• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Eagle Pride 1 Mile Results
EAGLE PRIDE 1 MILE RESULTS
November 12, 2011
Windover Farms, Melbourne, FL
Race Director: Pamela Gearheart
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

TOP MALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5   316 Brenden Brubaker         09 Melbourne            FL    6:59.2  2:15 
    2     6   473 Nick Jost                10 Melbourne            FL    7:07.6  2:18 
    3    10   334 Jacob Gruessner          09 Melbourne            FL    7:29.3  2:25 
    4    12   472 Tommy Jost               07 Melbourne            FL    7:32.1  2:26 
    5    14   322 Matthew Rabel            10 Indialantic          FL    7:51.2  2:32 
    6    18   335 Kyle Gruessner           07 Melbourne            FL    8:42.1  2:49 
    7    19   450 Jared Wright             07 Melbourne            FL    9:02.7  2:55 
    8    20   457 Nathan Mallette          11 Melbourne            FL    9:03.5  2:55 
    9    21   486 Nathanael Boyd           11 Melbourne            FL    9:10.0  2:57 
   10    27   482 Owen Castillo            06 Melbourne            FL    9:34.6  3:05 
   11    29   305 Jack Hachmeister         09 Melbourne            FL    9:47.5  3:10 
   12    30   455 Ben Castillo             10 Melbourne            FL    9:52.9  3:11 
   13    31   470 Emilino Arriaga-Cruz     06 Melbourne            FL   10:07.4  3:16 
   14    34   487 Ethan Boyd               08 Melbourne            FL   10:30.1  3:23 
   15    35   301 Trey Conner              06 Melbourne            FL   10:31.1  3:24 
   16    41   495 Donnie Matuszak          09 Melbourne            FL   11:36.2  3:45 
   17    44   456 Chris Murphy             10 Melbourne            FL   12:22.6  3:59 
   18    45   494 Christopher Giannacco    08 Melbourne            FL   12:23.7  4:00 
   19    48   315 Alex Kieu                09 Melbourne            FL   12:42.0  4:06 
   20    49   452 Nathaniel Mauldin        09 Satellite Beach      FL   12:42.1  4:06 
   21    50   461 Jacob Samler             05 Melbourne            FL   12:49.0  4:08 
   22    51   323 Will Paternoster         09 Melbourne            FL   12:53.2  4:09 
   23    56   496 Owen Wells               09 Melbourne            FL   13:29.8  4:21 
   24    61   498 Joseph Moore             09 Melbourne            FL   14:15.8  4:36 
   25    64   508 Preston Ratliff          03 Melbourne            FL   14:37.7  4:43 
   26    65   510 Chandler Ratliff         09 Melbourne            FL   14:38.5  4:43 
   27    70   346 Pierson Mauldin          06 Satellite Beach      FL   14:58.3  4:50 
   28    85   532 Sean Kelly               07 West Melbourne       FL   18:01.1  5:48 
   29    92   314 Drew Timmer              09 Melbourne            FL   18:09.6  5:51 
   30   106   534 Brian Kelly              08 West Melbourne       FL   19:50.8  6:24 
MALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4   324 Brandon Rabel            13 Indialantic          FL    6:56.7  2:15 
    2    13   529 Michael Acosta           13 Melbourne            FL    7:40.9  2:29 
    3    42   517 Jacob Crager             12 Melbourne            FL   11:37.7  3:45 
MALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   308 Andy Dutra               27 Melbourne            FL    5:41.3  1:50 
    2     2   480 Scott Baker              42 Melbourne            FL    6:40.7  2:09 
    3     8   306 Kevin Hachmeister        43 Melbourne            FL    7:08.2  2:18 
    4     9   514 Shawn Gabel              39 Melbourne            FL    7:27.9  2:25 
    5    15   326 Jack Rabel               42 Indialantic          FL    7:51.5  2:32 
    6    16   465 Brian Malette            45 Melbourne            FL    8:08.4  2:38 
    7    17   528 David Acosta             42 Melbourne            FL    8:11.7  2:39 
    8    63   467 Dale Wright              40 Melbourne            FL   14:35.9  4:42 
    9    76   524 Brian George             40 Sanford              FL   16:24.9  5:17 
   10   104   497 Michael G. Moore         45 Melbourne            FL   19:40.3  6:20 
   11   110   343 Christopher Swift        24 Melbourne            FL   21:03.8  6:47 

TOP FEMALE FINISHERS
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     3   479 Alexa Baker              08 Melbourne            FL    6:52.5  2:13 
    2     7   500 Mallory Jost             09 Melbourne            FL    7:08.0  2:18 
    3    11   483 Casey Tharp              10 Melbourne            FL    7:31.0  2:26 
    4    22   481 Sydney Castillo          09 Melbourne            FL    9:14.8  2:59 
    5    23   311 Morgan Brubaker          07 Melbourne            FL    9:15.6  2:59 
    6    24   521 Sarah Mieczkowski        10 Melbourne            FL    9:16.4  3:00 
    7    25   459 Lily Dibernardo          05 Rockledge            FL    9:17.7  3:00 
    8    26   329 Rachel McDougall         10 Merrit Island        FL    9:23.5  3:02 
    9    32   449 Isabel Dibernardo        07 Rockledge            FL   10:09.2  3:17 
   10    33   318 Jada Toland              06 Melbourne            FL   10:21.2  3:20 
   11    37   328 Pilar Dejesus            07 Viera                FL   10:41.7  3:27 
   12    38   522 Lexi Scalero             06 Indialantic          FL   10:42.0  3:27 
   13    39   350 Abriella Mauldin         07 Satellite Beach      FL   10:43.7  3:28 
   14    40   531 Amanda Cosgriff          06                      FL   10:44.7  3:28 
   15    43   348 Gabriella Reddell        07 Melbourne            FL   11:57.0  3:51 
   16    47   331 Caroline Dejesus         05 Melbourne            FL   12:41.7  4:06 
   17    52   454 Ashley Madlener          09 Rockledge            FL   13:08.0  4:14 
   18    53   453 Gianna Mallette          09 Melbourne            FL   13:08.2  4:14 
   19    54   304 Julia Conner             08 Melbourne            FL   13:21.1  4:18 
   20    57   484 Angelina Bruno           09 Viera                FL   13:52.6  4:28 
   21    58   468 Teresa Vu                08 Melbourne            FL   13:52.7  4:28 
   22    60   525 Sofia Santiago           08 Melbourne            FL   14:08.5  4:34 
   23    62   313 Rylee Moesly             08 Melbourne            FL   14:28.4  4:40 
   24    67   458 Ava Reddell              05 Melbourne            FL   14:52.0  4:48 
   25    68   342 Rebecca Devoid           06 Melbourne            FL   14:57.0  4:49 
   26    75   451 Lea Wright               07 Melbourne            FL   16:05.7  5:11 
   27    80   302 Gabriela Fuentes         08 Melbourne            FL   17:28.6  5:38 
   28    81   516 Avery Gabel              08 Melbourne            FL   17:32.3  5:39 
   29    90   526 Mariella Santiago        07 Melbourne            FL   18:05.4  5:50 
   30    91   312 Leila Timmer             07 Melbourne            FL   18:06.0  5:50 
   31    93   317 Riley Walters            09 Melbourne            FL   18:10.5  5:51 
   32    96   330 Madison Doyle            05 Melbourne            FL   19:25.1  6:15 
   33    97   327 Emily Doyle              07 Melbourne            FL   19:25.7  6:16 
   34    98   520 Melanie Bower            07                      FL   19:26.2  6:16 
   35    99   485 Arianna Bruno            06 Viera                FL   19:29.8  6:17 
   36   100   499 Maggie Moore             11 Melbourne            FL   19:29.8  6:17 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28   475 Alexandra Fuentes        13 Melbourne            FL    9:36.8  3:06 
    2    89   339 Mary Kniepmann           13 Melbourne            FL   18:05.2  5:50 
    3   103   489 Stephanie Parsons        18 Melbourne            FL   19:37.2  6:19 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    36   530 Evelyn Torres-Cosgriff   47                      FL   10:41.6  3:27 
    2    46   462 Theresa Samler           41 Melbourne            FL   12:27.0  4:01 
    3    55   310 Maryann Conner           40 Melbourne            FL   13:24.5  4:19 
    4    59   460 Dottie Wilson            71 Melbourne            FL   13:53.3  4:29 
    5    66   511 Marie Ratliff            38 Melbourne            FL   14:38.6  4:43 
    6    69   341 Michelle Devoid          35 Melbourne            FL   14:57.1  4:49 
    7    71   463 Alicia Mauldin           35 Satellite Beach      FL   14:58.4  4:50 
    8    72   518 Mary Conners             53 Melbourne            FL   15:30.3  5:00 
    9    73   519 Catherine Gannatti       35 Rockledge            FL   15:30.4  5:00 
   10    74   340 Juliet Loftin            72 Melbourne            FL   15:55.6  5:08 
   11    77   333 Pamela Carrion           49 Melbourne            FL   17:08.8  5:32 
   12    78   332 Clara Centeno            36 Viera                FL   17:11.4  5:32 
   13    82   515 Lynn Gabel               37 Melbourne            FL   17:32.6  5:39 
   14    83   523 Marie Robert             53 Merritt Island       FL   17:39.5  5:41 
   15    84   527 Marla Glover             63 Cocoa                FL   17:39.9  5:42 
   16    86   338 Theresa Kniepmann        46 Melbourne            FL   18:03.5  5:49 
   17    87   476 Fabiola Fuentes          41 Melbourne            FL   18:03.6  5:49 
   18    88   321 Diana Cassidy            38 Melbourne            FL   18:03.6  5:49 
   19    94   309 Dorothy L Beck           76 W. Melbourne         FL   18:39.4  6:01 
   20    95   307 Carol Gessler            69 Satellite Beach      FL   18:39.6  6:01 
   21   101   349 Melisa Locke             26 Indian Harbor Beach  FL   19:34.6  6:19 
   22   102   488 Kathleen Parsons         58 Melbourne            FL   19:34.6  6:19 
   23   105   533 Cindy Kelly              40 West Melbourne       FL   19:50.6  6:24 
   24   107   513 Donna Potomski           29                           20:25.5  6:35 
   25   108   512 Kari Stadelmann          28                           20:25.5  6:35 
   26   109   344 Courtney Swift           24 Melbourne            FL   21:02.9  6:47 
   27   111   336 Jennifer Doyle           39 Melbourne            FL   21:28.3  6:55 
   28   112   337 Maria Salcedo            68 Melbourne            FL   21:28.4  6:55 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites