• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
FIT Homecoming 5K Results
FIT HOMECOMING 5K RUN/WALK
November 3, 2012
FIT Clemente Center, Melbourne, FL
Race Director: Bino Campanini
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   591 Daniel Schultz          M    18 Orlando FL              16:52.4   16:52.3  5:26 
    2   2   573 Jacob Jansen            M    19 Melbourne FL            18:02.5   18:02.4  5:49 
    3   3   580 Greg Reverdiau          M    30 Palm Bay FL             18:22.9   18:22.7  5:55 
    4   4   599 Mike Fretz              M    44 West Melbourne FL       19:28.7   19:27.8  6:16 
    5   5   577 Charles White           M    22 Melbourne FL            19:53.5   19:49.9  6:23 
    6   6   549 Matt Mahoney            M    57 Melbourne FL            20:14.4   20:14.4  6:31 
    7   7   524 Israel Garcia           M    24 melbourne FL            20:24.1   20:21.9  6:34 
    8   8   582 Chris Kohlstedt         M    41 West Melbourne FL       20:48.5   20:47.7  6:42 
    9   1   557 Kristen Klein-Nicholl   F    31 Melbourne FL            20:50.1   20:49.5  6:43 
   10   2   520 Cynthia Washam          F    55 Jensen Beach FL         20:52.6   20:51.9  6:43 
   11   9   521 Ritch Workman           M    39 Melbourne FL            20:56.8   20:55.6  6:45 
   12   3   503 Annie Caza              F    51 Indialantic FL          20:58.2   20:56.9  6:45 
   13  10   509 Joshua Broline          M    33 West Melbourne FL       21:00.7   20:58.0  6:45 
   14  11   553 James McLane            M    23 Melbourne FL            21:46.9   21:45.5  7:01 
   15  12   603 Scott Baker             M    43 Melbourne FL            22:09.2   22:07.8  7:08 
   16   4   602 Alexa Baker             F    09 Melbourne FL            22:09.1   22:08.0  7:08 
   17  13   555 John Robertson          M    21 Melbourne FL            22:15.2   22:09.4  7:08 
   18  14   556 Sam Kozaitis            M    54 Melbourne FL            22:15.5   22:12.7  7:09 
   19  15   569 Joseph Torkaman         M    20 Palm Bay FL             22:19.0   22:13.2  7:10 
   20  16   601 Tom Gillespie           M    50 Palm Bay FL             22:32.8   22:29.7  7:15 
   21  17   506 Wade Dauberman          M    22 Melbourne FL            22:44.6   22:42.6  7:19 
   22  18   535 John Farner             M    59 Palm Bay FL             22:45.2   22:42.8  7:19 
   23   5   514 Stephanie Vos           F    24 Melbourne FL            22:48.0   22:45.9  7:20 
   24   6   570 Genevieve Scott         F    20 Melbourne FL            23:24.5   23:20.2  7:31 
   25  19   565 Peter Cohen             M    28 Melbourne Beach FL      23:26.9   23:20.5  7:31 
   26  20   604 Brian Thai              M    21 Melbourne FL            23:25.0   23:25.0  7:33 
   27   7   531 Mandy Culbreth-Meyer    F    40 Melbourne FL            23:34.3   23:29.1  7:34 
   28  21   532 Regan Stradtmann        M    44 Melbourne Beach FL      23:49.4   23:45.2  7:39 
   29   8   593 Jamie Younkin           F    36 Palm Bay FL             24:17.3   24:12.6  7:48 
   30  22   576 Glenn Krause            M    50 Baton Rouge LA          24:19.9   24:18.1  7:50 
   31  23   563 Thomas Kearns           M    17 Melbourne Beach FL      24:28.4   24:22.5  7:51 
   32   9   594 Rachel Otto             F    22 FL                      24:29.0   24:24.4  7:52 
   33  10   592 Natalie Dorfeld         F    36 Palm Bay FL             24:40.0   24:36.0  7:56 
   34  11   589 Laurie Paul             F    51 Melbourne FL            24:49.7   24:45.8  7:59 
   35  24   536 Greg Varholy            M    40 Cocoa Beach FL          24:57.0   24:51.7  8:01 
   36  25   596 Tom St. Ouge            M    60 FL                      25:08.7   25:03.1  8:04 
   37  12   574 Sherri Whelan           F    55 Blowing Rock NC         25:20.6   25:11.6  8:07 
   38  26   545 Dylan Glynn             M    08 Satellite Beach FL      25:41.1   25:39.5  8:16 
   39  27   539 Frank Webbe             M    65 Palm Bay FL             25:48.6   25:45.2  8:18 
   40  28   526 David Rohde             M    48 WESTERVILLE OH          25:56.5   25:48.0  8:19 
   41  13   530 Heather Schmitt         F    38 Melbourne FL            26:10.8   26:07.5  8:25 
   42  14   595 Claire Malczyk          F    53 St. Petersburg FL       26:25.9   26:20.9  8:29 
   43  15   564 Lisa Cohen              F    32 Melbourne Beach FL      26:45.1   26:39.9  8:35 
   44  29   551 Marco Carvalho          M    42 Satellite Beach FL      26:52.6   26:40.9  8:36 
   45  30   541 Gary Baker              M    36 MELBOURNE FL            26:48.0   26:41.2  8:36 
   46  31   554 Giann Cornejo           M    35 West Melbourne FL       27:03.7   26:55.9  8:41 
   47  32   561 Navin Itwaru            M    27 Melbourne FL            27:03.3   26:58.6  8:41 
   48  16   522 Terri Allerton          F    44 Melbourne FL            27:12.5   27:08.0  8:44 
   49  33   579 Joe Deen                M    56 Sharpes FL              27:14.4   27:11.6  8:46 
   50  17   528 Kimberly Guodace        F    39 Palm Bay FL             27:33.3   27:17.7  8:48 
   51  18   533 Mary Ramba              F    66 Cocoa FL                27:24.6   27:21.1  8:49 
   52  19   543 Tanja Glynn             F    37 Satellite Beach FL      27:36.2   27:33.3  8:53 
   53  34   547 Joshua Aguilar          M    20 Orlando FL              28:09.6   28:00.6  9:01 
   54  35   597 A.J. Catanese           M    70 FL                      28:14.7   28:11.1  9:05 
   55  20   585 Anne Kidd               F    47 Melbourne FL            28:54.5   28:44.0  9:15 
   56  36   581 Mike Czernec            M    46 Melbourne FL            29:06.0   29:00.8  9:21 
   57  21   505 Ariana Tate             F    19 Palm Bay FL             29:05.0   29:01.1  9:21 
   58  37   568 Mike Shamet             M    48 Palm Bay FL             29:15.6   29:10.3  9:24 
   59  22   523 Brenna O'Neill          F    22 Palm Bay FL             29:22.4   29:12.6  9:25 
   60  23   515 Honey Whitney           F    25 Melbourne FL            29:30.4   29:19.8  9:27 
   61  38   529 Steven Schmitt          M    38 Melbourne FL            29:33.8   29:29.7  9:30 
   62  39   590 John Henkelman          M    56 Grant FL                30:05.7   29:55.5  9:38 
   63  40   571 Greg Peebles III        M    53 Palm Bay FL             30:07.3   29:57.6  9:39 
   64  24   572 Maria Peebles           F    46 Palm Bay FL             30:07.2   29:57.7  9:39 
   65  25   527 Heather Flavell         F    32 Melbourne FL            30:11.0   30:00.0  9:40 
   66  41   560 Ken Flieder             M    54 Cocoa FL                32:23.5   32:16.8 10:24 
   67  42   583 Kerry Philbeck          M    44 Palm Bay FL             33:14.0   33:05.8 10:40 
   68  26   562 Katrianna King          F    24 West Melbourne FL       33:18.7   33:10.1 10:41 
   69  43   578 Allyn Saunders          M    58 West Melbourne FL       33:31.6   33:21.3 10:45 
   70  44   507 Tom Lazar               M    67 Melbourne FL            34:57.0   34:44.9 11:12 
   71  27   567 Sherri Shamet           F    53 Palm Bay FL             34:59.2   34:52.7 11:14 
   72  45   534 Yang Ching-Han          M    24 Melbourne FL            35:11.3   35:03.0 11:17 
   73  28   542 Brooke Goldfarb         F    43 Indialantic FL          35:16.4   35:04.6 11:18 
   74  46   600 Shane Meyer             M    09 Melbourne FL            37:33.4   37:26.3 12:03 
   75  47   512 Alec Guenther           M    19 Kissimmee FL            39:35.1   39:22.0 12:41 
   76  29   510 Robin Guenther          F    49 Kissimmee FL            39:35.5   39:22.6 12:41 
   77  48   511 Gray Guenther           M    66 Kissimmee FL            39:36.4   39:23.0 12:41 
   78  49   519 David Run               M    36 MELBOURNE FL            40:14.6   40:00.0 12:53 
   79  30   518 Robin Run               F    31 MELBOURNE FL            40:14.8   40:00.8 12:53 
   80  50   517 Stacy Strickland        M    59 Melbourne FL            40:33.8   40:26.2 13:01 
   81  31   598 Sirikamon Sawangjai     F    26 Palm Bay FL             41:38.6   41:25.2 13:20 
   82  32   540 Nicole VanLigtenberg    F    51 Melbourne FL            42:57.7   42:51.7 13:48 
   83  33   508 Sue Lazar               F    56 Melbourne FL            44:26.3   44:11.6 14:14 
   84  34   584 Suzie Philbeck          F    41 Palm Bay FL             45:35.1   45:27.0 14:38 
   85  35   546 Fiona Glynn             F    05 Satellite Beach FL      54:49.6   54:47.6 17:39 
   86  51   544 Damien Glynn            M    43 Satellite Beach FL      54:50.5   54:48.1 17:39 
   87  36   550 Joan Joesting-Mahoney   F    74 Melbourne FL          1:10:06.9 1:09:54.5 22:31 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites