• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Ascension Eagle Pride 1 Miler
EAGLE PRIDE 1 MILER
October 5, 2013
Ascension Catholic Church, Melbourne, FL
Race Director: Pamela Gearheart
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

TOP MALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     6  1455 Adan Brown               10 Melbourne            FL    7:15.1 
    2     7  1120 Ethan Barrientos         05                      FL    7:16.1 
    3    11  1456 Tommy Jost               09 Melbourne            FL    7:34.2 
    4    12  1140 Brett Shelby             09 Viera                FL    7:41.0 
    5    17  1152 Kieran McKinney          07 Rockledge            FL    8:13.3 
    6    19  1079 Nathaniel Mauldin        11 Satelitte Beach      FL    8:15.5 
    7    29  1100 Connor Rice              11 Rockledge            FL    9:07.1 
    8    30  1170 Santiago Castillo        07 Melbourne            FL    9:11.6 
    9    34  1183 Nirvana Baber            08 Satellite Beach      FL    9:15.4 
   10    37  1094 Brandon Perez            09 Melbourne            FL    9:50.3 
   11    38  1086 John Deluca              10 Melbourne            FL    9:55.3 
   12    40  1099 Jackson Stuart           10 Melbourne            FL   10:09.4 
   13    42  1109 Owen Wells               10 Melbourne            FL   10:22.3 
   14    46  1080 Pierson Mauldin          08 Satelitte Beach      FL   10:41.7 
   15    53  1154 Connor Toole             08 Melbourne Beach      FL   11:25.2 
   16    65  1460 Matthew Giannacco        07 Melbourne            FL   12:59.2 
   17    71  1073 Johnny Cassidy           06 West Melbourne       FL   13:20.5 
   18    74  1128 Jacob Stanton            11 Melbourne            FL   13:23.5 
   19    76  1129 Joshua Stanton           06 Melbourne            FL   13:25.8 
   20    82  1180 Rolando Gomez            11 Indian Habour Beach  FL   14:16.6 
   21    90  1176 Christian Gomez          08 Indian Habour Beach  FL   14:50.6 
   22   110  1088 Christopher Webster      05 Melbourne            FL   18:07.9 
   23   114  1133 Bryan Vangorder          10 Melbourne            FL   19:26.0 
   24   123  1130 Austin Scoggins          05 Melbourne            FL   24:15.3 
MALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     5  1136 Travis Winans            13 Melbourne            FL    7:14.0 
    2    25  1077 Nick Jost                12 Melbourne            FL    8:30.6 
    3   101  1181 Jacob Perez              15 Indian Habour Beach  FL   16:19.5 
MALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     1  1122 Ahmad Naqi               20 Melbourne            FL    5:02.9 
    2     2  1123 Wade Dauberman           23 Melbourne            FL    6:08.3 
    3     8  1118 Mauricio Barrientos      39 Melbourne            FL    7:16.6 
    4    13  1139 Scott Shelby             37 Viera                FL    7:41.5 
    5    35  1185 Dennis Baber             37 Satellite Beach      FL    9:16.1 
    6    39  1187 Travis Winans            39 Melbourne            FL   10:05.1 
    7    43  1160 Greg Foushi              48 Satellite Beach      FL   10:24.4 
    8    58  1163 David Morrison           50 Melbourne            FL   12:13.2 
    9    60  1190 Steve Szabo              66 Longmont             CO   12:24.7 
   10    72  1127 Neal Stanton             40 Melbourne            FL   13:21.9 
   11    98  1195 Philip Webster           44 Melbourne            FL   15:58.2 
   12   100  1085 Joe Deluca               47 Melbourne            FL   16:01.9 
   13   103  1173 Anthony Dalessandro      42 Melbourne            FL   16:38.2 
   14   105  1454 Mark Decotis             62 Melbourne            FL   16:48.0 
   15   116  1114 Chad Locke               30 Indian Habour Beach  FL   20:06.7 
   16   120  1158 Mark Ensel               45 Melbourne            FL   22:30.4 
   17   122  1131 Paul Kalinosky           66 Melbourne            FL   24:15.0 
   18   124  1132 Edward Kingfield         40 Melbourne            FL   33:36.4 

TOP FEMALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     3  1076 Mallory Jost             11 Melbourne            FL    7:04.7 
    2    10  1188 Isabella Babilonia       10 Melbourne            FL    7:31.9 
    3    18  1142 Mia Humes                06 Melbourne            FL    8:14.9 
    4    20  1178 Tatyawn Gutierrez        07 Viera                FL    8:19.4 
    5    21  1174 Jenna Martino            07 Palm Bay             FL    8:20.5 
    6    22  1196 Ariana Valentin          10 Rockledge            FL    8:22.7 
    7    23  1098 Madison Doyle            07 Melbourne            FL    8:24.3 
    8    24  1151 Marissa McKinney         07 Rockledge            FL    8:29.0 
    9    26  1191 Maya Toland              10 Melbourne            FL    8:41.9 
   10    28  1186 Bliss Baber              05 Satellite Beach      FL    8:58.6 
   11    32  1165 Savannah Ervin           07 Melbourne            FL    9:12.6 
   12    33  1169 Cristina Castillo        06 Melbourne            FL    9:15.0 
   13    41  1452 Celine Reddin            10 Melbourne            FL   10:11.0 
   14    44  1192 Rebecca Piriz            10 Melbourne            FL   10:27.4 
   15    45  1112 Maria Vinson             10 Pafb                 FL   10:38.0 
   16    47  1072 Rachel Devoid            05 Melbourne            FL   10:45.9 
   17    49  1083 Katherine Laird          10 Melbourne            FL   10:58.7 
   18    50  1193 Danica Monopoli          07 Melbourne            FL   10:59.5 
   19    51  1175 Selena Babilonia         07 Melbourne            FL   11:02.5 
   20    54  1161 Jolie Russo              07 Melbourne            FL   11:25.7 
   21    55  1148 Emma Vinson              07 Pafb                 FL   11:31.9 
   22    56  1125 Kaiden Morgan            09 Melbourne            FL   11:54.6 
   23    57  1194 Mariella Monopoli        10 Melbourne            FL   11:54.6 
   24    59  1189 Katie Szabo              08 Melbourne            FL   12:24.0 
   25    64  1200 Julia Finch              09 Melbourne            FL   12:57.8 
   26    66  1457 Mariana Belisle          07 Melbourne            FL   12:59.3 
   27    67  1155 Sydney Toole             07 Melbourne Beach      FL   13:00.4 
   28    73  1137 Mary Winans              06 Melbourne            FL   13:23.0 
   29    81  1087 Savana Packard           04 Satelitte Beach      FL   14:12.7 
   30    84  1102 Amanda Olson             10 Melbourne            FL   14:24.6 
   31    85  1091 Bella Jones              10 Melbourne            FL   14:25.3 
   32    88  1089 Alexis Webster           07 Melbourne            FL   14:30.6 
   33    91  1119 Kayla Barrientos         08                      FL   14:51.9 
   34    94  1110 Evynn Wells              04 Melbourne            FL   15:25.1 
   35    95  1075 Emma Cassidy             09 West Melbourne       FL   15:27.1 
   36   102  1172 Aislynn Dalessandro      09 Melbourne            FL   16:37.6 
   37   104  1179 Madison Jones            10 Melbourne            FL   16:40.9 
   38   113  1177 Abby Gomez               10 Indian Habour Beach  FL   18:52.9 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     9  1108 Erin Wells               14 Melbourne            FL    7:25.7 
    2    14  1145 Rachel McDougall         12 Merritt Island       FL    8:07.8 
    3    15  1144 Abby McDougall           12 Merritt Island       FL    8:10.5 
    4    16  1197 Stephanie Deangelo       13 Melbourne            FL    8:12.1 
    5    48  1124 Julia Graham             13 Melbourne            FL   10:54.0 
    6    52  1168 Lindsey Morrison         13 Melbourne            FL   11:04.4 
    7    61  1103 Lily Adam                14 Melbourne            FL   12:34.7 
    8    70  1093 Lauren Rigsby            13 Melbourne            FL   13:20.4 
    9    78  1105 Gabby Harvey             12 Melbourne            FL   13:51.2 
   10    79  1082 Andrea Zavalla           13 Melbourne            FL   13:51.9 
   11    80  1199 Hannah Finch             12 Melbourne            FL   13:57.2 
   12   115  1459 Mary Maitino             19 Melbourne            FL   20:06.1 
   13   117  1164 Rachel Vangorder         13 Melbourne            FL   20:17.0 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time         
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= 
    1     4  1153 Monica McKinney          40 Rockledge            FL    7:08.4 
    2    27  1069 Theresa Samler           43 Melbourne            FL    8:48.6 
    3    31  1166 Jennifer Ervin           29 Melbourne            FL    9:12.1 
    4    36  1171 Mariela Castillo         37 Melbourne            FL    9:16.7 
    5    62  1461 Cyndi Giannacco          43 Melbourne            FL   12:40.3 
    6    63  1117 Cheryl Barrientos        34 Melbourne            FL   12:53.9 
    7    68  1121 Samantha Gambill         27 Indialantic          FL   13:03.4 
    8    69  1156 Jennifer Toole           37 Melbourne Beach      FL   13:03.7 
    9    75  1138 Christina Winans         39 Melbourne            FL   13:24.3 
   10    77  1143 Pam Carrion              51 Melbourne            FL   13:35.4 
   11    83  1126 Michelle Stanton         40 Melbourne            FL   14:22.5 
   12    86  1101 Mary Olson               37 Melbourne            FL   14:27.0 
   13    87  1115 Liz White                34 Melbourne            FL   14:29.4 
   14    89  1159 Michelle Korta           46 Satellite Beach      FL   14:42.6 
   15    92  1078 Helena Chapman           65 Indialantic          FL   15:13.6 
   16    93  1141 Dottie Sala-Wilson       73 Melbourne            FL   15:23.9 
   17    96  1074 Diana Cassidy            40 West Melbourne       FL   15:33.8 
   18    97  1111 Kristin Webster          43 Melbourne            FL   15:57.9 
   19    99  1084 Marie Deluca             46 Melbourne            FL   16:01.9 
   20   106  1107 Catherine Gannatti       37 Melbourne            FL   16:51.9 
   21   107  1106 Janet Harvey             45 Melbourne            FL   16:53.2 
   22   108  1458 Laurl Stuart             40 Melbourne            FL   16:55.6 
   23   109  1451 Jen Reddin               43 Melbourne            FL   18:00.2 
   24   111  1134 Melissa Kingfield        40 Melbourne            FL   18:46.5 
   25   112  1182 Jesse Gomez              41 Indian Habour Beach  FL   18:51.0 
   26   118  1095 Jennifer Doyle           41 Melbourne            FL   20:56.1 
   27   119  1198 Tania Finch              43 Melbourne            FL   21:37.4 
   28   121  1157 Melinda Hatchett         43 Melbourne            FL   22:31.0 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites