• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
2 Mile Bulldog Pineapple Run
2 MILE BULLDOG PINEAPPLE WALK/RUN
MAY 1ST, 2010
Ryckman Park, Melbourne Beach, Florida
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ===== 
    1   1  1627 James Post              M    19 Melbourne Beach FL       9:46.5  4:54 
    2   2  1707 Ricardo Navajas         M    15 FL                      11:03.0  5:32 
    3   3  1684 Thaddeus Austin         M    33 Merritt Island FL       11:05.7  5:33 
    4   4  1562 Alec Reesh              M    15 Palm Bay FL             11:11.2  5:36 
    5   5  1613 Connor Knowlton         M    14 Melbourne Beach FL      11:33.5  5:47 
    6   6  1680 Pete Vaughn             M    24 Melbourne Beach FL      11:55.9  5:58 
    7   7  1716 Art Anderson            M    50 FL                      11:56.4  5:59 
    8   8  1597 Andrew Todd             M    15 Indialantic FL          12:11.9  6:06 
    9   9  1563 Chris Reesh             M    40 Palm Bay FL             12:26.8  6:14 
   10  10  1561 Seth Reesh              M    17 Palm Bay FL             12:28.0  6:14 
   11  11  1760 Matt Mahoney            M    54 FL                      12:30.1  6:16 
   12  12  1745 Bruce Furrow            M    36 FL                      12:35.9  6:18 
   13  13  1611 Scott Hunter            M    42 Melbourne Beach FL      12:37.6  6:19 
   14  14  1547 Doug Nichols            M    47 Melbourne FL            12:41.6  6:21 
   15  15  1725 Joey Gibson             M    20 FL                      12:44.2  6:23 
   16  16  1575 Matt Martin             M    18                         12:46.9  6:24 
   17  17  1570 Branden Vittitoe        M    17 West Melbourne FL       12:50.6  6:26 
   18  18  1717 David Jones             M    49 FL                      12:51.0  6:26 
   19  19  1715 Ramon Cordero           M    32 FL                      12:51.6  6:26 
   20  20  1703 Jim Cunningham          M    55 FL                      12:52.8  6:27 
   21  21  1640 Andy Dutra              M    25 Melbourne FL            12:54.1  6:28 
   22  22  1617 Austin Camps            M    11 Melbourne Beach FL      12:54.9  6:28 
   23  23  1569 Tyler Riesen            M    15 West Melbourne FL       12:56.4  6:29 
   24  24  1762 Boaz Dacosta            M    42 FL                      13:02.5  6:32 
   25  25  1701 Michael Slomins         M    54 FL                      13:05.3  6:33 
   26  26  1709 Kenny Rhodes            M    14 FL                      13:06.6  6:34 
   27  27  1601 Shawn Wilson            M    43 Palm Bay FL             13:11.4  6:36 
   28   1  1554 Anne Dockery            F    61 Melbourne Beach FL      13:25.8  6:43 
   29   2  1670 Michelle Atkinson       F    18 Melbourne Beach FL      13:33.3  6:47 
   30  28  1698 Michael Zeitfuss        M    65 FL                      13:35.7  6:48 
   31  29  1669 Andy Atkinson           M    49 Melbourne Beach FL      13:41.6  6:51 
   32  30  1564 Ian Reesh               M    12 Palm Bay FL             13:51.1  6:56 
   33  31  1666 Steve Bischer           M    37 Satellite Beach FL      13:52.3  6:57 
   34   3  1735 Mercie Puego            F    43 FL                      13:52.4  6:57 
   35  32  1679 Woody Turner            M    19 West Melbourne FL       13:53.3  6:57 
   36  33  1594 Brian Reck              M    12 West Melbourne FL       13:58.5  7:00 
   37  34  1632 Jared Hayes             M    10 Satellite Beach FL      14:07.3  7:04 
   38  35  1758 Bud Deffebach           M    44 FL                      14:08.4  7:05 
   39  36  1634 Greg Hayes              M    46 Satellite Beach FL      14:10.8  7:06 
   40  37  1584 Dax Kouacevich          M    32 Melbourne Beach FL      14:12.3  7:07 
   41  38  1694 Gary Castner            M    64 FL                      14:14.9  7:08 
   42  39  1619 Garrett Camps           M    12 Melbourne Beach FL      14:23.5  7:12 
   43  40  1697 Stuart Bruce            M    21 FL                      14:25.3  7:13 
   44  41  1576 Tim Murphy              M    51 Melbourne Beach FL      14:26.8  7:14 
   45  42  1696 Carlton Ray             M    51 FL                      14:37.5  7:19 
   46  43  1618 Christian Camps         M    09 Melbourne Beach FL      14:45.5  7:23 
   47  44  1621 Loren Goldfarb          M    38 Indialantic FL          14:58.5  7:30 
   48  45  1728 Jim Valentine           M    39 FL                      15:03.0  7:32 
   49   4  1578 Nadine Kalajian         F    37                         15:03.9  7:32 
   50   5  1702 Felicity Cunningham     F    36 FL                      15:12.9  7:37 
   51  46  1641 Arthur Kunkle           M    25 Palm Bay FL             15:15.6  7:38 
   52   6  1546 Jennifer Ogburn         F    37 Indialantic FL          15:17.6  7:39 
   53   7  1656 Gianni St. Clair        F    13 Melbourne Beach FL      15:18.3  7:40 
   54  47  1744 Paul Jaime              M    10 FL                      15:19.0  7:40 
   55  48  1678 Eric Turner, Sr.        M    51 West Melbourne FL       15:24.0  7:42 
   56  49  1633 Christian Hayes         M    11 Satellite Beach FL      15:27.1  7:44 
   57  50  1718 Matt Rydson             M    45 FL                      15:27.2  7:44 
   58  51  1686 Connor Cook             M    10 FL                      15:28.5  7:45 
   59  52  1740 David Fahmie            M    26 FL                      15:29.8  7:45 
   60  53  1589 Robert Barker           M    53 Melbourne Beach FL      15:31.1  7:46 
   61  54  1767 Jace Hester             M    20 FL                      15:34.0  7:47 
   62   8  1571 Erika Fadden            F    22 Indialantic FL          15:34.3  7:48 
   63  55  1751 Jim Schroeder           M    62 FL                      15:36.4  7:49 
   64  56  1671 Earnest Seiler          M    49 Indialantic FL          15:42.5  7:52 
   65  57  1628 John Post               M    58 Melbourne Beach FL      15:44.9  7:53 
   66   9  1642 Tina Murphy             F    37 Melbourne Beach FL      15:50.4  7:56 
   67  10  1610 Katia Dubec-Hunter      F    45 Melbourne Beach FL      15:58.7  8:00 
   68  58  1761 Gregory Durham          M    11 FL                      16:08.1  8:05 
   69  11  1653 Connie Pitcher          F    48 Berthoud CO             16:10.6  8:06 
   70  59  1757 Bob Bisset              M    58 FL                      16:13.1  8:07 
   71  60  1755 Kai Rittgers            M    11 FL                      16:15.3  8:08 
   72  61  1609 Brant Jeppson           M    29 Indialantic FL          16:17.0  8:09 
   73  62  1743 Sandy Wilson            M    58 FL                      16:23.9  8:12 
   74  12  1624 Joan Meadows            F    51 Malabar FL              16:25.8  8:13 
   75  63  1733 Sam Lack                M    13 FL                      16:27.1  8:14 
   76  64  1577 Robin Petersen          M    53 Melbourne Beach FL      16:32.0  8:16 
   77  13  1655 Tina St. Clair          F    47 Melbourne Beach FL      16:39.8  8:20 
   78  65  1720 Gray Turner             M    45 FL                      16:42.9  8:22 
   79  14  1746 Karen Sutherland        F    42 FL                      16:44.5  8:23 
   80  15  1726 Jennifer Bockman        F    28 FL                      16:45.5  8:23 
   81  66  1606 Gabriel Ferenczi        M    22 Melbourne FL            16:46.1  8:24 
   82  16  1691 Tracie Knowloton        F    13 FL                      16:47.2  8:24 
   83  67  1693 Tom Ward                M    73 FL                      16:48.7  8:25 
   84  17  1592 Nicole Iannelli         F    25 West Melbourne FL       16:49.8  8:25 
   85  18  1605 Kristina Ferenczi       F    25 Indialantic FL          16:55.4  8:28 
   86  68  1748 Bryan Heirston          M    49 FL                      16:57.5  8:29 
   87  69  1747 Joseph Braun            M    16 FL                      17:03.9  8:32 
   88  70  1631 Austin Hayes            M    09 Satellite Beach FL      17:04.8  8:33 
   89  19  1652 Melanie Delman          F    53 Melbourne FL            17:11.3  8:36 
   90  71  1658 Ray Schaub              M    49 Satellite Beach FL      17:14.2  8:38 
   91  72  1711 Noah Dovin              M    07 FL                      17:16.3  8:39 
   92  73  1732 Jonathan Lack           M    44 FL                      17:16.4  8:39 
   93  74  1636 David Grider            M    49 Indialantic FL          17:18.0  8:39 
   94  20  1639 Marisa Flint            F    44 Cocoa FL                17:18.4  8:40 
   95  21  1650 Laurie Paul             F    48 Melbourne FL            17:26.6  8:44 
   96  75  1706 Glenn Weyant            M    53 FL                      17:27.4  8:44 
   97  22  1608 Tosha Jeppson-Flietas   F    33 Melbourne Beach FL      17:28.9  8:45 
   98  76  1713 Joe Cronin              M    15 FL                      17:30.2  8:46 
   99  23  1550 Alli Nevin              F    36 Melbourne FL            17:33.2  8:47 
  100  77  1763 David Dacosta           M    10 FL                      17:39.4  8:50 
  101  24  1749 Sarah Zimmer            F    17 FL                      17:43.3  8:52 
  102  25  1677 Danae DigIacomo         F    14 Indialantic FL          17:49.1  8:55 
  103  26  1729 Lauren Hamilton         F    20 FL                      17:49.9  8:55 
  104  27  1730 Tami Hamilton           F    43 FL                      17:50.6  8:56 
  105  78  1695 John Todd               M    49 FL                      17:52.0  8:56 
  106  79  1714 Terry Cronin            M    45 FL                      17:55.0  8:58 
  107  28  1574 Rachel Burgin           F    15 Palm Bay FL             17:56.4  8:59 
  108  29  1557 Ilana Krause            F    14 Indialantic FL          17:59.2  9:00 
  109  80  1734 Ben Lack                M    10 FL                      17:59.4  9:00 
  110  30  1750 April Zimmer            F    39 FL                      17:59.4  9:00 
  111  31  1548 Nancy Sharp             F    52 Merritt Island FL       17:59.4  9:00 
  112  32  1649 Julia Wooley            F    13 Palm Bay FL             17:59.6  9:00 
  113  81  1648 Benjamin Wooley         M    09 Palm Bay FL             18:05.7  9:03 
  114  33  1559 Hanna Krause            F    49 Indialantic FL          18:10.4  9:06 
  115  34  1681 Kathy Carswell          F    46 Merritt Island FL       18:11.3  9:06 
  116  82  1700 Billy Chapman           M    43 FL                      18:12.2  9:07 
  117  83  1604 Robert Wright           M    50 Indialantic FL          18:12.9  9:07 
  118  35  1573 Lauren Harrison         F    15 Melbourne FL            18:16.0  9:08 
  119  36  1553 Susan Then              F    63 Indian Harbour Beach    18:16.6  9:09 
  120  37  1699 Verena Faure            F    44 FL                      18:18.0  9:09 
  121  84  1647 Noah Ogburn             M    08 Indialantic FL          18:27.2  9:14 
  122  85  1646 Roger Ogburn            M    41 Indialantic FL          18:27.9  9:14 
  123  86  1607 Richard Jeppson         M    58 Melbourne Beach FL      18:32.7  9:17 
  124  38  1591 Lori Sherman            F    42 Indialantic FL          18:33.3  9:17 
  125  87  1582 Bob Pecor               M    75 Melbourne Beach FL      18:39.4  9:20 
  126  39  1753 Cici Goodrich           F    40 FL                      18:45.7  9:23 
  127  88  1566 Kurt Fadden             M    18 Indialantic FL          18:47.9  9:24 
  128  40  1595 Haley Reck              F    15 West Melbourne FL       18:53.8  9:27 
  129  41  1644 Bonnie Wilt             F    10 Melbourne FL            18:54.3  9:28 
  130  42  1645 Carly Wilt              F    07 Melbourne FL            18:58.6  9:30 
  131  89  1643 John Wilt               M    49 Melbourne FL            19:05.9  9:33 
  132  43  1754 Renee Rittgers          F    32 FL                      19:10.0  9:35 
  133  90  1712 Dan Cronin              M    12 FL                      19:11.9  9:36 
  134  91  1552 George Then             M    67 Indian Harbour Beach    19:17.5  9:39 
  135  44  1596 Taylor Twiddy           F    16 Melbourne Beach FL      19:22.4  9:42 
  136  45  1614 Sue Wassmuth            F    50                         19:26.2  9:44 
  137  92  1616 Richard Wassmuth        M    50                         19:26.3  9:44 
  138  46  1719 Chris Lawdry            F    42 FL                      19:27.9  9:44 
  139  47  1724 Sammy Crowe             F    14 FL                      19:29.0  9:45 
  140  48  1690 Emily Dubec-Hunter      F    13 FL                      19:30.2  9:46 
  141  49  1723 Deanne Berger           F    45 FL                      19:34.3  9:48 
  142  50  1759 Kelly Kasold            F    34 FL                      19:37.2  9:49 
  143  51  1727 Jackie Sherry           F    15 FL                      19:42.6  9:52 
  144  52  1612 Karen Knowlton          F    50 Melbourne Beach FL      19:47.0  9:54 
  145  53  1659 Betty Schaub            F    47 Satellite Beach FL      19:55.1  9:58 
  146  54  1752 Kara Johnson            F    47 FL                      19:57.1  9:59 
  147  55  1599 Martha Stewart          F    51 Indialantic FL          20:11.7 10:06 
  148  56  1672 Dawn Symeon             F    39 Indialantic FL          20:13.7 10:07 
  149  57  1765 Colleen Korotts         F    36 FL                      20:20.1 10:11 
  150  58  1722 Morgan Hunter           F    13 FL                      20:22.3 10:12 
  151  59  1756 Kira Rittgers           F    10 FL                      21:23.3 10:42 
  152  60  1565 Kristy Reesh            F    36 Palm Bay FL             21:25.4 10:43 
  153  61  1637 Mary Grider             F    48 Indialantic FL          21:41.2 10:51 
  154  62  1585 Faith Riccilli          F    58 Melbourne Beach FL      21:43.8 10:52 
  155  63  1620 Macie Goldfarb          F    08 Indialantic FL          21:46.3 10:54 
  156  64  1665 Koral Bischer           F    08 Satellite Beach FL      21:53.4 10:57 
  157  65  1731 Christi Winn            F    32 FL                      22:01.0 11:01 
  158  66  1625 Susan Dohring           F    61 Indialantic FL          22:03.8 11:02 
  159  93  1626 Allen Piontkowski       M    64 melbourne FL            22:04.2 11:03 
  160  67  1683 Sherri Shamet           F    50 Palm Bay FL             22:08.6 11:05 
  161  68  1689 Julie Murphy            F    10 FL                      22:09.9 11:05 
  162  69  1708 Jayne Waters            F    60 FL                      22:12.4 11:07 
  163  94  1687 Paul Treadway           M    44 FL                      22:12.6 11:07 
  164  70  1651 Janine Hicks            F    50 Melbourne Beach FL      22:17.5 11:09 
  165  71  1705 Amelia Schaub           F    19 FL                      22:43.2 11:22 
  166  72  1663 Gail Wiseman            F    51 Melbourne FL            22:51.3 11:26 
  167  73  1764 Megan Schmidt           F    35 FL                      22:54.8 11:28 
  168  95  1736 Charles Greer           M    55 FL                      23:19.7 11:40 
  169  74  1622 Brooke Goldfarb         F    40 Indialantic FL          23:23.3 11:42 
  170  96  1623 Lucas Goldfarb          M    06 Indialantic FL          23:30.0 11:45 
  171  75  1556 Daphra Krause           F    11 Indialantic FL          23:34.0 11:47 
  172  76  1676 Tamara Williamson       F    50 Melbourne Beach FL      23:45.1 11:53 
  173  97  1742 Tom Hohmann             M    50 FL                      24:07.0 12:04 
  174  98  1657 Jim Morrell             M    71 Melbourne FL            24:09.0 12:05 
  175  77  1568 Terese Braun            F    43 Palm Bay FL             24:36.8 12:19 
  176  99  1766 Robert Bruckart         M    58 FL                      24:50.2 12:26 
  177  78  1739 Ricki Moody             F    25 FL                      25:08.2 12:35 
  178  79  1768 Nora Glover             F    14 FL                      25:19.1 12:40 
  179  80  1682 Karen Kessler           F    46 West Melbourne FL       25:21.5 12:41 
  180  81  1741 Barbara Hohmann         F    49 FL                      25:29.1 12:45 
  181  82  1555 Marlee Krause           F    08 Indialantic FL          26:07.4 13:04 
  182  83  1587 Susan Eaton             F    41 Melbourne FL            26:12.8 13:07 
  183 100  1588 John Eaton              M    08 Melbourne FL            26:14.5 13:08 
  184 101  1558 Lee Krause              M    48 Indialantic FL          26:20.9 13:11 
  185  84  1685 Susan Vaughn            F    54 Melbourne Beach FL      26:33.4 13:17 
  186  85  1721 Colleen Hunter          F    41 FL                      27:31.6 13:46 
  187  86  1549 Annette Therrien        F    70                         27:55.8 13:58 
  188  87  1580 Sabrina Douglas         F    12 Palm Bay FL             28:08.5 14:05 
  189 102  1581 Arbie McInnis           M    72 Palm Bay FL             28:08.6 14:05 
  190  88  1600 Michele Stewart         F    08 Indialantic FL          28:13.1 14:07 
  191  89  1704 Samantha Symeon         F    08 FL                      28:56.8 14:29 
  192  90  1667 Dawn Shockley           F    50 West Melbourne FL       32:49.5 16:25 
  193 103  1668 Glen Shockley           M    51 West Melbourne FL       32:49.7 16:25 
  194 104  1590 Robert Barker           M    89 Melbourne Beach FL      32:54.5 16:28 
  195  91  1661 Patty Bruce             F    49 Satellite Beach FL      33:25.6 16:43 
  196 105  1710 Anthony Crouse          M    42 FL                      34:22.5 17:12 
  197  92  1635 Denise Sabatino         F    56                         34:22.8 17:12 
  198 106  1664 Quinn Bischer           M    04 Satellite Beach FL      36:38.3 18:20 
  199  93  1551 Roberta Osterling       F    75 Satellite Beach FL      37:54.7 18:58 
  200  94  1674 Marcella Rogers         F    48 Melbourne Beach FL      38:13.7 19:07 
  201  95  1673 Lynne Lake              F    59 Indialantic FL          38:14.0 19:07 
  202 107  1630 Richard Beaudoin        M    59 Melbourne Beach FL      39:55.7 19:58 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites