• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Ascension Eagle Pride 1 Mile Results
EAGLE PRIDE 1 MILE RESULTS
November 10, 2012
Capron Ridge, Viera, FL
Race Director: Pamela Gearheart
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

TOP MALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5  2895 Nick Jost                11 Melbourne            FL    7:19.3  2:22 
    2     6  2920 Brenden Brubaker         10                            7:19.9  2:22 
    3     7  2867 Emilio Quiroz            10 Merritt Island       FL    7:21.4  2:23 
    4    10  2897 Tommy Jost               08 Melbourne            FL    7:41.6  2:29 
    5    11  2892 Will Paternoster         10 Melbourne            FL    7:56.6  2:34 
    6    13  2857 Nathaniel Mauldin        10 Satellite Beach      FL    8:38.9  2:47 
    7    14  2930 Alex Kieu                10 Melbourne            FL    8:44.4  2:49 
    8    15  2870 Anthony Soehnlein        07 Viera                FL    8:53.2  2:52 
    9    17  2934 Christopher Giannacco    09 Melbourne            FL    9:06.1  2:56 
   10    19  2866 Tyler Gillespie          10 Cocoa Beach          FL    9:13.4  2:59 
   11    21  2917 Connor Toole             07 Melbourne Beach      FL    9:32.4  3:05 
   12    23  2887 Brandon Perez            08 Melbourne            FL    9:42.1  3:08 
   13    24  2859 Pierson Mauldin          07 Satellite Beach      FL    9:45.6  3:09 
   14    28  2926 Lukas Viselli            03 Satellite Beach      FL   10:18.8  3:20 
   15    30  2932 Hogan Cardile            07 Melbourne            FL   10:21.8  3:21 
   16    31  2853 Jack Gander              08 Melbourne            FL   10:28.4  3:23 
   17    33  2919 Emiliano Arriaga-Cruz    07 Melbourne            FL   10:43.4  3:28 
   18    39  2929 Ethan Miller             05 Melbourne            FL   11:43.9  3:47 
   19    62  2889 Johnny Cassidy           05 West Melbourne       FL   19:27.6  6:16 
   20    69  2876 Austin Scoggins          04 Melbourne            FL   26:50.7  8:39 
MALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     3  2908 Matthew Swift            15 Melbourne            FL    7:10.1  2:19 
MALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9  2855 Steve Packard            47 Rockledge            FL    7:40.8  2:29 
    2    12  2884 Eric Dejesus             38 Viera                FL    8:24.1  2:43 
    3    26  2861 Randy Mauldin            42 Satellite Beach      FL    9:50.0  3:10 
    4    38  2928 Joshua Miller            32 Melbourne            FL   11:43.6  3:47 
    5    42  2922 Eric Bauer               35 Melbourne            FL   12:29.8  4:02 
    6    51  2869 Jime McKune              45 Melbourne            FL   16:07.8  5:12 
    7    68  2898 Peter Carabetta          64 Melbourne            FL   25:33.6  8:14 

TOP FEMALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1  2933 Alexa Baker              09 Melbourne            FL    6:28.7  2:06 
    2     2  2896 Mallory Jost             10 Melbourne            FL    7:05.1  2:17 
    3     4  2880 Isabella Babilonia       09 Melbourne            FL    7:17.3  2:21 
    4     8  2931 Lainey Mackinnon         11 Melbourne            FL    7:23.2  2:23 
    5    18  2871 Grace Soehnlein          07 Viera                FL    9:10.1  2:58 
    6    20  2881 Pilar Dejesus            08 Viera                FL    9:18.4  3:00 
    7    25  2862 Rebecca Devoid           07 Melbourne            FL    9:47.4  3:10 
    8    27  2858 Abriella Mauldin         08 Satellite Beach      FL    9:51.9  3:11 
    9    29  2903 Madison Doyle            06 Melbourne            FL   10:21.1  3:20 
   10    32  2885 Sophia Del Pozo          08 Melbourne            FL   10:37.3  3:26 
   11    36  2916 Sydney Toole             06 Melbourne Beach      FL   10:58.4  3:32 
   12    37  2914 Amanda Cosgriff          07 Viera                FL   11:24.6  3:41 
   13    40  2865 Sidney Gillespie         07 Cocoa Beach          FL   11:58.7  3:52 
   14    41  2910 Mariella Santiago        08 Melbourne            FL   12:21.5  3:59 
   15    43  2923 Elissa Bower             03 Melbourne            FL   12:29.8  4:02 
   16    44  2924 Melanie Bower            07 Melbourne            FL   12:38.6  4:05 
   17    45  2902 Emily Doyle              08 Melbourne            FL   12:43.4  4:06 
   18    46  2913 Sofia Santiago           09 Melbourne            FL   13:02.6  4:12 
   19    47  2863 Rachel Devoid            05 Melbourne            FL   13:49.9  4:28 
   20    49  2882 Carolina Dejesus         06 Viera                FL   15:24.5  4:58 
   21    58  2890 Emma Cassidy             08 West Melbourne       FL   19:16.9  6:13 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    22  2886 Claudia Del Pozo         16 Melbourne            FL    9:35.6  3:06 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    16  2860 Alicia Mauldin           36 Satellite Beach      FL    9:00.7  2:55 
    2    34  2854 Sisi Packard             40 Satellite Beach      FL   10:46.8  3:29 
    3    35  2918 Jennifer Toole           36 Melbourne Beach      FL   10:58.0  3:32 
    4    48  2864 Michelle Devoid          36 Melbourne            FL   13:50.5  4:28 
    5    50  2907 Jaime Manzo              32 Rockledge            FL   15:34.8  5:01 
    6    52  2921 Kim Bauer                34 Melbourne            FL   16:49.4  5:25 
    7    53  2904 Jennifer Doyle           40 Melbourne            FL   16:57.6  5:28 
    8    54  2868 Monica McKune            33 Melbourne            FL   17:20.1  5:35 
    9    55  2915 Marie Probert            54 Merritt Island       FL   17:48.3  5:44 
   10    56  2925 Marla Glover             64 Cocoa                FL   17:52.7  5:46 
   11    57  2927 Clara Centeno            37 Viera                FL   18:58.2  6:07 
   12    59  2912 Theresa Kniepmann        47 Melbourne            FL   19:25.5  6:16 
   13    60  2900 Janet Harvey             44 Melbourne            FL   19:25.6  6:16 
   14    61  2891 Diana Cassidy            39 West Melbourne       FL   19:27.0  6:16 
   15    63  2906 Sandra Ferry             65                           22:26.9  7:14 
   16    64  2905 Maria Salcedo            69 Melbourne            FL   22:26.9  7:14 
   17    65  2894 Dorothy Sola-Wilson      72 Melbourne            FL   25:31.4  8:13 
   18    66  2899 Cindy Winter             56 Indialantic          FL   25:32.2  8:14 
   19    67  2893 Pam Carrion              50 Melbourne            FL   25:33.0  8:14 
   20    70  2875 Elizabeth Kalinosky      59 Melbourne            FL   26:56.2  8:41 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites