• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
MCC Champions Club 5K Results
3RD ANNUAL MCC CHAMPIONS CLUB 5K RUN/WALK
August 20, 2011
Melbourne Central Catholic High School, Melbourne, FL
Race Director: Donna McLaughlin
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   267 Chadd Deo               M    38 Ft Lauderdale FL        21:31.2   21:29.3  6:55 
    2   2   176 Jared Hayes             M    11 Satellite Beach FL      21:31.7   21:31.6  6:56 
    3   3   175 Ranses Rodriguez        M    43 Palm Bay FL             21:55.6   21:53.9  7:03 
    4   4   248 Max Erdman              M    14 FL                      21:54.9   21:54.9  7:04 
    5   5    16 Phillip McKegg          M    15 Satellite Beach FL      22:26.9   22:25.6  7:14 
    6   6   192 Manuel Perez-Mena       M    15 MElbourne FL            23:13.2   22:52.6  7:22 
    7   7   244 Cam McKegg              M    50 Satellite Beach FL      23:31.5   23:30.5  7:34 
    8   8   243 Ray Watkins             M    16 Melbourne FL            23:48.6   23:48.6  7:40 
    9   9   253 Brandon Ziarns          M    15 Melbourne FL            23:49.3   23:48.9  7:40 
   10  10    38 Jeffrey Jennings        M    40 West Melbourne FL       24:05.1   24:01.7  7:45 
   11   1   100 Katie Plante            F    15 Indialantic FL          24:23.5   24:20.8  7:51 
   12   2   286 Kaley Thomas            F    17 Melbourne FL            24:32.2   24:30.0  7:54 
   13  11    14 Chase Chavez            M    14 Melbourne FL            24:33.9   24:33.7  7:55 
   14  12   153 Sam Goodwin             M    18 Indialantic FL          24:39.4   24:39.4  7:57 
   15  13   275 AJ Bonifacio            M    15 Melbourne FL            25:03.4   24:53.0  8:01 
   16  14   152 Thomas Stiehle          M    46 Indialantic FL          24:58.6   24:56.3  8:02 
   17  15    92 Stephen Hammond         M    14 Melbourne FL            25:04.0   25:03.7  8:04 
   18  16   257 Tommy Carroll           M    16 Indialantic FL          25:23.5   25:20.2  8:10 
   19  17    40 JD Hernandez            M    31 Satellite Beach FL      25:41.1   25:39.5  8:16 
   20  18   163 Charlie Brownfield      M    17 Malabar FL              25:42.0   25:40.8  8:16 
   21  19    57 Christain Andrews       M    15 Palm Bay FL             25:47.0   25:44.6  8:18 
   22  20   216 Matt Erdman             M    17 Merritt Island FL                 25:53.2  8:20 
   23  21   218 Mike Mills              M    48 MElbourne FL            26:10.8   26:09.5  8:26 
   24  22   112 Zachary Fleis           M    15 Satellite Beach FL      26:10.8   26:10.8  8:26 
   25  23    87 Scotty Arnold           M    16 Satellite Beach FL      26:36.9   26:19.9  8:29 
   26   3   123 Lindsay Schram          F    29 Melbourne FL            26:34.4   26:26.2  8:31 
   27   4   238 Stephanie Carraway      F    43 Indialantic FL          26:33.5   26:31.1  8:33 
   28   5   242 Christi Head            F    37 Melbourne Beach FL      26:42.4   26:34.2  8:34 
   29  24   101 Joel Collaredo          M    16 Malabar FL              26:42.3   26:39.2  8:35 
   30  25   280 Scott Arnold            M    49 Satellite BEach FL      26:59.4   26:42.4  8:36 
   31  26    41 Daniel McCarthy         M    35 Satellite Beach FL      26:56.4   26:55.1  8:40 
   32  27     8 Nicholas Landolfi       M    10 Palm Bay FL             27:19.7   27:13.3  8:46 
   33  28   194 Paul Gleich             M    15 Melbourne FL            27:22.6   27:20.8  8:49 
   34   6   236 TJ Fooll                F    51 Melbourne FL            27:33.1   27:30.0  8:52 
   35  29   264 Lee Davidson            M    14 West Melbourne FL       27:32.3   27:31.7  8:52 
   36  30     3 Bruce Snyder            M    63 Cocoa FL                27:43.8   27:39.6  8:55 
   37  31   193 Patrick Riebsank        M    22 Melbourne FL            28:09.1   27:51.2  8:58 
   38  32     1 Harv Hobson             M    57 Palm Bay FL             28:06.3   27:57.3  9:00 
   39  33   260 Jacob Davidson          M    15 West Melbourne FL       28:00.0   28:00.0  9:01 
   40  34   269 Ben Laird               M    15 Melbourne FL            28:03.5   28:01.6  9:02 
   41  35    43 Alexander Ponce         M    15 West Melbourne FL       28:02.3   28:02.3  9:02 
   42  36   126 John Bohne'             M    15 Indian Harbor Beach F   28:04.1   28:03.4  9:02 
   43   7   130 Jennifer Bolt           F    41 Shreveport LA           28:18.0   28:12.1  9:05 
   44  37   241 Steve Rostas            M    33 Palm Bay FL             28:18.6   28:16.0  9:06 
   45   8    91 Katherine Hammond       F    16 Melbourne FL            28:37.5   28:34.3  9:12 
   46  38   150 Chase Santiago          M    15 Palm Bay FL             28:40.5   28:37.3  9:13 
   47  39   171 Adam Bird               M    28 Melbourne FL            29:01.2   28:49.3  9:17 
   48  40   255 Erik Chelberg           M    30 Melbourne Beach FL      29:06.7   28:56.7  9:19 
   49  41    10 Dominick Landolfi       M    45 Palm Bay FL             29:04.8   28:57.5  9:20 
   50  42   273 Gene Grieshaber         M    54 Melbourne FL            29:06.5   29:04.9  9:22 
   51  43   247 David Olsen             M    31 Medical Lake WA         29:31.5   29:21.6  9:27 
   52   9   151 Lauren Stiehle          F    16 Indialantic FL          29:37.2   29:34.5  9:32 
   53  44   245 Tanner Fairbank         M    07 West Melbourne FL       29:57.1   29:53.9  9:38 
   54  45    44 Ken Vilardebo           M    48 Satellite Beach FL      29:56.8   29:55.9  9:39 
   55  46   136 William Morgan          M    17 W. Melbourne FL         30:31.6   30:26.3  9:48 
   56  47   254 Adam Pillow             M    31 Indialantic FL          30:43.4   30:33.7  9:51 
   57  10   181 Alex Genna              F    15 Satellite Beach FL      30:52.8   30:48.4  9:55 
   58  48   138 Joseph Conigliaro       M    13 Satellite Beach FL      31:11.0   30:51.1  9:56 
   59  49   117 Rich Milliard           M    48 Melbourne FL            31:20.1   31:00.4  9:59 
   60  50   185 Kyle Deranney           M    14 Melbourne Beach FL      31:18.2   31:18.2 10:05 
   61  11   167 Janay Campbell          F    16 Palm Bay FL             31:30.9   31:26.0 10:08 
   62  12    99 Alexandra Milliard      F    17 Melbourne FL            31:54.9   31:32.1 10:09 
   63  13    17 Angelia Pittenger       F    17 Melbourne FL            31:35.3   31:32.6 10:10 
   64  51   144 Anthony Conigliaro      M    17 Satellite Beach FL      31:55.9   31:34.8 10:10 
   65  14   169 Kate McDaniel           F    28 Rockledge FL            31:51.2   31:39.8 10:12 
   66  15   246 Hannah Pooley           F    25 Melbourne FL            31:51.6   31:40.6 10:12 
   67  16   173 Lori Dalton             F    38 Melbourne FL            31:59.1   31:53.0 10:16 
   68  17   102 Brianna Mills           F    14 Melbourne FL            32:15.0   32:12.2 10:22 
   69  18    20 Miranda Maliszewski     F    15 Palm Bay FL             32:19.8   32:16.4 10:24 
   70  52   239 Brady Baldree           M    15 Indialantic FL          32:17.8   32:16.5 10:24 
   71  19   233 Allie Erdman            F    12 Merritt Island FL                 32:34.9 10:30 
   72  20   195 Melanie Didento         F    16 Merritt Island FL       32:39.2   32:35.1 10:30 
   73  21    13 Barbara Lacko           F    44 Indialantic FL          32:54.5   32:37.8 10:31 
   74  53   146 Richard Lewis           M    53 Palm Bay FL             33:15.0   32:56.4 10:37 
   75  22   232 Anna Erdman             F    16 Merritt Island FL                 33:00.9 10:38 
   76  23   252 Chrissy Bouvier         F    40 Indian Harbor Beach F   33:29.4   33:15.1 10:43 
   77  24     2 Pam Hobson              F    57 Palm Bay FL             33:40.4   33:28.4 10:47 
   78  54    97 Steve Cremeius          M    52 Palm Bay FL             33:31.2   33:29.0 10:47 
   79  25    34 Susan Riebsame          F    58 Melbourne FL            33:44.9   33:44.9 10:52 
   80  55     6 Michael Sharpe          M    17 Indialantic FL          34:18.1   34:02.3 10:58 
   81  56   147 Stephen Nemethy         M    17 W. Melbourne FL         34:19.1   34:03.1 10:58 
   82  26   266 Katherine Laird         F    08 FL                      34:07.9   34:07.9 11:00 
   83  57   278 James Dunlap            M    44 Satellite Beach FL      34:25.7   34:22.1 11:04 
   84  27   225 Nealy Kehres            F    15 Melbourne FL            34:45.6   34:24.2 11:05 
   85  58   272 Robert Ament            M    50 Merritt Island FL       34:40.8   34:32.6 11:08 
   86  59   115 Cary Palsis             M    49 Melbourne FL            34:45.8   34:40.6 11:10 
   87  28   271 Gabby Wienckoski        F    15 Satellite Beach FL      34:45.2   34:41.7 11:11 
   88  29    25 Candee Terry            F    40 Indialantic FL          34:50.0   34:45.3 11:12 
   89  30    88 Donna Sign              F    16 Merritt Island FL       34:54.8   34:49.8 11:13 
   90  31   170 Amy Bird                F    27 Melbourne FL            35:22.1   35:10.9 11:20 
   91  60   162 Steven Gross            M    18 Palm Bay FL             35:28.0   35:11.8 11:20 
   92  61    73 Nolan Meltzer           M    17 Indialantic FL          35:28.4   35:12.5 11:20 
   93  32    58 Mariel McLaughlin       F    17 Cocoa Beach FL          35:36.1   35:12.9 11:21 
   94  62   221 Will Addirgton          M    17 Sattelite Beach FL      35:36.6   35:23.0 11:24 
   95  33    35 Karen Riebsame          F    17 Melbourne FL            35:56.2   35:33.7 11:27 
   96  34    27 Jessica Terry           F    09 Indialantic FL          35:39.4   35:33.7 11:27 
   97  35   235 J Manon Magill          F    17 Indialantic FL          36:20.1   35:57.5 11:35 
   98  63   179 Patrick Ament           M    12 FL                      36:09.1   36:01.2 11:36 
   99  36   168 Carole Campbell         F    51 Palm Bay FL             36:08.8   36:01.3 11:36 
  100  64   281 Steve Kirkman           M    63 FL                      37:00.4   36:50.0 11:52 
  101  65    42 Pete Riebsame           M    56 Palm Bay FL             37:37.7   37:18.9 12:01 
  102  66   131 Joshua Paul             M    15 W. Melbourne FL         37:41.9   37:39.9 12:08 
  103  67    54 Christain Craft         M    16 Indialantic FL          37:42.2   37:40.7 12:08 
  104  68   234 Mike Magill             M    15 Indialantic FL          37:41.9   37:41.7 12:08 
  105  37   135 Adeline Morgan          F    15 W. Melbourne FL         37:50.6   37:42.5 12:09 
  106  69    21 Cole Cary               M    15 Melbourne Beach FL      38:03.4   37:46.7 12:10 
  107  70   212 Grady Reed              M    14 Merritt Island FL       38:08.3   37:49.3 12:11 
  108  71   172 Luther Campbell         M    29 Rockledge FL            38:02.4   37:51.2 12:11 
  109  72   277 Thomas Thompson         M    15 FL                      37:57.7   37:57.1 12:13 
  110  73    94 Dylan Lowdermilk        M    15 Satellite Beach FL      38:03.0   38:03.0 12:15 
  111  38    59 Michelle McNeight       F    17 Satellite Beach FL      38:37.4   38:37.4 12:26 
  112  39   204 Kayla Kelly             F    16 Palm Bay FL             38:58.4   38:53.3 12:31 
  113  40    64 Marla Rhodes            F    54 Malabar FL              39:31.0   39:23.5 12:41 
  114  41   119 Victoria Milliard       F    12 Melbourne FL            39:48.6   39:29.5 12:43 
  115  74    61 Leland Hildreth         M    16 Melbourne FL            40:15.2   40:11.5 12:57 
  116  75   103 David Yona              M    15 Palm Bay FL             40:35.5   40:34.8 13:04 
  117  42   189 Regina Wassom           F    43 Melbourne Beach FL      40:55.4   40:48.0 13:08 
  118  43   250 Lei Ann Greene          F    45 Melbourne Beach FL      40:55.4   40:48.0 13:08 
  119  44   223 Norine Burr             F    59 Melbourne FL            41:33.7   41:26.8 13:21 
  120  76   124 Brian Ridyard           M    44 Palm Bay FL             42:09.4   42:06.0 13:34 
  121  45   118 Darlene Milliard        F    46 Melbourne FL            42:28.4   42:09.5 13:35 
  122  46    89 Mariah May              F    14 Palm Bay FL             43:00.7   42:14.4 13:36 
  123  47    31 Kely Boyle              F    14 Melbourne FL            43:01.8   42:15.5 13:37 
  124  77   230 Rick McNeight           M    61 Indian Harbor Beach F   42:26.6   42:17.5 13:37 
  125  48    30 Colleen Boyle           F    16 Melbourne FL            42:41.2   42:18.8 13:38 
  126  49   127 Dalys Dunn              F    54 Melbourne FL            42:34.8   42:27.6 13:40 
  127  50   217 Maria Santiago          F    42 Palm Bay FL             42:39.5   42:33.1 13:42 
  128  51    47 Shelby Vilardebo        F    15 Satellite Beach FL      43:31.8   43:00.8 13:51 
  129  78   215 Ian Fox                 M    16 West Melbourne FL       43:31.8   43:01.2 13:51 
  130  52   285 Dejanae Baker           F    16 Melbourne FL            43:08.1   43:02.9 13:52 
  131  79    53 Alec LaFlore            M    15 Palm Bay FL             43:16.5   43:09.6 13:54 
  132  80   137 Michael Conigliaro      M    14 Satellite Beach FL      43:33.0   43:12.3 13:55 
  133  81    22 Michael Fernandez       M    15 Melbourne FL            43:45.7   43:24.5 13:59 
  134  53    11 Noreen Landolfi         F    45 Palm Bay FL             43:35.5   43:27.8 14:00 
  135  82   104 David Tse               M    44 Palm Bay FL             43:36.5   43:30.1 14:01 
  136  54   229 Malley Goodwin          F    14 Indialantic FL          43:38.4   43:38.4 14:03 
  137  83   186 Keaton Cederstrom       M    14 West Melbourne FL       44:14.1   43:43.7 14:05 
  138  55    72 Julianna Reed           F    17 Indialantic FL          44:06.7   43:44.4 14:05 
  139  84   283 Scott Steele            M    48 Indialantic FL          44:05.0   43:48.1 14:06 
  140  56   276 Nina Bonifacio          F    16 Melbourne FL            43:56.9   43:50.6 14:07 
  141  57   114 Kristine Palsis         F    50 Melbourne FL            43:59.0   43:53.8 14:08 
  142  58    75 Stephanie Hartman       F    15 Merrit Island FL        44:15.7   44:07.5 14:13 
  143  59   108 Laura Kirkman           F    16 Satellite Beach FL      44:15.8   44:07.8 14:13 
  144  60    46 Brooke Vilardebo        F    16 Satellite Beach FL      44:31.3   44:08.9 14:13 
  145  61    78 Mary Hartman            F    52 Merrit Island FL        44:18.5   44:13.2 14:14 
  146  62   226 Katy Sherman            F    14 Melbourne FL            44:35.0   44:14.0 14:15 
  147  63    45 Kim Vilardebo           F    41 Satellite Beach FL      44:40.4   44:22.4 14:17 
  148  64   256 Barbie Papp             F    49 Melbourne FL            44:41.1   44:23.2 14:18 
  149  65   110 Carina Torres           F    15 N. Melbourne FL         44:31.7   44:25.4 14:18 
  150  66    98 Robin Cremeius          F    51 Palm Bay FL             44:31.6   44:26.7 14:19 
  151  67   109 Marisa Boccabella       F    14 Palm Bay FL             44:32.8   44:27.3 14:19 
  152  85     9 Anthony Landolfi        M    06 Palm Bay FL             44:43.0   44:36.1 14:22 
  153  86   156 Raul Guitierrez         M    18 Palm Bay FL             45:14.2   44:59.5 14:29 
  154  87    15 Trevaughn Remy          M    16 Palm Bay FL             45:24.0   45:05.2 14:31 
  155  68    93 Marcia Hammond          F    52 Melbourne FL            45:10.9   45:07.6 14:32 
  156  88   251 Andy Osteen             M    14 Palm Bay FL             45:29.3   45:09.2 14:33 
  157  89   177 Vincent Caravan         M    14 Palm Bay FL             45:33.2   45:12.9 14:34 
  158  69    26 Jennifer Terry          F    08 Indialantic FL          45:19.6   45:14.0 14:34 
  159  70   158 Mireille Smeen          F    17 Indialantic FL          45:37.3   45:22.1 14:37 
  160  71    96 Stephanie Cremeius      F    16 Palm Bay FL             46:13.9   46:08.3 14:52 
  161  72   159 Olivia Fechas           F    16 Palm Bay FL             46:18.3   46:12.6 14:53 
  162  90   237 Patrick Riazzi          M    16 West Melbourne FL       46:42.3   46:34.9 15:00 
  163  73    86 Brooke Lynch            F    17 Indialantic FL          46:52.5   46:37.7 15:01 
  164  91   249 D Sciarappa             M    14 FL                      47:02.7   46:43.9 15:03 
  165  92   180 Anthony Agron           M    14 Merritt Island FL       47:02.5   46:44.3 15:03 
  166  93   274 Trip McGinty            M    14 Indialantic FL          47:05.4   46:47.4 15:04 
  167  74    60 Brinley Donovan         F    17 Merritt Island FL       46:52.7   46:52.7 15:06 
  168  75   160 Kate Ruppert            F    17 Malabar FL              46:54.9   46:54.9 15:07 
  169  94   134 Scott Morgan            M    55 W. Melbourne FL         47:45.6   47:35.4 15:20 
  170  76   133 Nancy Morgan            F    49 W. Melbourne FL         47:46.3   47:36.6 15:20 
  171  77    77 Chelsea Clements        F    17 Melbourne FL            48:28.0   48:06.6 15:30 
  172  78    90 Caitlin Dexter          F    15 Palm Bay FL             48:32.7   48:11.2 15:31 
  173  79    37 Chelsie Simarel         F    16 West Melbourne FL       48:33.3   48:11.6 15:31 
  174  95   209 Ryan Dalton             M    14 FL                      48:35.8   48:22.9 15:35 
  175  96   288 Jordan Simon            M    15 Melbourne FL            49:15.1   48:26.9 15:36 
  176  80   227 Cecilia Denelle         F    14 Melbourne FL            50:16.6   48:54.1 15:45 
  177  97   201 Kyle Taylor-Laird       M    15 Rockledge FL            49:15.1   48:56.3 15:46 
  178  98   129 John Ordonez            M    33 Melbourne FL            50:08.9   49:11.6 15:51 
  179  99   143 Michael Hopkins         M    14 Cocoa FL                49:15.9   49:14.7 15:52 
  180  81   128 Carrie Ordonez          F    32 Melbourne FL            50:16.1   49:18.4 15:53 
  181  82   240 Tasha Morris            F    34 Palm Bay FL             49:29.6   49:23.2 15:54 
  182  83   268 Sarah Laird             F    12 Melbourne FL            49:27.6   49:27.6 15:56 
  183 100   202 Garrett Wilkerson       M    15 Palm Bay FL             50:27.3   49:46.8 16:02 
  184  84    18 Katie Pittenger         F    15 Melbourne FL            50:24.9   49:54.6 16:04 
  185  85    12 Summer Landolfi         F    15 Palm Bay FL             50:25.0   49:54.6 16:04 
  186  86   199 Erin Burke              F    24 Melbourne FL            50:30.6   50:15.5 16:11 
  187  87   198 Jill Bourke             F    54 Melbourne FL            50:30.6   50:15.7 16:11 
  188 101   178 Brian Ruiz              M    14 Melbourne FL            50:30.1   50:17.2 16:12 
  189  88    52 Nika deVries            F    14 Palm Bay FL             50:43.0   50:22.1 16:13 
  190  89   182 Xuan Qin                F    16 FL                      50:44.3   50:22.5 16:13 
  191  90   231 Elizabeth Wyatt         F    15 West Melbourne FL       50:43.4   50:35.0 16:17 
  192  91   220 Holli Couch             F    15 Palm Bay FL             51:30.7   51:27.2 16:34 
  193  92    56 Lauren Borell           F    15 Indialantic FL          51:31.0   51:27.9 16:34 
  194  93   113 Alyssa Palsis           F    15 Melbourne FL            51:30.6   51:27.9 16:34 
  195 102   106 Lee Slater              M    78 Satellite Beach FL      51:48.1   51:28.1 16:34 
  196  94   207 Erica Weber             F    15 Melbourne FL            51:31.0   51:28.4 16:35 
  197  95    39 Gabriella Dance         F    14 Cocoa Beach FL          51:43.4   51:35.6 16:37 
  198  96   122 Kelsey Faherty          F    15 Melbourne FL            52:07.2   51:37.5 16:37 
  199  97   228 Madison Youngling       F    14 Indialantic FL          51:43.3   51:43.3 16:39 
  200  98   284 Maria Reilova           F    17 Indialantic FL          52:07.9   51:46.4 16:40 
  201  99    79 Alacoe Amedee           F    14 Merrit Island FL        51:58.6   51:50.6 16:42 
  202 100   155 Slade Francesconi       F    16 Palm Bay FL             52:08.4   52:02.2 16:45 
  203 101   196 Teri Zinone             F    53 Melbourne FL            52:32.4   52:27.7 16:54 
  204 102   214 Karen Neely             F    50 Melbourne FL            52:33.2   52:28.5 16:54 
  205 103   203 Jim Kelly               M    47 Palm Bay FL             53:46.9   53:35.0 17:15 
  206 104   139 Bob Powell              M    68 Rockledge FL            54:11.8   53:51.9 17:21 
  207 103   141 Jo Ann Sommers          F    61 Indian Harbor Beach F   54:12.6   53:53.9 17:21 
  208 104   287 Tonya Cary              F    45 Melbourne FL            54:07.3   53:55.9 17:22 
  209 105   164 Mary Frances Coburn     F    53 Satellite Beach FL      54:07.2   53:56.0 17:22 
  210 106   219 Jan Reed                F    50 FL                      54:07.4   53:56.1 17:22 
  211 105   142 Austin Perlman          M    15 Merritt Island FL       55:49.5   55:29.9 17:52 
  212 106   154 Patrick Steele          M    17 Indialantic FL          55:50.0   55:35.5 17:54 
  213 107   213 Chayene Reed            F    17 Palm Bay FL             56:35.5   56:07.6 18:04 
  214 108   222 Brenda Sharp            F    61 Palm Bay FL             56:40.1   56:12.3 18:06 
  215 109   279 Lisa Kirkman            F    49 FL                      58:11.7   57:51.0 18:38 
  216 110   107 Margaret Slater         F    71 Satellite Beach FL      58:12.2   57:51.9 18:38 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites