• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Brevard County Showdown Championship 5K Results
BREVARD COUNTY SERIES SHOWDOWN CHAMPIONSHIP 5K
June 9, 2012
Eau Gallie Civic Center, Melbourne, FL
Race Director: Denise Piercy
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1    94 Dillon McGee             22 Indialantic          FL   16:33.6  5:20 
    2     2    83 Michael Fisher           19 West Melbourne       FL   16:39.0  5:22 
    3     3    96 John Davis               34 Melbourne            FL   16:39.3  5:22 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4    58 Doug Butler              49 Melbourne            FL   17:42.2  5:42 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    59    88 Charley Pavlick          07 Melbourne            FL   25:12.5  8:07 
    2    75    55 Benjamin Bloch           06 Indialantic          FL   29:24.7  9:28 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    44    68 Austin Hayes             11 Satellite Beach      FL   23:26.5  7:33 
    2    53    23 Aeddon Burns             10 Melbourne            FL   24:13.8  7:48 
    3    54    52 Joshua Kraver            09 Merritt Island       FL   24:28.7  7:53 
    4    58    13 Braden Krupp             10 Cocoa                FL   24:56.8  8:02 
    5    66    57 Graeme Burns             09 Melbourne            FL   26:35.1  8:34 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    17    16 Mason Jones              13 Titusville           FL   20:00.4  6:27 
    2    21    69 Jared Hayes              12 Satellite Beach      FL   20:39.1  6:39 
    3    34    92 Ryan Garrett             13 Titusville           FL   22:17.2  7:11 
    4    41     7 Trevor Denson            12 Titusville           FL   23:14.5  7:29 
    5    65    93 Jason Garrett            12 Titusville           FL   26:33.2  8:33 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7   103 Matt Horner              18 Merritt Island       FL   18:58.8  6:07 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    26    72 Matt Earhart             22 Merritt Island       FL   21:26.3  6:55 
    2    47    81 Matthew McDougal         23 Rockledge            FL   24:00.4  7:44 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    12     8 Andy Dutra               27 Melbourne            FL   19:27.5  6:16 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5    87 Steve Hedgespeth         34 West Melbourne       FL   17:49.6  5:45 
    2    16    56 Ramon Cordero            34 Palm Bay             FL   19:53.3  6:25 
    3    36    67 Mike Acosta              34 Cocoa                FL   22:36.7  7:17 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10    75 Julio Castillo           37 Melbourne            FL   19:13.5  6:12 
    2    13   104 Thadeus Austin           35 Melbourne            FL   19:29.0  6:17 
    3    19    27 Jonathan Howse           36 West Melbourne       FL   20:29.5  6:36 
    4    25    54 Ben Buchanan             39 Melbourne            FL   21:09.0  6:49 
    5    38    15 James Krupp              37 Cocoa                FL   22:55.3  7:23 
    6    62    19 Les Dunne                36 Palm Bay             FL   25:52.9  8:20 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    40     9 Harry Prosser            43 Rockledge            FL   23:04.4  7:26 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9    59 Chris Loines             45 Merritt Island       FL   19:08.7  6:10 
    2    14    60 Doug Nichols             49 Melbourne            FL   19:37.2  6:19 
    3    22    41 Ken Fortmayer            47 Melbourne            FL   20:41.5  6:40 
    4    28    21 Dave Hernandez           47 Palm Bay             FL   21:44.8  7:00 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    11    99 Joe Hultgren             52 Melbourne            FL   19:18.1  6:13 
    2    15    90 Art Anderson             52 Melbourne            FL   19:52.6  6:24 
    3    30     4 Keith Kowalske           52 Melbourne            FL   21:53.7  7:03 
    4    32    35 Jeff Cook                52 Indian Harbour Beach FL   22:00.3  7:05 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27    10 Jim Cunningham           57 Viera                FL   21:35.1  6:57 
    2    35    33 Matt Mahoney             56 Melbourne            FL   22:25.1  7:13 
    3    70    36 Jaime F Ruiz             56 Melbourne            FL   27:51.3  8:58 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    37    26 Bud Timmons              61 Cocoa                FL   22:39.2  7:18 
    2    55    32 Ray Brown                64  Melbourne           FL   24:29.8  7:54 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    29    46 David Grant              65 Viera                FL   21:50.2  7:02 
    2    60    28 Gary Castner             66 Melbourne            FL   25:24.3  8:11 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    82   100 Darwin Tangen            72 West Melbourne       FL   33:09.5 10:41 
    2    86    29 Morris Johnson           74 Cocoa Beach          FL   42:04.3 13:33 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    69    38 Tom Ward                 75 Melbourne Beach      FL   26:48.0  8:38 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    81    42 Jack Lightle             80 Cocoa                FL   31:58.5 10:18 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6    78 Angela Cobb              28 Melbourne            FL   18:38.9  6:01 
    2     8    45 Emily Chapman            15 West Melbourne       FL   19:07.8  6:10 
    3    18    76 Jessica Wiedenbauer      29 Palm Bay             FL   20:09.5  6:30 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    23    85 Jackie Clifton           50 Palm Bay             FL   20:45.9  6:42 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    67    53 Kaylee Kraver            08 Merritt Island       FL   26:36.8  8:34 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45   106 Jordan Michaels          11 Merritt Island       FL   23:39.9  7:38 
    2    51    82 Marie Groppel            11 Viera                FL   24:06.9  7:46 
    3    63   101 Abigail Lake             10 Rockledge            FL   26:03.7  8:24 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    84    12 Rachel White             13 Cocoa Beach          FL   36:41.5 11:49 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    39    84 Sarah Fisher             17 West Melbourne       FL   23:03.3  7:26 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    61    31 Melissa Baldwin          23 Rockledge            FL   25:35.5  8:15 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    49    73 Patti Hatcher            29 Palm Bay             FL   24:02.3  7:45 
    2    77    86 Kara Downs               25 Orlando              FL   30:14.3  9:44 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    46    48 Krista Branan            32 Melbourne            FL   23:48.9  7:40 
    2    52    20 Rene Dunne               31 Palm Bay             FL   24:13.4  7:48 
    3    73    14 Ragan Krupp              32 Cocoa                FL   29:03.3  9:22 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    20    40 Lisa Petrillo            38 Melbourne            FL   20:34.0  6:38 
    2    24     5 Tracy Simso              39 Melbourne            FL   20:56.1  6:45 
    3    64    97 Julie Pomerleau          38 Mims                 FL   26:28.8  8:32 
    4    76    47 Allison Stauffer         37 Titusville           FL   29:27.6  9:29 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    42    24 Betsy Butler             43 Cape Canaveral       FL   23:21.8  7:32 
    2    71     3 Eugenia Berry            44 Titusville           FL   28:41.8  9:15 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    31    51 Dr Tina Kraver           45 Merritt Island       FL   21:55.1  7:04 
    2    50    64 Christine Kennedy        46 Mims                 FL   24:05.4  7:46 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    56    77 Karon Pittman            54 Titusville,          FL   24:35.3  7:55 
    2    57    11 Marlene White            54 Cocoa Beach          FL   24:43.7  7:58 
    3    68     2 Joan Meadows             53 Malabar              FL   26:42.6  8:36 
    4    74    74 Tena Hochard             51 Palm Bay             FL   29:22.5  9:28 
    5    87    44 Annie Caza               50 Indialantic          FL   43:16.2 13:56 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    43    61 Sue Strout               58 Merritt Island       FL   23:22.7  7:32 
    2    48    50 Carol Ball               55 Merritt Island       FL   24:00.9  7:44 
    3    80     1 Deborah Horst            59 Palm Bay             FL   31:54.0 10:17 
    4    83   105 Cathy Earnshaw           59 Melbourne            FL   34:55.0 11:15 
    5    85    63 Lisa Farrall             58 Melbourne Beach      FL   39:14.9 12:38 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    33    49 Anne Dockery             64 Melbourne Beach      FL   22:09.9  7:09 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    72    17 Mary Ramba               65 Cocoa                FL   28:48.6  9:17 
    2    79    25 Susie Koontz             66 Merritt Island       FL   31:23.7 10:07 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    78    66 Willy Moolenaar          71 Indialantic          FL   30:14.4  9:44 
    2    88    89 Katie Marsh              74 Melbourne            FL   47:06.7 15:10 
    3    89    30 Dodie Johnson            74 Cocoa Beach          FL   49:29.8 15:56 
    4    91    95 Joan Joesting-Mahoney    74 Melbourne            FL 1:10:51.1 22:49 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    90    18 Roberta Osterling        77 Satellite Beach      FL   59:41.6 19:13 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites