• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Run thru the Ranch 5K Results
3RD ANNUAL RUN THRU THE RANCH 5K
May 4, 2013
Hosted by Platt Ranch, Melbourne, Florida
Race Director: Misty Adams
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1  3236 Mike Jerue               32 Indian Harbour Beach FL   18:52.0  6:05 
    2     2  3246 Andy Dutra               28 Melbourne            FL   20:47.6  6:42 
    3     3  3206 Zach Friedel             19 Satellite Beach      FL   21:13.1  6:50 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4  3279 Sean Black               45 Melbourne            FL   21:21.2  6:53 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   103  3276 Finn Sinclair            06 Merritt Island       FL   45:41.0 14:43 
    2   119  3190 James Rice               08 Oviedo               FL   52:07.8 16:47 
    3   124  3192 Nicholas Strach          07 Orlando              FL   55:28.4 17:52 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    43  3263 Alex Casey               09 Merritt Island       FL   28:57.8  9:20 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    14  3293 Todd Robinson            14 Indialantic          FL   23:48.1  7:40 
    2    19  3189 Sean Rice                12 Oviedo               FL   24:33.7  7:55 
    3    67  3224 Steven Swingle           13 Melbourne            FL   34:23.3 11:05 
    4    95  3261 Aiden Fontaine           13 Orlando              FL   43:47.3 14:06 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10  3282 Tyler Roberts            15 Melbourne            FL   23:10.4  7:28 
    2    23  3182 Mark Conant              17 Cocoa                FL   25:46.4  8:18 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15  3257 Chris St. Jean           28 Melbourne            FL   23:51.6  7:41 
    2    16  3258 Pete Vaughn              27 Melbourne            FL   23:51.7  7:41 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    11  3250 Luke Alexander           31 Palm Bay             FL   23:27.7  7:34 
    2    98  3275 Tony White               33 Indialantic          FL   44:32.3 14:21 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9  3196 Kurt Russell             35 Melbourne            FL   22:51.7  7:22 
    2    17  3272 Robert Starr             35 West Melbourne       FL   24:19.6  7:50 
    3    58  3175 Len Beam                 39 Cocoa                FL   32:22.9 10:26 
    4    68  3225 Joe Swingle              36 Melbourne            FL   34:23.8 11:05 
    5    86  3247 Eric Jerominski          35 Melbourne            FL   38:50.3 12:31 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7  3284 Harry Prosser            43 Rockledge            FL   22:13.7  7:10 
    2     8  3234 Jim Schaeffer            42 Melbourne            FL   22:16.4  7:11 
    3    36  3280 Tom Wright               42 Melbourne            FL   28:02.8  9:02 
    4    54  3205 John Holdsworth          44 Satellite Beach      FL   31:34.4 10:10 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    24  3226 Mel Scott                46 Melbourne Beach      FL   25:53.4  8:20 
    2    26  3238 Frank A                  49 Indian Harbour Beach FL   25:54.9  8:21 
    3    40  3273 Bill Byrd                49 Melbourne            FL   28:44.4  9:16 
    4    55  3268 Michael Shamet           49 Palm Bay             FL   32:06.2 10:20 
    5    62  3290 Scott Sutherland         48 Rockledge            FL   33:05.7 10:40 
    6   127  3292 Bob Clark                47 Satellite Beach      FL   57:19.3 18:27 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    12  3209 Tom Dubin                50 Wilmette             IL   23:42.1  7:38 
    2    33  3239 Dan Kenison              51 Indian Harbour Beach FL   26:57.6  8:41 
    3    50  3184 James Conant             54 Cocoa                FL   30:40.2  9:53 
    4    77  3166 Steve Hebert             51 Palm Bay             FL   35:56.0 11:34 
    5    87  3178 Mike Duffy               50 Saint Cloud          FL   39:26.8 12:42 
    6   122  3214 Stephen Bell             53 Sebastian            FL   54:05.7 17:25 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6  3298 Matt Mahoney             57 Melbourne            FL   22:00.3  7:05 
    2    46  3179 Greg Griffin             55 Cocoa Beach          FL   29:33.9  9:31 
    3    70  3269 William Lane             59 Cocoa                FL   34:36.9 11:09 
    4   134  3259 Roy Wolfe                56 Melbourne            FL 1:04:33.0 20:47 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    13  3232 Gerald Addicott          63 Palm Bay             FL   23:48.0  7:40 
    2    30  3202 Arleigh Sharpe           61 Merritt Island       FL   26:34.5  8:34 
    3    93  3223 Ronnie Nail              61 Melbourne            FL   42:59.4 13:51 
    4   100  3217 Rob Bracewell            60 Satellite Beach      FL   45:05.7 14:31 
    5   115  3255 Dave Armstrong           61 Melbourne            FL   49:41.0 16:00 
    6   128  3170 John Grimes              62 Palm Bay             FL   58:14.0 18:45 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    25  3219 Gary Castner             67 Melbourne            FL   25:54.0  8:21 
    2    29  3161 Ray Brown                65 Melbourne            FL   26:28.7  8:32 
    3    47  3230 Frank Webbe              65 Palm Bay             FL   29:53.5  9:38 
    4    82  3163 Bill Zoby                66 Melbourne            FL   36:26.9 11:44 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   106  3242 Michael Hoffer           74 Vero Beach           FL   46:23.9 14:57 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5  3245 Tracy Dutra              40 Melbourne            FL   21:49.1  7:02 
    2    19  3295 Caroline Feagle          22 St. Cloud            FL   24:35.2  7:55 
    3    20  3237 Tiffany Wagner           37 Indian Harbour Beach FL   24:49.7  8:00 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    20  3271 Lorena Bossie            41 Melbourne            FL   24:44.1  7:58 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   102  3300 Jessica Yates            06 Palm Bay             FL   45:26.5 14:38 
    2   104  3266 Makenna Dunegan          06 Rockledge            FL   45:42.9 14:43 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    42  3207 Mackenzie Meyers         09 Dade City            FL   28:57.5  9:20 
    2    44  3265 Katelyn Dunegan          10 Rockledge            FL   29:04.6  9:22 
    3    60  3277 Macie Sinclair           09 Merritt Island       FL   32:49.0 10:34 
    4   113  3299 Rebecca Yates            10 Palm Bay             FL   48:14.5 15:32 
    5   114  3288 Mara Martinez            10 Palm Bay             FL   48:14.8 15:32 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    48  3294 Hannah Gicaione          13 Jacksonville         FL   30:18.5  9:46 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    76  3281 Lauren Roberts           15 Melbourne            FL   35:51.3 11:33 
    2    92  3291 Elaina Hanley            15 Rockledge            FL   42:29.0 13:41 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    22  3240 Emily Lynn               23 Indian Harbour Beach FL   25:44.1  8:17 
    2    31  3204 Jill Holdsworth          20 Satellite Beach      FL   26:38.5  8:35 
    3    79  3262 Nicole Bracewell         21 Satellite Beach      FL   36:12.1 11:40 
    4   117  3194 Jessica Herron           20 Palm Bay             FL   51:39.4 16:38 
    5   118  3195 Kimberly Herron          24 Palm Bay             FL   51:40.0 16:38 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    34  3252 Heather Dietz            25 Melbourne            FL   26:59.1  8:42 
    2    64  3198 Lisa Merrill             26 Palm Bay             FL   33:29.0 10:47 
    3    65  3297 Tiffany Hutchinson       27 Orlando              FL   34:07.0 10:59 
    4    78  3901 Heather Thalwitzer       29 Melbourne            FL   36:07.7 11:38 
    5    85  3162 Sarah Hebert             25 Palm Bay             FL   38:49.3 12:30 
    6    97  3274 Jessica Cantos           28 Indialantic          FL   44:32.0 14:21 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45  3176 Dana Keach               34 Cocoa                FL   29:14.1  9:25 
    2    72  3199 Michelle Wilson          30 Melbourne            FL   34:57.6 11:16 
    3    83  3228 Jacinta Dawson           33 Port St John         FL   37:04.6 11:57 
    4    84  3289 Robyn Martinez           33 Palm Bay             FL   38:17.2 12:20 
    5    90  3200 Jacquiline Hesher        30 Palm Bay             FL   41:57.4 13:31 
    6    96  3260 Joanna Walling           30 Orlando              FL   43:47.4 14:06 
    7   101  3251 Dottie Farrington        31 Melbourne            FL   45:10.5 14:33 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27  3197 Christina Russell        35 Melbourne            FL   26:08.3  8:25 
    2    37  3186 Lauren Carlough          37 Melbourne            FL   28:03.2  9:02 
    3    39  3215 Natalie Bobleter         38 West Melbourne       FL   28:12.5  9:05 
    4    51  3244 Violeta Kulkens          38 Harmony              FL   30:52.2  9:57 
    5    56  3241 Tylana Hill              38 Orlando              FL   32:15.4 10:23 
    6    61  3249 Laura Littrell           39 Melbourne            FL   33:00.3 10:38 
    7    80  3253 April Dennis             38 Melbourne            FL   36:20.3 11:42 
    8    81  3254 Shannon Lynch            36 Malabar              FL   36:20.5 11:42 
    9    99  3278 Cristie Sinclair         36 Merritt Island       FL   44:33.6 14:21 
   10   105  3181 Amy Carpenter            36 Orlando              FL   46:17.1 14:54 
   11   107  3248 Ann Cruz                 38 Palm Bay             FL   46:36.7 15:01 
   12   109  3235 Melissa Falcone          36 Palm Bay             FL   47:25.3 15:16 
   13   125  3191 Laura Tatro              36 Orlando              FL   56:27.0 18:11 
   14   138  3180 Lisa Gaylardo            36 Orlando              FL 1:10:10.4 22:36 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28  3203 Laura Holdsworth         44 Satellite Beach      FL   26:23.5  8:30 
    2    71  3208 Suzie Meyers             43 Dade City            FL   34:53.2 11:14 
    3    94  3188 Lara Rice                43 Oviedo               FL   43:22.6 13:58 
    4   108  3287 Cindy Farrington         41 Melbourne            FL   46:59.7 15:08 
    5   133  3256 Page Rochlus             44                         1:04:29.0 20:46 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    32  3270 Ellen Snodgrass          46 Melbourne            FL   26:38.7  8:35 
    2    35  3283 Kimberly Prosser         45 Rockledge            FL   27:43.7  8:56 
    3    38  3210 Lora Dubin               49 Wilmette             IL   28:04.3  9:03 
    4    41  3221 Paula Cole               46 Harmony              FL   28:55.0  9:19 
    5    74  3212 Nancy Reisner            48 Melbourne            FL   35:03.4 11:17 
    6    75  3167 Judith Grumm             45 Palm Bay             FL   35:29.1 11:26 
    7    89  3296 Karen Cary               49 Orlando              FL   39:51.9 12:50 
    8   111  3168 Darlene Heumann          48 Merritt Island       FL   47:37.6 15:20 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    57  3285 Laurie Chalko            54 Indian Harbour Beach FL   32:17.0 10:24 
    2    69  3183 Suellen Conant           52 Cocoa                FL   34:33.6 11:08 
    3    73  3227 Beverly Glenn            51 Cocoa                FL   34:57.9 11:16 
    4    88  3177 Sobara Sanderson         50 Saint Cloud          FL   39:27.6 12:43 
    5    91  3267 Sherri Shamet            53 Palm Bay             FL   42:04.1 13:33 
    6   110  3172 Barbara Ruland           53 Merritt Island       FL   47:37.0 15:20 
    7   112  3185 Gail Beyers              53 Melbourne            FL   48:12.7 15:32 
    8   116  3193 Peggy Waible             50 Palm Bay             FL   51:39.3 16:38 
    9   121  3213 Laureen Strnad           54 Sebastian            FL   54:05.1 17:25 
   10   130  3174 Sally Scalera            53 Cocoa                FL   58:15.3 18:45 
   11   137  3165 Jane Pearce              54 Melbourne            FL 1:05:49.7 21:12 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    49  3243 Melanie Delman           56 Melbourne            FL   30:33.0  9:50 
    2    63  3216 Betsy Bracewell          56 Satellite Beach      FL   33:09.9 10:41 
    3    66  3201 Ok Sharpe                57 Merritt Island       FL   34:13.9 11:02 
    4   129  3173 Diana Doughty            56 Cocoa                FL   58:14.4 18:45 
    5   131  3171 Theresa Grimes           58 Palm Bay             FL   58:32.8 18:51 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    52  3187 Anne Doerflien           61 West Melbourne       FL   31:09.0 10:02 
    2   123  3233 Beverly Addicott         64 Palm Bay             FL   54:20.9 17:30 
    3   132  3169 Elizabeth Bishop         61 Merritt Island       FL 1:03:33.8 20:28 
    4   136  3264 Marilyn Peio             63 Melbourne            FL 1:05:46.9 21:11 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    53  3218 Lorraine Petersen        65 West Melbourne       FL   31:09.2 10:02 
    2   120  3164 Brenda Zoby              66 Melbourne            FL   52:30.8 16:55 
    3   126  3286 Karen Yates              66 Melbourne            FL   56:32.9 18:13 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    59  3220 Willy Moolenaar          72 Indialantic          FL   32:43.3 10:32 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   135  3211 Roberta Osterling        78 Satellite Beach      FL 1:05:30.7 21:06 
*
*
WATERMELON TEAM RESULTS
   1.  Beer'd Me                          
            23:52   23:52 =   47:44
         Chris St. Jean, Pete Vaughn
   2.  Team Swingle                       
            34:24   34:24 = 1:08:48
         Steven Swingle, Joe Swingle
   3.  Team 2                             
            36:21   36:21 = 1:12:42
         April Dennis, Shannon Lynch
   4.  Muddy Water                        
            43:48   43:48 = 1:27:36
         Aiden Fontaine, Joanna Walling
   5.  Team 1                             
            54:06   54:06 = 1:48:12
         Laureen Strnad, Stephen Bell
*
*
OPEN TEAM RESULTS
   1.  Running Zone                  
            20:48   21:49   22:17   31:09 = 1:36:03
         Andy Dutra, Tracy Dutra, Jim Schaeffer, Anne Doerflien
   2.  Team UNF                      
            21:10   26:24   26:39   31:35 = 1:45:48
         Zach Friedel, Laura Holdsworth, Jill Holdsworth, John Holdsworth
   3.  Happy Feet                    
            24:34   43:23   52:08   55:29 = 2:55:34
         Sean Rice, Lara Rice, James Rice, Nicholas Strach
   4.  IbFASt UbSLOw                 
            35:30   36:27   52:31   58:14 = 3:02:42
         Judith Grumm, Bill Zoby, Brenda Zoby, John Grimes

Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites