• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tail of the Lizard 2 Mile Results
TAIL OF THE LIZARD 2 MILE RUN/WALK
February 25, 2012 8:05 am Start
Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
Race Director: Marlene White
Race Timing: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   616 Jared Hayes             M    12 R  Satellite Beach FL      13:06.1   13:06.1  6:34 
    2   656 Jacob Carter            M    14 R  Mims FL                 13:34.6   13:34.2  6:48 
    3   691 Scott Baker             M    42 R  Melbourne FL            13:44.3   13:44.2  6:53 
    4   692 Alexa Baker             F    08 R  Melbourne FL            13:47.3   13:47.3  6:54 
    5   573 Timothy OMalley         M    10 R  Indialantic FL          14:18.0   14:18.0  7:09 
    6   506 Joseph Boudro           M    50 R  Palm Bay FL             14:29.2   14:27.4  7:14 
    7   549 Joshua Kraver           M    09 R  Merritt Island FL       14:33.0   14:32.2  7:17 
    8   542 Shannon Johnson         M    41 R  Palm Bay FL             14:43.1   14:42.8  7:22 
    9   578 Henry Pavlick           M    09 R  Melbourne FL            14:45.6   14:44.8  7:23 
   10   615 Austin Hayes            M    10 R  Satellite Beach FL      14:49.2   14:48.8  7:25 
   11   637 Adrian McCollum         M    38 R  Melbourne FL            15:15.6   14:55.2  7:28 
   12   678 Brandon Hazelbaker      M    13 R  Titusville FL           14:56.2   14:55.7  7:28 
   13   679 Jason Garrett           M    12 R  Titusville FL           14:56.0   14:55.8  7:28 
   14   548 Gregg Kraver            M    49 R  Merritt Island FL       15:08.7   15:03.0  7:32 
   15   601 Rodolfo J Valentin      M    13 R  Rockledge FL            15:04.1   15:03.0  7:32 
   16   567 Will Mudge              M    31 R  Melbourne FL            15:33.9   15:28.1  7:45 
   17   617 Bill Pinch              M    55 R  Melbourne FL            15:41.1   15:34.9  7:48 
   18   566 Chris Morgan            M    50 R  Melbourne FL            15:39.8   15:35.5  7:48 
   19   507 Aeddon Burns            M    10 R  Melbourne FL            15:40.3   15:39.9  7:50 
   20   586 Michael Sacco           M    24 R  West Melbourne FL       16:22.0   15:42.3  7:52 
   21   625 Chris Bursk             M    44 R  Melbourne FL            15:55.3   15:44.2  7:53 
   22   684 Jeff Steger             M    42 R  Satellite Beach FL      15:55.9   15:44.4  7:53 
   23   527 Eroica Fedder           F    29 R  Melbourne FL            16:10.0   15:50.5  7:56 
   24   577 Charley Pavlick         M    07 R  Melbourne FL            15:56.9   15:55.8  7:58 
   25   626 Jake Bursk              M    13 R  Melbourne FL            16:15.7   16:04.7  8:03 
   26   701 Connor Cook             M    11 R  Indian Harbour Beach    16:07.7   16:07.7  8:04 
   27   568 Jeff Myers              M    54 R  Merritt Island FL       16:14.3   16:07.9  8:04 
   28   522 Christine Davis         F    36 R  Melbourne FL            16:37.4   16:17.7  8:09 
   29   632 Brian Fontenot          M    43 R  Melbourne FL            16:55.3   16:29.7  8:15 
   30   593 Bruce Sieck             M    48 R  Melbourne FL            16:36.4   16:29.7  8:15 
   31   683 Colby Steger            M    09 R  Satellite Beach FL      16:50.1   16:39.1  8:20 
   32   561 Joan Meadows            F    52 R  Malabar FL              16:40.9   16:39.4  8:20 
   33   538 Charles Hoffhine        M    40 R  Melbourne FL            17:07.0   16:42.1  8:22 
   34   592 Mike Sciarrino          M    33 R  West Melbourne FL       16:56.1   16:42.4  8:22 
   35   610 Lawrence Wiseman        M    60 R  Melbourne FL            16:50.7   16:47.4  8:24 
   36   509 Graeme Burns            M    08 R  Melbourne FL            16:50.5   16:49.4  8:25 
   37   512 Michael Carlomusto      M    57 R  Melbourne FL            17:01.3   16:56.2  8:29 
   38   694 Brian Sponcer           M    38 R  Melbourne FL            17:02.9   16:57.9  8:29 
   39   693 Steve Ciarrocchi        M    45 R  Melbourne FL            17:03.2   16:58.5  8:30 
   40   541 Nicole Iannelli         F    27 R  West Melbourne FL       17:20.6   17:01.2  8:31 
   41   581 Lindsay Richer          F    30 R  Palm Bay FL             17:20.7   17:01.8  8:31 
   42   557 Jessica McCaskill       F    31 R  Palm Bay FL             17:05.6   17:03.5  8:32 
   43   686 Chase Spivey            M    10 R  Melbourne FL            17:05.8   17:03.7  8:32 
   44   657 Tara Morgan             F    10 R  Melbourne FL            17:15.8   17:04.8  8:33 
   45   680 Laurie Herman           F    59 R  Palm City FL            17:08.7   17:05.4  8:33 
   46   677 Nyssa Holmquist         F    10 R  Indian Harbour Beach    17:22.7   17:10.0  8:35 
   47   630 Travis Reed             M    11 R  Melbourne Village FL    18:20.1   17:18.6  8:40 
   48   537 Ron Hoar                M    73 R  Melbourne FL            17:24.4   17:20.1  8:41 
   49   660 Hayden Van Kramer       M    06 R  Indialantic FL          17:24.2   17:22.9  8:42 
   50   550 Kaylee Kraver           F    08 R  Merritt Isalnd FL       17:30.6   17:24.4  8:43 
   51   667 Ryan Buchanan           M    10 R  Melbourne FL            17:30.6   17:25.9  8:43 
   52   560 Bob Meadows             M    57 R  Malabar FL              17:30.5   17:27.6  8:44 
   53   572 Steve Oliver            M    40 R  Melbourne FL            17:32.8   17:29.2  8:45 
   54   674 Hannah Lyons            F    13 R  Cocoa Beach FL          17:39.6   17:30.2  8:46 
   55   571 Sam Oliver              M    10 R  Melbourne FL            17:34.5   17:31.4  8:46 
   56   606 Morgan Waggoner         F    11 R  Rockledge FL            17:35.0   17:34.7  8:48 
   57   622 Steve Wilson            M    51 R  Malabar FL              17:59.7   17:41.5  8:51 
   58   643 Luke Marzano            M    09 R  Melbourne FL            18:02.9   17:45.7  8:53 
   59   682 Tammy Foster            F    36 R  Cocoa FL                17:48.7   17:47.5  8:54 
   60   681 Madeline Zeuli          F    12 R  Cocoa FL                17:49.6   17:48.0  8:54 
   61   526 Xander Fazzari          M    10 R  Rockledge FL            18:00.4   17:58.1  9:00 
   62   662 Kathy Shoda             F    36 R  Satellite Beach FL      18:08.7   18:00.3  9:01 
   63   663 Ethan Shoda             M    08 R  Satellite Beach FL      18:08.7   18:00.6  9:01 
   64   689 Kenneth Colvin          M    48 R  Cape Canaveral FL       18:15.5   18:09.8  9:05 
   65   629 Roberta Reed            F    50 R  Melbourne Village FL    19:15.5   18:13.6  9:07 
   66   505 Benjamin Bloch          M    05 R  Indialantic FL          18:26.9   18:21.2  9:11 
   67   696 Elizabeth Johnson       F    12 R  Indialantic FL          18:47.5   18:25.6  9:13 
   68   600 Ariana Valentin         F    08 R  Rockledge FL            18:44.1   18:29.8  9:15 
   69   697 Trip Johnson            M    13 R  Indialantic FL          18:56.6   18:33.0  9:17 
   70   580 Sherman Reeves          M    45 R  Melbourne FL            18:54.1   18:34.5  9:18 
   71   698 Rob Johnson             M    50 R  FL                      19:03.8   18:40.7  9:21 
   72   690 Zach Colgan             M    10 R  Melbourne FL            18:47.7   18:46.0  9:23 
   73   603 Victor Valentin         M    07 R  Rockledge FL            19:04.9   18:50.8  9:26 
   74   618 Jack Spadaccini         M    10 R  Melbourne FL            18:53.4   18:51.7  9:26 
   75   602 Rudy Valentin           M    39 R  Rockledge FL            19:07.9   18:53.8  9:27 
   76   539 Max Hofmeister          M    13 R  Malabar FL              19:02.3   18:56.1  9:29 
   77   576 Emily Patterson         F    17 R  Palm Bay FL             19:12.0   18:57.2  9:29 
   78   642 Jessica Marzano         F    07 R  Melbourne FL            19:16.2   18:58.9  9:30 
   79   565 Daniel Molodkin         M    10 R  Palm Bay FL             19:09.6   19:00.5  9:31 
   80   628 Lydia Rhoa              F    15 R  Palm Bay FL             19:22.6   19:07.9  9:34 
   81   641 Linda Marzano           F    40 R  Melbourne FL            19:29.0   19:11.7  9:36 
   82   671 Matthew Rosiello        M    10 R  Melbourne FL            19:20.3   19:17.8  9:39 
   83    27 Dwight Bost             M    51 R  Melbourne FL            19:20.1   19:20.1  9:41 
   84   700 Rachel White            F    13 R  Cocoa Beach FL          19:33.7   19:24.7  9:43 
   85   519 Karen Cornthwaite       F    53 R  Melbourne FL            19:39.4   19:28.0  9:44 
   86   524 Melanie Delman          F    55 R  Melbourne FL            19:55.2   19:34.8  9:48 
   87   645 Bailey Castner          F    15 R  Melbourne FL            19:58.4   19:40.1  9:51 
   88   633 Amanda Thompson         F    18 R  Melbourne FL            20:10.0   19:43.9  9:52 
   89   634 Ashley Thompson         F    18 R  Melbourne FL            20:10.1   19:43.9  9:52 
   90   676 Anthony Abel            M    09 R  Satellite Beach FL      19:48.3   19:44.2  9:53 
   91   585 Emily Sacco             F    24 R  West Melbourne FL       20:21.8   19:44.3  9:53 
   92   556 Jonathan Mason          M    33 R  Melbourne FL            19:56.4   19:46.7  9:54 
   93   661 Vern Thomas             M    65 R  Melbourne FL            19:51.8   19:50.8  9:56 
   94   588 Chelsea Scheurer        F    20 R  Melbourne FL            19:56.4   19:51.3  9:56 
   95   579 Shawn Reeves            F    44 R  Melbourne FL            20:13.9   19:53.3  9:57 
   96   511 Adam Carden             M    37 R  Melbourne FL            20:19.6   20:09.1 10:05 
   97   599 Maya Toland             F    09 R  Rockledge FL            20:28.7   20:14.2 10:08 
   98   654 Charlie Murray          F    08 R  Melbourne FL            20:39.0   20:15.5 10:08 
   99   597 Jada Toland             F    07 R  Rockledge FL            20:30.8   20:15.5 10:08 
  100   534 Patrick Heath           M    09 R  Titusville FL           20:33.9   20:17.1 10:09 
  101   595 Kaulana Sierra          M    11 R  Cocoa FL                20:40.2   20:18.4 10:10 
  102   528 Ken Flieder             M    53 R  Cocoa FL                20:26.8   20:20.2 10:11 
  103   558 Kanani McDowell         F    36 R  Cocoa FL                20:48.6   20:26.4 10:14 
  104   545 Audrey Kirk             F    12 R  Viera FL                20:32.9   20:27.6 10:14 
  105   624 Sydney Fortier          F    09 R  Melbourne FL            20:31.6   20:29.0 10:15 
  106   546 Molly Kirk              F    47 R  Viera FL                20:37.3   20:31.4 10:16 
  107   570 Emily Oliver            F    07 R  Melbourne FL            20:52.1   20:39.5 10:20 
  108   553 Christy Lax             F    36 R  Melbourne FL            21:06.1   20:41.1 10:21 
  109   569 Dawn Oliver             F    40 R  Melbourne FL            20:54.3   20:41.3 10:21 
  110   614 Robert Detmer           M    64 R  Bedford NY              21:32.5   20:56.8 10:29 
  111   502 Hugh Bain               M    40 R  Melbourne FL            21:11.3   20:59.4 10:30 
  112   503 Kayla Bain              F    08 R  Melbourne FL            21:11.3   21:00.1 10:31 
  113   514 Sydney Castillo         F    10 R  Melbourne FL            21:27.5   21:03.7 10:32 
  114   653 Joey Murray             F    07 R  Melbourne FL            21:28.4   21:04.6 10:33 
  115   670 Dominic Rosiello        M    47 R  Melbourne FL            21:08.1   21:04.8 10:33 
  116   672 Jake Rosiello           M    10 R  Melbourne FL            21:08.9   21:07.1 10:34 
  117   535 Shaun Heath             M    43 R  Titusville FL           21:25.8   21:08.9 10:35 
  118   621 Helena Kramer           F    30 R  Satellite Beach FL      21:29.6   21:19.2 10:40 
  119   559 Lindsay McGarrigle      F    08 R  Indian Harbour Beach    22:10.8   21:47.9 10:54 
  120   699 Steve Baldren           M    50 R  Indialantic FL          22:11.7   21:48.3 10:55 
  121   640 Brookelyn Padgett       F    07 R  Edgewater FL            22:10.4   21:58.6 11:00 
  122   518 James Cornthwaite       M    57 R  Melbourne FL            22:10.9   21:58.7 11:00 
  123   620 Julie Robinson          F    35 R  Satellite Beach FL      22:22.3   22:08.8 11:05 
  124   510 Taegen Burns            F    04 R  Melbourne FL            22:35.7   22:12.9 11:07 
  125   575 Pat Palinkas            F    62 R  Bel Air MD              22:23.2   22:13.1 11:07 
  126   688 Sherri Shamet           F    52 R  Palm Bay FL             22:33.4   22:19.8 11:10 
  127    26 Allie Bost              F    17 R  Melbuorne FL            22:32.4   22:32.4 11:17 
  128   583 Anna Rodriguez          F    54 R  Deland FL               22:45.1   22:34.7 11:18 
  129   669 Lisa Rosiello           F    44 R  Melbourne FL            22:44.8   22:40.7 11:21 
  130   619 Lynn Spadaccini         F    54 R  Melbourne FL            22:55.8   22:51.8 11:26 
  131   685 Tom Lazar               M    66 R  Melbourne FL            23:28.4   23:08.2 11:35 
  132   508 Christina Burns         F    38 R  Melbourne FL            23:54.8   23:32.0 11:46 
  133   655 Victoria Probert        F    24 R  Rockledge FL            23:52.7   23:34.4 11:48 
  134   584 Viviana Rodriguez       F    38 R  Rockledge FL            23:57.5   23:41.4 11:51 
  135   627 James Rhoa              M    51 R  Palm Bay FL             24:42.6   23:57.7 11:59 
  136   563 Daniel Mercier          M    60 R  Malabar FL              24:13.4   23:58.5 12:00 
  137   673 Karen Schneider         F    44 R  Melbourne FL            24:39.4   24:15.1 12:08 
  138   589 Debra Scheurer          F    50 R  Melbourne FL            24:29.8   24:24.6 12:13 
  139   520 Lisa Davidson           F    45 R  Indialantic FL          25:09.8   24:27.5 12:14 
  140   664 Vimarie Monopoli        F    38 R  Melbourne FL            24:54.2   24:34.9 12:18 
  141   665 Mariella Monopoli       F    08 R  Melbourne FL            24:53.8   24:35.0 12:18 
  142   564 Jake Mitchell           M    11 R  Palm Bay FL             24:51.8   24:44.0 12:22 
  143   613 Ritch Workman           M    38 R  Melbourne FL            24:59.3   24:55.5 12:28 
  144   611 Bailey Workman          F    10 R  Melbourne FL            24:59.2   24:56.9 12:29 
  145   659 Jasmine Greathouse      F    11 R  Melbourne FL            25:12.5   25:03.7 12:32 
  146   658 Allen Greathouse        M    50 R  Melbourne FL            25:14.0   25:05.1 12:33 
  147   533 Mary Jane Hayden        F    32 R  Tallahassee FL          25:21.9   25:14.1 12:38 
  148   523 Giselle de la Moriniere F    32 R  Melbourne FL            25:22.1   25:14.2 12:38 
  149   608 Robert White            M    28 R  Palm Bay FL             25:37.3   25:27.1 12:44 
  150   555 Russ Marth              M    85 R  Ft. Pierce FL           25:48.8   25:30.4 12:46 
  151   598 Lisa Toland             F    41 R  Melbourne FL            25:56.2   25:39.2 12:50 
  152   650 Michelle Burgos         F    30 R  Edgewater FL            25:56.9   25:45.1 12:53 
  153   547 Bruce Koch              M    73 R  Vida OR                 26:31.7   25:55.1 12:58 
  154   515 Barbara Chapman         F    55 R  Merritt Island FL       26:26.3   26:01.3 13:01 
  155   631 Sue Lazar               F    55 R  Melbourne FL            26:23.1   26:03.0 13:02 
  156   687 William Fagan           M    55 R  Palm Bay FL             26:22.5   26:03.3 13:02 
  157   540 Cristi Holland Lau      F    40 R  Melbourne FL            26:46.8   26:13.7 13:07 
  158   516 Yvonne Cisar            F    74 R  Cedar Rapids IA         26:30.4   26:26.1 13:14 
  159   594 Lara Sieck              F    43 R  Melbourne FL            27:09.0   26:44.9 13:23 
  160   638 Dara Lang               F    55 R  Titusville FL           27:37.3   27:26.5 13:44 
  161   562 James Memmott           M    57 R  Melbourne FL            28:14.1   27:45.7 13:53 
  162   582 Dayra Rivera            F    48 R  Palm Bay FL             28:14.2   27:49.5 13:55 
  163   668 Donna Berglund          F    62 R  Palm Bay FL             28:49.6   28:23.8 14:12 
  164   623 Gerry Fortier           M    45 R  Melbourne FL            29:01.8   28:27.5 14:14 
  165   695 Reid Norris             M    09 R  Satellite Beach FL      29:55.2   29:48.2 14:55 
  166   504 Riley Bessey            M    10 R  Satellite Beach FL      30:31.6   30:24.4 15:13 
  167   587 Angela Saldana          F    84 R  Cocoa Beach FL          31:12.0   31:07.1 15:34 
  168   612 Lynda Workman           F    64 R  Melbourne FL            31:50.7   31:47.6 15:54 
  169   554 Samantha Lucas          F    23 R  Melbourne FL            36:06.6   35:33.3 17:47 
  170   574 Roberta Osterling       F    77 R  Satellite Beach FL      38:46.7   38:24.3 19:13 
  171   590 Sarah Schroeder         F    61 R  Indialantic FL          43:34.4   43:15.3 21:38 
*
*
TAIL OF THE LIZARD 2 MILE RUN/WALK
February 25, 2012 8:05 am Start
Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
Race Director: Marlene White
Race Timing: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL FEMALE WALKING DIVISION RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   813 Donna Hoffer            F    59 W  Vero Beach FL           26:32.4   26:22.8 13:12 
    2   834 Marie Verderame         F    54 W  Indialantic FL          27:22.2   27:05.7 13:33 
    3   841 Pat Burke               F    55 W  Indialantic FL          28:53.2   28:53.2 14:27 
    4   810 Patricia Dorson         F    67 W  MELBOURNE BEACH FL      29:14.2   29:11.9 14:36 
    5   804 Valarie Campbell        F    56 W  Melbourne FL            30:02.1   29:23.5 14:42 
    6   812 Melissa Hickman         F    31 W  Palm Bay FL             30:09.1   29:41.9 14:51 
    7   820 Julie Noble             F    29 W  Indialantic FL          30:33.8   29:59.0 15:00 
    8   835 Ethel Williams          F    61 W  Melbourne FL            30:40.8   30:09.5 15:05 
    9   825 Mary Patterson          F    50 W  Palm Bay FL             30:52.8   30:21.9 15:11 
   10   824 Kimberly Patterson      F    26 W  Palm Bay FL             30:53.1   30:22.0 15:11 
   11   815 Lana Jobes              F    55 W  Palm Bay FL             32:42.5   32:14.9 16:08 
   12   830 Rose Schmitt            F    59 W  Melbourne FL            32:32.2   32:29.3 16:15 
   13   840 Angela Colvin           F    42 W  Cape Canaveral FL       33:02.7   32:30.5 16:16 
   14   816 Mary June Joseph        F    65 W  Satellite Beach FL      33:59.7   33:32.6 16:47 
   15   803 Jill Brown              F    54 W  Merritt Island FL       34:14.0   33:43.7 16:52 
   16   831 Sandi Slaughter         F    48 W  Merritt Island FL       34:19.2   33:48.6 16:55 
   17   838 Martha Hanrahan         F    68 W  Palm Bay FL             34:38.6   34:21.5 17:11 
   18   829 Patricia Revers         F    54 W  West Melbourne FL       36:07.4   35:38.2 17:50 
   19   821 Anne Norris             F    49 W  Satellite Beach FL      36:18.2   36:09.3 18:05 
   20   843 Mark Glovin             F    64 W  Cocoa FL                36:59.6   36:41.8 18:21 
   21   837 Chrissy Bouvier         F    41 W  Indian Harbour Beach    38:07.5   37:51.8 18:56 
   22   836 Charlotte Beecham       F    40 W  Orlando FL              38:07.9   37:52.2 18:57 
   23   842 Georgia Zuro            F    76 W  Alexandria VA           43:34.3   43:02.0 21:31 
   24   839 Jessica Kriewaldt       F    32 W  Titusville FL           43:35.6   43:35.6 21:48 
   25   806 Barbara Cohen           F    60 W  Melbourne Beach FL      44:02.6   43:48.1 21:55 
*
*
TAIL OF THE LIZARD 2 MILE RUN/WALK
February 25, 2012 8:05 am Start
Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
Race Director: Marlene White
Race Timing: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE WALKING DIVISION RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   833 Paul Alvord             M    67 W  edgewater FL            21:18.7   21:18.7 10:40 
    2   805 Steve Christlieb        M    60 W  Lowell FL               24:39.6   24:39.3 12:20 
    3   819 Drew Noble              M    67 W  Indialantic FL          27:25.5   26:50.6 13:26 
    4   814 Michael Hoffer          M    73 W  Vero Beach FL           27:09.7   27:00.1 13:31 
    5   832 Kenneth Standridge      M    57 W  Palm Bay FL             28:34.4   28:21.8 14:11 
    6   818 David Matte             M    53 W  Palm Bay FL             30:02.5   29:24.2 14:43 
    7   817 Scott Lord              M    37 W  Palm Bay FL             32:43.0   32:14.7 16:08 
    8   809 John Dorson             M    72 W  MELBOURNE BEACH FL      33:26.5   33:24.5 16:43 
    9   828 Michael Ramon           M    51 W  Merritt Island FL       33:59.1   33:36.5 16:49 
   10   826 Luis Quiles             M    55 W  Melbourne FL            35:34.6   35:04.3 17:33 
   11   827 Luis Jr Quiles          M    26 W  Melbourne FL            35:35.5   35:04.4 17:33 
   12   807 Eusebio Deer            M    29 W  Titusville FL           43:35.3   43:35.3 21:48 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites