• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Take Stock in Children 5k
TAKE STOCK IN CHILDREN 5K
November 19, 2011
Brevard Community College, Melbourne Campus
Race Director: Bill Zoby
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   156 Andy Dutra              M    27                         19:05.1   19:04.8  6:09 
    2   2   153 Jim Schaffer            M    41 Melbourne FL            19:42.3   19:42.0  6:21 
    3   3   197 Joshua Boudreau         M    28                         20:59.1   20:54.1  6:44 
    4   4    14 Ben Buchanan            M    38                         21:13.3   21:13.1  6:50 
    5   5    65 Scott Fenton            M    16                         21:36.7   21:36.0  6:58 
    6   6   145 Carl Davidson           M    53 Melbourne FL            22:28.4   22:27.0  7:14 
    7   7   221 Richard Comitz          M    37 Melbourne FL            23:00.2   22:59.4  7:24 
    8   8    28 Ma'Chiavell Balk        M    14                         23:37.1   23:36.2  7:36 
    9   1    63 Abby Fenton             F    16                         24:02.5   24:01.4  7:44 
   10   9   154 Rob McCaslin            M    42 APO AE                  24:04.7   24:01.8  7:45 
   11  10   123 Carlisle Parker         M    44                         24:12.4   24:04.4  7:45 
   12  11    16 Robert Buchanan         M    33                         24:15.2   24:12.9  7:48 
   13  12    44 Niko Burburan           M    11                         24:31.2   24:29.9  7:54 
   14  13   209 Jeremy Painter          M    22 Cocoa FL                24:35.7   24:34.9  7:55 
   15   2    64 Lexi Fenton             F    18                         24:37.8   24:36.7  7:56 
   16  14    41 Joseph Boudro           M    50                         24:41.2   24:38.6  7:56 
   17  15   137 Sean Reynolds           M    26                         25:00.3   24:58.2  8:03 
   18  16   191 Brian Elmore            M    38                         25:15.8   25:07.0  8:06 
   19   3   208 Cristina Canales        F    42 Rockledge FL            25:24.8   25:21.8  8:10 
   20  17   189 Michael Winter          M    36                         25:25.7   25:22.4  8:10 
   21  18   235 KoRaye Williams         M    22 Melbourne FL            26:00.3   25:51.9  8:20 
   22  19   223 Robert Michaud          M    61 Melbourne FL            26:02.5   25:57.5  8:22 
   23  20   222 Shawn Fisher            M    50 Melbourne FL            26:12.4   26:09.0  8:25 
   24  21    85 Chad Hitchcock          M    33                         26:32.7   26:20.6  8:29 
   25   4   200 Megan Starke            F    22                         26:29.5   26:25.7  8:31 
   26  22   150 Ryan Victor             M    13                         26:29.6   26:29.3  8:32 
   27  23    69 Dj Fisher               M    14                         26:38.3   26:33.8  8:33 
   28  24   116 Brandon Myers           M    16                         26:34.4   26:34.4  8:34 
   29  25   226 Michael Rich            M    32 Melbourne FL            27:06.3   27:02.2  8:43 
   30  26   220 Dennis Hardesty         M    45 Rockledge FL            27:36.9   27:35.2  8:53 
   31  27   144 Derek White             M    31 Lawton OK               27:40.9   27:37.6  8:54 
   32   5    77 Tami Glover             F    31                         27:43.1   27:38.2  8:54 
   33  28    70 Ian Fisher              M    16                         27:45.2   27:41.2  8:55 
   34   6   108 Ashley Mcdougal         F    16                         27:49.2   27:41.6  8:55 
   35  29   215 Bruce McQueary          M    47 Indialantic FL          27:50.3   27:44.1  8:56 
   36   7    31 Wanda Bibens            F    53                         27:53.8   27:50.8  8:58 
   37  30   219 Terry Plonsky           M    38 Melbourne FL            28:00.9   27:57.6  9:00 
   38  31   218 Thomas Gratacos         M    13 Melbourne FL            28:01.3   28:00.8  9:01 
   39   8   169 Geordan Tolley          F    15                         28:17.2   28:09.8  9:04 
   40  32   131 Donnie Rouse            M    44                         28:26.0   28:13.8  9:06 
   41   9   178 Catherine Woodson       F    25                         28:48.8   28:32.8  9:12 
   42  33   126 Bryce Phillips          M    30                         28:48.9   28:33.0  9:12 
   43  34   175 Jay Wherley             M    48                         28:51.2   28:48.7  9:17 
   44  10   216 Denise Berger           F    50 Palm Bay FL             29:03.8   29:02.3  9:21 
   45  35    17 Ryan Buchanan           M    09                         29:15.6   29:13.0  9:25 
   46  11   161 Lana Saal               F    49                         29:16.5   29:15.3  9:25 
   47  36   195 Mark Probert            M    51                         29:32.7   29:27.6  9:29 
   48  37    68 Kaleb Fields            M    16                         29:42.1   29:39.3  9:33 
   49  38   121 Chuck Palmer            M    60                         30:37.9   30:34.0  9:51 
   50  12   168 Virginia Toledo         F    55                         30:55.6   30:49.8  9:56 
   51  13    15 Patricia Buchanan       F    31                         30:52.0   30:50.1  9:56 
   52  39    76 Jeffrey Garaux          M    39                         31:20.5   31:16.2 10:04 
   53  40   146 Jeremy Fetko            M    15 Cocoa FL                31:29.6   31:16.4 10:04 
   54  41    25 Nicholas Baker          M    16                         31:25.1   31:23.3 10:07 
   55  14   132 Eileen Rouse            F    43                         31:57.6   31:46.1 10:14 
   56  42   181 David Esparza           M    19                         32:22.1   32:05.2 10:20 
   57  15   202 Missy Stewart           F    29                         32:15.6   32:08.3 10:21 
   58  16    27 Jennifer Balk           F                               32:21.9   32:21.9 10:26 
   59  43    38 Benjamin Bloch          M    05                         32:36.0   32:24.1 10:26 
   60  44    39 Jonathan Bloch          M    43                         32:36.6   32:24.8 10:26 
   61  45    95 Walter Klaas            M    14                         32:53.1   32:52.7 10:35 
   62  46    72 Ken Flieder             M    53                         33:12.5   33:08.1 10:40 
   63  47   201 Dean Stewart            M    56                         33:20.3   33:13.1 10:42 
   64  48   142 Kenny Sipes             M    11 Melbourne FL            33:18.6   33:13.7 10:42 
   65  49   190 Anthony Zampogna        M    15                         33:44.4   33:27.8 10:47 
   66  17   207 Quincy Arnold           F    36 PAFB FL                 33:36.0   33:32.5 10:48 
   67  50    51 Trevor Clarcq           M    14                         34:06.1   33:46.6 10:53 
   68  18   232 Janice Beck             F    49 Rockledge FL            34:01.3   33:58.7 10:57 
   69  19   182 Nancy Esparza           F    20                         34:19.8   34:08.8 11:00 
   70  51   151 Stephan Victor          M    15                         34:17.1   34:16.8 11:02 
   71  20   184 Katie Hart              F    23                         34:44.1   34:30.8 11:07 
   72  21   122 Nancy Palmer            F    59                         34:57.2   34:41.3 11:10 
   73  22   174 Altair Watson           F    36                         35:05.8   35:02.0 11:17 
   74  23   212 Julie Almond            F    36 Satellite Beach FL      35:05.9   35:02.5 11:17 
   75  24   163 Lindsay Sanger          F    30                         35:06.3   35:03.0 11:17 
   76  25   158 Beth Rountree           F    42                         35:23.9   35:05.3 11:18 
   77  52   159 Ron Rountree            M    41                         35:24.4   35:05.8 11:18 
   78  53   234 Donald Pinter           M    47 Melbourne FL            35:15.7   35:07.7 11:19 
   79  26   233 Raquel Rogers           F    40 Melbourne FL            35:15.9   35:07.9 11:19 
   80  27     3 Amanda Elmore           F    36                         35:37.7   35:25.9 11:25 
   81  28    30 Patricia Bexfield       F    18                         35:51.6   35:43.0 11:30 
   82  29   138 Jeanette Ribak          F    53                         36:05.5   36:03.3 11:37 
   83  30   214 Sherri Shamet           F    52 Palm Bay FL             36:20.7   36:16.2 11:41 
   84  31   239 Chuan Min Chen          F    52 Merritt Island FL       36:46.9   36:46.9 11:51 
   85  32   141 Laura Newell            F    41 Satellite Beach FL      37:04.5   36:57.8 11:54 
   86  33    46 Patricia Carter         F    34                         37:22.3   37:10.2 11:58 
   87  34   143 Taylor Sipes            F    14 Melbourne FL            37:27.3   37:22.4 12:02 
   88  35   111 Laura Midulla           F    40                         37:46.7   37:45.3 12:10 
   89  54    43 Conner Burburan         M    08                         37:50.7   37:46.2 12:10 
   90  55   148 Bill Zoby               M    65                         37:52.4   37:49.9 12:11 
   91  36   196 Victoria Probert        F    24                         38:24.4   38:18.6 12:20 
   92  37    60 Josey Espinoza          F    12                         38:29.7   38:27.8 12:23 
   93  38   172 Molly Vangenechten      F    38                         39:44.1   39:32.0 12:44 
   94  39   206 Amanda Schenk           F    30 Rockledge FL            40:36.6   40:33.1 13:04 
   95  40   109 Brittany Mcdougal       F    16                         40:53.5   40:45.5 13:08 
   96  41    71 Jackie Fisher           F    41                         41:15.9   41:11.8 13:16 
   97  42    55 Teresa Defranc          F    24                         41:40.8   41:38.9 13:25 
   98  56   101 Cody Lyn                M    16                         42:13.5   42:13.5 13:36 
   99  43   199 Candace Mole            F    28                         42:23.1   42:18.1 13:37 
  100  44   213 Lily McKnight           F    11 Malabar FL              42:25.0   42:19.7 13:38 
  101  45     8 Holly Mcknight          F    40                         42:25.3   42:20.0 13:38 
  102  57   162 Kenneth Sabo            M    08                         42:39.1   42:35.4 13:43 
  103  46    87 Marie Hart              F    17                         42:57.9   42:45.1 13:46 
  104  47   237 Tedra Davis             F    38 FL                      43:01.5   42:48.6 13:47 
  105  48   136 Lori Reinhardt          F    30                         43:00.5   42:57.0 13:50 
  106  49     9 Ashleigh Carman         F    12                         43:29.0   43:27.2 14:00 
  107  50    10 Linda Carman            F    43                         43:36.3   43:34.5 14:02 
  108  58    32 Brian Binggeli          M    52                         44:29.7   44:20.9 14:17 
  109  51    45 Becci Carmichael        F    34                         44:52.0   44:46.4 14:25 
  110  52   149 Brenda Zoby             F    64                         45:20.4   45:15.3 14:34 
  111  53   147 Shelley Hudson          F    37 Cocoa FL                46:42.9   46:27.7 14:58 
  112  54     1 Paula Berntson          F    52                         46:42.6   46:36.3 15:01 
  113  55     2 Maryann Civil           F    55                         46:44.9   46:38.3 15:01 
  114  56   155 Lara Sieck              F    43 Rockledge FL            48:53.7   48:44.6 15:42 
  115  57    54 Kim Davis               F    35                         48:53.6   48:45.0 15:42 
  116  58   228 Teri McKenzie           F    52 Melbourne FL            49:56.1   49:48.8 16:02 
  117  59     5 Cathy Cady              F    56                         49:56.0   49:48.9 16:03 
  118  59    26 Tyler Baker             M    14                         50:11.1   50:05.1 16:08 
  119  60   110 Pamela Merz             F    67                         50:27.3   50:17.0 16:12 
  120  61    42 Debra Brooks            F    55                         51:06.4   51:00.6 16:26 
  121  62   194 Sophia Bryd             F    12                         52:39.3   52:29.4 16:54 
  122  63    86 Hannah Hardesty         F    17                         52:30.5   52:30.5 16:55 
  123  64   193 Olivia Bryd             F    08                         52:40.6   52:30.8 16:55 
  124  65   192 Stephanie Bryd          F    41                         52:41.7   52:31.8 16:55 
  125  66   114 Eliza Montgomery        F    35                         53:09.0   52:59.7 17:04 
  126  67   107 Elaine Mansel           F    53                         53:45.5   53:35.8 17:16 
  127  68   140 Marquasia Robinson      F    14                         53:45.8   53:35.9 17:16 
  128  60    20 Daniel Moxham           M    47                         54:02.9   54:02.9 17:24 
  129  69   164 Betty Sietsma           F    81                         54:29.5   54:09.9 17:27 
  130  70   180 Susan Clarcq            F    48                         54:30.3   54:10.8 17:27 
  131  71   119 Roberta Osterling       F    77                         56:51.4   56:37.1 18:14 
  132  72    92 Patti Johnson           F    65                         57:16.0   57:16.0 18:26 
  133  73   177 Sydney Winchester       F    16                         57:29.9   57:17.1 18:27 
  134  74   176 Laura Winchester        F    49                         57:30.6   57:17.8 18:27 
  135  75    35 Christine Biondo        F    42                         57:36.0   57:19.8 18:28 
  136  76   231 Sarah Grantham          F    14 Melbourne FL            57:38.0   57:21.4 18:28 
  137  77   166 Kennedy Sumner-Snell    F    15                         57:38.2   57:22.6 18:29 
  138  78   210 Carissa Sage            F    16 Satellite Beach FL      57:23.6   57:23.6 18:29 
  139  79   241 Mary Kelly              F    15 Melbourne FL            57:24.0   57:24.0 18:29 
  140  80   186 Sidney Proctor          F    15                         57:44.8   57:25.8 18:30 
  141  81   120 Christa Palmer          F    23                         57:41.9   57:25.8 18:30 
  142  82    36 Nicole Biondo           F    14                         57:42.7   57:26.1 18:30 
  143  83   165 Clara Suazo             F    16                         57:50.1   57:39.2 18:34 
  144  84   117 Debra Neufeld           F    58                         57:50.4   57:39.5 18:34 
  145  85   242 Elizabeth Broadstreet   F    20 West Melbourne FL       57:40.2   57:40.2 18:34 
  146  86   245 Eun Choe                F    40 Melbourne FL            57:40.5   57:40.5 18:34 
  147  87    24 Lin Badman              F    37                         58:10.2   57:54.9 18:39 
  148  88    89 Amanda Hughes           F    17                         58:10.1   57:55.6 18:39 
  149  89   118 Savannah Newman         F    15                         58:30.6   58:18.8 18:47 
  150  90    98 Danielle Lavallee       F    16                         58:30.9   58:18.9 18:47 
  151  91   217 Ruth Lovallee           F    52 FL                      58:31.2   58:19.7 18:47 
  152  92   198 Penny Butler            F    59                         59:20.2   59:08.8 19:03 
  153  93    67 Glena Fields            F                               59:23.4   59:23.4 19:07 
  154  94   179 Anne Zscheile           F    68                         59:48.9   59:32.4 19:10 
  155  61   173 Jared Vera              M    13                         59:48.7   59:46.1 19:15 
  156  95   157 Janeliz Rodriguez       F    15                       1:00:27.5 1:00:12.9 19:23 
  157  96   224 Jody Scott              F    58 Melbourne FL          1:00:27.8 1:00:13.4 19:24 
  158  97   129 Sue Ann Prete           F                             1:01:04.3 1:00:50.7 19:36 
  159  98   128 Amanda Prete            F    15                       1:01:04.9 1:00:50.9 19:36 
  160  99   160 Kiawandra Russell       F    17                       1:01:16.7 1:01:16.7 19:44 
  161 100   211 Lyndzee Sage            F    13 Satellite Beach FL    1:01:56.6 1:01:41.9 19:52 
  162 101   152 Dixie Thompson          F    60                       1:01:57.9 1:01:43.9 19:53 
  163 102   227 Ashley Johnson          F    18 West Melbourne FL     1:03:05.1 1:02:49.5 20:14 
  164 103   230 Heather Johnson         F    16 West Melbourne FL     1:03:04.7 1:02:50.6 20:14 
  165 104   225 Katherine Johnson       F    51 Melbourne FL          1:03:10.7 1:02:55.4 20:16 
  166 105    90 Chelsea Johnson         F    18                       1:03:10.8 1:02:55.8 20:16 
  167  62   240 Peter Sheiman           M    65 Melbourne FL          1:03:05.3 1:03:05.3 20:19 
  168 106    49 Sylvia Chan             F    16                       1:03:37.3 1:03:18.6 20:23 
  169 107    29 Elizabeth Barlow        F    61                       1:03:41.3 1:03:22.5 20:24 
  170 108   188 Luisa Tabares           F    13                       1:03:52.7 1:03:52.7 20:34 
  171 109    84 Jayde Hanner            F    14                       1:03:53.0 1:03:53.0 20:34 
  172  63   229 Martin Johnson          M    11 West Melbourne FL     1:09:40.0 1:09:29.7 22:23 
  173 110    22 Bianna Suchocki         F    14                       1:12:12.2 1:12:12.2 23:15 
  174 111   244 Tina Dillon             F    14 Rockledge FL          1:14:27.9 1:14:27.9 23:59 
  175  64    79 Justin Gonzalez         M    14                       1:15:12.4 1:15:12.4 24:13 
  176 112    78 Jonathan Gonzalez       F    15                       1:15:12.4 1:15:12.4 24:13 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites