• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tiger Dash 5K Results
TIGER DASH 5K 
January 30, 2010
Holy Trinity Episopal Academy, Melbourne, Florida
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Age Sex City            St Time      Pace  
===== === ===== ======================= === === =============== == ========= ===== 
    1   1  1160 Doug Butler              46 M   Melbourne       FL   16:53.4  5:27 
    2   2  1170 John Davis               32 M                   FL   16:55.6  5:28 
    3   3  1147 Steve Chin               41 M   Satellite Beach FL   17:17.0  5:35 
    4   4  1158 Steve Hedgespeth         31 M   West Melbourne  FL   17:32.2  5:40 
    5   5  1154 Michael Fisher           17 M   West Melbourne  FL   17:40.3  5:42 
    6   6  1143 Johathon Campbell        32 M   Viera           FL   18:06.2  5:51 
    7   7  1096 Shane Streufert          37 M   Viera           FL   18:22.0  5:56 
    8   8  1099 Brandon Holst            14 M   Cocoa Beach     FL   18:25.1  5:57 
    9   9  1100 Art Anderson             50 M   Melbourne       FL   18:36.6  6:01 
   10   1  1171 Beth Whalen              23 F                   FL   18:43.2  6:03 
   11  10  1021 Joe Hultgren             50 M   Melbourne       FL   19:00.1  6:08 
   12   2  1088 Tracy Smith              36 F   Palm Bay        FL   19:15.0  6:13 
   13  11  1016 Matt Mahoney             54 M   Melbourne       FL   19:54.5  6:26 
   14  12  1018 Doug Nichols             46 M   Melbourne       FL   20:10.2  6:31 
   15   3  1056 Emily Chapman            13 F   West Melbourne  FL   20:20.0  6:34 
   16  13  1128 Nick Flint               15 M   Cocoa           FL   20:21.8  6:35 
   17  14  1126 Kenny Liska              15 M   Melbourne       FL   20:25.2  6:36 
   18  15  1117 Ryan Moore               28 M   Palm Bay        FL   20:27.0  6:36 
   19  16  1052 Miguel Lopez             61 M   Clermont        FL   20:33.5  6:38 
   20   4  1048 Dana Slomins             16 F   Viera           FL   20:47.6  6:43 
   21  17  1168 Jim Cunningham           55 M                   FL   20:48.0  6:43 
   22  18  1189 Loran Serwin             54 M                   FL   20:51.8  6:44 
   23  19  1047 Michael Slomins          54 M   Viera           FL   20:52.3  6:44 
   24  20  1098 Kurt Holst               47 M   Cocoa Beach     FL   20:53.5  6:45 
   25   5  1026 Elizabeth Green          17 F   Viera           FL   21:02.7  6:48 
   26  21  1066 Tristan Webbe            36 M   Rockledge       FL   21:03.7  6:48 
   27   6  1150 Cathy Friedel            46 F   Satellite Beach FL   21:08.1  6:50 
   28  22  1113 Dave Hernandez           45 M   Palm Bay        FL   21:09.7  6:50 
   29  23  1043 Ed Rowley                62 M   Melbourne       FL   21:13.7  6:51 
   30  24  1060 Jack Dickens             13 M   West Melbourne  FL   21:17.1  6:52 
   31  25  1192 Jerry Bird               55 M                   FL   21:17.4  6:53 
   32  26  1191 Neal Levine              45 M                   FL   21:19.0  6:53 
   33  27  1011 Michael Zeitfuss         65 M   Satellite Beach FL   21:22.8  6:54 
   34  28  1183 John Robsow              58 M                   FL   21:29.8  6:57 
   35  29  1058 Robert Paxton            30 M   Cocoa           FL   21:33.1  6:58 
   36  30  1044 Keith Kowalske           49 M   Melbourne       FL   21:36.0  6:59 
   37  31  1159 Wolfgang Jensen          58 M   Indialantic     FL   21:39.5  7:00 
   38  32  1074 Bruce Furrow             35 M   Melbourne       FL   21:47.0  7:02 
   39  33  1133 Bob Maggio               41 M   Palm Bay        FL   21:54.1  7:04 
   40   7  1097 Barbara Krause           43 F   Melbourne       FL   21:59.3  7:06 
   41   8  1146 Joy Hess                 31 F   Melbourne       FL   22:14.0  7:11 
   42  34  1120 Bart Ferguson            50 M   West Melbourne  FL   22:15.6  7:11 
   43   9  1165 Anne Dockery             61 F                   FL   22:16.9  7:12 
   44  10  1141 Julie Hannah             36 F   Grant-Valkaria  FL   22:21.1  7:13 
   45  35  1164 Jake Munden              14 M   Melbourne       FL   22:22.0  7:13 
   46  36  1134 Rick Ramnath             40 M   Melbourne       FL   22:24.5  7:14 
   47  37  1127 Eric Rothery             36 M   West Melbourne  FL   22:33.9  7:17 
   48  11  1182 Jessica Wiedenbauer      26 F                   FL   22:42.2  7:20 
   49  12  1176 Theresa Miller           50 F                   FL   22:43.5  7:20 
   50  13  1019 Angie Preston            43 F   Merritt Island  FL   22:44.7  7:21 
   51  38  1041 Gary Castner             64 M   Melbourne       FL   22:47.8  7:22 
   52  14  1042 Kay Rowley               51 F   Melbourne       FL   22:49.2  7:22 
   53  15  1112 Robin Hernandez          44 F   Palm Bay        FL   22:49.8  7:22 
   54  39  1049 Ted Amgott               56 M   Melbourne       FL   22:54.5  7:24 
   55  16  1173 Julie Williams           22 F                   FL   22:55.4  7:24 
   56  17  1119 Robin Moran              52 F   Indialantic     FL   22:58.4  7:25 
   57  18  1105 Sandra Gannon            43 F   Merritt Island  FL   22:58.6  7:25 
   58  19  1110 Jackie Schmoll           29 F   Melbourne       FL   23:04.8  7:27 
   59  20  1181 Patti Olszewski          27 F                   FL   23:07.0  7:28 
   60  40  1149 Jim Schroeder            62 M   Indialantic     FL   23:08.7  7:28 
   61  41  1155 Bryce Wahy               10 M   Melbourne       FL   23:14.4  7:30 
   62  42  1130 Austin Smithe            11 M   Melbourne       FL   23:15.7  7:31 
   63  21  1169 Becky Moody              39 F                   FL   23:33.5  7:36 
   64  43  1163 Haskell Walker           52 M   Melbourne       FL   23:40.2  7:39 
   65  44  1030 Ray Brown                62 M   Melbourne       FL   23:53.7  7:43 
   66  45  1131 Trevor Kattenberg        10 M   Satellite Beach FL   23:57.1  7:44 
   67  46  1020 Alan Diamond             43 M   Melbourne       FL   24:10.8  7:48 
   68  47  1145 Eric Held                49 M   Palm Bay        FL   24:14.4  7:50 
   69  48  1106 Jared Hayes              10 M   Satellite Beach FL   24:29.4  7:54 
   70  49  1034 Collin May               10 M   Titusville      FL   24:33.2  7:56 
   71  22  1139 Kathryn Varnes           47 F   Indialantic     FL   24:38.5  7:57 
   72  50  1050 David Farrall            61 M   Melbourne Beach FL   24:44.8  7:59 
   73  23  1167 Felicity Cunningham      36 F                   FL   25:06.8  8:07 
   74  51  1178 Jeff Poor                48 M                   FL   25:18.0  8:10 
   75  24  1082 Marlene White            51 F   Cocoa Beach     FL   25:23.5  8:12 
   76  25  1122 Terry Ferrisi            45 F   Melbourne       FL   25:25.4  8:13 
   77  26  1118 Ashley Saxon             23 F   Palm Bay        FL   25:29.5  8:14 
   78  27  1111 Cynthia Broome           46 F   Melbourne       FL   25:29.6  8:14 
   79  28  1197 Joy Moran                30 F                   FL   25:31.2  8:14 
   80  52  1107 Christian Hayes          11 M   Satellite Beach FL   25:46.1  8:19 
   81  53  1108 Greg Hayes               46 M   Satellite Beach FL   25:47.4  8:20 
   82  29  1068 Lisa Petrillo            36 F   Indialantic     FL   26:10.1  8:27 
   83  30  1177 Debbie Rescott           51 F                   FL   26:18.5  8:30 
   84  31  1161 Beverly Rose             39 F   Melbourne       FL   26:25.7  8:32 
   85  32  1185 Kelly Hunter             44 F                   FL   26:25.9  8:32 
   86  33  1193 Stephanie Bird           19 F                   FL   26:27.9  8:33 
   87  34  1115 Anne O'Connor-Smith      44 F   Malabar         FL   26:28.8  8:33 
   88  35  1084 Erin Schuck              35 F   Melbourne       FL   26:35.1  8:35 
   89  54  1187 Keith Winsten            46 M                   FL   26:38.5  8:36 
   90  55  1065 Wesley Foster            44 M   IHB             FL   26:42.4  8:37 
   91  36  1188 Christy Zieres           49 F                   FL   26:43.5  8:38 
   92  56  1078 Ron Hoar                 71 M   Melbourne       FL   26:44.7  8:38 
   93  37  1129 Marisa Flint             44 F   Cocoa           FL   26:51.1  8:40 
   94  38  1090 Kimberly Frey            36 F   Palm Bay        FL   26:53.2  8:41 
   95  39  1073 Cindy Green              36 F   Melbourne       FL   26:54.7  8:41 
   96  40  1094 Brittany Streufert       37 F   Viera           FL   26:58.7  8:43 
   97  57  1075 Ritch Workman            36 M   Melbourne       FL   27:07.6  8:46 
   98  41  1184 Julia Wooley             12 F                   FL   27:11.5  8:47 
   99  58  1057 Greg McKay               62 M   Cape Canaveral  FL   27:12.1  8:47 
  100  59  1195 Ben Hayner               30 M                   FL   27:17.5  8:49 
  101  60  1166 David Wofford            68 M                   FL   27:20.8  8:50 
  102  42  1123 Rosanne Bessenaire       53 F   Melbourne       FL   27:37.1  8:55 
  103  61  1095 Jim Streufert            64 M   Sutherland      IA   27:37.4  8:55 
  104  43  1136 Carrie Adams             42 F   Melbourne       FL   27:38.7  8:56 
  105  44  1156 Pat Kiesselbach          60 F   Melbourne       FL   27:51.0  9:00 
  106  62  1077 Darwin Tangen            69 M   West Melbourne  FL   27:53.7  9:00 
  107  45  1102 Tonya McDuffie           34 F   Merritt Island  FL   27:59.0  9:02 
  108  63  1028 George Oswald            58 M   IHB             FL   27:59.7  9:02 
  109  46  1036 Jacquelyn Kellner        61 F   Palm Bay        FL   28:02.7  9:03 
  110  47  1062 Melanie Delman           53 F   Melbourne       FL   28:07.8  9:05 
  111  64  1072 Chris Green              39 M   Melbourne       FL   28:27.3  9:11 
  112  65  1031 James Chiravalle         43 M   Melbourne       FL   28:30.9  9:12 
  113  48  1202 Nyssa Holmquist          08 F                   FL   28:32.5  9:13 
  114  66  1140 Robert Husek             65 M   Saint Joseph    MI   28:38.9  9:15 
  115  49  1027 Holly Herrmann           49 F   Satellite Beach FL   28:57.9  9:21 
  116  67  1014 Don Dore Jr              57 M   Melbourne Beach FL   29:00.6  9:22 
  117  50  1196 Stephanie Brandon        29 F                   FL   29:04.3  9:23 
  118  51  1194 Hona Stickles            29 F                   FL   29:04.8  9:23 
  119  68  1069 Robert Wright            50 M   Indialantic     FL   29:14.0  9:26 
  120  69  1121 Kyle Caudill             09 M   Melbourne       FL   29:16.9  9:27 
  121  52  1012 Susie Koontz             64 F   Merritt Island  FL   29:17.1  9:27 
  122  53  1153 Rosemarie Cocker         55 F   Melbourne       FL   29:21.5  9:29 
  123  54  1022 Flo Holden               49 F   Satellite Beach FL   29:29.2  9:31 
  124  70  1035 Jeff May                 34 M   Titusville      FL   29:32.2  9:32 
  125  55  1124 Mary Ramba               63 F   Cocoa           FL   30:00.6  9:41 
  126  71  1055 Bob Pecor                75 M   Melbourne Beach FL   30:01.4  9:42 
  127  72  1054 Bryce Gerhert            10 M   West Melbourne  FL   30:03.6  9:42 
  128  56  1061 Nancy Sharp              52 F   Merritt Island  FL   30:22.9  9:48 
  129  57  1157 Susan Rube               61 F   Nashua          NH   30:25.4  9:49 
  130  73  1132 Terry Plonsky            36 M   Melbourne       FL   30:28.7  9:50 
  131  74  1200 John Holmquist           38 M                   FL   30:38.4  9:54 
  132  75  1148 Steven Cibulsky          61 M   Melbourne       FL   30:48.7  9:57 
  133  76  1190 Jeff Sherker             24 M                   FL   30:58.6 10:00 
  134  58  1040 Krista Cohen             37 F   Rockledge       FL   31:36.6 10:12 
  135  59  1201 Kaia Holmquist           11 F                   FL   31:39.2 10:13 
  136  60  1135 Emily Philpot            11 F   Melbourne       FL   31:47.7 10:16 
  137  61  1186 Molly Winsten            16 F                   FL   31:48.5 10:16 
  138  77  1038 Dan Cronin               11 M   Melbourne Beach FL   31:56.3 10:19 
  139  62  1109 Lauren Stallbaum         25 F   Merritt Island  FL   32:15.4 10:25 
  140  63  1045 Kelly Semenko            32 F   Melbourne       FL   32:31.8 10:30 
  141  64  1046 Patricia Lucas           27 F   Melbourne       FL   32:32.0 10:30 
  142  65  1180 Josee Arlond             38 F                   FL   32:35.6 10:31 
  143  66  1179 Jill Kovacs              47 F                   FL   32:35.7 10:31 
  144  78  1039 Joe Cronin               15 M   Melbourne Beach FL   32:49.4 10:36 
  145  79  1059 Morris Johnson           72 M   Cocoa Beach     FL   33:05.7 10:41 
  146  80  1079 Donald Nygaard           76 M   Orlando         FL   33:18.8 10:45 
  147  67  1086 Payton Roe               12 F   Melbourne       FL   33:39.7 10:52 
  148  68  1087 Paige Roe                14 F   Melbouren       FL   33:48.3 10:55 
  149  81  1104 Jared Gannon             12 M   Merritt Island  FL   33:57.7 10:58 
  150  82  1125 Thomas O'Connor          13 M   Melbourne       FL   33:58.2 10:58 
  151  83  1103 Tim Gannon               41 M   Merritt Island  FL   33:58.9 10:58 
  152  69  1152 Trish Rich               43 F   Melbourne       FL   34:53.8 11:16 
  153  70  1029 Marion Oswald            52 F   IHB             FL   34:55.0 11:16 
  154  84  1067 Michael Petrillo         67 M   Chester Springs PA   35:07.2 11:20 
  155  85  1203 John Hannah              35 M                   FL   35:47.9 11:33 
  156  86  1205 Ronnie Nail              58 M                   FL   36:06.7 11:39 
  157  71  1053 Tiffany Hendrix          34 F   West Melbourne  FL   36:09.7 11:40 
  158  72  1172 Heather Sharp            38 F                   FL   36:52.5 11:54 
  159  87  1198 James Morrell            70 M                   FL   37:42.4 12:10 
  160  73  1116 Dalys Dunn               53 F   Melbourne       FL   38:39.2 12:29 
  161  88  1175 Steve Wingerfeldt        68 M                   FL   39:28.1 12:44 
  162  74  1063 Kimberly Badgett         48 F   Cocoa           FL   39:44.4 12:50 
  163  89  1033 Ty Bowen                 41 M   Merritt Island  FL   39:44.7 12:50 
  164  75  1032 Carol Ball               53 F   Merritt Island  FL   39:44.9 12:50 
  165  76  1114 Kelsey O'Connor          15 F   Malabar         FL   41:21.5 13:21 
  166  77  1093 Vickie Anthony           47 F   Melbourne       FL   41:39.2 13:27 
  167  78  1174 Angie Siler              43 F                   FL   41:40.3 13:27 
  168  79  1080 Julie Noble              27 F   Indialantic     FL   42:33.6 13:44 
  169  90  1138 Raymond Cox              45 M   Rockledge       FL   42:33.7 13:44 
  170  80  1137 Sherry Laskin            57 F                   FL   42:48.1 13:49 
  171  91  1199 Dick White               56 M                   FL   43:42.4 14:06 
  172  81  1081 Rachel White             11 F   Cocoa Beach     FL   43:42.5 14:06 
  173  82  1089 Sabrina Smith            11 F   Palm Bay        FL   43:55.7 14:11 
  174  83  1023 Katie Marsh              71 F   Melbourne       FL   44:15.8 14:17 
  175  92  1151 Owen McCrudden           73 M   Satellite Beach FL   44:30.7 14:22 
  176  93  1051 Rich Czarnowski          66 M   Palm Bay        FL   45:31.0 14:41 
  177  94  1204 Michael Schlarkobia      15 M                   FL   45:42.4 14:45 
  178  95  1142 Krishnan Dandapani       54 M   Melbourne       FL   47:03.6 15:11 
  179  84  1092 Cathy Koos               38 F   Palm Bay        FL   48:21.6 15:36 
  180  85  1076 Susan Bearden            40 F   Rockledge       FL   48:21.7 15:37 
  181  86  1085 Valerie Roe              46 F   Melbourne       FL   52:34.9 16:58 
  182  87  1091 Michele Woods            42 F   St. Pete.       FL   52:35.0 16:58 
  183  88  1015 Joan Mahoney             72 F   Melbourne       FL   58:14.4 18:48 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites