• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Pikes Peak 5K Results
PIKE'S PEAK 5K
April 10th, 2010
Wickham Park, Melbourne, Florida
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace  
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1   800 Dave Chesney            M    24 FL                      18:05.9   18:05.3  5:50 
    2   2   806 Bret Halliday           M    49 FL                      18:09.5   18:09.2  5:51 
    3   3   802 John Dexheimer          M    20 FL                      20:47.3   20:46.2  6:42 
    4   4   770 Matt Suttles            M    28 Melbourne FL            21:43.5   21:41.8  6:59 
    5   5   810 Boaz Dacosta            M    42 FL                      21:43.1   21:42.6  7:00 
    6   6   772 Ted Amgott              M    57 Melbourne               21:53.3   21:53.0  7:03 
    7   1   730 Jennifer Lindsay        F    22 Melbourne FL            21:56.6   21:53.3  7:03 
    8   7   708 Scott Murdoch           M    30 Palm Bay FL             22:09.4   21:58.3  7:05 
    9   8   736 William Conyers         M    40 Palm Bay FL             22:00.3   21:59.6  7:05 
   10   2   790 Suzi Gordon             F    19 FL                      22:22.8   22:19.0  7:11 
   11   9   796 Matthew Melvin          M    21 FL                      22:49.9   22:45.6  7:20 
   12  10   764 Steve Kent              M    62 Rockledge FL            23:12.7   23:10.8  7:28 
   13   3   751 Kristina Latraverse     F    27 Palm Bay FL             23:18.3   23:16.6  7:30 
   14  11   754 Neil Schanstra          M    41 Palm Bay FL             23:31.5   23:28.6  7:34 
   15  12   742 Kurt Stresau            M    35 Cocoa FL                24:15.5   24:08.3  7:47 
   16  13   780 Dennis Hobt             M    40 FL                      24:12.9   24:11.7  7:48 
   17   4   702 Davina Friese           F    36 West Melbourne FL       24:19.9   24:17.3  7:50 
   18  14   706 James Horan             M    44 Melbourne FL            24:33.0   24:22.8  7:51 
   19  15   744 Jim Weir                M    72 Viera FL                24:29.3   24:26.7  7:53 
   20   5   740 Cindy Bishop            F    51 Merrit Island FL        24:29.8   24:28.4  7:53 
   21  16   739 Larry Bishop            M    54 Merrit Island FL        24:31.4   24:29.8  7:54 
   22   6   765 Fran Feldkamp           F    52 Rockledge FL            24:49.0   24:47.3  7:59 
   23  17   801 Ben Poovey              M    17 FL                      24:53.9   24:53.2  8:01 
   24   7   750 Lynn Preuss             F    30 Palm Bay FL             24:57.3   24:55.5  8:02 
   25   8   762 Cynthia Broome          F    46 Melbourne FL            25:15.6   25:12.2  8:07 
   26   9   775 Allison Metzger         F    20 Indianapolis            25:19.8   25:18.0  8:09 
   27  10   776 Xenia Fave              F    19 Virginia Beach          25:27.0   25:23.2  8:11 
   28  18   798 Eric Aronchick          M    22 FL                      25:32.3   25:27.8  8:12 
   29  11   722 Mariangie Blake         F    48 Grant FL                25:54.7   25:51.2  8:20 
   30  12   714 Joan Meadows            F    50 Malabar FL              25:53.8   25:51.6  8:20 
   31  19   777 James Samartino         M    32 Melbourne FL            25:55.5   25:54.3  8:21 
   32  13   728 Jessicah Nichols        F    31 Melbourne Villiage FL   25:59.8   25:57.0  8:22 
   33  14   734 Tonya McDuffie          F    35 Merrit Island FL        26:16.5   26:15.0  8:27 
   34  20   788 Michael Rich            M    30 FL                      26:24.6   26:22.4  8:30 
   35  21   763 Greg McKay              M    63 Cape Canaveral FL       26:41.4   26:26.1  8:31 
   36  22   668 Brandon Taylor          M    13 Mims FL                 26:33.5   26:27.0  8:31 
   37  15   757 Rashell Berrean         F    36 Cocoa FL                27:01.5   26:58.1  8:41 
   38  23   667 Lacy Taylor             M    36 Mims FL                 27:17.5   27:10.3  8:45 
   39  24   771 Steven Macko            M    25 Cocoa                   27:14.8   27:13.6  8:46 
   40  16   695 Kelly Semenko           F    32 Melbourne FL            27:43.0   27:37.5  8:54 
   41  17   705 Robyn Horan             F    42 Melbourne FL            27:50.9   27:40.0  8:55 
   42  18   758 Midori Wiles            F    49 Melbourne FL            28:07.2   27:57.2  9:00 
   43  19   808 Alli Nevin              F    36 FL                      28:53.6   28:48.9  9:17 
   44  20   700 Jane Lanford            F    50 Melbourne FL            28:56.1   28:50.3  9:17 
   45  25   805 Ronald Pekarchik        M    22 FL                      28:55.4   28:50.9  9:18 
   46  26   685 Mark Brady              M    42 Cocoa FL                29:53.7   29:09.8  9:24 
   47  27   669 Michael New             M    24 Melbourne FL            29:20.2   29:13.1  9:25 
   48  21   797 Nancy Sharpe            F    52 FL                      29:15.1   29:13.4  9:25 
   49  22   760 Shiloh Brunet           F    14 Durand MI               29:25.3   29:24.7  9:28 
   50  28   809 David Dacosta           M    09 FL                      29:41.9   29:41.7  9:34 
   51  23   735 Seven Rowe-Diquollo     F    38 Merrit Island FL        29:45.8   29:44.8  9:35 
   52  24   713 Yvette Caruthers        F    58 Melbourne Bch FL        29:49.4   29:46.6  9:36 
   53  29   748 Brian Kryszczynski      M    22 Palm Bay FL             30:03.6   29:58.7  9:39 
   54  25   749 Jennifer Hall           F    22 Melbourne FL            30:15.4   30:11.2  9:43 
   55  26   698 Kristin Ackerman        F    38 Rockledge FL            30:22.0   30:15.7  9:45 
   56  27   721 Andrea Lucas            F    44 Melbourne FL            30:20.9   30:15.9  9:45 
   57  30   779 Justin Hobt             M    13 FL                      30:38.6   30:37.6  9:52 
   58  28   785 Amy Marino-Vitani       F    37 FL                      30:54.7   30:40.0  9:53 
   59  31   807 Anton Kiriwas           M    26 FL                      30:51.7   30:44.6  9:54 
   60  29   687 Renee Brinks            F    20 Melbourne FL            30:48.9   30:44.7  9:54 
   61  30   688 Carol Brinks            F    48 Melbourne FL            30:49.0   30:44.9  9:54 
   62  31   784 Jennifer Clements       F    36 FL                      30:51.3   30:45.3  9:54 
   63  32   676 Greg Burdine            M    49 Titusville FL           30:50.0   30:46.0  9:55 
   64  33   756 Clifton Blumenberg      M    27 Melbourne FL            30:53.8   30:53.3  9:57 
   65  34   747 Joshua Rice             M    20 Palm Bay FL             31:11.6   31:07.2 10:01 
   66  32   791 Stacey Camp             F    25 FL                      31:20.9   31:15.9 10:04 
   67  33   694 Patricia Lucas          F    27 Melbourne FL            31:50.2   31:44.6 10:14 
   68  35   792 Bradley Camp            M    25 FL                      32:02.9   31:57.0 10:18 
   69  34   781 Jodie Hobt              F    40 FL                      32:54.4   32:53.6 10:36 
   70  35   778 Megan Finnegan          F    23 Melbourne FL            32:59.9   32:55.4 10:36 
   71  36   670 Jamie Marovich          F    29 Melbourne FL            33:10.9   33:04.0 10:39 
   72  37   768 Eliana Berrean          F    11 Cocoa FL                33:17.6   33:13.8 10:42 
   73  36   689 Adrian Brinks           M    54 Melbourne FL            33:28.8   33:22.0 10:45 
   74  38   671 Stacy Hunt              F    31 Melbourne FL            34:12.1   34:05.8 10:59 
   75  39   711 Trish Rich              F    43 Melbourne FL            34:22.8   34:09.2 11:00 
   76  40   704 Holly Kriegsman         F    46 Rockledge FL            34:39.7   34:32.9 11:08 
   77  41   787 Sherry Sanker           F    44 FL                      35:11.8   35:06.2 11:18 
   78  42   729 Sherri Shamet           F    50 Palm Bay FL             35:42.2   35:38.6 11:29 
   79  43   682 Beth Delgado            F    48 Titusville FL           35:45.4   35:38.6 11:29 
   80  44   686 Kathy Thomasbeck        F    44 Melbourne FL            35:45.6   35:40.3 11:29 
   81  45   733 Michelle Harris         F    34 Merrit Island FL        35:46.9   35:45.2 11:31 
   82  46   769 Lisa Suttles            F    24 Melbourne FL            35:59.3   35:52.4 11:33 
   83  47   672 Kerilee Kryzywicki      F    25 Melbourne FL            36:06.6   36:00.0 11:36 
   84  37   782 Randall Perkins         M    37 FL                      36:19.3   36:10.9 11:39 
   85  48   783 Kelly Enriquez          F    32 FL                      36:19.5   36:11.0 11:39 
   86  49   746 Stephanie Visser        F    19 Melbourne FL            36:48.1   36:39.8 11:49 
   87  38   745 Aaron Funk              M    26 Melbourne FL            36:48.4   36:40.1 11:49 
   88  50   720 Kimberly Leep           F    12 Indian Harbor Beach F   36:51.0   36:42.1 11:49 
   89  39   753 Joe Giannacco           M    42 Melbourne FL            36:54.1   36:42.3 11:49 
   90  40   738 James Morrel            M    71 Melbourne FL            36:57.9   36:49.1 11:52 
   91  51   761 Brooke Goldfarb         F    40 Indialantic FL          37:05.7   37:03.2 11:56 
   92  52   673 Terri Burdine           F    45 Titusville FL           38:16.2   38:10.2 12:18 
   93  53   794 Diane Cox-Darand        F    58 FL                      38:26.3   38:14.0 12:19 
   94  41   759 Robert Bruckart         M    58 Melbourne FL            38:34.6   38:19.8 12:21 
   95  54   699 Kathy Smith             F    47 Palm Bay FL             38:40.2   38:29.7 12:24 
   96  55   752 Alyson Heard            F    28 Melbourne FL            38:32.3   38:32.3 12:25 
   97  56   767 Ariel Berrean           F    12 Cocoa FL                38:42.9   38:39.1 12:27 
   98  57   701 Brianna Friese          F    11 West Melbourne FL       38:43.1   38:39.5 12:27 
   99  58   732 Dalys Dunn              F    53 Melbourne FL            38:54.0   38:45.0 12:29 
  100  59   712 Pamela Barret           F    44 Titusville FL           39:05.0   39:02.3 12:34 
  101  60   683 Monica Delgado          F    20 Titusville FL           39:11.3   39:04.4 12:35 
  102  61   743 Esther Chinnery         F    70 West Melbourne FL       39:20.3   39:14.6 12:38 
  103  62   709 Erin Murdoch            F    32 Palm Bay FL             40:02.1   39:46.8 12:49 
  104  63   741 Angela Saldana          F    83 Cocoa Beach FL          40:20.2   39:53.6 12:51 
  105  64   737 Yvonne Cisar            F    72 Cedar Rapids IA         40:48.4   40:36.0 13:05 
  106  65   719 Krystina Leep           F    13 Indian Harbor Beach F   41:00.9   40:51.8 13:10 
  107  42   803 Rick Dexheimer          M    51 FL                      41:39.1   41:30.8 13:22 
  108  66   723 Pam Hobson              F    55 Palm Bay FL             41:47.5   41:34.7 13:23 
  109  67   766 Teri Moore              F    37 Rockledge FL            41:51.7   41:34.9 13:24 
  110  43   793 Terry Durand            M    58 FL                      42:01.0   41:48.9 13:28 
  111  44   804 Douglas Bailey          M    63 FL                      42:53.5   42:39.8 13:44 
  112  68   789 Lisa O'Brien            F    42 FL                      43:17.0   43:03.3 13:52 
  113  69   795 Alayna Smith            F    10 FL                      43:36.1   43:32.8 14:01 
  114  70   812 Heather Thomas          F    27 FL                      44:00.4   43:44.6 14:05 
  115  45   715 Bryan Gillenwater       M    21 Melbourne FL            46:01.9   45:58.7 14:48 
  116  71   716 Geraldine Castillo      F    21 Melbourne FL            46:02.1   45:59.0 14:49 
  117  46   690 Thomas Veltri           M    52 Melbourne FL            47:18.2   47:06.7 15:10 
  118  72   691 Lesley Veltri           F    49 Melbourne FL            47:21.5   47:09.4 15:11 
  119  47   717 John Leep               M    48 Indian Harbor Beach F   47:59.2   47:48.3 15:24 
  120  73   718 Billie Jo Leep          F    39 Indian Harbor Beach F   47:59.5   47:48.6 15:24 
  121  74   786 Sarah Hamman            F    22 FL                      49:22.2   49:12.4 15:51 
  122  75   693 Vivian Romagnoli-Albert F    58 Cocoa FL                49:22.3   49:12.4 15:51 
  123  76   710 Karen Roerty            F    61 Rockledge FL            50:13.0   50:03.5 16:07 
  124  77   692 Jane Zeeman             F    62 Cocoa FL                50:13.5   50:03.8 16:07 
  125  78   799 Ashlee Fish             F    19 FL                      51:11.0   51:07.9 16:28 
  126  79   773 Carey Eugene            F    20 Melbourne               51:13.3   51:11.1 16:29 
  127  80   774 Julia Logsdail          F    21 Jacksonville            51:27.0   51:23.5 16:33 
  128  81   684 Shalerie Wilkins        F    41 Cocoa FL                53:15.6   52:52.4 17:02 
  129  48   678 Noel Reyes              M    44 Malabar FL              53:15.3   53:09.8 17:07 
  130  82   677 Jill Reyes              F    35 Malabar FL              53:16.0   53:11.3 17:08 
  131  49   755 Michael Burns           M    40 Melbourne FL            55:33.8   55:23.1 17:50 
  132  50   697 Steve Semenko           M    53 Malabar FL              55:46.7   55:35.6 17:54 
  133  83   696 Melissa Semenko         F    53 Malabar FL              55:46.9   55:36.0 17:54 
  134  84   665 Melinda Bouchez         F    54 Titusville FL           56:48.1   56:40.1 18:15 
  135  85   664 Sarah Taylor            F    31 Mims FL                 56:49.4   56:41.3 18:15 
  136  86   707 Roberta Osterling       F    75 Satellite Beach FL      57:03.1   56:49.4 18:18 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites