Race Director: Beth Rossman
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   373 Juancarlos Bermudez      18 Palm Bay             FL   19:15.2  6:12 
    2     2   339 Tim Elliot               16 Melbourne            FL   19:22.5  6:15 
    3     3   347 Miren Ivankovic          47 Clemson              SC   19:33.7  6:18 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7   177 Joseph Vishey            52 Cleveland            OH   20:48.6  6:42 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    25     8 Jackson Parks            08 Rockledge            FL   23:13.9  7:29 
    2    75   126 Michael Corbett          08 Melbourne            FL   27:42.0  8:55 
    3   110   299 Jacob Sicoli             06 Melbourne            FL   30:06.7  9:42 
    4   124   242 Maximus Amick            07 Rockledge            FL   30:59.2  9:59 
    5   131   467 Jacob Glick              07 Rockledge            FL   31:16.8 10:05 
    6   149   363 David Heer               05 Merritt Island       FL   32:24.1 10:26 
    7   158   108 Jake Weatherspoon        08 West Melbourne       FL   33:07.7 10:40 
    8   178   245 Donovan Johnson          08 Palm Bay             FL   34:44.4 11:11 
    9   217   353 Ben Vangenechten         07 Melbourne            FL   37:38.3 12:07 
   10   220  2878 Matthew Brandt           08                      FL   37:43.2 12:09 
   11   227   106 Jayden Collins           06 West Melbourne       FL   38:18.7 12:20 
   12   256   252 Eric Strong              05 Melbourne            FL   40:28.0 13:02 
   13   283   300 Joe Sicoli               08 Melbourne            FL   43:20.3 13:57 
   14   292   287 Bryce Thompson           08 Melbourne            FL   44:03.3 14:11 
   15   301   462 Jackson Reyier           06 Rockledge            FL   45:34.3 14:41 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6   341 Cole Hewatt              10 Rockledge            FL   20:47.0  6:42 
    2    11   172 Nathaniel Basford        11 Melbourne            FL   21:18.1  6:52 
    3    16   235 Kyle Yancey              11 Rockledge            FL   21:56.5  7:04 
    4    19   149 Collin Patterson         11 Melbourne            FL   22:32.6  7:16 
    5    21   129 Michael Toppi            09 Melbourne            FL   22:45.0  7:20 
    6    47   442 Erek Dibbern             09 Melbourne            FL   25:19.2  8:09 
    7    48   171 Caleb Osburn             11 Rockledge            FL   25:22.6  8:11 
    8    50   285 Steven Kornick           10 Satellite Beach      FL   25:32.6  8:14 
    9    51   234 Connor Yancey            10 Rockledge            FL   25:36.4  8:15 
   10    58   128 Joseph Toppi             11 Melbourne            FL   26:17.1  8:28 
   11    60   201 Sam Oliver               11 Melbourne            FL   26:32.5  8:33 
   12    62   495 Gage Guettler            11 Viera                FL   26:35.6  8:34 
   13    69   358 Landon Peacock           10 Melbourne            FL   27:01.3  8:42 
   14    79   122 John Castor              11 Melbourne            FL   27:53.6  8:59 
   15    88   265 Sean Miller              11 Rocklege             FL   28:13.3  9:05 
   16    90   231 Brody Ackerman           09 Rockledge            FL   28:17.3  9:07 
   17    97   459 Carson Bailey            11 Melbourne            FL   29:03.0  9:21 
   18    98   263 Jason Miller             09 Rocklege             FL   29:06.4  9:23 
   19   100   302 Nick Sicoli              10 Melbourne            FL   29:30.9  9:30 
   20   102   131 Harrison Gallagher       10 Melbourne            FL   29:33.0  9:31 
   21   103   372 Jeremy Goslant           11 Rockledge            FL   29:35.7  9:32 
   22   104   291 Cameron Shagena          10 Melbourne            FL   29:37.1  9:32 
   23   115   174 Tanner Mitzlaff          11 Cocoa                FL   30:23.3  9:47 
   24   116   374 Franklin Hallock-Diaz    11 Melbourne            FL   30:28.9  9:49 
   25   125    81 Caden Sichler            09 Viera                     31:02.0 10:00 
   26   127   412 Daniel Foster            10 Rockledge            FL   31:10.6 10:03 
   27   135   457 Trey Lake                09 Rockledge            FL   31:27.8 10:08 
   28   142   229 Stephen Sherry           11 Viera                FL   31:51.4 10:16 
   29   145   133 Miles Hayes              10 Melbourne            FL   32:09.7 10:22 
   30   155    67 Louis Failla             09 West Melbourne       FL   32:59.2 10:38 
   31   156   370 Ryan Buchanan            11 Melbourne            FL   33:01.1 10:38 
   32   176   448 Hunter Whipple           09 West Melbourne       FL   34:42.4 11:11 
   33   179   261 Aiden Ferrer             10 Rockledge            FL   34:56.1 11:15 
   34   195   240 Cole Campbell            11 Rockledge            FL   36:08.0 11:38 
   35   209   315 Maurice Kodsi            10 Melbourne            FL   36:59.6 11:55 
   36   212     6 Casey Rouse              09 Melbourne            FL   37:27.1 12:04 
   37   213   356 William Vangenechten     09 Melbourne            FL   37:29.7 12:05 
   38   222   468 Joshua Glick             09 Rockledge            FL   37:50.5 12:11 
   39   238   446 Daelin Kruse             11 West Melbourne       FL   39:39.6 12:46 
   40   273   275 Harun Momin              09 Melbourne            FL   42:22.1 13:39 
   41   277   410 Michah Garrett           09 Melbourne            FL   42:26.5 13:40 
   42   308   417 Joseph Hunt              10 West Melbourne       FL   46:06.1 14:51 
   43   312   404 Michael Bennett          10 Melbourne            FL   46:43.4 15:03 
   44   330   146 James Kaiser             10 Melbourne            FL   49:18.8 15:53 
   45   332   464 Michael McDaniel         10 Rockledge            FL   49:37.5 15:59 
   46   339   458 Cameron Bailey           10 Melbourne            FL   51:03.5 16:27 
   47   343   360 Kyle Ford                10 Melbourne            FL   51:29.8 16:35 
   48   350   346 Tyler Weis               11 Melbourne            FL   52:04.9 16:46 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    24    82 Jordan Sichler           12 Viera                FL   23:13.6  7:29 
    2    29   333 Tyler Madl               12 Melbourne            FL   23:37.5  7:37 
    3    30   158 Michael Shenbaum         12 Melbourne            FL   23:40.9  7:38 
    4    31   337 Casey Arroyo             12 Viera                FL   23:45.7  7:39 
    5    40   286 Zachary Kornick          13 Satellite Beach      FL   24:20.0  7:50 
    6    57   357 Matthew Lynch            12 Melbourne            FL   26:16.6  8:28 
    7   101   264 Ryan Miller              14 Rocklege             FL   29:32.1  9:31 
    8   147   241 Evan Caldwell            12 Rockledge            FL   32:17.4 10:24 
    9   153   179 Eric Barnum              12 West Melbourne       FL   32:52.2 10:35 
   10   166   432 Alejandro Cartina        14 Rockledge            FL   33:30.5 10:48 
   11   199   311 Orion Wolford            14 Melbourne            FL   36:20.6 11:42 
   12   207   116 Noah Holder              14 Titusville           FL   36:58.0 11:54 
   13   214   405 Ryan Bennett             13 Melbourne            FL   37:29.7 12:05 
   14   333   151 Preston Stalnaker        13 Rockledge            FL   49:37.7 15:59 
   15   338   489 Andrew Tyskewicz         14 Rockledge            FL   50:44.2 16:20 
   16   340    21 Aiden Rouse              12 Melbourne            FL   51:04.3 16:27 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4   100 Trevor Mills             15 Melbourne            FL   19:55.5  6:25 
    2    17   436 Donald Graham            17 Melbourne            FL   22:01.6  7:06 
    3    18   433 Paul McIntyre            17 Melbourne            FL   22:06.0  7:07 
    4    22   411 Kevin Dickinson          15 Melbourne            FL   23:06.0  7:27 
    5    26   292 John Lasala              15 Melbourne            FL   23:23.3  7:32 
    6    32   193 Walter Klaas             16 Viera                FL   23:52.3  7:41 
    7    34    72 Nicholas Baker           18 Melbourne            FL   23:56.4  7:43 
    8    37    17 Saul Torres              18 Palm Bay             FL   24:15.3  7:49 
    9    38   438 Richard Dujovne          17 Melbourne            FL   24:17.3  7:50 
   10    39   259 Dane Hemenway            15 Melbourne            FL   24:19.7  7:50 
   11    64    53 Ian Fisher               18 Melbourne            FL   26:45.9  8:37 
   12    70   344 Thomas O'Connor          17 Melbourne            FL   27:05.2  8:44 
   13   148   399 Shawn Hogarth            16 Melbourne            FL   32:21.5 10:25 
   14   163   230 Caleb Moreland           16 Titusville           FL   33:26.1 10:46 
   15   172    34 Ryan King                17 Palm Bay             FL   33:53.9 10:55 
   16   190   485 Zack Raynor              17 Mims                 FL   35:43.0 11:30 
   17   249   470 Isaiah Ransom            18 Rockledge            FL   40:19.1 12:59 
   18   263   255 Kameron Jackson          15 Mims                 FL   41:03.3 13:13 
   19   268   166 Michael Greenleaf        16 Palm Bay             FL   41:57.7 13:31 
   20   275   492 Jordan Whitehead         16 Melbourne            FL   42:23.6 13:39 
   21   357   423 Zachary Taulbee          17                      FL   52:18.5 16:51 
   22   360    88 Gatonei Silvestre        15 Palm Bay             FL   52:23.5 16:52 
   23   379    77 Jay Winn                 17 Melbourne            FL   56:36.4 18:14 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5   304 Wade Dauberman           23 Melbourne            FL   20:30.4  6:37 
    2    53   479 Christopher Pollak       20 Satellite Beach      FL   25:47.5  8:19 
    3    85   266 Shane Wade               23 Malabar              FL   28:06.0  9:03 
    4   230   210 Francis Mastrome         23 Rockledge            FL   38:40.4 12:27 
    5   257   183 William Dobbs            21 Melbourne            FL   40:34.0 13:04 
    6   371   447 Roger Stang              23 Palm Bay             FL   55:21.9 17:50 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   284   478 Tony Downing             28 Cape Canaveral       FL   43:20.6 13:58 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    42   428 Chris Gann               31 Melbourne            FL   24:37.0  7:56 
    2    46   257 Tim Thibert              31 Palm Bay             FL   25:12.6  8:07 
    3    54   349 Wesley Herold            32 Titusville           FL   26:04.4  8:24 
    4   134   390 Stover Andrew            34 Viera                FL   31:19.6 10:05 
    5   267   279 Joshua Milewski          32 Satellite Beach      FL   41:47.2 13:27 
    6   302   289 Jesse Hodge              33 Palm Bay             FL   45:34.8 14:41 
    7   324    96 Tony Balda               31 Satellite Beach      FL   48:40.6 15:41 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    76   125 Joel Corbett             38 Melbourne            FL   27:42.0  8:55 
    2   235   499 Ryan Brandt              39 Viera                FL   39:05.2 12:35 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    14   199 Steve Oliver             42 Melbourne            FL   21:40.2  6:59 
    2    23   321 Mike Lyons               44 Melbourne            FL   23:09.3  7:28 
    3    36   178 Chris Barnum             40 West Melbourne       FL   24:11.6  7:48 
    4    43   434 Kent Bitting             41 Mount Joy            PA   24:37.9  7:56 
    5    45   455 Brad Clarkson            41 Indialantic          FL   25:06.1  8:05 
    6    80    98 Rick Balda               41 Satellite Beach      FL   27:53.8  8:59 
    7    99   132 Shawn Gallagher          43 Melbourne            FL   29:30.6  9:30 
    8   121   163 Gary Greenleaf           44 Palm Bay             FL   30:45.7  9:55 
    9   143   244 David Murawski           41 Melbourne            FL   31:51.6 10:16 
   10   188   297 Ben Buchanan             40 Melbourne            FL   35:30.4 11:26 
   11   201    15 John Luznar              43 Rockledge            FL   36:26.6 11:44 
   12   208   316 Robert Kodsi             41 Melbourne            FL   36:59.4 11:55 
   13   232   414 Rob Manning              43 Melbourne            FL   38:51.7 12:31 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    20   371 Steven Shenbaum          45 Melbourne            FL   22:35.4  7:17 
    2    44   440 Edward Toppi             46 Fallston             MD   24:48.4  8:00 
    3    77   441 Andreas Dibbern          49 Melbourne            FL   27:44.7  8:56 
    4   108   419 John Lynch               48 Melbourne            FL   30:00.5  9:40 
    5   109   191 Bruce Barnett            49 Melbourne            FL   30:00.9  9:40 
    6   133   469 Seth Glick               49 Rockledge            FL   31:19.5 10:05 
    7   150   147 Peter Kaiser             47 Melbourne            FL   32:31.3 10:29 
    8   154    69 Paul Jr. Failla          46 West Melbourne       FL   32:58.6 10:37 
    9   159   228 Stephen Sherry           46 Viera                FL   33:10.0 10:41 
   10   164   400 Rich Hogarth             48 Melbourne            FL   33:26.9 10:46 
   11   167   402 Jack Pullis              47 Melbourne            FL   33:35.2 10:49 
   12   184   415 Donald Pinter            49 Melbourne            FL   35:07.8 11:19 
   13   218   406 Matthew Bennett          45 Melbourne            FL   37:42.4 12:09 
   14   253   168 Mike Dougherty           49 Rockledge            FL   40:23.1 13:00 
   15   289   173 Karl Mitzlaff            45 Cocoa                FL   43:38.8 14:03 
   16   293   220 Don Jennings             47 Melbourne            FL   44:03.4 14:11 
   17   303   332 Ken Hickenbottom         46 Parkersburg          WV   45:35.0 14:41 
   18   316   211 Randall Gumke            49 Melbourne            FL   47:14.4 15:13 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    35   121 Peter Castor             50 Melbourne            FL   24:03.8  7:45 
    2   107   362 David Heer               51 Merritt Island       FL   29:55.9  9:39 
    3   138   328 Brian Blickley           50 Titusville           FL   31:33.0 10:10 
    4   168   185 John Cooper              52 Titusville           FL   33:40.1 10:51 
    5   297    84 Robert McGlothlin        52 Rockledge            FL   45:20.1 14:36 
    6   299   477 Brian Binggel            54 Melbourne            FL   45:25.0 14:38 
    7   362   327 Stuart Booth             50 Melbourne            FL   53:33.0 17:15 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10   493 Matt Mahoney             58 Melbourne            FL   21:16.0  6:51 
    2    15   207 Jorge Ortiz              58 Melbourne            FL   21:54.6  7:04 
    3    52    52 Mark Weber               57 Melbourne            FL   25:45.1  8:18 
    4    66   195 Greg Griffin             56 Cocoa Beach          FL   26:52.5  8:39 
    5    78   488 Mike Carlomusto          59 Viera                FL   27:52.9  8:59 
    6   146   424 Dean Stewart             58 Melbourne            FL   32:11.5 10:22 
    7   180    59 George Hachigian         55 Titusville           FL   34:57.1 11:15 
    8   181   330 Dave Kershaw             59 Melbourne            FL   35:02.4 11:17 
    9   182   194 Ken Flieder              55 Cocoa                FL   35:06.6 11:19 
   10   287   475 Joyce Downing            57 Cape Canaveral       FL   43:22.0 13:58 
   11   288   474 Joe Downing              58 Cape Canaveral       FL   43:32.5 14:01 
   12   334   388 Garcia Joseph            56 Palm Bay             FL   49:56.2 16:05 
   13   366   482 Dana Sotherlund          59                      FL   53:42.1 17:18 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    67   422 David Brock              61 Indian Harbour Beach FL   26:56.4  8:41 
    2    74   154 George Oswald            62 Indian Harbour Beach FL   27:26.3  8:50 
    3   173   497 Chuck Palmer             62 Indian Harbour Beach FL   33:59.3 10:57 
    4   185   192 Gary Beatty              63 Sharpes              FL   35:21.2 11:23 
    5   236   273 Mike Hurley              61 Rockledge            FL   39:24.0 12:41 
    6   356    85 Dane Thoedore            62 Melbourne            FL   52:13.3 16:49 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    96   359 Herbert Blauel           66 Satellite Beach      FL   28:41.3  9:15 
    2   106   397 Williams Giles           69 Oviedo               FL   29:44.6  9:35 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   261   456 James Morrell            74 Melbourne            FL   40:48.0 13:08 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     8   452 Alexa Baker              10 Melbourne            FL   20:57.8  6:45 
    2     9   453 Althea Hewitt            16 Cocoa Beach          FL   21:14.8  6:51 
    3    12   454 Kelley Hewitt            46 Cocoa Beach          FL   21:31.5  6:56 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    41    70 Mary Failla              45 West Melbourne       FL   24:21.9  7:51 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    65   200 Emily Oliver             08 Melbourne            FL   26:47.3  8:38 
    2   206   420 Kai Adcox                06 Melbourne            FL   36:51.1 11:52 
    3   225   306 Kayla Slentz             07 Rockledge            FL   38:13.1 12:19 
    4   239   105 Faith Collins            08 West Melbourne       FL   39:41.8 12:47 
    5   246   134 Alison Hayes             07 Melbourne            FL   40:00.2 12:53 
    6   248   267 Alex Smith               08 West Melbourne       FL   40:12.9 12:57 
    7   266   278 Alexz Milewski           08 Satellite Beach      FL   41:47.0 13:27 
    8   269   463 Alyse Reyier             06 Rockledge            FL   42:03.0 13:33 
    9   315    12 Abigayle Luznar          08 Rockledge            FL   47:07.9 15:11 
   10   361   326 Melissa Booth            08 Melbourne            FL   53:06.0 17:06 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    61   150 Jesse Miller             10 Rockledge            FL   26:35.0  8:34 
    2    63   143 Macy Billingsley         11 Melbourne            FL   26:44.6  8:37 
    3    68   312 Mia Russo                10 Melbourne            FL   26:59.0  8:42 
    4    81   160 Savannah Reiser          10 Viera                FL   27:55.9  9:00 
    5    94   109 Sydney Weatherspoon      11 West Melbourne       FL   28:36.5  9:13 
    6    95   331 Elena Fentress           10 Melbourne            FL   28:37.9  9:13 
    7   117   348 Jessie Dalheim           11 Melbourne            FL   30:29.5  9:49 
    8   120   322 Sophia Lyons             10 Melbourne            FL   30:44.0  9:54 
    9   122   320 Montana Zito             11 Melbourne            FL   30:50.4  9:56 
   10   141   248 Kiley Dwenger            09 Melbourne            FL   31:44.8 10:14 
   11   162   262 Savannah Henderson       11 West Melbourne       FL   33:21.9 10:45 
   12   169   175 Tessa Mitzlaff           09 Cocoa                FL   33:47.2 10:53 
   13   192   159 Rianna Crumpton          11 Melbourne            FL   35:49.2 11:32 
   14   202    14 Isabella Luznar          10 Rockledge            FL   36:26.9 11:44 
   15   204   298 Maryn Buchanan           10 Melbourne            FL   36:48.0 11:51 
   16   216   319 Savannah Poirier         11 Melbourne            FL   37:37.7 12:07 
   17   223    26 Zoe Heller               11 Melbourne            FL   38:02.1 12:15 
   18   228   213 Jadyn Cleland            09 Melbourne            FL   38:21.4 12:21 
   19   229   214 Jenna Cleland            10 Melbourne            FL   38:21.9 12:21 
   20   241   254 Zoe Strong               10 Melbourne            FL   39:47.0 12:49 
   21   242   225 Shannon McNiff           11 Melbourne            FL   39:52.3 12:50 
   22   244   226 Erin McNiff              11 Melbourne            FL   39:55.4 12:51 
   23   254   167 Kenny Dougherty          10 Rockledge            FL   40:23.5 13:01 
   24   309    66 Sophia Bailly            10 West Melbourne       FL   46:08.4 14:52 
   25   389   161 Amanda Bartley           10 Melbourne            FL   58:36.2 18:52 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    13   342 Tara-Rose Morgan         12 Palm Bay             FL   21:37.8  6:58 
    2    33   461 Ashley Basford           13 Melbourne            FL   23:55.0  7:42 
    3    49   336 Alyssa Bennett           14 Melbourne            FL   25:27.0  8:12 
    4    93    68 Siena Failla             12 West Melbourne       FL   28:36.3  9:13 
    5   111   323 Lindsey Lyons            12 Melbourne            FL   30:09.8  9:43 
    6   157   271 Lorelei Hutto            12 Palm Bay             FL   33:01.3 10:38 
    7   175   443 Bianca Dibbern           13 Melbourne            FL   34:39.5 11:10 
    8   194   487 Ashaunti Brown           13 Titusville           FL   35:58.1 11:35 
    9   196   318 Ashley Poirier           14 Melbourne            FL   36:16.4 11:41 
   10   198    37 Savanna Rich             14 Rockledge            FL   36:18.9 11:42 
   11   234   189 Zoe Hattley              13 Melbourne            FL   39:01.2 12:34 
   12   310   165 Payton Greenleaf         14 Palm Bay             FL   46:32.2 14:59 
   13   335   385 Garcia Nery              13 Palm Bay             FL   49:56.9 16:05 
   14   348   238 Skye Cronj               13 Malabar              FL   51:49.0 16:41 
   15   376   480 Kayla Loyd               13 Palm Bay             FL   56:12.6 18:06 
   16   377    55 Angela Luna              14 Grant                FL   56:13.4 18:06 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28   281 Tiffany Mensch           18 Palm Bay             FL   23:35.7  7:36 
    2    55   345 Lexi Eastburn            16 Melbourne            FL   26:04.5  8:24 
    3    71   435 Geordan Tolley           17 Melbourne            FL   27:05.8  8:44 
    4    83   408 Juliana Smoak            15 Melbourne            FL   28:01.2  9:02 
    5    91   202 Nicole Spathe            16 Melbourne            FL   28:25.0  9:09 
    6   105    99 Brianna Mills            17 Melbourne            FL   29:39.4  9:33 
    7   112   429 Ariana Foster            16 Melbourne            FL   30:11.3  9:43 
    8   132    35 Luisa Tabares            15 Palm Bay             FL   31:18.2 10:05 
    9   165    78 Trena Fritz              15 Rockledge            FL   33:30.4 10:48 
   10   170   197 Vanessa Seal             16 Melbourne            FL   33:48.7 10:53 
   11   186   144 Cathryn Kaiser           17 Melbourne            FL   35:23.7 11:24 
   12   189   500 Jessury Valderrama       17 Palm Bay             FL   35:35.1 11:28 
   13   191    93 Hanna Seamnas            16 Rockledge            FL   35:47.8 11:32 
   14   210    80 Kimberly Ordonez         15 Cocoa                FL   37:18.6 12:01 
   15   211   471 Tiana McGowan            15 Titusville           FL   37:21.6 12:02 
   16   251   391 Taylor Tia               16 Rockledge            FL   40:20.7 13:00 
   17   252   187 Keeley Ohara-Raunut      16 Rockledge            FL   40:21.5 13:00 
   18   258   204 Miranda Price            17 Melbourne            FL   40:40.2 13:06 
   19   259  2881 Kya Britten              17 Melbourne            FL   40:43.1 13:07 
   20   274   491 Alicia Villaverde        17 Melbourne            FL   42:23.0 13:39 
   21   281   430 Bailey Shaw              15 Melbourne            FL   43:18.4 13:57 
   22   282   426 Kali Herrick             16 Merritt Island       FL   43:19.2 13:57 
   23   321    65 Shannon Houze            16 Cocoa                FL   48:02.2 15:28 
   24   341   123 Clara Castor             15 Melbourne            FL   51:17.0 16:31 
   25   349    91 Tiffany Thomas           17 Titusville           FL   52:00.8 16:45 
   26   351   269 Jada Sears               16 Mims                 FL   52:10.3 16:48 
   27   352   484 Alyssa Fate              16 Mims                 FL   52:10.3 16:48 
   28   353    38 Rasheena Mansell         16 Rockledge            FL   52:11.8 16:49 
   29   354   451 Fatima Tate              15 Cocoa                FL   52:12.1 16:49 
   30   358   425 Sara Broussard           17 Palm Bay             FL   52:18.8 16:51 
   31   359    87 Gabriela Silvestre       15 Palm Bay             FL   52:23.5 16:52 
   32   365   386 Garcia Katia             15 Palm Bay             FL   53:38.7 17:16 
   33   369   350 Dajana Taylor            17 Palm Bay             FL   55:05.1 17:44 
   34   370    44 Selena Smith             19 Melbourne            FL   55:21.3 17:49 
   35   373    41 Priscilla Rizzuto        17 Cape Canaveral       FL   55:28.5 17:52 
   36   375    22 Clara Suazo              18 Cocoa                FL   55:57.2 18:01 
   37   380   112 Nicole Biondo            16 Melbourne            FL   57:12.7 18:25 
   38   381   148 Kara O'Brien             18 Satellite Beach      FL   57:12.9 18:25 
   39   382    86 Alexus Grant             16 Palm Bay             FL   57:14.3 18:26 
   40   383    39 Trina Dillon             16 Rockledge            FL   57:32.3 18:32 
   41   384    89 Trinnette Glynn          17 Titusville           FL   57:54.3 18:39 
   42   386    54 Marquasia Robinson       16 Rocklege             FL   58:08.9 18:43 
   43   387   401 Aaliyah L Payne          17 Cocoa                FL   58:21.3 18:47 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   160   282 Amy Burton               23 Malabar              FL   33:13.5 10:42 
    2   279   182 Shelby Breederland       22 Merritt Island       FL   42:51.6 13:48 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   139   476 Melanie Downing          26 Cape Canaveral       FL   31:39.4 10:12 
    2   187   365 Lauren Johnson           25 Melbourne            FL   35:30.3 11:26 
    3   286   473 Angelina Downing         28 Cape Canaveral       FL   43:20.9 13:58 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    86    74 Danielle Kraus           30 Melbourne            FL   28:06.5  9:03 
    2   113   290 Amanda Shagena           32 Melbourne            FL   30:11.6  9:44 
    3   118   152 Patricia Lucas           31 Melbourne            FL   30:34.9  9:51 
    4   152   212 Kelly Arner              33 Palm Bay             FL   32:46.3 10:33 
    5   233   110 Emily Herbert            33 Cocoa                FL   38:52.5 12:31 
    6   247   135 Jill Hayes               33 Melbourne            FL   40:02.7 12:54 
    7   270   305 Jaime Slentz             33 Rockledge            FL   42:07.5 13:34 
    8   304   309 Kaitlyn Conrad           34 Melbourne            FL   45:52.2 14:46 
    9   311   310 Fawn Peacock             34 Melbourne            FL   46:39.7 15:02 
   10   323    97 Sarah Balda              32 Satellite Beach      FL   48:40.4 15:40 
   11   327   364 Jenny Heer               34 Merritt Island       FL   49:02.3 15:47 
   12   345    10 Alicia Kuntz-Murphy      33 Melbourne            FL   51:32.6 16:36 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27   375 Amy Cameron              38 Satellite Beach      FL   23:27.1  7:33 
    2    59   140 Gina Burns               38 Melbourne            FL   26:18.3  8:28 
    3    82   153 Kelly Semenko            36 Melbourne            FL   27:57.2  9:00 
    4    84   295 Barbara Roddenberry      36 Melbourne Beach      FL   28:02.4  9:02 
    5   129   481 Tami Glover              36 Rockledge            FL   31:13.2 10:03 
    6   177   188 Lori Allan               39 Cocoa                FL   34:43.8 11:11 
    7   205   421 Ana Villarreal           35                      FL   36:50.4 11:52 
    8   219    25 Denise Heller            35 Melbourne            FL   37:42.7 12:09 
    9   226   101 Tammi Clark              35 West Melbourne       FL   38:18.6 12:20 
   10   240   107 Michelle Collins         38 West Melbourne       FL   39:42.1 12:47 
   11   250   251 Lori Fiorito             37 Rockledge            FL   40:19.2 12:59 
   12   260  2882 Brenda Britten           39 Melbourne            FL   40:43.5 13:07 
   13   280   301 Lauren Sicoli            35 Melbourne            FL   43:11.1 13:54 
   14   291   427 Shannon Gann             37 Melbourne            FL   43:44.8 14:05 
   15   294   180 Cindy Barnum             38 West Melbourne       FL   44:24.4 14:18 
   16   313   418 Karen Hunt               38 West Melbourne       FL   46:45.2 15:03 
   17   317   233 Latema Crittington       35 Cocoa                FL   47:26.9 15:17 
   18   329    24 Megan Haught             35 Titusville           FL   49:03.6 15:48 
   19   337   490 Shalana Tyszkiewicz      36 Rockledge            FL   50:43.0 16:20 
   20   364   387 Garcia Idanerys          38 Palm Bay             FL   53:37.4 17:16 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    73   217 Cheri Stradtmann         44 Grant                FL   27:11.3  8:46 
    2    87    63 Lori Holder              44 Titusville           FL   28:10.3  9:05 
    3    89   496 Samantha Guettler        43 Viera                FL   28:14.0  9:06 
    4    92   352 Angela Shoe              44 Grant                FL   28:33.5  9:12 
    5   119   324 Jill Lyons               40 Melbourne            FL   30:37.3  9:52 
    6   123    75 Missy Madl               44 Melbourne            FL   30:54.3  9:57 
    7   136   284 Sally Kornick            43 Satellite Beach      FL   31:28.2 10:08 
    8   140   198 Dawn Oliver              41 Melbourne            FL   31:40.3 10:12 
    9   171   486 Rosevita Robbins         42 Melbourne            FL   33:53.8 10:55 
   10   183   416 Raquel Rogers            42 Melbourne            FL   35:07.5 11:19 
   11   215   270 Michael Hutto            40 Palm Bay             FL   37:35.8 12:07 
   12   237   164 Sharon Greenleaf         41 Palm Bay             FL   39:37.5 12:46 
   13   255   253 Shaunna Strong           40 Melbourne            FL   40:27.7 13:02 
   14   272   439 Jackie Fisher            43 Melbourne            FL   42:13.6 13:36 
   15   276    56 Tracy Seibert            44 Melbourne            FL   42:25.6 13:40 
   16   300   186 Jolene Reyier            40 Rockledge            FL   45:32.4 14:40 
   17   320   378 Christine Biondo         44 Melbourne            FL   47:57.0 15:26 
   18   331   355 Molly Vangenechten       40 Melbourne            FL   49:33.6 15:58 
   19   363   325 Marcia Booth             43 Melbourne            FL   53:35.0 17:15 
   20   388   162 Nicci Bartley            43 Melbourne            FL   58:36.2 18:52 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    56   145 Denise Kaiser            45 Melbourne            FL   26:14.9  8:27 
    2    72   409 Amy Imka                 45 Rockledge            FL   27:07.5  8:44 
    3   114   276 Kay MacDonald            48 Melbourne            FL   30:11.8  9:44 
    4   126   120 Bj Castor                49 Melbourne            FL   31:03.0 10:00 
    5   128   403 Rhonda Pullis            46 Melbourne            FL   31:13.0 10:03 
    6   130     7 Eileen Rouse             45 Melbourne            FL   31:13.9 10:04 
    7   137   329 Dana Blickley            45 Titusville           FL   31:32.4 10:10 
    8   161   283 Sherry Eldredge          48 Malabar              FL   33:16.9 10:43 
    9   193   444 Karen Dibbern            46 Melbourne            FL   35:49.8 11:32 
   10   224   268 Milena Vurro             47 Palm Bay             FL   38:13.0 12:19 
   11   231   466 Susie Glick              45 Rockledge            FL   38:46.7 12:29 
   12   290   176 Karen Mitzlaff           48 Cocoa                FL   43:38.9 14:03 
   13   314    13 Gayle Luznar             47 Rockledge            FL   46:58.2 15:08 
   14   319   236 Kami Lambert             49 Malabar              FL   47:38.3 15:20 
   15   344   407 Roseann Bennett          48 Melbourne            FL   51:32.3 16:36 
   16   346   243 Shannon Bauman           45 Rockledge            FL   51:33.2 16:36 
   17   347    49 Yvette Worlow            48 Rockledge            FL   51:46.0 16:40 
   18   355   494 Laura Kandiko            48 Rockledge            FL   52:12.6 16:49 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   144   274 Dawn Hurley              53 Rockledge            FL   31:58.0 10:18 
    2   151   338 Brenda Nelson            52 Cape Canaveral       FL   32:36.3 10:30 
    3   203   293 Angel Greene             51 Rockledge            FL   36:39.4 11:48 
    4   243   190 Linda Barnett            51 Melbourne            FL   39:54.0 12:51 
    5   245   227 Kathy McNiff             50 Melbourne            FL   39:56.3 12:52 
    6   262    16 Stephanie Archer         50 Titusville           FL   40:51.5 13:10 
    7   265   256 Kim Jackson              53 Mims                 FL   41:25.3 13:20 
    8   296   130 Kathleen Campione        52 Grant                FL   44:56.4 14:28 
    9   305   308 Beatrice Conrad          54 Melbourne            FL   45:52.8 14:47 
   10   307   258 Sara Sakowski            54 Melbourne            FL   46:05.3 14:51 
   11   318   361 Sharon Ford              50 Melbourne            FL   47:28.0 15:17 
   12   328   196 Lori Seal                52 Melbourne            FL   49:02.7 15:48 
   13   342   460 Joan Bailey              50 Melbourne            FL   51:27.6 16:34 
   14   367   483 Jude Sotherlund          53                      FL   53:42.6 17:18 
   15   368   239 Connie Kirksey           51 Melbourne            FL   54:03.2 17:24 
   16   385   431 Tammy Glenn              51 Titusville           FL   57:54.5 18:39 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   200   155 Marion Oswald            56 Indian Harbour Beach FL   36:25.8 11:44 
    2   285   392 Morris Lea               57 Melbourne Beach      FL   43:20.8 13:58 
    3   295   139 Cathy Cady               58 Melbourne            FL   44:52.4 14:27 
    4   298    83 Laura McGlothlin         57 Rockledge            FL   45:22.1 14:37 
    5   306    20 Becky Turner             59 Melbourne            FL   46:04.9 14:50 
    6   325   249 Jenny Gessler            55 Satellite Beach      FL   48:42.4 15:41 
    7   372   340 Jacqueline Watson        56 Melbourne            FL   55:24.7 17:51 
    8   374   170 Theresa Rizzuto          56 Cape Canaveral       FL   55:28.9 17:52 
    9   378   117 Christina Zdrojewski     58 Viera                FL   56:36.1 18:14 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   174   472 Susan Blauel             60 Satellite Beach      FL   34:31.3 11:07 
    2   221   498 Nancy Palmer             61 Indian Harbour Beach FL   37:44.1 12:09 
    3   322    27 Nan Gumke                60 Melbourne            FL   48:17.2 15:33 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   271   250 Brenda Zoby              67 Melbourne            FL   42:10.2 13:35 
    2   278   203 Gayle Ufnar              65 Melbourne            FL   42:33.7 13:42 
    3   326    71 Pam Merz                 69 Melbourne            FL   48:48.7 15:43 
    4   336   208 Kathy Parse              69 Indian Harbour Beach FL   50:18.6 16:12 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   197   465 Susan Cossey             70 Merritt Island       FL   36:18.6 11:42 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   390    50 Roberta Osterling        79 Satellite Beach      FL 1:03:50.0 20:33 

*
*
                    SCHOOL TEAM PARTICIPATION
RUN 4 THE FUTURE 5K
December 7, 2013
Eastern Florida State College, Melbourne, FL
Race Director: Beth Rossman
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

    1 Quest Elementary, 57
    2 Meadowlane Intermediate, 21
    3 Croton Elementary & Rockledge High School, 18
*
*
                    PUBLIC SERVICE TEAM PARTICIPATION
RUN 4 THE FUTURE 5K
December 7, 2013
Eastern Florida State College, Melbourne, FL
Race Director: Beth Rossman
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

    1 State Attorney's Office, 17
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites