• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Long Dogger's Kids Marathon & Half
RUNNING ZONE FOUNDATION KIDS HALF MARATHON
April 13, 2013
Ryckman, Park, Melbourne Beach, FL
Race Director: Denise Piercy
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

DOUBLE DOG DARE HALF OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ===== 
    1   1  1952 Austin Hayes            M    12 Satellite Beach FL       8:29.9  6:30 
    2   2  1951 Joseph Tierney          M    12 West Melbourne FL        9:02.6  6:55 
    3   3  1925 Casey Arroyo            M    11 Viera FL                 9:06.3  6:57 
    4   1  1890 Sydney Copeland         F    11 Melbourne FL             9:08.1  6:59 
    5   4  1927 Michael Shenbaum        M    11 Melbourne FL             9:13.0  7:03 
    6   5  1942 Brandon Gregg           M    12 Palm Bay FL              9:47.5  7:29 
    7   6  1938 Jordan Rocco            M    11 Cocoa FL                 9:52.7  7:33 
    8   7  1939 Wayne Harvey            M    12 Cocoa FL                 9:53.9  7:34 
    9   8  1953 Maxwell Walker          M    08 Viera FL                10:02.2  7:40 
   10   9  1935 Keani Snavely           M    11 Cocoa FL                10:03.7  7:41 
   11  10  1956 Colby Steger            M    11 Satellite Beach FL      10:16.2  7:51 
   12  11  1929 Jay Hulse               M    07 Sebastian FL            10:26.0  7:58 
   13  12  1893 C-Dog Schuck            M    09 Melbourne FL            10:31.0  8:02 
   14  13  1928 Alex Foroglou           M    11 Melbourne FL            10:32.3  8:03 
   15   2  1962 Jessica Rose Leming     F    12 Indian Harbour Beach    10:41.8  8:10 
   16  14  1924 Aidan Cook              M    09 Palm Bay FL             10:58.5  8:23 
   17  15  1949 Ian Maxik               M    11 Indialantic FL          11:10.2  8:32 
   18  16  1941 Spencer Collins         M    12 Satellite Beach FL      11:16.6  8:37 
   19  17  1911 Solomon Brannan         M    11 Merritt Island FL       11:18.5  8:38 
   20   3  1917 Lauren Seifert          F    12 Satellite Beach FL      11:18.9  8:39 
   21  18  1946 Joseph Toppi            M    10 Melbourne FL            11:22.0  8:41 
   22  19  1961 Jonathan Benson         M    11 Satellite Beach FL      11:23.3  8:42 
   23  20  1944 Patrick Colonna         M    12 Vero Beach FL           11:29.4  8:47 
   24  21  1906 Emilio Quiroz           M    10 Merritt Island FL       11:29.7  8:47 
   25  22  1922 Jack McCluskey          M    09 Melbourne FL            11:30.0  8:47 
   26  23  1919 Logan Klaproth          M    10 Melbourne FL            11:33.6  8:50 
   27  24  1965 Hayden Knight           M    10 Rockledge FL            11:42.0  8:56 
   28  25  1933 Shawn Swendsen          M    13 Cocoa FL                11:44.5  8:58 
   29   4  1889 Lily McKnight           F    12 Malabar FL              11:46.8  9:00 
   30  26  1950 Victor Valentin         M    08 Rockledge FL            12:04.0  9:13 
   31   5  1934 Coralynn Debski         F    11 Cocoa FL                12:09.5  9:17 
   32   6  1940 Morgan Smith            F    11 Cocoa FL                12:10.8  9:18 
   33  27  1969 Anthony Abel            M    10 Satellite Beach FL      12:13.8  9:21 
   34   7  1931 Emily McCauslin         F    11 Merritt Island FL       12:23.4  9:28 
   35  28  1912 Joshua Bernardo         M    07 Palm Bay FL             12:26.6  9:30 
   36  29  1936 Bradley Spencer         M    09 Cocoa FL                12:39.0  9:40 
   37  30  1914 Eddie Pawlak            M    07 Melbourne FL            12:45.1  9:44 
   38  31  1955 Owen Deao               M    11 Satellite Beach FL      12:46.1  9:45 
   39   8  1943 Olivia Colonna          F    09 Vero Beach FL           12:51.4  9:49 
   40  32  1898 Dayton Law              M    09 Satellite Beach FL      13:01.1  9:57 
   41  33  1913 Charlie Collins         M    10 Satellite Beach FL      13:02.1  9:57 
   42  34  1973 Skylar Lalonde-Kutz     M    12 Indian Harbour Beach    13:04.5  9:59 
   43  35  1899 Hunter Law              M    11 Satellite Beach FL      13:05.8 10:00 
   44   9  1903 April Anderson          F    11 Melbourne FL            13:16.5 10:09 
   45  10  1892 Natalie Rhoads          F    06 Melbourne FL            13:25.5 10:15 
   46  36  1918 Tyler Paton             M    11 Melbourne FL            13:32.0 10:20 
   47  37  1907 Dylan Gornto            M    12 Satellite Beach FL      13:38.9 10:26 
   48  38  1920 Taylor Kopman           M    09 Melbourne FL            13:42.3 10:28 
   49  39  1945 Michael Toppi           M    09 Melbourne FL            13:52.2 10:36 
   50  40  1905 Dominik Quiroz          M    09 Merritt Island FL       13:53.1 10:36 
   51  11  1959 Kelly Chase             F    11 Melbourne Beach FL      13:58.3 10:40 
   52  41  1902 Cole Johnston           M    08 West Melbourne FL       14:05.7 10:46 
   53  42  1957 Ben Steger              M    09 Satellite Beach FL      14:05.8 10:46 
   54  12  1885 Sadie Sims              F    07 Melbourne FL            14:09.7 10:49 
   55  43  1954 Eric Weza               M    07 Satellite Beach FL      14:26.2 11:02 
   56  44  1909 Devon Smith             M    12 Ft Pierce FL            14:35.3 11:09 
   57  13  1967 Shyann McCrae           F    11 Cocoa FL                14:40.7 11:13 
   58  14  1966 Alicia Austin           F    13 Cocoa FL                14:41.2 11:13 
   59  45  1888 Michael David Catacutan M    06 West Melbourne FL       14:41.8 11:14 
   60  46  1901 Elijah Maltbie          M    09 Rockledge FL            14:46.3 11:17 
   61  15  1900 Natalie Pearson-Sikardi F    09 Satellite Beach FL      14:50.4 11:20 
   62  16  1932 Sierra Crowe            F    09 Cocoa FL                14:55.9 11:24 
   63  47  1937 Spencer Hensley         M    10 Cocoa FL                15:06.5 11:32 
   64  17  1897 Ashlee Fritz            F    12 Melbourne FL            15:10.3 11:35 
   65  18  1930 Rory McKinnon           F    08 Viera FL                15:23.3 11:45 
   66  19  1972 Gwyneth Schumacher      F    08 Indian Harbour Beach    15:23.3 11:45 
   67  48  1887 Alex Pollan             M    06 Melbourne FL            15:23.9 11:46 
   68  20  1958 Paige Chase             F    08 Melbourne Beach FL      15:29.9 11:50 
   69  21  1891 Jazlyn Dawson           F    07 Port St. John FL        15:35.8 11:55 
   70  22  1923 Niccol Obcemea          F    10 West Melbourne FL       15:40.1 11:58 
   71  49  1915 Gage Barnett            M    09 Rockledge FL            15:44.8 12:02 
   72  23  1886 Sydney Fortier          F    11 Melbourne FL            16:01.6 12:15 
   73  24  1971 Katie Housewright       F    10 Satellite Beach FL      16:03.3 12:16 
   74  25  1970 Erin Ward               F    11 Satellite Beach FL      16:03.6 12:16 
   75  26  1894 Bayle Fritz             F    09 Melbourne FL            16:08.7 12:20 
   76  50  1884 Makana Sierra           M    10 Cocoa FL                16:25.7 12:33 
   77  27  1947 Niara Gordon            F    07 Palm Bay FL             16:50.0 12:51 
   78  28  1896 Destiny Cruz            F    08 Melbourne FL            16:58.2 12:58 
   79  51  1908 Zachary Engel           M    08 Ft Pierce FL            17:00.6 13:00 
   80  29  1964 Valentina Harness       F    10 Satellite Beach FL      17:39.2 13:29 
   81  30  1963 Victoria Harness        F    10 Satellite Beach FL      17:53.8 13:40 
   82  31  1968 Delainna Morel          F    06 Palm Bay FL             18:10.8 13:53 
   83  52  1926 Hunter Baaske           M    08 Melbourne FL            18:52.3 14:25 
   84  32  1960 Kiera Chase             F    10 Melbourne Beach FL      19:40.7 15:02 
   85  33  1948 Sydney Friedel          F    12 Satellite Beach FL      20:49.8 15:55 
   86  34  1904 Ashley Anderson         F    11 Melbourne FL            21:34.0 16:28 
   87  35  1895 Abbigail Hansen         F    09 Rockledge FL            22:49.8 17:26 
*
*
RUNNING ZONE FOUNDATION KIDS MARATHON
April 13, 2013
Ryckman, Park, Melbourne Beach, FL
Race Director: Denise Piercy
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

DOUBLE DOG DARE MARATHON OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ===== 
    1   1  1952 Austin Hayes            M    12 Satellite Beach FL      19:08.7  7:19 
    2   1  1948 Sydney Friedel          F    12 Satellite Beach FL      20:02.4  7:39 
    3   2  1951 Joseph Tierney          M    12 West Melbourne FL       20:35.5  7:52 
    4   3  1925 Casey Arroyo            M    11 Viera FL                20:39.6  7:54 
    5   2  1890 Sydney Copeland         F    11 Melbourne FL            22:04.6  8:26 
    6   4  1953 Maxwell Walker          M    08 Viera FL                22:14.2  8:30 
    7   5  1950 Victor Valentin         M    08 Rockledge FL            22:19.3  8:32 
    8   6  1938 Jordan Rocco            M    11 Cocoa FL                22:25.1  8:34 
    9   7  1929 Jay Huse                M    07 Sebastian FL            22:29.0  8:35 
   10   8  1942 Brandon Gregg           M    12 Palm Bay FL             22:36.3  8:38 
   11   9  1945 Michael Toppi           M    09 Melbourne FL            22:36.9  8:38 
   12  10  1935 Keani Snavely           M    11 Cocoa FL                23:27.3  8:58 
   13  11  1927 Michael Shenbaum        M    11 Melbourne FL            23:52.9  9:07 
   14  12  1906 Emilio Quiroz           M    10 Merritt Island FL       24:07.9  9:13 
   15  13  1911 Solomon Brannan         M    11 Merritt Island FL       24:28.5  9:21 
   16  14  1956 Colby Steger            M    11 Satellite Beach FL      24:49.7  9:29 
   17  15  1949 Ian Maxik               M    11 Indialantic FL          24:57.5  9:32 
   18   3  1962 Jessica Rose Leming     F    12 Indian Harbour Beach    25:14.9  9:39 
   19  16  1921 Jaden Webb              M    11 Indialantic FL          25:51.6  9:53 
   20  17  1946 Joseph Toppi            M    10 Melbourne FL            26:42.5 10:12 
   21  18  1907 Dylan Gornto            M    12 Satellite Beach FL      27:03.0 10:20 
   22  19  1913 Charlie Collins         M    10 Satellite Beach FL      27:16.3 10:25 
   23  20  1939 Wayne Harvey            M    12 Cocoa FL                27:21.5 10:27 
   24   4  1917 Lauren Seifert          F    12 Satellite Beach FL      27:28.7 10:30 
   25  21  1922 Jack McCluskey          M    09 Melbourne FL            28:01.1 10:42 
   26  22  1969 Anthony Abel            M    10 Satellite Beach FL      28:18.8 10:49 
   27  23  1914 Eddie Pawlak            M    07 Melbourne FL            28:33.1 10:54 
   28   5  1934 Coralynn Debski         F    11 Cocoa FL                28:35.0 10:55 
   29   6  1940 Morgan Smith            F    11 Cocoa FL                29:13.8 11:10 
   30  24  1919 Logan Klaproth          M    10 Melbourne FL            29:17.0 11:11 
   31  25  1936 Bradley Spencer         M    09 Cocoa FL                29:59.3 11:27 
   32  26  1961 Jonathan Benson         M    11 Satellite Beach FL      30:06.9 11:30 
   33   7  1931 Emily McCauslin         F    11 Merritt Island FL       30:17.0 11:34 
   34  27  1905 Dominik Quiroz          M    09 Merritt Island FL       30:44.0 11:44 
   35  28  1954 Eric Weza               M    07 Satellite Beach FL      31:04.9 11:52 
   36   8  1943 Olivia Colonna          F    09 Vero Beach FL           31:26.1 12:00 
   37  29  1920 Taylor Kopman           M    09 Melbourne FL            31:45.7 12:08 
   38  30  1933 Shawn Swendsen          M    13 Cocoa FL                32:00.4 12:13 
   39  31  1912 Joshua Bernardo         M    07 Palm Bay FL             32:05.1 12:15 
   40   9  1889 Lily McKnight           F    12 Malabar FL              32:10.9 12:17 
   41  10  1923 Niccol Obcemea          F    10 West Melbourne FL       32:41.2 12:29 
   42  11  1892 Natalie Rhoads          F    06 Melbourne FL            32:56.1 12:35 
   43  32  1924 Aidan Cook              M    09 Palm Bay FL             33:03.4 12:38 
   44  12  1900 Natalie Pearson-Sikardi F    09 Satellite Beach FL      33:10.8 12:40 
   45  13  1966 Alicia Austin           F    13 Cocoa FL                33:13.2 12:41 
   46  14  1959 Kelly Chase             F    11 Melbourne Beach FL      33:19.5 12:44 
   47  33  1965 Hayden Knight           M    10 Rockledge FL            33:40.2 12:52 
   48  34  1908 Zachary Engel           M    08 Ft Pierce FL            33:51.2 12:56 
   49  35  1909 Devon Smith             M    12 Ft Pierce FL            33:52.0 12:56 
   50  36  1955 Owen Deao               M    11 Satellite Beach FL      34:36.8 13:13 
   51  37  1941 Spencer Collins         M    12 Satellite Beach FL      34:36.8 13:13 
   52  38  1957 Ben Steger              M    09 Satellite Beach FL      34:41.1 13:15 
   53  39  1884 Makana Sierra           M    10 Cocoa FL                34:46.7 13:17 
   54  40  1902 Cole Johnston           M    08 West Melbourne FL       34:57.4 13:21 
   55  41  1898 Dayton Law              M    09 Satellite Beach FL      34:57.4 13:21 
   56  42  1899 Hunter Law              M    11 Satellite Beach FL      35:01.6 13:23 
   57  43  1973 Skylar LaLonde-Kutz     M    12 Indian Harbour Beach    35:18.0 13:29 
   58  15  1972 Gwyneth Schumacher      F    08 Indian Harbour Beach    35:46.2 13:40 
   59  16  1932 Sierra Crowe            F    09 Cocoa FL                36:06.7 13:47 
   60  17  1947 Niara Gordon            F    07 Palm Bay FL             36:31.0 13:57 
   61  44  1888 Michael David Catacutan M    06 West Melbourne FL       36:36.4 13:59 
   62  45  1926 Hunter Baaske           M    08 Melbourne FL            36:45.7 14:02 
   63  18  1897 Ashlee Fritz            F    12 Melbourne FL            36:55.1 14:06 
   64  19  1930 Rory McKinnon           F    08 Viera FL                37:04.3 14:09 
   65  20  1891 Jazlyn Dawson           F    07 Port St. John FL        37:06.7 14:10 
   66  21  1886 Sydney Fortier          F    11 Melbourne FL            37:24.4 14:17 
   67  22  1894 Bayle Fritz             F    09 Melbourne FL            37:32.2 14:20 
   68  46  1928 Alex Foroglou           M    11 Melbourne FL            38:32.9 14:43 
   69  47  1944 Patrick Colonna         M    12 Vero Beach FL           39:21.0 15:02 
   70  23  1896 Destiny Cruz            F    08 Melbourne FL            39:55.8 15:15 
   71  48  1915 Gage Barnett            M    09 Rockledge FL            39:59.7 15:16 
   72  49  1937 Spencer Hensley         M    10 Cocoa FL                41:00.2 15:39 
   73  50  1901 Elijah Maltbie          M    09 Rockledge FL            41:11.9 15:44 
   74  51  1887 Alex Pollan             M    06 Melbourne FL            41:17.6 15:46 
   75  24  1968 Delainna Morel          F    06 Palm Bay FL             41:25.9 15:49 
   76  25  1960 Kiera Chase             F    10 Melbourne Beach FL      41:50.9 15:59 
   77  26  1970 Erin Ward               F    11 Satellite Beach FL      42:09.5 16:06 
   78  27  1971 Katie Housewright       F    10 Satellite Beach FL      42:11.4 16:07 
   79  28  1895 Abbigail Hansen         F    09 Rockledge FL            42:28.6 16:13 
   80  29  1904 Ashley Anderson         F    11 Melbourne FL            44:16.0 16:54 
   81  30  1903 April Anderson          F    11 Melbourne FL            44:16.5 16:54 
   82  31  1963 Victoria Harness        F    10 Satellite Beach FL      48:54.7 18:41 
   83  32  1964 Valentina Harness       F    10 Satellite Beach FL      51:24.5 19:38 
   84  33  1958 Paige Chase             F    08 Melbourne Beach FL      51:48.0 19:47 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites