• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Space Coast Classic 15K & 2 Mile Results
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Tracy Simso                       Melbourne  FL          60   38       14      1:01:53.7   1:01:56.5
       2    Julie Hannah                      Melbourne  FL          94   37       21      1:05:26.6   1:05:30.9
       3    Lisa Petrillo                     Indialantic  FL       186   37       25      1:06:24.3   1:06:28.6
Top

Overall Female Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Robin Moran                       Indialantic  FL       105   54       30      1:07:45.7   1:07:50.6
Top

Overall Female Grand Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Annie Caza                        Melbourne Beach  FL    97   50       31      1:07:49.5   1:07:52.9
Top

Overall Female Senior Grand Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Anne Dockery                      Melbourne Beach  FL   107   63       39      1:09:45.1   1:09:49.6
Top

Female 20 to 24
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Michelle DeGroot                  Palm Coast  FL         10   22      109      1:25:48.6   1:25:58.9
       2    Amanda Selle                      Doral  FL               9   22      110      1:25:49.2   1:25:59.1
       3    Alicia Miller                     Melbourne  FL          73   24      131      1:31:17.5   1:31:27.8
Top

Female 25 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Patti Hatchet                     Palm Bay  FL          151   28       71      1:19:38.6   1:19:46.6
       2    Lindsay Greer                     Palm Bay  FL          170   26      154      1:38:02.2   1:40:05.7
Top

Female 30 to 34
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Rene Dunne                        Palm Bay  FL            2   31       77      1:20:00.1   1:20:07.0
       2    Jessica Smith                     Palm Bay  FL           34   31      100      1:24:13.8   1:24:19.1
       3    Kimberly Yates                    Merritt Island  FL     15   30      107      1:25:41.9   1:25:52.4
       4    Sally Memmott                     Melbourne  FL          54   32      114      1:26:57.1   1:27:10.0
       5    Christine Black                   Merritt Island  FL    175   34      115      1:26:59.4   1:27:12.8
       6    Christina Tucker                  Cocoa  FL             214   31      129      1:30:42.1   1:30:49.3
       7    Margaret James                    West Melbourne  FL    104   30      143      1:34:18.9   1:34:32.0
       8    Breanne Brown                                           231   34      150      1:36:18.6   1:36:30.0
       9    Julia Plumley                     Merritt Island  FL    164   34      155      1:39:06.7   1:39:20.9
      10    Patricia Buchcanan                Melbourne  FL         159   31      159      1:39:51.3   1:41:05.7
      11    Karen Gathercole                  Titusville  FL         49   33      161      1:40:02.5   1:40:16.6
Top

Female 35 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Megan Campbell                    Satellite Beach  FL   150   35       48      1:12:52.1   1:12:57.5
       2    Jennifer Fish                     Iowa City              37   38       66      1:18:34.0   1:18:43.1
       3    Gayna Hansen                      Rockledge  FL           8   39       86      1:21:43.9   1:21:53.3
       4    Natalie Bobleter                                        242   37       87      1:21:54.1   1:22:08.2
       5    Odilie Lagwell                                          233   37      102      1:24:24.2   1:24:37.9
       6    Michelle Mielke                   Melbourne  FL          64   39      125      1:29:17.3   1:29:31.7
       7    LeAnn Castner                     Melbourne  FL           4   35      128      1:30:17.2   1:30:26.6
       8    Cristie Sinclair                  Merritt Island  FL    137   35      133      1:31:25.0   1:31:38.9
       9    Lauren Carlbugh                   Melbourne  FL          35   37      136      1:32:23.8   1:32:31.2
      10    Tanya Brown                       Melbourne  FL          75   38      149      1:36:18.5   1:36:29.6
      11    Wenday Dunegan                    Rockledge  FL         161   36      156      1:39:10.1   1:39:24.6
      12    Adrienne Barrett                  Orlando  FL            98   36      169      1:50:05.0   1:52:39.0
      13    Heather Hallett                   West Melbourne  FL     96   35      174      1:53:22.3   1:53:36.9
      14    Cindy Holt                        Merritt Island  FL     14   36      185      2:11:53.8   2:12:09.8
Top

Female 40 to 44
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Marci Pesi                        Melbourne  FL         167   40       50      1:12:59.1   1:13:06.7
       2    LeaAnne Richard                   Melbourne  FL         202   44       78      1:20:03.9   1:20:09.8
       3    Michelle Smurl                    Cocoa  FL              16   43       80      1:20:30.7   1:20:36.1
       4    Robin Bokilo                      Melbourne  FL          48   43       88      1:22:01.6   1:22:15.3
       5    Lisa Hamelin                      Indian Harbour Beac    87   40       95      1:23:10.6   1:23:17.0
       6    Pamela Gearhart                   Melbourne  FL          76   40       99      1:24:05.4   1:24:16.7
       7    Denise Paternoster                Melbourne  FL          86   41      103      1:24:28.1   1:24:39.6
       8    Amy Seequeira                     Merritt Island  FL    183   44      111      1:26:15.7   1:26:29.0
       9    Stephanie Lesniak                 Melbourne  FL         207   42      122      1:28:53.2   1:28:58.2
      10    Nadia Hosey                       Melbourne  FL         162   44      142      1:34:08.2   1:34:17.0
      11    Daryl Davenport                   Melbourne  FL         101   40      148      1:35:25.0   1:35:35.3
      12    Karla Seelander                                         232   42      151      1:36:23.6   1:36:44.0
      13    Phyllis Petrodiko-Boswell                               235   43      163      1:40:47.6   1:41:00.4
      14    Stacey Faulk                      Altamonte Springs      71   40      168      1:50:04.2   1:52:38.9
Top

Female 45 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Barbara Krause                    Melbourne  FL         176   45       33      1:08:24.3   1:08:28.8
       2    Sandra Gannon                     Merritt Island  FL    185   45       42      1:11:03.8   1:11:11.6
       3    Angie Preston                     Merritt Island  FL     83   45       43      1:11:06.3   1:11:14.8
       4    Lori Kruger                       Indiatlantic  FL      215   49       52      1:13:33.6   1:13:38.8
       5    Christine Kennedy                 Mims  FL              152   46       53      1:13:52.9   1:13:59.2
       6    Suzie Enlow                                             198   48       57      1:14:41.9   1:14:50.3
       7    Cynthia Broome                    Melbourne  FL         139   48       72      1:19:46.1   1:19:52.3
       8    Kelly Hunter                      Cocoa  FL              47   46       79      1:20:28.3   1:20:34.1
       9    Marisa Fint                       Cocoa  FL              90   46      108      1:25:42.7   1:25:52.1
      10    Andrea Karlin                     Melbourne  FL          42   48      134      1:32:04.5   1:34:02.5
      11    Mary Dier                         Indian Harbour Beac   203   49      144      1:34:48.6   1:34:58.4
      12    Lisa French                       Fort Pierce  FL        44   47      160      1:40:00.9   1:42:01.6
      13    Angie Brammer                     Grant-Valkaria  FL     12   48      162      1:40:18.0   1:40:26.1
      14    Wendy Restivo                     Melbourne  FL          69   48      173      1:53:17.2   1:53:27.0
Top

Female 50 to 54
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Janet Canfield                    Titusville  FL         22   51       35      1:08:35.7   1:08:40.2
       2    Lisa Saturday                     Palm Bay  FL           89   51       54      1:14:01.4   1:14:06.4
       3    Marlene White                     Cocoa Beach  FL        24   53       60      1:15:48.0   1:15:52.8
       4    Jill Davies                                             248   54       70      1:19:13.8   1:19:24.6
       5    Karon Pittman                     Titusville  FL         84   53       81      1:20:38.9   1:20:45.4
       6    Kimberly Badget                   Cocoa  FL              55   50       93      1:22:45.0   1:22:54.3
       7    Joan Meadows                      Malabar  FL            27   52      101      1:24:14.9   1:24:19.5
       8    Pat Mister                        Cocoa  FL              40   51      164      1:40:55.2   1:41:07.5
       9    Linda Schultz                     Rockledge  FL          52   54      170      1:52:05.6   1:52:16.1
      10    Betsy French                      South Patrick Shore    91   50      176      1:55:58.7   1:56:09.5
      11    Seher Swenson                     Palm Bay  FL          100   52      178      1:56:54.5   1:57:11.8
      12    Vicki Lavendol                    Orlando  FL           189   53      179      1:57:13.4   1:57:27.8
      13    Candy Thomas                      Melbourne  FL          36   50      180      1:57:25.0   1:57:37.9
Top

Female 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Sue Strout                        Merritt Island  FL     62   57       46      1:12:35.2   1:12:40.0
       2    Anne Doerflein                    West Melbourne  FL     74   59      112      1:26:23.6   1:26:31.4
       3    Tina Weeks                        Melbourne  FL         166   58      138      1:32:42.5   1:35:54.9
       4    Susie O'Connell                   Melbourne  FL``        29   59      147      1:35:11.3   1:35:21.8
       5    Deborah Horst                     Palm Bay  FL           67   58      166      1:42:06.6   1:42:22.2
       6    Susan Vaughn                      Melbourne Beach  FL   177   56      182      2:01:54.6   2:02:07.8
       7    Laura Williamson                  Cocoa Beach  FL        92   55      184      2:07:53.3   2:09:06.5
Top

Female 60 to 64
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Deborah Lindsay                   Indialantic  FL        51   62       94      1:22:46.7   1:23:02.3
       2    Lorraine Petersen                 West Melbourne  FL     56   64      116      1:27:19.6   1:27:27.4
Top

Female 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Mary Ramba                        Cocoa  FL             165   65      130      1:31:13.5   1:31:20.7
       2    Susie Koontz                      Merritt Island  FL     17   66      153      1:36:50.7   1:37:02.2
Top

Female 70 to 74
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Willy Moolenaar                   Indiatlantic  FL       82   70      126      1:30:16.6   1:30:23.4
       2    Joan Joesting                     Melbourne  FL           7   73      187      2:43:59.4   2:44:20.1
Top

Overall Male Overall Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Erik Blosser                      Vero Beach  FL        208   26        1        52:39.7     52:41.6
       2    Ben Fish                          Iowa City              38   37        2        53:52.9     53:54.9
       3    Steve Hedgespeth                  Melbourne  FL          25   33        3        54:38.3     54:40.0
Top

Overall Male Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Rory Fagan                                              169   49        4        56:35.5     56:38.7
Top

Overall Male Grand Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Joe Hultgren                      Melbourne  FL          33   52        6        58:35.5     58:37.2
Top

Overall Male Senior Grand Master Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    David Grant                       Viera  FL             230   64       29      1:07:22.3   1:07:25.8
Top

Male 10 to 14
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Chandler Davis                    Merritt Island  FL    201   12      140      1:33:48.8   1:33:50.2
Top

Male 15 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Jaime H Ruiz                      Melbourne  FL         190   18       58      1:14:57.4   1:15:01.9
Top

Male 20 to 24
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Jim D'Amico                       Melbourne  FL         204   22       11      1:00:57.9   1:01:07.0
       2    Matthew McDougal                                        254   22      106      1:25:21.3   1:25:31.9
Top

Male 25 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Andy Dutra                        Melbourne  FL          61   27       13      1:01:16.7   1:01:19.2
       2    Colby Mack                                              247   26       18      1:03:53.5   1:03:57.3
       3    Andrew Lambert                    Cocoa  FL             102   26       20      1:05:05.5   1:05:09.0
       4    David Plath                       Palm Bay  FL          173   27       63      1:17:47.3   1:17:59.2
       5    Robert Bruckart                   Melbourne  FL         210   29      120      1:28:47.3   1:28:59.3
       6    Hunter French                     Boynten Beach  FL      58   26      167      1:47:21.8   1:47:32.2
Top

Male 30 to 34
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Thaddeus Austin                   Melbourne  FL         199   34       10      1:00:13.6   1:00:15.6
       2    Matt Suttles                                            245   30       24      1:05:52.2   1:05:55.4
       3    Matt Winger                       Patrick AFB  FL        72   33       34      1:08:25.9   1:08:28.6
       4    Drew Cordes                       Cocoa  FL              85   34       40      1:10:39.1   1:10:43.4
       5    Robert Paxton                     Cocoa  FL             241   32       44      1:11:31.3   1:11:35.9
       6    Mike Acosta                                             253   33       45      1:12:18.8   1:12:31.1
       7    William Branan                    Melbourne  FL         193   32       55      1:14:30.8   1:14:40.2
       8    Joshua Broline                    Melbourne  FL          39   32       75      1:19:56.3   1:20:03.1
       9    Chris Schumann                    Titusville  FL        200   30       84      1:21:17.0   1:21:19.5
      10    Chris Campbell                    Cocoa  FL             156   30       97      1:23:56.8   1:24:14.3
      11    Robert Buchanan                   Melbourne  FL         158   33       98      1:23:57.3   1:24:14.8
      12    Brian Kurinsky                    Melbourne  FL          53   33      123      1:28:53.5   1:29:06.3
      13    Jesse Hall                        Indian Harbour Beac   103   34      135      1:32:16.6   1:32:20.1
Top

Male 35 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Shane Strenfert                   Viera  FL             154   39        5        56:52.8     56:54.8
       2    Paul Wayfield                     Fairbanks  AK         197   38        8        59:03.6     59:06.3
       3    Kevin Smith                                             234   36       19      1:04:46.1   1:05:01.1
       4    David Gardner                     Vero Beach  FL         68   37       26      1:06:46.3   1:06:48.8
       5    Ben Buchanan                      Melbourne  FL         160   38       36      1:08:46.7   1:08:54.2
       6    Chris Gann                                              217   39       56      1:14:34.0   1:14:36.3
       7    James Krupp                       Cocoa  FL             218   37       59      1:15:13.6   1:15:19.9
       8    Les Dunne                         Palm Bay  FL            1   35       82      1:20:53.9   1:21:00.6
       9    Doug Grandey                      Rockledge  FL         187   38      132      1:31:21.6   1:31:31.3
      10    Brian Reher                       Orlando  FL           174   37      175      1:53:29.3   1:53:44.3
Top

Male 40 to 44
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Joe Castner                       Melbourne  FL           5   42       12      1:01:15.7   1:01:18.3
       2    Brian Lail                        Melbourne  FL         209   42       16      1:02:30.9   1:02:34.5
       3    Ronald Gordon                     Palm Bay  FL          181   41       64      1:18:00.3   1:18:07.6
       4    Harry Prosser                     Rockledge  FL          95   42       76      1:19:59.0   1:20:06.5
       5    Frank Hosey                       Melbourne  FL         138   41       83      1:20:59.0   1:21:07.2
       6    Rishi Maharaj                     Viera  FL              31   43      165      1:41:02.4   1:41:11.8
Top

Male 45 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Doug Nichols                      Melbourne  FL          81   48       15      1:02:26.3   1:02:28.8
       2    Jeff Gleacher                     Merritt Island  FL     20   47       23      1:05:46.1   1:05:49.9
       3    Ken Fortmayer                     Melbourne  FL         144   46       28      1:07:11.8   1:07:16.7
       4    Ric Orona                         Merritt Island  FL     13   46       38      1:09:37.8   1:09:42.8
       5    Shawn Wilson                      Palm Bay  FL           77   45       51      1:13:20.0   1:13:25.5
       6    Carl Baaske                       Melbourne  FL         163   45       68      1:18:58.1   1:19:13.2
       7    Dave Hernandez                    Palm Bay  FL          229   47       69      1:19:11.2   1:19:15.6
       8    Rod Sulte                         Melbourne  FL          28   46       96      1:23:51.3   1:24:00.0
       9    Eric Karlin                       Melbourne  FL          41   48      105      1:25:06.6   1:27:07.8
      10    James Chiravalle                  Melbourne  FL          80   45      121      1:28:50.2   1:28:59.6
      11    Robert Sorrentino                                       240   47      141      1:34:08.0   1:34:13.5
      12    David Kearns                      Palm Bay  FL          192   48      157      1:39:18.8   1:39:25.1
      13    Jodie Murray                                            228   49      172      1:53:02.6   1:53:22.5
Top

Male 50 to 54
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Art Anderson                      Melbourne  FL         148   52        7        58:40.4     58:42.8
       2    Michael Adams                     Melbourne Beach  FL   141   50        9        59:40.2     59:43.4
       3    Randy Raczek                      Melbourne  FL         136   52       22      1:05:31.8   1:05:35.8
       4    Jay Claybaugh                     Indian Harbour Beac   180   51       27      1:06:56.5   1:06:59.5
       5    Haskell Walker                    Melbourne  FL         108   54       49      1:12:53.9   1:12:57.7
       6    Mark Weber                                              244   54       65      1:18:29.2   1:18:41.9
       7    Tom Thaller                       Merritt Island  FL    182   52       67      1:18:35.9   1:18:39.4
       8    Joseph Werner                     Melbourne  FL          50   53      118      1:28:29.4   1:28:34.5
       9    Patricio Alvarez                  Viera  FL              88   50      119      1:28:44.9   1:28:51.1
      10    Doug Czerwinski                   Rockledge  FL         184   50      127      1:30:17.2   1:30:29.1
      11    Craig Capron                      Rockledge  FL         205   50      139      1:33:03.6   1:33:18.9
      12    Michael Stonebraker               Merritt Island  FL    168   51      146      1:35:10.9   1:35:23.8
      13    Robert Wright                     Indialantic  FL       149   52      177      1:56:53.3   1:57:00.9
Top

Male 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Mike Dahan                        Fort Pierce  FL       157   56       17      1:03:12.7   1:03:14.5
       2    Moe Morris                        Vero Beach  FL         30   59       32      1:08:09.2   1:08:10.4
       3    Matt Mahoney                      Melbourne  FL           6   56       37      1:09:09.4   1:09:11.7
       4    Scott Sullivan                                          221   58       41      1:10:46.2   1:10:52.3
       5    Jaime F. Ruiz                     Melbourne  FL         191   56       85      1:21:25.6   1:21:25.6
       6    Daryl Gilbert                     Viera  FL              32   55      124      1:29:04.8   1:29:14.1
       7    Robert French                     Satellite Beach  FL    57   56      145      1:35:05.0   1:35:14.6
       8    Robert Bruckart                   Melbourne  FL          63   59      186      2:16:57.3   2:17:09.3
Top

Male 60 to 64
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Bud Timmons                       Cocoa  FL              66   60       47      1:12:41.8   1:12:45.0
       2    Ray Brown                         Melbourne  FL          21   63       62      1:16:58.4   1:17:04.5
       3    Steve Shrell                      Vero Beach  FL         59   64       73      1:19:46.9   1:19:54.4
       4    Lawrence Pacelli                  Melbourne Beach  FL   251   60       89      1:22:08.6   1:22:13.5
       5    Jo Shim                                                 236   60       91      1:22:18.4   1:22:30.2
       6    Teen Sum                          Palm Bay  FL           45   63       92      1:22:31.4   1:22:40.2
       7    Frank Webbe                       Palm Bay  FL          106   64      104      1:24:49.5   1:24:56.4
       8    David Farrall                     Melbourne Beach  FL    23   63      117      1:27:50.3   1:27:59.6
       9    David Norris                      Melbourne Beach  FL    78   64      137      1:32:28.0   1:32:32.7
      10    Peter Carabetta                   Melbourne  FL         155   63      152      1:36:50.1   1:37:02.1
Top

Male 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Gary Castner                      Melbourne  FL          19   66       61      1:16:51.7   1:16:55.8
       2    Dennis Testa                                            227   67       90      1:22:17.7   1:22:23.5
       3    R. C. Koontz                      Merritt Island  FL     18   65      181      2:00:08.3   2:00:20.0
Top

Male 70 to 74
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Tom Ward                          Melbourne Beach  FL    79   74       74      1:19:48.1   1:19:51.5
       2    Ron Osler                         Cocoa Beach  FL        70   72      113      1:26:50.0   1:27:00.1
       3    Morris Johnson                    Cocoa Beach  FL        26   74      171      1:52:31.4   1:52:43.0
Top

Male 75 and over
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Jack Lightle                      Cocoa  FL              46   80      158      1:39:36.7   1:39:42.2
       2    Henry Campbell                    Melbourne Beach  FL   194   77      183      2:03:37.5   2:03:55.7

15K Walk
Top 
Overall Female Overall Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Pat Villanueva                    Melbourne  FL         112   53        1      2:16:40.5   2:17:02.0
       2    Denise Devito                                           243   53        2      2:16:41.0   2:17:02.1
       3    Bethany Wehrenberg                Palm Coast  FL        109   22        3      2:38:25.9   2:38:43.4
       4    McKayla Jensen                    Doral  FL             110   23        4      2:38:27.1   2:38:44.5
       5    Kathy Ellet                                             249   58        5      2:39:31.2   2:39:51.3
       6    Judi Maiorani                                           250   59        6      2:39:31.6   2:39:51.4

2 Mile Run
Top 
Overall Female Overall Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Chelsea Basford                                         224   11        2        13:34.3     13:37.8
       2    Sydney Friedel                    Satellite Beach  FL   116   10        6        14:15.0     14:19.1
       3    Cathy Friedel                     Satellite Beach  FL   117   47        7        14:15.4     14:19.6
Top

Female 9 and under
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Aubrey Fortmayer                  Melbourne  FL         146    7       21        16:28.6     16:32.6
       2    Sydney Castillo                                         237   9        33        19:21.5     19:25.2
Top

Female 10 to 14
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Stephanie Pilkenton               Rockledge  FL         212   14       16        15:49.0     15:53.0
       2    Ashley Basford                                          222   11       22        16:31.2     16:34.6
       3    Madeline Zeuli                                          188   11       25        17:24.2     17:28.9
       4    Morgan Waggoner                                         220   11       26        17:37.9     17:41.4
       5    Nyssa Holmquist                                         238   10       27        18:16.7     18:20.7
       6    Rachel White                      Cocoa Beach  FL       115   13       39        22:45.5     22:50.9
Top

Female 15 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Katelyn Winters                   Melbourne  FL         211   15       24        16:57.5     17:01.3
       2    Bailey Castner                    Melbourne  FL         213   15       29        19:03.6     19:08.3
Top

Female 20 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Rhianon Rowan                     Daytona Beach  FL     252   22       12        15:25.9     15:32.3
       2    Jackie Lambert                    Cocoa  FL             134   24       42        27:52.2     28:00.2
       3    Dena Robinson                                           255   23       43        42:30.0     42:40.1
Top

Female 30 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Cheryl Fortmayer                  Melbourne  FL         147   39       10        15:13.4     15:18.5
       2    Sonia Holmquist                                         239   34       34        19:27.1     19:32.6
Top

Female 50 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Luanne Memmott                    Melbourne  FL         127   58       36        20:48.4     20:53.9
Top

Female 60 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Joyce Leck                        Orlando  FL            99   60       40        25:47.9     25:47.9
Top

Overall Male Overall Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    David Basford                                           225   40        1        11:46.7     11:49.9
       2    Braden Krupp                      Cocoa  FL             219   10        3        13:48.6     13:51.8
       3    Daniel Basford                                          223   9         4        13:51.1     13:54.8
Top

Male 9 and under
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Aedoon Burns                      Melbourne  FL         124    9       11        15:24.6     15:28.1
       2    Douglas Gearhart                  Melbourne  FL         130   9        13        15:26.0     15:29.5
       3    Benjamin Gearhart                 Melbourne  FL         131   7        14        15:33.1     15:37.7
       4    Graeme Burns                      Melbourne  FL         125    8       18        16:08.2     16:11.4
       5    Derek Fortmayer                   Melbourne  FL         145   9        20        16:23.4     16:27.1
       6    Wes Davenport                     Melbourne  FL         206   8        23        16:51.4     16:55.8
       7    Benjamin Bloch                    Indialantic  FL       120   5        30        19:09.5     19:15.5
Top

Male 10 to 14
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Egan Holt                         Merritt Island  FL    178   10       41        25:48.9     25:53.6
Top

Male 30 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Daniel McCarthy                   Satellite Beach  FL   122   35        5        13:55.8     14:00.5
       2    Shawn Burns                       Melbourne  FL         123   38        9        14:26.9     14:34.8
       3    Derek White                       Lawton  OK            196   31       19        16:12.8     16:17.1
       4    Jason Dowdy                       Anchorage  AK         195   32       28        18:37.2     18:43.9
       5    Brian Bridenbecker                Palm Bay  FL           65   35       38        22:41.9     22:50.0
Top

Male 40 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Thomas Hayes                      Melbourne  FL         140   49       15        15:42.2     15:47.9
       2    Keith Flint                       Cocoa  FL             132   46       31        19:10.0     19:15.5
       3    Steve Gearhart                    Melbourne  FL         129   42       35        19:50.6     19:56.3
       4    David Lee                         Melbourne  FL         142   47       44      1:29:23.0   1:29:23.0
Top

Male 50 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Bill Pinch                                              246   55        8        14:22.4     14:29.2
       2    James Memmott                     Melbourne  FL         128   57       32        19:16.5     19:22.6
Top

Male 60 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Rick Foresteire                   Rockledge  FL         216   65       37        22:22.1     22:28.1
Top

Male 70 and over
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Ron Hoar                          Melbourne  FL         133   73       17        16:04.4     16:09.2

2 Mile Walk
Top 
Overall Female Overall Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Dodie Johnson                     Cocoa Beach  FL       135   74        1        30:49.5     30:59.6
       2    Pamela McDougal                                         256   42        2        42:30.3     42:39.1


--------------------------------------------------------------------------------
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites