• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Chain of Lakes 5K Results
Overall Female Open Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Julie Hannah                      Melbourne  FL          80   37       15        21:15.6
       2    Lisa Petrillo                     Indialantic  FL        79   37       16        21:22.0
       3    Alexa Diana Gemma                 Daytona Beach  FL      14   35       21        21:40.4
Top

Overall Female Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Annie Caza                        Melbourne Beach  FL    97   50       31        22:41.9
Top

Overall Female Grand Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Robin Moran                       Indialantic  FL       146   54       33        22:57.5
Top

Overall Female Sr Grand Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Anne Dockery                      Melbourne Beach  FL   124   63       40        23:32.1
Top

Female 8 and under
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Kaci Tindall                      Mims  FL              115    8      139        36:21.5
Top

Female 9 to 10
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Emily Hazelbakas                                        173   10      118        31:34.8
       2    Alex Stouch                       Titusville  FL        166   10      123        32:16.8
Top

Female 11 to 14
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    kara kyramar                      Mims  FL              181   11       43        23:47.4
       2    Rachel White                      Cocoa Beach  FL        63   13      147        39:39.4
Top

Female 15 to 19
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    jordyn edson                      tituisville  FL       178   18       74        26:53.4
Top

Female 20 to 24
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Rhianon Rowan                     Daytona Beach  FL     184   22       73        26:49.2
       2    victoria probert                                        177   24      152        42:08.8
Top

Female 25 to 29
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Stephanie Rahn                    Titusville  FL         83   27      109        30:04.3
       2    Stephanie Boland                  Titusville  FL         47   27      120        31:50.1
       3    Amanda Ann Lupinacci              Cocoa  FL             108   27      128        33:34.8
Top

Female 30 to 34
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Caryn Treder                      Titusville            127   33       26        22:15.3
       2    Rene Dunne                        Palm Bay  FL           38   31       55        25:00.0
       3    Tami Glover                       Rockledge  FL         139   31       87        27:52.7
       4    Ragan Krupp                       Cocoa  FL              76   31      134        35:20.5
       5    Jackie LeClaire                   PSJ  FL                28   32      136        35:50.6
       6    Jessica Kriewaldt                 Titusville  FL        106   31      141        36:33.4
       7    Whitney Wiseman                   Viera  FL             137   34      149        40:39.6
Top

Female 35 to 39
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Marybeth Wagman                                         154   35       81        27:19.4
       2    Allison Stauffer                  Titusville  FL         35   37       99        29:00.3
       3    LeAnn Castner                     Melbourne  FL          41   35      102        29:20.2
       4    Julie Pomerleau                   Mims  FL              125   37      106        29:41.1
       5    Vic Gillooley                                           162   37      114        31:04.5
       6    Ashley Bauer                      Titusville  FL          2   36      151        41:07.1
Top

Female 40 to 44
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Mary Hofmeister                                         167   44       34        22:59.8
       2    Angie Preston                     Merritt Island  FL    132   44       38        23:17.6
       3    Devra Fain                                              145   40       48        24:12.7
       4    Michelle Smurl                    Cocoa  FL              55   42       67        26:20.0
       5    Eugenia Berry                     Titusville  FL          4   44       82        27:21.0
       6    Natalie Sellers                                         160   44      111        30:32.3
       7    christina borchers                Melbourne  FL         179   42      127        33:03.6
       8    Sharon Loines                     Merritt Island  FL    149   43      143        38:24.0
       9    Michelle Boggs Thorne             Titusville  FL          7   44      158        50:46.3
      10    Toyia Nguyen                      Cocoa  FL              98   41      160        51:12.8
Top

Female 45 to 49
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sandra Gannon                     Merritt Island  FL     13   45       39        23:26.4
       2    Sarah Guttery                     Titusville  FL        120   45       41        23:40.3
       3    Christine Kennedy                 Mims  FL               23   46       49        24:13.6
       4    Thereasa Langley                  Titusville  FL         26   49       69        26:25.7
       5    Marisa Flint                      Cocoa  FL              62   46       84        27:29.2
       6    Scarlet Parenteau                 Lakewood  CO           88   48      132        35:13.5
       7    Natalie Rymer                     Cocoa  FL              99   47      157        50:01.1
       8    Rebecca LeAnne Adler              Titusville  FL         85   49      161        52:43.5
Top

Female 50 to 54
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Janet Canfield                    Titusville  FL         65   51       36        23:08.1
       2    Marlene White                     Cocoa Beach  FL        64   53       58        25:04.9
       3    Karon Pittman                     Titusville  FL         49   53       62        25:13.8
       4    Melissa LaMothe                   Cocoa  FL              25   51      100        29:01.1
       5    Patty Folsom                      Titusville  FL         70   54      119        31:48.7
       6    Carol Ball                        Merritt Island  FL    147   54      138        36:05.5
       7    Lisa Perdue                       Port St John  FL       73   51      156        46:19.0
       8    Kathy Ketcham                     Titusville  FL         24   54      159        50:46.6
Top

Female 55 to 59
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sue Strout                        Merritt Island  FL     53   57       45        23:50.1
       2    Susie O'Connell                   Melbourne  FL``        42   59      113        30:47.1
       3    Rhonda Howard                     Titusville  FL         20   59      115        31:08.3
       4    OK Sun Sharpe                     Merritt Island  FL     52   55      121        31:54.6
       5    Deborah Horst                     Palm Bay  FL           61   58      125        32:42.5
       6    Anita Richardson                  Lakewood  CO           87   56      131        34:40.4
       7    Roberta Chaildin                  Cocoa  FL              10   58      140        36:29.8
       8    Joann Ruth Kriewaldt              Titusville  FL        107   57      145        38:58.4
Top

Female 60 to 64
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Betsy Deuerling                                         157   60      117        31:12.7
Top

Female 65 to 69
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Mary Ramba                        Cocoa  FL              56   65      108        30:02.3
Top

Female 70 to 74
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Dodie Johnson                     Cocoa Beach  FL        68   74      162        52:45.5
       2    Joan Joesting                     Melbourne  FL          44   73      163        54:22.6
Top

Overall Male Open Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Steve Hedgespeth                  Melbourne  FL         103   33        1        17:55.4
       2    Matt Horner                                             159   17        2        18:05.3
       3    Shane Streufert                   Rockledge  FL         151   39        3        18:45.2
Top

Overall Male Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Joe Hultgren                      Melbourne  FL          21   51        5        19:03.5
Top

Overall Male Grand Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Art Anderson                      Melbourne  FL           1   52        9        19:44.4
Top

Overall Male Sr Grand Master Winners
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    David Grant                       Viera  FL              17   64       24        21:55.7
Top

Male 8 and under
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Graeme Burns                      Melbourne  FL          94    8      112        30:43.6
       2    Hunter Raymond                    Cocoa                 118    8      124        32:31.3
       3    Benjamin Bloch                                          170    5      129        34:31.7
Top

Male 9 to 10
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Cameron Mizell                    Titusville  FL        117   10       76        26:58.3
       2    Braden Krupp                      Cocoa  FL              75   10       80        27:18.1
       3    Aeddon Burns                      Melbourne  FL          91    9      104        29:23.8
       4    Caleb Phillips                    Titusville  FL        110    9      142        37:27.7
Top

Male 11 to 14
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Mason jones                       Titusville  FL        169   12       14        21:15.5
       2    Dylan Norris                      Titusville  FL        111   13       27        22:16.5
       3    Jonathan Pugh                     Titusville  FL        131   12       47        24:10.4
       4    Trevor Denson                     Titusville  FL        109   11       54        24:59.3
       5    Jason Garrett                     Titusville  FL        123   11       57        25:03.5
       6    Brandon Hazelbarker               Titusville  FL        174   12       61        25:13.3
       7    Zach Onovi                        Titusville  FL        112   14       66        26:10.0
       8    Nathan Bierman                    Titusville  FL          5   14       79        27:13.8
       9    Christopher Mead                                        182   12       92        28:13.7
      10    Collin May                        Titusville  FL         96   11      107        29:42.1
Top

Male 15 to 19
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Eric Mueth                                              158   17        4        19:01.2
       2    Micah Nance                       Cocoa  FL              32   15       46        24:08.3
Top

Male 20 to 24
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Brian Dugan                                             171   23      146        39:38.7
Top

Male 25 to 29
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Andrew Lambert                                          152   26       17        21:26.6
       2    Lucas Jordan                      Titusville  FL        138   28       23        21:42.1
       3    Jeff Galotti                      Port Orange  FL       143   25       71        26:34.4
       4    Joel Brown                        South Daytona Beach   142   29       72        26:35.3
       5    Tamer Kandah                      Titusville  FL         84   28      101        29:10.6
       6    Walter LeBlanc                    Cocoa  FL              27   27      150        41:06.6
Top

Male 30 to 34
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Thaddeus Austin                   Melbourne  FL         183   34        6        19:10.0
       2    Eduardo Baldessin Barbossa        Orlando  FL            89   32       50        24:21.7
       3    William Munsey                    Cocoa  FL              31   30       68        26:25.6
       4    Rex Leclaire                                             29   32       78        27:13.2
       5    Joel Boland                       Titusville  FL         46   31       98        28:35.1
Top

Male 35 to 39
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Cesar Estrada                                           163   35        7        19:32.8
       2    Richard Davis                     Cocoa  FL              81   38       13        20:33.3
       3    Ben Buchanan                      Melbourne  FL         100   38       20        21:38.3
       4    James Krupp                       Cocoa  FL              74   36       32        22:48.5
       5    Les Dunne                         Palm Bay  FL           37   35       65        25:48.6
       6    Lacy Taylor                       Mims  FL               86   37       83        27:29.1
       7    Shawn Burns                       Melbourne  FL          92   38       89        27:59.7
       8    Sean Stauffer                     Titusville  FL         54   37       97        28:30.0
Top

Male 40 to 44
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Joe Castner                       Melbourne  FL          40   42       10        20:00.8
       2    Frank Kapr                        Titusville  FL         22   43       12        20:17.0
       3    Ron Roff                          Palm Bay  FL           50   40       25        22:09.7
       4    Micah Vanatta                     Titusville  FL        128   44       29        22:27.5
       5    Harry Prosser                     Rockledge  FL          33   42       51        24:33.7
       6    Ronald Gordon                     Palm Bay  FL          136   41       59        25:10.4
       7    Brad Berry                        Titsville  FL           3   43       63        25:35.5
       8    Ty Bowen                          Merritt Island  FL    148   43      137        36:05.2
Top

Male 45 to 49
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Chris Loines                      Merritt Island  FL     30   45        8        19:35.4
       2    Doug Nichols                      Melbourne  FL          66   48       11        20:13.5
       3    Jeff Gleacher                     Merritt Island  FL     16   47       19        21:32.6
       4    Ric Orona                         Merritt Island  FL     45   45       28        22:21.0
       5    Robert Schneider                                        172   49       35        23:02.3
       6    Dave Hernandez                    Palm Bay  FL          134   47       37        23:10.2
       7    Will Preston                      Merritt Island  FL    133   49       42        23:45.9
       8    James Chiravalle                  Melbourne  FL          60   45       93        28:15.8
       9    Brian Litterilla                  Titusville  FL        165   49       95        28:19.8
      10    James Gilooley                                          161   45       96        28:21.6
      11    Chris Bainbridge                  Titusville  FL         77   49      110        30:23.0
      12    Dayne Deeds                                             156   45      144        38:51.3
      13    Meredith Eberhart                 Mims  FL              150   46      154        44:46.6
Top

Male 50 to 54
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Keith Kowalske                    Melbourne  FL          78   51       30        22:32.7
       2    jorge rivera                      tituisville  FL       180   53       64        25:46.4
       3    Randall Crosby                    Titusville  FL         12   50       70        26:31.4
       4    Ken Flieder                       Cocoa  FL             144   53      130        34:37.3
Top

Male 55 to 59
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Matt Mahoney                      Melbourne  FL          43   56       18        21:29.4
       2    Michael Miller                    Cocoa  FL             153   56       22        21:41.3
       3    Arleigh Sharpe                    Merritt Island  FL     51   59       56        25:01.1
       4    Allan Colquhoun                   Titusville  FL         71   59       90        28:02.7
       5    Daryl Gilbert                     Viera  FL             176   55       94        28:16.7
       6    Chris Perdue                      Port St John  FL       72   55      155        46:18.8
Top

Male 60 to 64
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Bud Timmons                       Cocoa  FL             168   60       44        23:49.8
       2    Jim Schroeder                     Indialantic  FL       140   64       53        24:55.7
       3    Ray Brown                         Melbourne  FL           8   63       60        25:10.4
       4    David Farrell                     Melbourne Beach  FL    39   63       77        27:09.9
       5    Frank Webbe                       Palm Bay  FL           69   64       86        27:43.7
Top

Male 65 to 69
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Gary Castner                      Melbourne  FL           9   66       52        24:38.6
       2    Dennis Testa                                            164   67       85        27:41.8
       3    Stan Johnston                     Titusville  FL        101   65      103        29:21.6
       4    Bob Swann                         Mims  FL              175   68      122        32:08.9
Top

Male 70 to 74
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Tom Ward                          Melbourne Beach  FL    58   74       75        26:55.9
       2    Ron Osler                         Cocoa Beach  FL        48   72       91        28:10.1
       3    David Wofford                     Titusville  FL        155   70      105        29:29.4
       4    Darwin Tangen                     Melbourne  FL         104   71      116        31:09.4
       5    Morris Johnson                    Cocoa Beach  FL       102   74      133        35:18.9
Top

Male 75 to 79
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jerry Lardinois                   Port Orange  FL       105   76       88        27:58.7
       2    Jack Lightle                      Cocoa  FL              90   79      126        32:54.7
       3    Bob Pecor                         Melbourne Beach  FL    59   77      135        35:21.6
       4    Henry Campbell                    Melbourne Beach  FL    57   77      148        39:57.4
Top

Male 80 and over
                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Wallace Dal Santo                 Titusville  FL         67   84      153        44:44.2


--------------------------------------------------------------------------------


Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites