• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
FIT Homecoming 5K Results
FIT HOMECOMING 5K RUN / WALK
October 24, 2013 6:00 p.m. Start
Meg O'Malley's Downtown Melbourne
Race Director: Bino Campanini
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   969 Chris Cacciapaglia      M    23 Melbourne FL            15:52.5   15:52.3  5:07 
    2   2   903 Ahmad Naqi              M    20 Melbourne FL            17:15.0   17:15.0  5:34 
    3   3  1015 Ken Kandefer            M    40 Jupiter FL              18:05.5   18:05.1  5:50 
    4   4   989 Luca Campanini          M    15 Melbourne               18:32.6   18:32.4  5:59 
    5   5  1000 Zach Hand               M    26 Melbourne FL            18:58.4   18:58.4  6:07 
    6   6   940 Wade Dauberman          M    23 Melbourne FL            19:43.7   19:42.9  6:21 
    7   7  1079 Brock Bontrager         M    23 Melbourne FL            19:47.1   19:44.4  6:22 
    8   8   925 Christopher Zarlenga    M    20 Cranston RI             19:50.8   19:48.3  6:23 
    9   9  1042 Christopher Dawson      M    20                         20:29.3   20:22.6  6:34 
   10  10  1068 Suletman Tantekin       M    31 Palm Bay FL             20:27.5   20:23.8  6:34 
   11  11   960 Matt Mahoney            M    58 Melbourne FL            20:27.8   20:27.7  6:36 
   12  12   905 Michael Blaskovich      M    21 Melbourne FL            20:39.4   20:37.3  6:39 
   13  13  1013 Tristan Fiedler         M    44 Indialantic FL          20:54.9   20:47.8  6:42 
   14   1   993 Jennifer Lindsay        F    26                         20:58.8   20:55.6  6:45 
   15  14  1001 Dylan Dalrymple         M    21 Melbourne FL            21:02.5   21:00.3  6:46 
   16  15  1002 Rick Neale              M    42 Melbourne FL            21:04.1   21:02.3  6:47 
   17  16  1005 James Mclane            M    24 West Melbourne FL       21:07.8   21:06.6  6:48 
   18  17   944 Eduardo Gonzalez        M    32 Melbourne FL            21:09.0   21:09.0  6:49 
   19  18  1004 Rick Baney              M    51 Indialantic FL          21:14.1   21:12.7  6:50 
   20  19   911 Scott Benjamin          M    44 Melbourne FL            21:20.3   21:17.6  6:52 
   21  20   988 Bino Campanini          M    45                         21:24.7   21:23.8  6:54 
   22  21  1057 Zachery Smith           M    20                         21:28.2   21:24.0  6:54 
   23  22   909 Zachary Costello        M    19 Romeoville IL           21:27.2   21:25.3  6:54 
   24   2  1071 Lisa Petrillo           F    39 Melbourne FL            21:40.4   21:37.1  6:58 
   25  23  1128 John Van Gilder         M    41 Melbourne FL            21:42.0   21:40.8  6:59 
   26  24  1064 Grady Wnek              M    24 Melbourne FL            22:03.5   22:03.0  7:06 
   27  25  1055 Michael Paul            M    20                         22:18.0   22:14.1  7:10 
   28  26   967 Franklin Manene         M    33 Melbourne FL            22:25.5   22:20.8  7:12 
   29  27  1010 Sharif Faruque          M    33 Melbourne FL            22:25.2   22:23.8  7:13 
   30   3  1136 Nicole Golden           F    25 Melbourne FL            22:33.1   22:27.7  7:14 
   31  28   912 Sam Kozaitis            M    55 Indian Harbour Beach    22:33.7   22:30.0  7:15 
   32  29  1065 Ali Con Toboy           M    28 Palm Bay FL             22:36.3   22:32.8  7:16 
   33  30   999 Dan Purdy               M    22 Melbourne FL            22:58.0   22:49.1  7:21 
   34  31   919 Chad Shoultz            M    40 Indialantic FL          22:52.3   22:50.9  7:22 
   35   4  1133 Jessica Widmark         F    20 Melbourne FL            23:01.5   22:53.8  7:23 
   36   5  1021 Ally Jaime              F    12 Indialantic FL          23:14.9   23:02.6  7:25 
   37  32   952 Jacob Clary             M    18 Palm Bay FL             23:25.3   23:20.9  7:31 
   38  33   998 Chad Harvey             M    21 West Melbourne FL       23:32.9   23:23.5  7:32 
   39  34   982 James Ennis             M    33 Melbourne FL            23:24.2   23:23.6  7:32 
   40  35   902 Mike Renoe              M    22 Melbourne FL            23:33.8   23:25.8  7:33 
   41   6   983 Mandy Culbreth Meyer    F    41 Melbourne FL            23:29.2   23:26.6  7:33 
   42  36   932 Kyle Piscopo            M    21 Melbourne FL            23:34.4   23:31.3  7:35 
   43   7   945 Lynn Jaime              F    47 Indialantic FL          23:39.1   23:36.9  7:37 
   44  37  1034 Charles Beveridge       M    18                         23:53.2   23:46.4  7:40 
   45  38   918 Michael Rohde           M    19 Melbourne FL            24:03.9   23:51.8  7:41 
   46   8  1132 Chloe Chanley           F    19 Melbourne FL            24:01.1   23:53.4  7:42 
   47  39   934 Joseph Torkaman         M    21 Palm Bay FL             23:55.5   23:53.8  7:42 
   48   9  1114 Renee White             F    46 Malabar FL              24:11.5   24:02.1  7:45 
   49  40  1125 Dominic Agostini        M    35 Satellite Beach FL      24:07.6   24:03.6  7:45 
   50  41  1126 Ryan Moon               M    24 Melbourne FL            24:07.3   24:04.9  7:46 
   51  42  1116 LJ Burr                 M    47 Indian Harbour Beach    24:10.7   24:05.0  7:46 
   52  43  1120 Timothy McGee           M    31 Palm Bay FL             24:11.3   24:05.4  7:46 
   53  44  1058 Bryan Smith             M    20                         24:13.4   24:05.8  7:46 
   54  45   995 Tim Muth                M    59                         24:12.7   24:08.1  7:47 
   55  46   964 Ralph Savo              M    64 Bayonne NJ              24:12.3   24:10.7  7:47 
   56  47   975 Mike Ussak              M    63 Edison NJ               24:19.5   24:17.3  7:50 
   57  48  1047 Troy Glassman           M    46                         24:28.6   24:24.1  7:52 
   58  49  1020 Alan King               M    59 Melbourne FL            24:30.6   24:24.4  7:52 
   59  50  1046 John Gigante            M    24                         24:38.5   24:32.1  7:54 
   60  10   935 Lisa Waldron            F    44 Melbourne Beach FL      24:44.6   24:37.6  7:56 
   61  51  1066 Brad Tinch              M    35 Satellite Beach FL      25:00.1   24:50.0  8:00 
   62  52   929 Wade Alliance           M    46 Viera FL                25:01.8   24:56.2  8:02 
   63  11   978 Robyn Rowe              F    25 Melbourne FL            25:12.2   25:00.6  8:03 
   64  53   917 Sean Perry              M    44 West Melbourne FL       25:26.0   25:17.2  8:09 
   65  54   947 Matthew Malczyk         M    21 Merritt Island FL       25:26.3   25:22.5  8:11 
   66  55   980 Tom Wright              M    43 Melbourne FL            25:30.5   25:26.2  8:12 
   67  12  1077 Elizabeth Johnson       F    13 Indialantic FL          25:44.3   25:32.2  8:14 
   68  13   951 Brittany Clerc          F    15 Melbourne Beach FL      25:41.8   25:36.2  8:15 
   69  14  1124 April Reed              F    26 Melbourne FL            25:43.6   25:37.3  8:15 
   70  56  1035 Kyle Bocci              M    22                         25:42.3   25:39.1  8:16 
   71  15  1119 Kathy Bils              F    51 Indialantic FL          25:50.2   25:45.0  8:18 
   72  57   997 Hugh Wilson             M    73                         26:00.2   25:59.7  8:22 
   73  58  1019 Andrew Brawley          M    36 Palm Bay FL             26:31.1   26:19.4  8:29 
   74  16   946 Claire Malczyk          F    54 St. Petersburg FL       26:33.1   26:29.2  8:32 
   75  59   916 Eulan Middlebrooks      M    39 Melbourne FL            26:37.1   26:32.9  8:33 
   76  17  1078 Ellen Durham            F    23 Melbourne Beach FL      26:39.8   26:35.3  8:34 
   77  60  1023 Jeff Perry              M    36 Palm Bay FL             27:00.3   26:37.8  8:35 
   78  18  1056 Itzel Sandoval          F    19                         26:43.3   26:38.3  8:35 
   79  19  1067 Aligail Stenno          F    21 Melbourne FL            26:54.0   26:50.5  8:39 
   80  20  1127 Mary Barber             F    22 Melbourne FL            26:59.2   26:54.2  8:40 
   81  61  1141 Rick Wrijil             M    59 Port St Lucie FL        27:05.6   26:59.8  8:42 
   82  62   949 Hunter Morris           M    15 Melbourne FL            27:08.6   27:02.5  8:43 
   83  63   955 Kenneth Peden           M    19 Melbourne FL            27:15.1   27:02.7  8:43 
   84  21  1063 Abby Tsark              F    35                         27:13.4   27:05.7  8:44 
   85  22   954 Caley Wengert           F    19 Indian Harbour Beach    27:13.8   27:06.4  8:44 
   86  64  1122 Davel Johnson           M    21 Melbourne FL            27:09.3   27:08.4  8:45 
   87  23   920 Rebecca Werle           F    27 Melbourne FL            27:12.7   27:10.2  8:45 
   88  65  1115 Carson White            M    10 Malabar FL              27:20.3   27:10.4  8:45 
   89  24  1024 Heather Zahner          F    43 Satellite Beach FL      27:22.3   27:15.3  8:47 
   90  25   943 Katie Fought            F    31 Melbourne FL            27:19.1   27:16.2  8:47 
   91  66   922 Dylan Brock             M    20 Indian Harbour Beach    27:29.9   27:23.0  8:49 
   92  67   921 David Brock             M    61 Indian Harbour Beach    27:30.7   27:23.7  8:50 
   93  68  1052 Lawrence Lewis          M    32                         27:39.9   27:34.6  8:53 
   94  69   970 Don Derenthal           M    42 Melbourne FL            27:51.2   27:41.6  8:55 
   95  26   987 Ann Becker              F    57                         27:58.1   27:52.2  8:59 
   96  70   901 Mike Czernec            M    47 Melbourne FL            28:14.2   28:00.7  9:01 
   97  71  1036 Marcel Boss             M    20                         28:10.3   28:02.2  9:02 
   98  72  1048 Brandon Hatzel          M    21                         28:11.9   28:04.2  9:03 
   99  27  1059 Monica Stillson         F    19                         28:16.2   28:06.6  9:03 
  100  28  1062 Shelby Zielinski        F    21                         28:13.6   28:07.2  9:04 
  101  29   907 Lauren Jackson          F    32 Spanish Fort AL         28:20.1   28:07.5  9:04 
  102  30  1050 Sarah Kaseman           F    20                         28:18.5   28:09.0  9:04 
  103  73   926 Gable Costello          M    35 Melbourne FL            28:13.3   28:12.4  9:05 
  104  74   924 Dennis Durkee           M    57 Indialantic FL          28:31.0   28:24.8  9:09 
  105  31  1131 Gwenddyn Kauffmann      F    22 Palm Bay FL             28:59.7   28:50.6  9:17 
  106  32   923 Ali Wiegand             F    27 Melbourne FL            29:06.2   29:03.4  9:22 
  107  33   914 Hope Chanda             F    36 Indialantic FL          29:14.8   29:11.3  9:24 
  108  34   962 Laura Scott             F    52 Indian Harbour Beach    29:47.5   29:30.7  9:30 
  109  35  1030 Janet Stebbins          F    55                         29:40.4   29:32.1  9:31 
  110  36  1130 Claudia Nieves          F    10 Malabar FL              29:44.6   29:34.5  9:32 
  111  37   915 Colleen Middlebrooks    F    37 Melbourne FL            29:43.3   29:39.4  9:33 
  112  38  1022 Betsy Bracewell         F    56 Satellite Beach FL      29:54.7   29:42.4  9:34 
  113  39  1007 Farai Chidembo          F    21 Melbourne FL            29:52.3   29:47.0  9:36 
  114  75  1113 Gordon Coffey           M    51 Viera FL                30:04.2   29:49.8  9:37 
  115  76   927 Kerry Philbeck          M    45 Palm Bay FL             29:56.4   29:52.4  9:37 
  116  77   958 Louis Brashear          M    57 Melbourne FL            30:06.3   30:01.1  9:40 
  117  40   950 June Morris             F    58 Melbourne FL            30:19.4   30:02.6  9:41 
  118  41  1112 Kim Philo               F    42 Rockledge FL            30:07.3   30:04.4  9:41 
  119  78  1144 Joe Deen                M    57 Sharpes FL              30:05.6   30:05.6  9:42 
  120  79  1006 Akshay Lala             M    21 West Melbourne FL       30:28.3   30:18.9  9:46 
  121  42  1060 Casandra Tyson          F    21                         30:30.1   30:23.9  9:48 
  122  80   938 Charles Brashear        M    49 Melbourne FL            30:35.4   30:27.9  9:49 
  123  81   990 Dr. Anthony Catanese    M    71                         30:55.7   30:50.4  9:56 
  124  43  1080 Mili Boozer             F    24 Melbourne FL            30:57.9   30:53.1  9:57 
  125  44   937 Holly Mcknight          F    42 Malabar FL              31:02.2   30:59.3  9:59 
  126  45  1121 Kelley Williams         F    31 Vero Beach FL           31:21.1   31:09.7 10:02 
  127  82   965 Keith Somawardana       M    19 Melbourne FL            31:49.9   31:39.9 10:12 
  128  46  1029 Liliana Ponader         F    52                         31:48.8   31:40.9 10:12 
  129  47   966 Michelle Bromschwig     F    19 Melbourne FL            32:01.6   31:51.3 10:16 
  130  48   984 Jeanne Higbie           F    31 Melbourne FL            32:20.0   32:14.0 10:23 
  131  49  1143 Candice Cheeks          F    28 Melbourne FL            32:22.1   32:14.8 10:23 
  132  50  1039 Sybil Caldwell          F    38                         32:25.5   32:20.5 10:25 
  133  51  1033 Gena Alexander          F    31                         32:24.1   32:24.1 10:26 
  134  52   977 Stephanie Bukowski      F    27 Melbourne FL            33:00.8   32:48.2 10:34 
  135  53   904 Ariana Tate             F    20 Palm Bay FL             32:50.4   32:48.8 10:34 
  136  54   979 Tracie Woods            F    41 Melbourne FL            33:01.9   32:48.9 10:34 
  137  55   948 Genevieve Scott         F    21 Melbourne FL            32:50.8   32:49.3 10:34 
  138  56  1025 Lisa Onorato            F    42 Melbourne FL            33:19.2   33:08.3 10:40 
  139  57  1014 Angie Eschmann          F    41 Melbourne FL            33:26.4   33:14.8 10:43 
  140  83   972 Geoff Swain             M    64 Melbourne FL            33:32.6   33:26.4 10:46 
  141  58   931 Melissa Tribou          F    41 Satellite Beach FL      33:32.9   33:26.4 10:46 
  142  59  1111 Brianna Bowling         F    18 Cocoa FL                33:38.7   33:30.0 10:47 
  143  60  1038 Stephanie Burtch        F    24                         33:40.8   33:31.8 10:48 
  144  61   953 Jane Clary              F    48 Palm Bay FL             33:44.3   33:39.5 10:50 
  145  62   971 Adrienne Stewart        F    35 Melbourne FL            34:15.9   34:06.4 10:59 
  146  84   913 Alan Myers              M    55 West Melbourne FL       34:24.7   34:09.9 11:00 
  147  85   996 Dante Smithson          M    22                         34:15.1   34:14.7 11:02 
  148  63  1009 Tammara Perkins         F    55 Cocoa FL                34:23.9   34:15.1 11:02 
  149  64  1139 Kristina Huba           F    22 Melbourne FL            34:32.4   34:23.4 11:05 
  150  65  1138 Katherine Close         F    20 Midland MI              34:32.8   34:24.7 11:05 
  151  66  1140 Mandy Lam               F    20 Melbourne FL            34:40.1   34:31.3 11:07 
  152  67  1123 Seher Swenson           F    54 Palm Bay FL             34:56.7   34:43.3 11:11 
  153  68  1026 Jill Benjamin           F    43 Melbourne FL            35:44.9   35:34.3 11:27 
  154  69  1032 Gianni Zanganeh         F    48                         35:51.4   35:44.4 11:31 
  155  86  1070 Allyn Saunders          M    59 Melbourne FL            36:18.9   36:01.0 11:36 
  156  70   968 Cathy Sweeney           F    52 Indialantic FL          36:21.2   36:06.8 11:38 
  157  71  1028 Vivian Fisher           F    42                         36:16.5   36:07.7 11:38 
  158  72  1003 Anne Davidson           F    50 Palm Bay FL             36:17.0   36:08.5 11:38 
  159  73   933 Deborah Carstens        F    42 Merritt Island FL       37:24.0   37:13.7 11:59 
  160  74   963 Cassandra Plotkin       F    21 Melbourne FL            37:25.4   37:17.1 12:01 
  161  87  1041 Kyle Coleman            M    21                         38:31.2   38:25.1 12:22 
  162  88  1053 Carlos Martinez         M    21                         38:31.0   38:25.8 12:23 
  163  75  1031 Ann Taylor              F    52                         38:47.1   38:30.0 12:24 
  164  89  1054 Robert Moroney III      M    21                         38:31.7   38:31.7 12:25 
  165  76  1040 Ava Chase               F    21                         38:32.7   38:32.7 12:25 
  166  77  1044 Tara Drumm              F    21                         38:53.7   38:53.7 12:32 
  167  78   928 Suzie Philbeck          F    42 Palm Bay FL             39:06.3   39:01.5 12:34 
  168  79   961 Lisa Newell             F    50 Melbourne FL            39:55.6   39:44.5 12:48 
  169  80  1027 Dandan Zhao             F    22                         40:31.0   40:13.9 12:57 
  170  90   939 Francis Mastrome        M    23 Rockledge FL            40:38.0   40:27.6 13:02 
  171  91  1012 Stephen Mccrory         M    54 Merritt Island FL       41:51.3   41:39.2 13:25 
  172  81  1011 Amy Mccrory             F    50 Merritt Island FL       41:51.2   41:39.6 13:25 
  173  92  1129 Carlito Nieves          M    06 Malabar FL              41:50.5   41:39.7 13:25 
  174  82  1142 Semen Koksal            F    51 Malabar FL              42:02.5   41:48.9 13:28 
  175  83  1008 Josephine Capozziello   F    57 Melbourne FL            42:14.8   41:56.6 13:30 
  176  93   942 Brian Bomser            M    23 Melbourne FL            42:46.7   42:33.2 13:42 
  177  84  1135 Elizabeth Olsen         F    33 West Melbourne FL       43:47.5   43:30.5 14:01 
  178  85  1137 Sheri Becker            F    51 Melbourne FL            43:47.6   43:30.5 14:01 
  179  86  1134 Amy Margaret Blair      F    32 Melbourne FL            45:25.3   45:03.0 14:30 
  180  87   908 Steffanie Brown         F    38 West Melbourne FL       47:00.0   46:44.4 15:03 
  181  88   976 Jenn Wallace            F    34 Melbourne FL            47:00.3   46:45.5 15:03 
  182  89  1016 Delana Cooper           F    28 Melbourne FL            47:57.8   47:41.5 15:22 
  183  90  1069 Jenna Price             F    28 Melbourne FL            48:29.2   48:11.6 15:31 
  184  91  1117 Gabby Lail              F    09 West Melbourne FL       49:01.0   48:48.2 15:43 
  185  94  1118 Brian Lail              M    44 Melbourne FL            49:02.2   48:49.5 15:43 
  186  92   994 Patti Macy              F    60                         49:08.9   48:52.8 15:44 
  187  93   991 Sharon Carnohan         F    68                         49:10.3   48:54.5 15:45 
  188  95  1049 Lanny Hillman           M    54                         49:12.2   48:56.4 15:46 
  189  94   981 Lisa Anderson           F    65 Melbourne FL            49:17.1   48:58.8 15:46 
  190  95  1018 Theresa Regan           F    50 Melbourne FL            50:28.9   50:26.2 16:15 
  191  96  1017 Silvia Barker           F    59 Melbourne FL            50:28.8   50:26.3 16:15 
  192  96   973 David Run               M    37 Melbourne FL            53:50.2   53:30.1 17:14 
  193  97   974 Robin Run               F    32 Melbourne FL            53:51.4   53:31.9 17:14 
  194  98   959 Joan Joesting-Mahoney   F    75 Melbourne FL          1:10:59.0 1:10:42.9 22:46 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites