• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Running Zone Foundation Summer Track Series Results - Session 3
Running Zone Summer Track Series Session #3 Results

    100 Meter              Name               Time

Heat # 1         Ryan Osorio                  11.84
                 Tyrone Giscombe              11.99
                 Joshua Williams              13.21
                 James Krupp                  14.25
                 Evan Hengge                  14.60
                 Keith Kowalske               15.36

Heat # 2         Heath Powell                 13.51
                 Ed Springer                  13.97
                 Matt Mahoney                 15.11
                 Dan Bray                     15.81
                 Andy Nichols                 15.92
                 Braden Krupp                 18.61
                 Ragan Krupp                  19.15

Heat # 3         Shannon Gasolu               15.22
                 Kaley Verpaele               15.59
                 Jocelyn Lowther              15.69
                 Emilio Quiroz                18.04
                 Jessica Smith                18.78
                 Ian Maxik                    20.62
                 Dylan Maxik                  20.67

Heat # 4         Mitch Varnes                 17.81
                 Kary Verpaele                18.72
                 Tony Kolarik                 19.49
                 Tristan Raco                 21.58
                 Dominik Quiroz               21.63
                 Haley Kolarik                23.28
                 Caroline Craig               23.85
                 Alex Butler                  25.45

    400 Meter              Name               Time

Heat # 1         Emilio Quiroz               1:31.91
                 Robert Varnes               1:35.32
                 Tony Kolarik                1:39.9
                 Dylon Maxik                 1:50.34
                 Kaley Kolarik               1:54.3
                 Alex Butler                 1:57.5
                 Dominik Raco                2:00.9
                 Tristan Raco                2:38.5

Heat # 2         Matt Mahoney                1:10.3
                 Heath Powell                1:12.4
                 Jocelyn Lowther             1:13.1
                 Evan Hengge                 1:16.5
                 Tristan Webbe               1:21.0
                 Braden Krupp                1:32.4
                 Ragan Krupp                 1:35.7

Heat # 3         Ron Hoar                    1:23.0
                 Mariangie Blake             1:26.8
                 Joan Meadows                1:29.4
                 Christina Krause-Nichols    1:32.7
                 Dana LeCroy                 1:33.14
                 Jessica Smith               1:34.43

Heat # 4         Ashley Williams             1:12.6
                 Bill Pinch                  1:15.1
                 Julie Hannah                1:15.2
                 Shannon Gasolu              1:16.24
                 Kaley Verpaele              1:16.6
                 Dan Bray                    1:20.0
                 Renee Woods                 1:31.0
                 Kary Verpaele               1:38.4

Heat # 5         Ryan Osorio                  56.4
                 Jeff Jordan                  56.7
                 Joshua Williams              58.5
                 Mac Ich                      59.3
                 Ron Abel                     59.7
                 Ed Springer                 1:00.5
                 Joseph Joseph               1:03.4

    800 Meter              Name               Time

Heat # 1         Bill Pinch                  2:54.6
                 Gene Grieshaber             3:09.8
                 Rene Wood                   3:31.4
                 Mitch Varnes                3:33.2
                 Emilio Quiroz               3:38.9
                 Tony Kolarik                3:47.2
                 Robert Varnes               3:49.4
                 Dominik Quiroz              4:15.0
                 Anna Craig                  5:38.5

Heat # 2         Ron Abel                    2:16.7
                 Mac Ich                     2:17.8
                 Joshua Williams             2:21.6
                 Jeff Jordan                 2:21.9
                 Joseph Joseph               2:27.1
                 Matt Mahoney                2:43.0
                 Doug Nichols                2:43.4
                 Keith Kowalske              2:50.2
                 Ashely Williams             2:58.0

   3200 Meter              Name               Time

                 Joshua Williams              13.11
                 Matt Mahoney                 13.24
                 Gene Grieshaber              17.59
                 Bill Pinch                   17.59

     4 X 800        Name of Team/Names        Time
                 Honey Badgers               10:14.2
                                 Ron Abel
                              Ed Springer
                            Tristan Webbe
                            Brandon Holst
                 Abe Lincoln Lasers          11:42.2
                             Doug Nichols
                          Joshua Williams
                             Heath Powell
                              Evan Hengge
                 Butler's Crew               12:25.8
                             Daniel Moore
                              Cole Oliver
                              Alex Butler
                              Doug Butler
                 Momma's                     12:40.3
                                 Sue Hale
                                Pam Meier
                             Julie Hannah
                               Kati Craig


    Shot Put               Name             Distance    Distance  DistanceDistance

                 Evan Hengge                38' 9.5"    43' 10.5"  43' 6"
                 Tyrone Giscombe             38' 8"        39'      38'
                 Dan Pierce                  36' 9"      32' 5"    36' 1"
                 Ryan Osorio                 36' 5"      33' 6"    32' 8"
                 Mitch Varnes               27' 4.25"   23' 4.25" 26' 7.5" 27' 8"
                 Heath Powell                21' 8"      25' 5"    26' 9"
                 Jocelyn Lowther             18' 11"     15' 9"

    Long Jump              Name             Distance    Distance  DistanceDistance

                 Tyrone Giscombe               SC        16' 9"      SC
                 Ryan Osorio                   SC       15' 9.5"   16' 5"
                 Heath Powell                14' 0"     14' 2.5"   14' 9"
                 Evan Hengge                14' 4.5"    14' 3.5"   14' 5"
                 James Krupp                 13' 4"      14' 1"    13' 2"
                 Andy Nichols                11' 8"     11' 7.5"   11' 7"
                 Ashley Williams             11' 8"     11' 6.5"     SC
                 Robert Varnes                8' 2"       6' 8"
                 Ian Maxik                     SC         7' 6"
                 Anna Craig                   7' 3"       6' 7"      SC
                 Dylan Maxik                  7' 1"      6' 9.5"
                 Abby Meyers                  5' 7"        SC

    High Jump              Name             Distance    Distance  DistanceDistanceDistance
                                              4' 6"      4' 10"      5'    5' 2"   5' 4"
      5' 2"      Dan Pierce                     O           O        O      XXO     XXX
      5' 2"      Tyrone Giscombe                                     XO     XXO     XXX
      5' 0"      James Krupp                    O           O        XO     XXX
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites