• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Doughnuts for the Heart Challenge
Doughnuts for the Heart
November 12, 2011
Wickham Park BCC Pavilion, Melbourne FL

Results By  Space Coast Event Mgt. & Timing - www.SCeventmgt.com 
Questions: runsalot at cfl.rr.com


Challlenge Division

Female 12 and under
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Josey Espinoza                    Indian Harbour Beac   429   12       43      1:02:26.5   1:02:26.5


Female 13 to 15
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Mariyah Hueppchen                 Wellington            407   15        7        39:19.6     39:19.6


Female 18 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Shelby Kirk                       Viera  FL             352   19       51      1:17:22.2   1:17:22.2


Female 20 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Audrey Stewart                    Melbourne  FL         368   27       10        43:11.7     43:11.7
       2    Alica Sepanik                     West Melbourne  FL    363   27       46      1:04:22.8   1:04:22.8
       3    Corrin Casper                     Rockledge  FL         339   21       48      1:09:05.3   1:09:05.3


Female 30 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Brittany Streufert                Viera  FL             370   39        9        42:02.8     42:02.8
       2    Shannon Boyd                      Merritt Island  FL    404   39       18        45:44.2     45:44.2
       3    Kimberly Yates                    Merritt Island  FL    373   30       22        47:16.2     47:16.2
       4    Sara Gielow                                             431   35       26        49:55.4     49:55.4
       5    Allison Stauffer                  Titusville  FL        365   37       28        50:20.6     50:20.6
       6    Melissa Isenman                   Melbourne  FL         348   37       44      1:02:37.6   1:02:37.6


Female 40 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Patricia Savage                   Merritt Island  FL    361   47       14        44:20.6     44:20.6
       2    Molly Kirk                        Viera  FL             351   47       35        55:25.3     55:25.3
       3    Lisa Hamelin                      Indian Harbour Beac   347   40       37        57:47.1     57:47.1
       4    Jill Barnhouse                                          428   46       41      1:02:22.3   1:02:22.3


Male 13 to 15
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Jack Moore                        Melbourne  FL         357   15       36        57:32.1     57:32.1
       2    Calvin Knox                       Wllington             353   14       39        59:38.4     59:38.4


Male 16 to 17
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Nick Flint                        Cocoa  FL             345   17       19        46:10.3     46:10.3
       2    Ryan Belone                       Melbourne  FL         419   16       30        51:26.4     51:26.4
       3    Mathew Giesey                     Cocoa  FL             389   16       47      1:09:04.5   1:09:04.5


Male 18 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    David Lebsack                     The Woodsland         401   19        3        32:11.8     32:11.8


Male 20 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Daniel Happel                                           444   20        6        34:17.1     34:17.1
       2    Jacob Miller                                            432   29       12        43:15.0     43:15.0
       3    Jeremy Flint                      Cocoa  FL             346   20       17        45:01.9     45:01.9
       4    Michael Haig                      Melbourne  FL         402   28       23        47:38.2     47:38.2
       5    Arthur Kunkle                     Palm Bay  FL          408   27       31        53:18.8     53:18.8
       6    Robert Rutherford                 WestMelbourne  FL     360   28       34        54:52.6     54:52.6
       7    Daniel Mankes                     Merritt Islan  FL     355   20       49      1:11:00.7   1:11:00.7
       8    Nathan Tuunanen                   Sanford  FL           372   28       53      1:17:44.9   1:17:44.9


Male 30 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Thaddeus Austin                   Melbourne  FL         403   34        1        28:03.8     28:03.8
       2    Brian Peterson                    Patrick Air Force     420   37        8        41:45.3     41:45.3
       3    Jeremy Stewart                    Melbourne  FL         367   36       11        43:11.8     43:11.8
       4    Thomas Mayer                      Melbourne  FL         398   36       13        43:49.1     43:49.1
       5    Nathan Dwenger                    Melbourne  FL         342   35       15        44:25.3     44:25.3
       6    Shane Streufert                   Viera  FL             369   39       16        45:01.7     45:01.7
       7    Jason Berry                       West Melbourne  FL    338   30       21        46:34.0     46:34.0
       8    Ritch Workman                                           437   38       29        51:06.7     51:06.7
       9    Peter Choi                        Melbourne  FL         405   30       32        53:34.9     53:34.9
      10    Justin Macias                     Cape Canaveral  FL    409   30       33        53:35.7     53:35.7
      11    Charles Hannold                   Melbourne  FL         422   34       42      1:02:22.7   1:02:22.7
      12    Keith Snyder                      Satellite Beach  FL   364   32       45      1:02:38.3   1:02:38.3


Male 40 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Howard Kanner                     Rockledge  FL         314   41        4        32:56.0     32:56.0
       2    Pedro Toledo                      Titusville  FL        371   43        5        32:59.8     32:59.8
       3    Lew Schwartz                      Melbourne  FL         362   48       38        59:19.8     59:19.8
       4    Greg Savage                       Melbourne  FL         410   40       40      1:00:42.1   1:00:42.1
       5    Kevin Allen                       Rockledge  FL         337   44       52      1:17:44.5   1:17:44.5


Male 50 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Kenneth Vercammen                                       438   52        2        29:55.2     29:55.2
       2    Matt Mahoney                      Melbourne  FL         354   56       25        48:27.6     48:27.6
       3    Sal Farino                        Cape Canaveral  FL    344   55       27        50:19.8     50:19.8
       4    Mark Hermansdorfer                Indialantic  FL       421   50       50      1:14:00.1   1:14:00.1


Male 60 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Gary Castner                      Melbourne  FL         340   66       20        46:33.0     46:33.0
       2    Harold Stella                     Mims  FL              366   69       24        47:45.1     47:45.1


***
Challenge Division
Team Results

Female 0-99

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Rhianon Rowan                     Daytona Beach  FL     433   22        2        38:40.1     38:40.1
       2    Susie Meltzer                     Melbourne  FL         306   47        4        40:47.7     40:47.7
       3    Charlotte McClure                 Rockledge  FL         305   39        5        40:55.0     40:55.0
       4    Marie Thomas                      Rockledge  FL         310   46        6        41:55.9     41:55.9
       5    Karen Sanchez                     Rockledge  FL         308   52        9        43:28.9     43:28.9
       6    Rosanne Bessenaire                Melbourne  FL         302   55       12        43:41.1     43:41.1
       7    Kira Juranek                      Cocoa  FL             304   41       13        46:21.6     46:21.6
       8    Amanda Elmore                     West Melbourne  FL    326   36       15        47:42.6     47:42.6
       9    Gina Rall                         Merritt Island  FL    307   41       17        49:23.1     49:23.1
      10    Kimberly Eady                     Cocoa  FL             397   24       18        49:55.5     49:55.5
      11    Meisen Jernberg                                         426   16       19        54:13.8     54:13.8
      12    Zoe Underhill                     Merritt Island  FL    425   17       20        54:13.9     54:13.9
      13    Nancy Baker                       Titusville  FL        312   34       21        54:19.6     54:19.6
      14    Joanna Seigel                     Merritt Island  FL    315   33       22        54:19.7     54:19.7
      15    Carmen Minthorn                                         350   33       23        54:20.1     54:20.1
      16    Karen Kessler                     Melbourne  FL         395   28       26        56:06.8     56:06.8
      17    Kathy Carswell                    Merritt Island  FL    393   47       27        56:12.1     56:12.1
      18    Michele Gray                      Merritt Island  FL    394   21       28        56:12.4     56:12.4
      19    Megan Schmidt                     Indiatlantic  FL      396   37       29        56:12.5     56:12.5
      20    Lindsay Jones                     Melbourne  FL         412   17       30      1:01:18.6   1:01:18.6
      21    Sue Shank                         Rockledge  FL         318   47       33      1:06:57.7   1:06:57.7
      22    Mary Maclaughlin                  Merritt Island  FL    316   53       35      1:06:58.2   1:06:58.2
      23    Trish Crowe                       Rockledge  FL         335   46       36      1:11:30.3   1:11:30.3
      24    Cyndi Bergs                       Merritt Island  FL    333   41       37      1:11:30.4   1:11:30.4
      25    Emily Gottsche Holston            Rockledge  FL         336   48       39      1:11:30.6   1:11:30.6
      26    Nia Alexander                     Palm Bay  FL          329    9       42      1:17:46.6   1:17:46.6
      27    Angel Brown                       Palm Bay  FL          331   34       44      1:18:57.9   1:18:57.9

Male 0-99

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Jeff Galotti                      Port Orange  FL       434   25        1        38:40.0     38:40.0
       2    Mike Acosta                       Cocoa  FL             301   30        3        40:47.5     40:47.5
       3    Jim Haithcoat                     Merritt Island  FL    303   49        7        42:16.3     42:16.3
       4    Todd Buras                        Melbourne  FL         414   41        8        42:39.0     42:39.0
       5    Kyle Nylander                                           321   33       10        43:38.2     43:38.2
       6    Dan Howick                        Cocoa  FL             320   35       11        43:38.3     43:38.3
       7    Bryan Elmore                      West Melbourne  FL    327   38       14        47:42.5     47:42.5
       8    Dave Thomas                       Rockledge  FL         309   55       16        49:22.3     49:22.3
       9    John Mellick                                            313   45       24        54:20.4     54:20.4
      10    Tsechu Chou                       Melbourne  FL         392   46       25        54:20.7     54:20.7
      11    Grant Jones                       Melbourne  FL         411   15       31      1:01:23.0   1:01:23.0
      12    Tom Shank                         Rockledge  FL         319   47       32      1:06:57.5   1:06:57.5
      13    Scott MacLaughlin                 Merritt Island  FL    317   54       34      1:06:58.2   1:06:58.2
      14    Mark Bergs                        Merritt Island  FL    334   47       38      1:11:30.5   1:11:30.5
      15    Tristan Alexander                 Palm Bay  FL          330   14       40      1:12:00.6   1:12:00.6
      16    Darren Knowles                    Palm Bay  FL          332   12       41      1:12:04.7   1:12:04.7
      17    Joseph Alexander                  Palm Bay  FL          328   35       43      1:18:53.6   1:18:53.6
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites