• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Run thru the Ranch 5K Results
3RD ANNUAL RUN THRU THE RANCH 5K
May 4, 2013
Hosted by Platt Ranch, Melbourne, Florida
Race Director: Misty Adams
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1  3236 Mike Jerue              M    32 Indian Harbour Beach    18:52.0   18:52.0  6:05 
    2   2  3246 Andy Dutra              M    28 Melbourne FL            20:47.6   20:47.1  6:42 
    3   3  3206 Zach Friedel            M    19 Satellite Beach FL      21:13.1   21:09.4  6:49 
    4   4  3279 Sean Black              M    45 Melbourne FL            21:21.9   21:21.2  6:53 
    5   1  3245 Tracy Dutra             F    40 Melbourne FL            21:49.1   21:48.6  7:02 
    6   5  3298 Matt Mahoney            M    57 Melbourne FL            22:00.5   22:00.3  7:05 
    7   6  3284 Harry Prosser           M    43 Rockledge FL            22:15.0   22:13.7  7:10 
    8   7  3234 Jim Schaeffer           M    42 Melbourne FL            22:17.3   22:16.4  7:11 
    9   8  3196 Kurt Russell            M    35 Melbourne FL            22:53.5   22:51.7  7:22 
   10   9  3282 Tyler Roberts           M    15 Melbourne FL            23:13.6   23:10.4  7:28 
   11  10  3250 Luke Alexander          M    31 Palm Bay FL             23:29.2   23:27.7  7:34 
   12  11  3209 Tom Dubin               M    50 Wilmette IL             23:43.6   23:42.1  7:38 
   13  12  3232 Gerald Addicott         M    63 Palm Bay FL             23:48.5   23:48.0  7:40 
   14  13  3293 Todd Robinson           M    14 Indialantic FL          23:48.1   23:48.1  7:40 
   15  14  3257 Chris St. Jean          M    28 Melbourne FL            23:51.9   23:51.6  7:41 
   16  15  3258 Pete Vaughn             M    27 Melbourne FL            23:51.7   23:51.7  7:41 
   17  16  3272 Robert Starr            M    35 West Melbourne FL       24:22.4   24:19.6  7:50 
   18   2  3295 Caroline Feagle         F    22 St. Cloud FL            24:35.2   24:27.4  7:53 
   19  17  3189 Sean Rice               M    12 Oviedo FL               24:33.7   24:33.7  7:55 
   20   3  3271 Lorena Bossie           F    41 Melbourne FL            24:49.9   24:44.1  7:58 
   21   4  3237 Tiffany Wagner          F    37 Indian Harbour Beach    24:49.7   24:48.4  8:00 
   22   5  3240 Emily Lynn              F    23 Indian Harbour Beach    25:48.1   25:44.1  8:17 
   23  18  3182 Mark Conant             M    17 Cocoa FL                25:56.3   25:46.4  8:18 
   24  19  3226 Mel Scott               M    46 Melbourne Beach FL      25:54.6   25:53.4  8:20 
   25  20  3219 Gary Castner            M    67 Melbourne FL            25:56.5   25:54.0  8:21 
   26  21  3238 Frank A                 M    49 Indian Harbour Beach    26:00.3   25:54.9  8:21 
   27   6  3197 Christina Russell       F    35 Melbourne FL            26:11.5   26:08.3  8:25 
   28   7  3203 Laura Holdsworth        F    44 Satellite Beach FL      26:29.5   26:23.5  8:30 
   29  22  3161 Ray Brown               M    65 Melbourne FL            26:31.2   26:28.7  8:32 
   30  23  3202 Arleigh Sharpe          M    61 Merritt Island FL       26:37.0   26:34.5  8:34 
   31   8  3204 Jill Holdsworth         F    20 Satellite Beach FL      26:42.2   26:38.5  8:35 
   32   9  3270 Ellen Snodgrass         F    46 Melbourne FL            26:44.5   26:38.7  8:35 
   33  24  3239 Dan Kenison             M    51 Indian Harbour Beach    27:01.6   26:57.6  8:41 
   34  10  3252 Heather Dietz           F    25 Melbourne FL            27:04.3   26:59.1  8:42 
   35  11  3283 Kimberly Prosser        F    45 Rockledge FL            27:50.0   27:43.7  8:56 
   36  25  3280 Tom Wright              M    42 Melbourne FL            28:05.8   28:02.8  9:02 
   37  12  3186 Lauren Carlough         F    37 Melbourne FL            28:08.0   28:03.2  9:02 
   38  13  3210 Lora Dubin              F    49 Wilmette IL             28:06.3   28:04.3  9:03 
   39  14  3215 Natalie Bobleter        F    38 West Melbourne FL       28:19.7   28:12.5  9:05 
   40  26  3273 Bill Byrd               M    49 Melbourne FL            28:51.4   28:44.4  9:16 
   41  15  3221 Paula Cole              F    46 Harmony FL              29:14.9   28:55.0  9:19 
   42  16  3207 Mackenzie Meyers        F    09 Dade City FL            29:04.7   28:57.5  9:20 
   43  27  3263 Alex Casey              M    09 Merritt Island FL       28:59.0   28:57.8  9:20 
   44  17  3265 Katelyn Dunegan         F    10 Rockledge FL            29:09.8   29:04.6  9:22 
   45  18  3176 Dana Keach              F    34 Cocoa FL                29:35.6   29:14.1  9:25 
   46  28  3179 Greg Griffin            M    55 Cocoa Beach FL          29:38.4   29:33.9  9:31 
   47  29  3230 Frank Webbe             M    65 Palm Bay FL             29:57.5   29:53.5  9:38 
   48  19  3294 Hannah Gicaione         F    13 Jacksonville FL         30:20.9   30:18.5  9:46 
   49  20  3243 Melanie Delman          F    56 Melbourne FL            30:37.2   30:33.0  9:50 
   50  30  3184 James Conant            M    54 Cocoa FL                30:50.8   30:40.2  9:53 
   51  21  3244 Violeta Kulkens         F    38 Harmony FL              31:12.2   30:52.2  9:57 
   52  22  3187 Anne Doerflien          F    61 West Melbourne FL       31:14.5   31:09.0 10:02 
   53  23  3218 Lorraine Petersen       F    65 West Melbourne FL       31:14.7   31:09.2 10:02 
   54  31  3205 John Holdsworth         M    44 Satellite Beach FL      31:38.9   31:34.4 10:10 
   55  32  3268 Michael Shamet          M    49 Palm Bay FL             32:14.7   32:06.2 10:20 
   56  24  3241 Tylana Hill             F    38 Orlando FL              32:27.9   32:15.4 10:23 
   57  25  3285 Laurie Chalko           F    54 Indian Harbour Beach    32:19.8   32:17.0 10:24 
   58  33  3175 Len Beam                M    39 Cocoa FL                32:43.9   32:22.9 10:26 
   59  26  3220 Willy Moolenaar         F    72 Indialantic FL          32:46.5   32:43.3 10:32 
   60  27  3277 Macie Sinclair          F    09 Merritt Island FL       32:54.0   32:49.0 10:34 
   61  28  3249 Laura Littrell          F    39 Melbourne FL            33:11.0   33:00.3 10:38 
   62  34  3290 Scott Sutherland        M    48 Rockledge FL            33:13.2   33:05.7 10:40 
   63  29  3216 Betsy Bracewell         F    56 Satellite Beach FL      33:15.9   33:09.9 10:41 
   64  30  3198 Lisa Merrill            F    26 Palm Bay FL             33:39.3   33:29.0 10:47 
   65  31  3297 Tiffany Hutchinson      F    27 Orlando FL              34:26.5   34:07.0 10:59 
   66  32  3201 OK Sharpe               F    57 Merritt Island FL       34:15.9   34:13.9 11:02 
   67  35  3224 Steven Swingle          M    13 Melbourne FL            35:05.3   34:23.3 11:05 
   68  36  3225 Joe Swingle             M    36 Melbourne FL            35:05.3   34:23.8 11:05 
   69  33  3183 Suellen Conant          F    52 Cocoa FL                34:45.1   34:33.6 11:08 
   70  37  3269 William Lane            M    59 Cocoa FL                34:45.2   34:36.9 11:09 
   71  34  3208 Suzie Meyers            F    43 Dade City FL            35:01.2   34:53.2 11:14 
   72  35  3199 Michelle Wilson         F    30 Melbourne FL            35:01.9   34:57.6 11:16 
   73  36  3227 Beverly Glenn           F    51 Cocoa FL                35:09.4   34:57.9 11:16 
   74  37  3212 Nancy Reisner           F    48 Melbourne FL            35:07.1   35:03.4 11:17 
   75  38  3167 Judith Grumm            F    45 Palm Bay FL             35:39.3   35:29.1 11:26 
   76  39  3281 Lauren Roberts          F    15 Melbourne FL            35:54.5   35:51.3 11:33 
   77  38  3166 Steve Hebert            M    51 Palm Bay FL             36:06.4   35:56.0 11:34 
   78  40  3901 Heather Thalwitzer      F    29 Melbourne FL            36:20.9   36:07.7 11:38 
   79  41  3262 Nicole Bracewell        F    21 Satellite Beach FL      36:18.4   36:12.1 11:40 
   80  42  3253 April Dennis            F    38 Melbourne FL            36:37.3   36:20.3 11:42 
   81  43  3254 Shannon Lynch           F    36 Malabar FL              36:37.0   36:20.5 11:42 
   82  39  3163 Bill Zoby               M    66 Melbourne FL            36:41.9   36:26.9 11:44 
   83  44  3228 Jacinta Dawson          F    33 Port St John FL         37:16.9   37:04.6 11:57 
   84  45  3289 Robyn Martinez          F    33 Palm Bay FL             38:36.4   38:17.2 12:20 
   85  46  3162 Sarah Hebert            F    25 Palm Bay FL             38:59.8   38:49.3 12:30 
   86  40  3247 Eric Jerominski         M    35 Melbourne FL            39:01.5   38:50.3 12:31 
   87  41  3178 Mike Duffy              M    50 Saint Cloud FL          39:30.7   39:26.8 12:42 
   88  47  3177 Sobara Sanderson        F    50 Saint Cloud FL          39:30.9   39:27.6 12:43 
   89  48  3296 Karen Cary              F    49 Orlando FL              40:12.3   39:51.9 12:50 
   90  49  3200 Jacquiline Hesher       F    30 Palm Bay FL             42:19.9   41:57.4 13:31 
   91  50  3267 Sherri Shamet           F    53 Palm Bay FL             42:13.6   42:04.1 13:33 
   92  51  3291 Elaina Hanley           F    15 Rockledge FL            42:38.7   42:29.0 13:41 
   93  42  3223 Ronnie Nail             M    61 Melbourne FL            43:04.2   42:59.4 13:51 
   94  52  3188 Lara Rice               F    43 Oviedo FL               43:36.3   43:22.6 13:58 
   95  43  3261 Aiden Fontaine          M    13 Orlando FL              44:08.6   43:47.3 14:06 
   96  53  3260 Joanna Walling          F    30 Orlando FL              44:08.3   43:47.4 14:06 
   97  54  3274 Jessica Cantos          F    28 Indialantic FL          44:39.3   44:32.0 14:21 
   98  44  3275 Tony White              M    33 Indialantic FL          44:39.6   44:32.3 14:21 
   99  55  3278 Cristie Sinclair        F    36 Merritt Island FL       44:40.1   44:33.6 14:21 
  100  45  3217 Rob Bracewell           M    60 Satellite Beach FL      45:14.7   45:05.7 14:31 
  101  56  3251 Dottie Farrington       F    31 Melbourne FL            45:28.0   45:10.5 14:33 
  102  57  3300 Jessica Yates           F    06 Palm Bay FL             45:44.7   45:26.5 14:38 
  103  46  3276 Finn Sinclair           M    06 Merritt Island FL       45:42.2   45:41.0 14:43 
  104  58  3266 Makenna Dunegan         F    06 Rockledge FL            45:43.6   45:42.9 14:43 
  105  59  3181 Amy Carpenter           F    36 Orlando FL              46:41.8   46:17.1 14:54 
  106  47  3242 Michael Hoffer          M    74 Vero Beach FL           46:28.4   46:23.9 14:57 
  107  60  3248 Ann Cruz                F    38 Palm Bay FL             46:57.5   46:36.7 15:01 
  108  61  3287 Cindy Farrington        F    41 Melbourne FL            47:19.9   46:59.7 15:08 
  109  62  3235 Melissa Falcone         F    36 Palm Bay FL             47:47.8   47:25.3 15:16 
  110  63  3172 Barbara Ruland          F    53 Merritt Island FL       47:43.5   47:37.0 15:20 
  111  64  3168 Darlene Heumann         F    48 Merritt Island FL       47:44.3   47:37.6 15:20 
  112  65  3185 Gail Beyers             F    53 Melbourne FL            48:23.2   48:12.7 15:32 
  113  66  3299 Rebecca Yates           F    10 Palm Bay FL             48:33.3   48:14.5 15:32 
  114  67  3288 Mara Martinez           F    10 Palm Bay FL             48:33.2   48:14.8 15:32 
  115  48  3255 Dave Armstrong          M    61 Melbourne FL            49:58.7   49:41.0 16:00 
  116  68  3193 Peggy Waible            F    50 Palm Bay FL             51:55.3   51:39.3 16:38 
  117  69  3194 Jessica Herron          F    20 Palm Bay FL             51:56.2   51:39.4 16:38 
  118  70  3195 Kimberly Herron         F    24 Palm Bay FL             51:56.0   51:40.0 16:38 
  119  49  3190 James Rice              M    08 Oviedo FL               52:07.8   52:07.8 16:47 
  120  71  3164 Brenda Zoby             F    66 Melbourne FL            52:46.5   52:30.8 16:55 
  121  72  3213 Laureen Strnad          F    54 Sebastian FL            54:14.1   54:05.1 17:25 
  122  50  3214 Stephen Bell            M    53 Sebastian FL            54:15.4   54:05.7 17:25 
  123  73  3233 Beverly Addicott        F    64 Palm Bay FL             54:35.6   54:20.9 17:30 
  124  51  3192 Nicholas Strach         M    07 Orlando FL              55:28.8   55:28.4 17:52 
  125  74  3191 Laura Tatro             F    36 Orlando FL              56:40.5   56:27.0 18:11 
  126  75  3286 Karen Yates             F    66 Melbourne FL            56:51.1   56:32.9 18:13 
  127  52  3292 Bob Clark               M    47 Satellite Beach FL      57:24.8   57:19.3 18:27 
  128  53  3170 John Grimes             M    62 Palm Bay FL             58:27.2   58:14.0 18:45 
  129  76  3173 Diana Doughty           F    56 Cocoa FL                58:27.2   58:14.4 18:45 
  130  77  3174 Sally Scalera           F    53 Cocoa FL                58:27.5   58:15.3 18:45 
  131  78  3171 Theresa Grimes          F    58 Palm Bay FL             58:46.3   58:32.8 18:51 
  132  79  3169 Elizabeth Bishop        F    61 Merritt Island FL     1:06:03.0 1:03:33.8 20:28 
  133  80  3256 Page Rochlus            F    44                       1:04:30.3 1:04:29.0 20:46 
  134  54  3259 Roy Wolfe               M    56 Melbourne FL          1:04:34.7 1:04:33.0 20:47 
  135  81  3211 Roberta Osterling       F    78 Satellite Beach FL    1:05:42.2 1:05:30.7 21:06 
  136  82  3264 Marilyn Peio            F    63 Melbourne FL          1:06:03.9 1:05:46.9 21:11 
  137  83  3165 Jane Pearce             F    54 Melbourne FL          1:06:07.4 1:05:49.7 21:12 
  138  84  3180 Lisa Gaylardo           F    36 Orlando FL            1:10:34.6 1:10:10.4 22:36 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites