• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tail of the Lizard 2 Mile Results
TAIL OF THE LIZARD 2 MILE RUN/WALK
February 26, 2011 8:05 am Start
Eau Gallie Civic Center, Melbourne, Florida
Race Director: Marlene White
Race Timing: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   588 Kenny Rhodes            M    15 R  Malabar FL              13:37.1   13:37.1  6:49 
    2   572 Enguels Morales         M    47 R  Melbourne FL            13:45.2   13:43.8  6:52 
    3   535 Jared Hayes             M    11 R  Satellite Beach FL      13:46.2   13:46.2  6:54 
    4   602 Rodolfo Valentin        M    12 R  rockledge FL            13:49.9   13:47.5  6:54 
    5   534 Christian Hayes         M    12 R  Satellite Beach FL      14:02.0   14:01.9  7:01 
    6   538 Mary Hofmeister         F    43 R  Malabar FL              14:31.7   14:28.0  7:14 
    7   542 Shannon Johnson         M    40 R  Palm Bay FL             14:51.8   14:50.8  7:26 
    8   622 Daniel McCarthy         M    35 R  Satellite Beach FL      14:58.7   14:56.9  7:29 
    9   511 Joseph Boudro           M    49 R  Palm Bay FL             15:03.5   14:59.2  7:30 
   10   633 Jonathan Reed           M    47 R  Melbourne Village FL    15:14.8   15:14.2  7:38 
   11   623 Brad Latraverse         M    30 R  Palm Bay FL             15:28.6   15:15.4  7:38 
   12   504 Riley Baldree           M    18 R  Indian Harbour Beach    15:36.2   15:18.0  7:39 
   13   665 Connor Cook             M    10 R  Indian Harbour Beach    15:32.2   15:32.2  7:47 
   14   533 Austin Hayes            M    09 R  Satellite Beach FL      15:47.6   15:47.0  7:54 
   15   576 Jeff Myers              M    53 R  Merritt Island FL       15:50.6   15:48.9  7:55 
   16   634 Travis Reed             M    10 R  Melbourne Village FL    15:54.0   15:53.1  7:57 
   17   670 Scott Goodwin           M    44 R  Cocoa FL                15:55.6   15:54.6  7:58 
   18   625 Tyler Adams             M    12 R  Melbourne beach FL      16:01.7   16:00.9  8:01 
   19   508 Ashley Blanchard        F    12 R  Melbourne FL            16:20.6   16:02.1  8:02 
   20   564 Joan Meadows            F    51 R  Malabar FL              16:12.1   16:12.1  8:07 
   21   522 Marisa Flint            F    45 R  Cocoa FL                16:28.6   16:28.4  8:15 
   22   624 Linda Humphrey          F    39 R  Satellite Beach FL      16:39.3   16:39.2  8:20 
   23   628 Christine Davis         F    35 R  Melbourne FL            16:44.7   16:39.4  8:20 
   24   560 Jamie McGarrigle        F    11 R  Indian Harbour Beach    16:58.3   16:39.8  8:20 
   25   503 Brady Baldree           M    15 R  Indian Harbour Beach    16:47.2   16:43.5  8:22 
   26   663 Lori Rattay             F    47 R  Palm Bay FL             16:58.7   16:54.9  8:28 
   27   656 Bonnie Blankenship      F    25 R  Melbourne Beach FL      17:08.7   16:58.2  8:30 
   28   513 Aeddon Burns            M    09 R  Melbourne FL            16:58.5   16:58.5  8:30 
   29   632 Roberta Reed            F    49 R  Melbourne Village FL    17:02.0   16:59.3  8:30 
   30   594 Jessica Smith           F    30 R  Palm Bay FL             17:01.8   17:01.8  8:31 
   31   530 Gene Grieshaber         M    54 R  Melbourne FL            17:09.4   17:09.4  8:35 
   32   569 Michael Monopoli        M    37 R  Melbourne FL            17:32.6   17:10.9  8:36 
   33   638 Larry Wiseman           M    59 R  Melbourne FL            17:17.5   17:12.3  8:37 
   34   541 Nicole Iannelli         F    26 R  West Melbourne FL       17:26.9   17:19.2  8:40 
   35   209 Marilyn Rodriguez       F    42 R  Palm Bay FL             17:22.4   17:22.4  8:42 
   36   506 Rachel Beckett          F    31 R  West Melbourne FL       17:40.1   17:23.4  8:42 
   37   532 Kevin Hachmeister       M    42 R  Melbourne FL            17:30.6   17:23.7  8:42 
   38   550 Barbara Linton          F    55 R  Melbourne FL            17:35.5   17:29.8  8:45 
   39   582 Emily Patterson         F    16 R  Palm Bay FL             17:37.9   17:30.2  8:46 
   40   557 Jonathan Mason          M    32 R  Melbourne FL            17:47.9   17:37.2  8:49 
   41   514 Graeme Burns            M    07 R  Melbourne FL            17:42.6   17:42.6  8:52 
   42   561 Kaley McGarrigle        F    14 R  Indian Harbour Beach    17:58.1   17:51.5  8:56 
   43   543 Pauline Jonas           F    51 R  Palm Bay FL             18:01.1   17:58.8  9:00 
   44   515 Zack Bursk              M    10 R  Melbourne FL            18:14.8   18:02.0  9:01 
   45   531 Darlene Hachmeister     F    45 R  Melbourne FL            18:11.2   18:04.2  9:03 
   46   595 Bruce Snyder            M    62 R  Cocoa FL                18:06.0   18:05.4  9:03 
   47   568 Andrew Miller           M    25 R  Melbourne FL            18:20.7   18:10.5  9:06 
   48   516 Diane Caruso            F    52 R  Valkaria FL             18:16.5   18:10.8  9:06 
   49   548 Keith Leitich           M    45 R  Seattle WA              18:17.5   18:12.4  9:07 
   50   573 Gretchen Moran          F    21 R  Indialantic FL          18:21.5   18:19.9  9:10 
   51   661 Ryan Buchanan           M    09 R  Melbourne FL            19:01.0   18:20.2  9:11 
   52   577 Larry Nace              M    48 R  Satellite Beach FL      18:54.9   18:23.3  9:12 
   53   601 Ariana Valentin         F    07 R  rockledge FL            18:38.7   18:24.0  9:12 
   54   659 Nyssa Holmquist         F    09 R  Cocoa FL                18:32.3   18:24.3  9:13 
   55   612 Julia Wooley            F    13 R  Palm Bay FL             18:31.9   18:24.6  9:13 
   56   657 Rebecca Harper          F    14 R  Merritt Island FL       18:28.4   18:27.0  9:14 
   57   510 Dwight Bost             M    50 R  Melbourne FL            18:48.7   18:36.1  9:19 
   58   620 Aidan Mason             M    07 R  Satellite Beach FL      18:40.0   18:36.6  9:19 
   59   615 Madi Zeuli              F    11 R  Cocoa FL                18:40.3   18:37.1  9:19 
   60   614 Chris Zeuli             M    39 R  Cocoa FL                18:42.5   18:39.4  9:20 
   61   649 Ethan Shoda             M    07 R  Satellite Beach FL      18:43.9   18:40.3  9:21 
   62   586 Sherman Reeves          M    44 R  Melbourne FL            19:18.9   18:43.0  9:22 
   63   559 Chrissy McCormack       F    29 R  Palm Bay FL             18:48.5   18:46.3  9:24 
   64   613 Patty Wright            F    53 R  Indialantic FL          18:52.1   18:50.7  9:26 
   65   600 Maya Toland             F    08 R  rockledge FL            19:06.7   18:51.9  9:26 
   66   603 Rudy Valentin           M    38 R  Rockledge FL            19:07.0   18:52.7  9:27 
   67   520 Mike Ellison            M    15 R  Melbourne FL            19:09.8   19:07.1  9:34 
   68   512 Vanessa Breininger      F    51 R  Satellite Beach FL      19:11.7   19:09.7  9:35 
   69   501 Neil Aaronson           M    53 R  Indialantic FL          19:21.2   19:12.0  9:36 
   70   524 Timothy A Forcier       M    30 R  Melbourne FL            19:25.6   19:16.2  9:39 
   71   571 Willy Moolenaar         F    70 R  Indialantic FL          19:28.4   19:22.4  9:42 
   72   647 Tom Clark               M    54 R  FL                      19:31.0   19:23.9  9:42 
   73   643 Melanie Delman          F    54 R  Melbourne FL            20:04.1   19:24.3  9:43 
   74   581 Sylvie Pappas           F    43 R  Vero Beach FL           19:41.6   19:30.3  9:46 
   75   645 Amy Uhlar               F    14 R  Melbourne beach FL      19:46.7   19:33.3  9:47 
   76   547 Tom Lazar               M    65 R  Melbourne FL            19:55.3   19:38.0  9:49 
   77   519 Amanda Ellison          F    17 R  Melbourne FL            19:57.9   19:43.8  9:52 
   78   509 Christina Blanchard     F    10 R  Melbourne FL            20:09.1   19:50.3  9:56 
   79   525 Sydney Fortier          F    08 R  Melbourne FL            20:00.8   19:57.8  9:59 
   80   604 Victor Valentin         M    06 R  Rockledge FL            20:41.7   19:59.8 10:00 
   81   650 Fred Stotz              M    41 R  Cocoa Beach FL          20:17.7   20:04.1 10:03 
   82   664 Steve Baldree           M    49 R  Indialantic FL          20:12.8   20:07.9 10:04 
   83   592 Alicia Sepanik          F    27 R  West Melbourne FL       20:54.7   20:16.6 10:09 
   84   651 John Stotz              M    10 R  Cocoa Beach FL          20:16.9   20:16.9 10:09 
   85   654 Bailey Castner          F    14 R  Melbourne FL            20:31.9   20:25.9 10:13 
   86   596 Koah Thorpe             F    27 R  Palm Bay FL             20:45.6   20:26.2 10:14 
   87   549 Melissa Levy            F    24 R  Melbourne FL            20:40.0   20:28.0 10:14 
   88   551 Edward Lopez            M    28 R  Melbourne FL            20:53.1   20:35.6 10:18 
   89   637 Tom Sepanik             M    28 R  Indialantic FL          21:10.4   20:38.8 10:20 
   90   607 Eric Ward               M    35 R  Viera FL                20:58.5   20:55.5 10:28 
   91   540 Cristi Holland Lau      F    39 R  Melbourne FL            21:15.5   21:00.9 10:31 
   92   668 Vanessa Judson          F    48 R  Merritt Island FL       21:36.4   21:04.4 10:33 
   93   660 Alex Coleman            M    15 R  Palm Bay FL             21:20.4   21:09.7 10:35 
   94   658 Kaia Holmquist          F    12 R  Cocoa FL                21:33.6   21:25.3 10:43 
   95   545 Molly Kirk              F    46 R  Melbourne FL            21:29.3   21:27.9 10:44 
   96   544 Audrey Kirk             F    11 R  Melbourne FL            21:29.3   21:28.1 10:45 
   97   587 Spencer Reeves          M    13 R  Melbourne FL            22:05.7   21:29.7 10:45 
   98   539 Max Hofmeister          M    12 R  Malabar FL              21:34.5   21:29.8 10:45 
   99   575 Charlie Murray          F    07 R  Melbourne FL            22:26.2   21:43.6 10:52 
  100   562 Lindsay McGarrigle      F    07 R  Indian Harbour Beach    22:24.3   21:49.4 10:55 
  101   605 Dawn VonSeggern         F    41 R  Merritt Island FL       22:25.5   21:52.3 10:57 
  102   563 Lisa McGarrigle         F    42 R  Indian Harbour Beach    22:29.6   21:55.3 10:58 
  103   585 Shawn Reeves            F    43 R  Melbourne FL            22:33.6   21:57.2 10:59 
  104   667 Ronnie Nail             M    59 R  Melbourne FL            22:03.3   22:02.8 11:02 
  105   574 James Morrell           M    72 R  Melbourne FL            22:07.9   22:02.9 11:02 
  106   593 Jarot Serrano           M    37 R  Melbourne FL            22:43.8   22:09.7 11:05 
  107   597 Nathan Thorpe           M    26 R  Palm Bay FL             22:34.1   22:14.1 11:08 
  108   584 Emma Reeves             F    10 R  Melbourne FL            22:57.7   22:21.8 11:11 
  109   655 Hannah Harper           F    12 R  Merritt Island FL       22:32.5   22:31.5 11:16 
  110   606 Thomas VonSeggern       M    11 R  Merritt Island FL       23:10.5   22:37.2 11:19 
  111   518 Scott Decatur           M    50 R  Merritt Island FL       23:13.1   22:49.8 11:25 
  112   598 Jada Toland             F    06 R  Rockledge FL            23:38.6   22:56.6 11:29 
  113   517 Barbara Chapman         F    54 R  Merritt Island FL       23:18.5   22:58.2 11:30 
  114   618 Patrick Gibbons         M    53 R  Satellite Beach FL      23:13.9   23:06.9 11:34 
  115   565 Daniel Mercier          M    59 R  Malar FL                23:44.0   23:32.7 11:47 
  116   611 Gail Wiseman            F    52 R  Melbourne FL            24:22.0   23:44.2 11:53 
  117   599 Lisa Toland             F    35 R  rockledge FL            24:40.2   23:58.1 12:00 
  118   553 Natalie Lyons           F    10 R  Cocoa Beach FL          24:10.9   23:59.0 12:00 
  119   552 Jenny Lyons             F    47 R  Cocoa Beach FL          24:11.0   23:59.6 12:00 
  120   621 Neftali Rodriguez       M    30 R  Melbourne FL            24:31.8   24:18.6 12:10 
  121   669 Rachel Robbins          F    27 R  Melbourne FL            24:44.1   24:23.0 12:12 
  122   609 Amanda Whittaker        F    28 R  West Melbourne FL       24:44.3   24:23.3 12:12 
  123   555 Jackie Mack             F    50 R  Evanston IL             24:36.4   24:24.1 12:13 
  124   662 Joey Murray             F    06 R  Melbourne FL            25:23.1   24:40.2 12:21 
  125   505 Ginger Ballou           F    48 R  Cocoa Beach FL          25:29.0   25:17.3 12:39 
  126   529 Jasmine Greathouse      F    10 R  Melbourne FL            25:33.7   25:24.6 12:43 
  127   528 Allen Greathouse        M    49 R  Melbourne FL            25:34.5   25:25.5 12:43 
  128   523 Tammy Forcier           F    31 R  Melbourne FL            25:41.8   25:32.0 12:46 
  129   653 Lindsey Halbing         F    12 R  Merritt Island FL       25:42.2   25:37.8 12:49 
  130   652 Caitlyn Halbing         F    12 R  Merritt Island FL       25:42.3   25:38.3 12:50 
  131   608 Rachel White            F    12 R  Cocoa Beach FL          25:45.4   25:41.3 12:51 
  132   546 Sue Lazar               F    54 R  Melbourne FL            26:28.5   25:49.3 12:55 
  133   521 Adam Fatka              M    27 R  Palm Bay FL             26:13.7   25:49.7 12:55 
  134   578 Katie Neylon            F    23 R  Palm Bay FL             26:14.1   25:50.3 12:56 
  135   570 Vimarie Monopoli        F    37 R  Melbourne FL            26:18.1   25:55.0 12:58 
  136   610 Dayra Willingham        F    47 R  Palm Bay FL             26:25.5   25:56.2 12:59 
  137   537 Wanda Hizer             F    68 R  Melbourne FL            26:36.1   25:56.8 12:59 
  138   527 Cathy Gondek            F    61 R  satellite beach FL      26:40.6   26:21.3 13:11 
  139   536 Janet Heller            F    44 R  Melbourne FL            26:51.7   26:33.9 13:17 
  140   629 Judy Heller             F    70 R  Daytona Beach FL        26:59.1   26:39.9 13:20 
  141   933 Karen Dipaula           F    46 R  Melbourne FL            27:28.8   27:28.8 13:45 
  142   556 Russ Marth              M    84 R  Ft. Pierce FL           27:45.6   27:34.1 13:48 
  143   579 Julie Noble             F    28 R  Indialantic FL          29:03.3   28:33.0 14:17 
  144   589 Rebecca Rodriguez       F    11 R  Palm Bay FL             28:38.9   28:36.9 14:19 
  145   590 Gary Roff               M    37 R  Mesa AZ                 29:04.9   28:38.6 14:20 
  146   617 Rose Dallas             F    61 R  Melbourne FL            29:36.6   28:52.8 14:27 
  147   554 David Mack              M    56 R  Evanston IL             30:15.0   30:02.4 15:02 
  148   507 Donna Berglund          F    61 R  Palm Bay FL             30:43.5   30:31.4 15:16 
  149   558 Nancy May               F    49 R  Viera FL                31:13.8   30:51.4 15:26 
  150   616 Marj Bartok             F    61 R  Melbourne FL            31:57.6   31:13.6 15:37 
  151   646 Becky Uhlar             F    48 R  Melbourne beach FL      31:57.3   31:29.3 15:45 
  152   526 Hermann Gerhard         M    76 R  Palm Bay FL             35:29.4   34:56.6 17:29 
  153   580 Roberta Osterling       F    76 R  Satellite Beach FL      39:21.4   38:50.4 19:26 
*
*
2 MILE WALK DIVISION RESULTS

OVERALL FEMALE RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   812 Marie Verderame         F    53 W  Inialantic FL           26:45.7   26:45.7 13:23 
    2   809 Kimberly Patterson      F    25 W  Palm Bay FL             29:27.5   29:27.5 14:44 
    3   810 Mary Patterson          F    49 W  Palm Bay FL             29:28.2   29:28.2 14:45 
    4   816 Angie Hoy               F    27 W  Cocoa Beach FL          30:10.1   30:10.1 15:06 
    5   814 Erica Clift             F    28 W  Cocoa Beach FL          31:52.1   31:52.1 15:57 
    6   817 Jess Corsin             F    21 W  Cocoa Beach FL          31:52.2   31:52.2 15:57 
    7   806 Angela Middleton        F    50 W  Melbourne FL            33:24.0   33:24.0 16:42 
    8   804 Mary June Joseph        F    64 W  Satellite Beach FL      33:47.1   33:47.1 16:54 
    9   801 Beverly Boudro          F    44 W  Palm Bay FL             34:40.1   34:40.1 17:21 *
   10   803 Kristine Howe           F    57 W  Melbourne FL            42:16.5   42:16.5 21:09 
   11   811 Emma Tafoya             F    58 W  Melbourne FL            42:18.0   42:18.0 21:09 



*  Disqualified by USATF Official




OVERALL MALE RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age Rw City, State           Time      Net       Pace  
===== ===== ======================= === === == ===================== ========= ========= ===== 
    1   813 Paul Alvord             M    66 W  Edgewater FL            22:27.8   22:27.8 11:14 
    2   818 Steve Christlieb        M    59 W  Lowell FL               24:59.1   24:59.1 12:30 
    3   808 Drew Noble              M    66 W  Indialantic FL          27:28.8   27:28.8 13:45 *
    4   815 Jarrad Clift            M    22 W  Cocoa Beach FL          32:01.8   32:01.8 16:01 
    5   807 Johnny Middleton        M    52 W  Melbourne FL            33:27.0   33:27.0 16:44 
    6   802 Blake Boudro            M    10 W  Palm Bay FL             34:38.5   34:38.5 17:20 


*  Disqualified by USATF Official
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites