• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Firecracker 5K Results
FIRECRACKER 5K 
July 4, 2009
Melbourne, FL
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   381 Chris Rego               20 Melbourne            FL   16:19.0  5:16 
    2     2   558 Matt Ellis               38 Tacoma               WA   16:29.7  5:19 
    3     3   433 Doug Butler              46 Melbourne            FL   16:41.3  5:23 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     8   428 Steve Chin               40 Satellite Beach      FL   17:31.4  5:39 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   331   180 Michael Ariel Shenbaum   07 Melbourne            FL   31:32.2 10:10 
    2   346   604 Mark Alcorn              08 Melbourne            FL   32:28.1 10:28 
    3   432   225 Sean Miller              07 Rockledge            FL   37:18.7 12:01 
    4   478   648 Jacob Pelham             06                           45:17.6 14:35 
    5   494   138 Noah Ogburn              07 Indialantic          FL   47:42.5 15:22 
    6   502   654 Fletcher McCrae          06                           48:41.4 15:41 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    84   245 Keaton Robb              10 Melbourne            FL   22:03.4  7:06 
    2   101   110 Rodolfo Valentin         10 Rockledge            FL   22:46.1  7:20 
    3   134    86 Tyler Adams              10 Melbourne Beach      FL   24:07.8  7:46 
    4   137    17 Riley Smith              09 Palm Bay             FL   24:17.8  7:50 
    5   183    77 Bryan Dean               09 Melbourne            FL   25:39.3  8:16 
    6   207   507 Cameron Michaels         10 Merritt Island       FL   26:45.7  8:37 
    7   214   294 Kristian Campbell        11 Roseland             FL   27:00.4  8:42 
    8   217   523 Paul Jaime               10 Indialantic          FL   27:13.9  8:46 
    9   291   378 Liam Kelly               09 Melbourne            FL   29:44.0  9:35 
   10   342   221 Ryan Miller              09 Rockledge            FL   32:19.1 10:25 
   11   396   605 Sean Alcorn              10 Melbourne            FL   35:10.6 11:20 
   12   399   326 Nicholas Pollio          11 Saint Cloud          FL   35:28.3 11:26 
   13   421   222 Brenner George           11 Rockledge            FL   36:37.5 11:48 
   14   426   487 Dylan Schigner           11 Rockledge            FL   36:40.2 11:49 
   15   437   343 Robert Law               11 Orlando              FL   37:25.7 12:03 
   16   466   289 Ryan Ringrose            09 Melbourne            FL   42:35.5 13:43 
   17   472   192 Coady McManus            09 Grant                FL   43:31.2 14:01 
   18   491   356 Leevon Sherr             09 Melbourne            FL   46:51.2 15:05 
   19   503   215 Collen Jones             11 Cocoa                FL   49:33.4 15:58 
   20   521   567 Marco Pena               11 Melbourne            FL   51:50.1 16:42 
   21   530    99 Gabriel Etienne          09 Melbourne            FL   53:30.4 17:14 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    17   218 Brandon Holst            14 Cocoa Beach          FL   18:29.2  5:58 
    2    39   417 Luke Redito              14 Melbourne            FL   20:02.2  6:27 
    3    60   258 Noah Davis               13 West Melbourne       FL   21:04.3  6:47 
    4    80   564 Brad Ivey-Glines         13 Melbourne            FL   21:53.2  7:03 
    5    97   474 Ian Chan                 14 Palm Bay             FL   22:42.8  7:19 
    6    98   440 Neal Turner              14 Satellite Beach      FL   22:43.7  7:19 
    7   143    76 Jeremy Dean              12 Melbourne            FL   24:22.4  7:51 
    8   146   316 Jared Williams           12 Indialantic          FL   24:26.3  7:52 
    9   229   293 Kadin Campbell           14 Roseland             FL   27:41.1  8:55 
   10   295   598 Zachary Chapon           13 Satellite Beach      FL   29:49.7  9:37 
   11   297   601 Christopher Shaffer      13 Satellite Beach      FL   29:52.6  9:37 
   12   323   486 Kyle Schigner            13 Rockledge            FL   31:17.0 10:05 
   13   329   348 Andy Woodward            14 Satellite Beach      FL   31:30.8 10:09 
   14   376   511 Jeremy Fetko             13 Cocoa                FL   34:15.0 11:02 
   15   427   254 Neil Van Allen           14 Melbourne            FL   36:48.6 11:51 
   16   512   649 Austin Koon              12                           51:04.3 16:27 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4   297 Nicholas Arjoon          17 Palm Bay             FL   16:45.1  5:24 
    2     5   615 James Stern              17                           17:10.6  5:32 
    3     6   296 Jay Salois               19 Palm Bay             FL   17:15.5  5:34 
    4    10   397 Justin Bartusek          18 Palm Bay             FL   18:00.6  5:48 
    5    11   291 Michael Fisher           16 West Melbourne       FL   18:00.8  5:48 
    6    15   657 Ezekiel Zauner           16                           18:22.6  5:55 
    7    18   626 Thomas McCarthy          15                           18:30.5  5:58 
    8    19   413 Justin Phillips          17 Cocoa                FL   18:31.0  5:58 
    9    22   419 Robert Gahres            17 Cocoa                FL   18:48.7  6:04 
   10    23   634 Alex Hoffman             15                           18:50.1  6:04 
   11    27   165 Charles Ballou           18 Melbourne            FL   19:06.1  6:09 
   12    38   340 Nick Flint               15 Cocoa                FL   19:59.2  6:26 
   13    48   264 Josiah Britton           15 Palm Bay             FL   20:29.7  6:36 
   14    55   624 James Adams              15                           20:40.2  6:40 
   15    72   473 Colin Chan               16 Palm Bay             FL   21:30.9  6:56 
   16    75   375 Greg Zimmerman           18 Melbourne            FL   21:36.9  6:58 
   17    79   266 Tom Bils                 16 Indialantic          FL   21:48.7  7:02 
   18    83   387 Joseph Sakson            18 Cocoa Beach          FL   21:59.9  7:05 
   19   133   644 Brandon Loafman          17                           24:02.6  7:45 
   20   188   347 Michael Woodward         18 Satellite Beach      FL   26:04.5  8:24 
   21   200   660 Jeremy Flint             18                           26:33.9  8:34 
   22   215   611 Glenn T. Sundin Ii       18 Satellite Beach      FL   27:05.6  8:44 
   23   221   399 Charlie Mitchell         15 Melbourne            FL   27:18.1  8:48 
   24   227   556 Chris Park               16 Fernando Beach       FL   27:37.3  8:54 
   25   283   665 Joey Aucoin              18                           29:26.4  9:29 
   26   324   200 Mark Spychala            19 Odessa               FL   31:19.8 10:06 
   27   383   357 Aaron Sherief            19 Melbourne            FL   34:43.1 11:11 
   28   416   566 Ryan Slattery            18 Melbourne            FL   36:21.6 11:43 
   29   440   637 Richard Turner           18                           37:43.5 12:09 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7   612 Kyle Hunter              23                           17:30.9  5:39 
    2    12   534 Max Trueheart           20 Murfreesboro         TN   18:07.1  5:50 
    3    30   185 Chip Daymude             23 Rockledge            FL   19:28.3  6:17 
    4    31   108 Paul Timmons             24 West Melbourne       FL   19:31.5  6:18 
    5    46   661 Cliff Skelton            20                           20:24.9  6:35 
    6    64     7 Joseph Joseph            24 Satellite Beach      FL   21:21.2  6:53 
    7    89   155 Brian Romot              22 Melbourne            FL   22:12.3  7:09 
    8    94   301 Christopher Eastwood     24 Palm Bay             FL   22:31.5  7:15 
    9   100   333 Andrew Michalets         24 Melbourne Beach      FL   22:45.2  7:20 
   10   118   462 Mark Goley               23 Melbourne            FL   23:36.1  7:36 
   11   156   538 Kevin Bird               21 Rockledge            FL   24:52.0  8:01 
   12   177   374 Taylor Rowan             21 Melbourne            FL   25:27.3  8:12 
   13   185   141 David Milstid            23 West Melbourne       FL   25:56.9  8:22 
   14   245   248 James Jackson            24 Melbourne            FL   28:13.0  9:05 
   15   246   582 Mohammed Abdulwahhad     20 Indian Harbour Beach FL   28:13.1  9:05 
   16   273   481 Brian Timmons            24 Melbourne            FL   28:59.2  9:20 
   17   276   432 Patrick Johnson          20 Melbourne            FL   29:03.4  9:22 
   18   344   146 Steven Gillis            22 Viera                FL   32:24.5 10:26 
   19   359   131 Bruce Monteleone         21 Palm Bay             FL   33:24.0 10:46 
   20   380   278 Jeff Sherker             23 Melbourne            FL   34:29.4 11:07 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    29   170 Brad Daszynski           27 Melbourne            FL   19:19.0  6:14 
    2    40    96 Travis Hiers             27 Melbourne            FL   20:02.8  6:28 
    3    57   580 Brendan Mertz            26 Altamonte Springs    FL   20:41.6  6:40 
    4    71   632 Jeremy Tucci             28                           21:29.9  6:56 
    5    85   327 Philip King              28 Cocoa                FL   22:05.2  7:07 
    6   110   464 Scott Murdoch            29 Palm Bay             FL   23:21.0  7:31 
    7   115   330 Charles Goodson          29 Indialantic          FL   23:30.4  7:34 
    8   123   103 Jason Rife               28 Palm Bay             FL   23:49.3  7:41 
    9   151   465 Heath Powell             26 Palm Bay             FL   24:37.3  7:56 
   10   164   540 Bryce Harrington         28 Merritt Island       FL   25:04.1  8:05 
   11   193   630 Steve Lea                27                           26:17.9  8:28 
   12   247    91 Vannarak Demonteiro      28 West Melbourne       FL   28:15.7  9:06 
   13   279    89 Sean Gregg               28 Viera                FL   29:22.2  9:28 
   14   281   445 Robert Bruckart          26 Melbourne            FL   29:24.8  9:29 
   15   287   149 Jonathan Rodriguez       27 Melbourne            FL   29:38.5  9:33 
   16   299   196 Michael Melachrinos      25 Palm Bay             FL   30:01.0  9:40 
   17   301   463 Michael Fischer          26 Melbourne            FL   30:01.4  9:40 
   18   304   542 Craig Mills              28 West Melbourne       FL   30:11.5  9:44 
   19   320    67 Adam Fatka               25 Melbourne            FL   31:09.1 10:02 
   20   326   488 Michael Haig             26 Melbourne            FL   31:21.5 10:06 
   21   354   583 Tyler Chadwick           25 Melbourne            FL   33:11.0 10:41 
   22   361   152 Chris Doster             26 Melbourne            FL   33:25.4 10:46 
   23   387   126 Nathan Helmick           28 Melbourne            FL   34:48.7 11:13 
   24   456   140 Tyler Hiers              25 Melbourne            FL   40:30.7 13:03 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9   607 John Davis               31 West Melbourne       FL   17:31.4  5:39 
    2    13   633 Ed Donner                32                           18:08.6  5:51 
    3    24    63 Steve Hedgespeth         31 West Melbourne       FL   18:54.3  6:06 
    4    41    16 Thaddeus Austin          32 Cocoa Beach          FL   20:04.7  6:28 
    5    44   402 Jonathan Dea             31 Rockledge            FL   20:18.8  6:33 
    6    45   596 Jimmie Wright            34 Rockledge            FL   20:21.9  6:34 
    7    61   482 John Russell             32 Melbourne            FL   21:08.1  6:49 
    8    65   568 Charles Pedrick          30 Melbourne            FL   21:23.3  6:54 
    9    69   458 John Kramer              33 Satellite Beach      FL   21:26.1  6:54 
   10    82   516 B.J. Graham              32 Palm Bay             FL   21:55.3  7:04 
   11   102   646 Jason Gash               34                           22:48.5  7:21 
   12   125   662 Kevin Hamilton           31                           23:52.7  7:42 
   13   131   271 Jonathon Krauser         34 Indialantic          FL   24:01.5  7:44 
   14   139   484 Jason Parker             30 West Melbourne       FL   24:18.5  7:50 
   15   197   386 Jason Gash               34 Cocoa Beach          FL   26:28.2  8:32 
   16   201   177 Billy Ray Baker          32 Palm Bay             FL   26:34.2  8:34 
   17   212   672 Robert Oehlbeck          32                           26:58.0  8:41 
   18   231    66 Kevin Terry              33 Palm Bay             FL   27:48.2  8:57 
   19   254   128 Tim Rosengren            31 West Melbourne       FL   28:21.6  9:08 
   20   350   323 Les Dunne                33 Palm Bay             FL   32:58.7 10:37 
   21   407   190 Byron Halliburton        34 Patrick Afb          FL   35:52.2 11:33 
   22   520   353 Douglas Imberman         32 West Melbourne       FL   51:49.8 16:41 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    21   420 Scott Larson             37 Melbourne            FL   18:46.4  6:03 
    2    36   105 Paul Fleming             36 West Melbourne       FL   19:53.5  6:25 
    3    49   292 Thomas Jenkins           38 Melbourne            FL   20:29.8  6:36 
    4    74   172 Tim Medzius              35 Melbourne            FL   21:35.6  6:57 
    5   121   213 Kyle Durr                37 Cape Canaveral       FL   23:42.3  7:38 
    6   130   208 Rick Neale               37 Satellite Beach      FL   24:01.1  7:44 
    7   162   631 Marcus Bailey            37                           25:02.8  8:04 
    8   179   478 Brad Clarkson            36 Indialantic          FL   25:33.0  8:14 
    9   187   109 Rudy Valentin            36 Rockledge            FL   26:00.0  8:23 
   10   199   329 Charles Allis            35 Melbourne            FL   26:32.2  8:33 
   11   205   505 Sean Michaels            36 Merritt Island       FL   26:42.4  8:36 
   12   238   328 Timothy Smith            37 Viera                FL   27:59.9  9:01 
   13   244   641 Eric Weaklin             36                           28:11.3  9:05 
   14   248   521 Hugh Bain                38 Melbourne            FL   28:16.8  9:07 
   15   257   608 Rafael Martinez          36 West Melbourne       FL   28:27.4  9:10 
   16   259    49 Randy Hines              39 Grant                FL   28:30.0  9:11 
   17   265   452 Stanley Wessel           39 Melbourne            FL   28:39.8  9:14 
   18   274   205 Jon Beckett              39 Palm Bay             FL   29:02.2  9:21 
   19   336   497 Rusty Klotz              35 Palm Bay             FL   31:53.5 10:16 
   20   337   335 Jason Frederick          38 Merritt Island       FL   32:04.5 10:20 
   21   352    93 Bill Floyd               36 Palm Bay             FL   33:01.5 10:38 
   22   356   645 Damian Wilson            35                           33:18.6 10:44 
   23   371   212 Rob Landers              39 Indian Harbour Beach FL   34:03.0 10:58 
   24   423    94 Albert Etienne           38 Melbourne            FL   36:38.3 11:48 
   25   435   541 Geoffrey Miller          37 Rockledge            FL   37:23.2 12:03 
   26   490   461 Jackie McAllister        35 Palm Bay             FL   46:46.1 15:04 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    59   179 Steven Shenbaum          41 Melbourne            FL   21:03.1  6:47 
    2    68    56 Larry Malcom             43 Patrick Afb          FL   21:26.1  6:54 
    3    88   475 Peter McMahan            41 Melbourne            FL   22:12.0  7:09 
    4    93   678 Brian Lail               40                           22:24.5  7:13 
    5    95   520 Mark Knopf               44 Viera                FL   22:32.9  7:16 
    6   105   635 Jon Boyles               40                           22:53.6  7:23 
    7   107   203 Kyle Chisolm             40 Palm Bay             FL   23:06.9  7:27 
    8   109   106 Larry Wilcox             43 Melbourne            FL   23:20.2  7:31 
    9   114   571 Charles Andrew Houchin   40 Merritt Island       FL   23:28.1  7:34 
   10   136   443 Thomas Jackson           40 Palm Bay             FL   24:10.2  7:47 
   11   152   392 Matt Rydson              44 Melbourne Beach      FL   24:44.4  7:58 
   12   165    11 William Burton           43 Indian Harbour Beach FL   25:04.7  8:05 
   13   190   594 Brian Eenhuis            43 Melbourne            FL   26:06.0  8:25 
   14   194   667 Harold Bailey            42                           26:19.8  8:29 
   15   262   182 Robert Farrell           41 Palm Bay             FL   28:33.6  9:12 
   16   266   579 Don Bristow              42 Melbourne            FL   28:45.8  9:16 
   17   303   159 Roger Ogburn             41 Indialantic          FL   30:09.8  9:43 
   18   312    71 James Chiravalle         43 Melbourne            FL   30:40.4  9:53 
   19   316    53 Scott Sutherland         44 Rockledge            FL   30:55.3  9:58 
   20   384   585 Jonathan Emond           40 West Melbourne       FL   34:44.2 11:11 
   21   413   344 John Van Ry              42 Melbourne            FL   36:13.5 11:40 
   22   425   485 John Schigner            40 Rockledge            FL   36:39.7 11:49 
   23   465   287 Jim Ringrose             42 Melbourne            FL   42:34.9 13:43 
   24   479   389 Jeff Pelham              41 Cocoa Beach          FL   45:23.5 14:37 
   25   525   405 Eric Moravecky           44 Melbourne            FL   52:18.8 16:51 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    20   391 Art Anderson             49 Melbourne            FL   18:36.4  6:00 
    2    28   619 Matt Carter              45                           19:13.8  6:12 
    3    34   256 Joe Hultgren             49 Melbourne            FL   19:43.5  6:21 
    4    42    84 Michael Adams            48 Melbourne Beach      FL   20:06.9  6:29 
    5    50   249 Jay Clayburgh            49 Indian Harbour Beach FL   20:30.6  6:37 
    6    63   233 Kurt Holst               47 Cocoa Beach          FL   21:20.6  6:53 
    7    67   627 Dave Hernandez           45                           21:24.9  6:54 
    8    77   265 Tony Bils                48 Indialantic          FL   21:46.3  7:01 
    9    78   310 Keith Kowalske           49 Melbourne            FL   21:48.4  7:02 
   10    87    13 Doug Nichols             46 Melbourne            FL   22:09.5  7:08 
   11    91   345 Jeffrey Cook             49 Indian Harbour Beach FL   22:18.9  7:11 
   12    96   268 Bart Ferguson            49 West Melbourne       FL   22:34.0  7:16 
   13   138   424 Paul Gitzen              48 Rockledge            FL   24:17.8  7:50 
   14   141   418 Bill Craig               48 Rockledge            FL   24:21.7  7:51 
   15   157   314 David Maltby             48 Rockledge            FL   24:52.3  8:01 
   16   159   587 William Grott            48 Satellite Beach      FL   25:02.2  8:04 
   17   172   270 Jim Haithcoat            47 Merritt Island       FL   25:21.2  8:10 
   18   175   114 Steve Rego               49 Melbourne            FL   25:23.6  8:11 
   19   181   238 Steven Shepard           49 Melbourne            FL   25:34.9  8:15 
   20   189   338 Michael Waters           48 West Melbourne       FL   26:06.0  8:25 
   21   203   559 Eric Held                48 Palm Bay             FL   26:39.2  8:35 
   22   211   469 Ronald Scudder           49 Melbourne            FL   26:56.2  8:41 
   23   224   421 Dan Wills                45 Indialantic          FL   27:28.5  8:51 
   24   255   315 Dennis Amico             48 Melbourne            FL   28:23.1  9:09 
   25   264   436 Scott Jecmen             45 Rockledge            FL   28:36.2  9:13 
   26   269   476 Dan Frederick            48 Palm Bay             FL   28:54.9  9:19 
   27   368    73 Alberto Escobar          49 Satellite Beach      FL   33:48.5 10:53 
   28   386   527 Russ Van Allen           47 Melbourne            FL   34:45.0 11:12 
   29   389   577 Dale Coxwell             46 Cocoa Beach          FL   34:59.6 11:16 
   30   391   341 Darren Law               46 Orlando              FL   35:00.7 11:17 
   31   400     8 John Schmidt             49 Palm Bay             FL   35:28.7 11:26 
   32   404   671 Biaglo Rallo             48                           35:36.8 11:28 
   33   429   262 Tim Kaiser               48 Satellite Beach      FL   36:59.7 11:55 
   34   431     1 Steve Hebert             47 Palm Bay             FL   37:12.3 11:59 
   35   460   313 Jerry Powell             45 Palm Bay             FL   41:33.1 13:23 
   36   492   522 Marc Jaime               45 Indialantic          FL   47:11.6 15:12 
   37   508   545 John Lloyd               45 Palm Bay             FL   50:42.4 16:20 
   38   519   650 Joe Slattery             46                           51:49.1 16:41 
   39   527   519 Edward Workman           48 Grant                FL   52:30.4 16:54 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    51   300 Tim Green                50 Viera                FL   20:30.6  6:37 
    2    54   504 Ralph Miller             53 Melbourne            FL   20:36.6  6:39 
    3    70   537 Jerry Bird               54 Rockledge            FL   21:27.4  6:55 
    4   129   642 Haskell Walker           51                           23:57.6  7:43 
    5   148   550 Guy Jones                51 Melbourne            FL   24:34.1  7:55 
    6   153   468 Mike Smith               51 Malabar              FL   24:47.1  7:59 
    7   182   277 Naweed Akram             53 Melbourne            FL   25:36.3  8:15 
    8   206   618 Donald Sakson            51                           26:45.4  8:37 
    9   219   570 Dale Stenberg            50 Melbourne            FL   27:14.9  8:47 
   10   239   174 Gary Meier               50 Rockledge            FL   28:01.2  9:02 
   11   251   581 Mathias Margut           51 Indian Harbour Beach FL   28:20.5  9:08 
   12   282   304 Rick Suarez              54 Melbourne            FL   29:25.6  9:29 
   13   288   652 Joseph Werner            51                           29:40.8  9:34 
   14   298   306 William Herrmann         53 Melbourne            FL   29:53.8  9:38 
   15   307   544 Samuel Collins           51 Melbourne            FL   30:16.0  9:45 
   16   310   472 Ellery Chan              50 Palm Bay             FL   30:30.6  9:50 
   17   314   362 Jason Baltuch            54 Melbourne            FL   30:53.1  9:57 
   18   345   561 Robert Meadows           54 Malabar              FL   32:25.6 10:27 
   19   360   144 Patrick Gillis           52 Viera                FL   33:24.6 10:46 
   20   375    62 Gilbert Russell          52 Indialantic          FL   34:12.1 11:01 
   21   418   201 Michael Spychala         54 Odessa               FL   36:30.0 11:45 
   22   419   325 Richard Pollio           52 Saint Cloud          FL   36:33.9 11:47 
   23   483   371 Jim Gerdes               51 Melbourne            FL   46:35.8 15:00 
   24   486   479 Michael D'Amico          52 Palm Bay             FL   46:41.4 15:02 
   25   507   206 Mike Galluccio           50 Valkaria             FL   50:31.0 16:16 
   26   546   555 David Schmitt            51 Melbourne            FL 1:04:10.9 20:40 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    99    35 Bud Timmons              58 Cocoa                FL   22:43.8  7:19 
    2   103   286 Thomas Winkelspecht      56 Melbourne            FL   22:48.5  7:21 
    3   144   111 Abe Oros                 56 Palm Bay             FL   24:26.0  7:52 
    4   155   676 Glenn Sundin             56                           24:50.0  8:00 
    5   170   188 Carl Bonds               59 Palm Bay             FL   25:17.5  8:09 
    6   223   673 Bob Bisset               57                           27:27.6  8:51 
    7   234    45 Scott Means              58 Melbourne            FL   27:55.1  9:00 
    8   237    90 Larry Wiseman            57 Melbourne            FL   27:57.7  9:00 
    9   447   370 Robert Bruckhart         57 Melbourne            FL   38:38.1 12:27 
   10   489     6 Ed Duley                 59 Melbourne            FL   46:45.9 15:04 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    86   430 Jim Schroeder            61 Indialantic          FL   22:09.3  7:08 
    2    92   595 David Grant              62 Viera                FL   22:19.4  7:12 
    3   178    22 Ray Brown                61 Melbourne            FL   25:28.4  8:12 
    4   192    37 Gary Castner             63 Melbourne            FL   26:14.7  8:27 
    5   293   104 Teen Sum                 60 Palm Bay             FL   29:46.1  9:35 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   296   176 Billy W. Baker           65 Palm Bay             FL   29:50.4  9:37 
    2   464   613 Lonnie Chafton           65                           42:19.2 13:38 
    3   531   118 Bert Etienne             65 Melbourne            FL   53:56.5 17:22 
    4   535   154 Joe Romot                67 Melbourne            FL   54:39.2 17:36 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   147   290 Tom Ward                 72 Melbourne Beach      FL   24:31.0  7:54 
    2   173   312 Jim Weir                 71 Viera                FL   25:22.0  8:10 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    14   373 Beth Whalen              23 Melbourne            FL   18:09.5  5:51 
    2    16   616 Jessica Stern            20                           18:24.6  5:56 
    3    25   530 Jessica Crate            23 Melbourne            FL   19:00.5  6:08 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    81   175 Pam Meier                45 Rockledge            FL   21:54.8  7:04 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   232   508 Jordan Michaels          08 Merritt Island       FL   27:51.4  8:58 
    2   267   342 Jennifer Law             08 Orlando              FL   28:47.4  9:16 
    3   378   409 Ally Jaime               08 Indialantic          FL   34:15.3 11:02 
    4   393   647 Jaslynn Pelham           07                           35:05.3 11:18 
    5   422    97 Hannah Etienne           07 Melbourne            FL   36:37.7 11:48 
    6   510   655 Fiona McCrae             08                           50:47.5 16:21 
    7   529    98 Rebekah Etienne          07 Melbourne            FL   53:19.1 17:10 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   249   183 Sara Towers              09 Rockledge            FL   28:19.1  9:07 
    2   315   422 Sydney Smith             10 Melbourne            FL   30:53.6  9:57 
    3   398   123 Sabrina Smith            11 Palm Bay             FL   35:23.6 11:24 
    4   403   369 Carly Stallings          11 Melbourne            FL   35:33.3 11:27 
    5   408    87 Michelle Adams           09 Melbourne Beach      FL   36:00.5 11:36 
    6   428   267 Maya Kaiser              10 Satellite Beach      FL   36:58.8 11:55 
    7   467   593 Alexa Eenhuis            10 Melbourne            FL   43:01.1 13:51 
    8   476   288 Kailee Ringrose          11 Melbourne            FL   44:57.5 14:29 
    9   523   525 Maria Van Allen          11 Melbourne            FL   52:13.6 16:49 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    35   606 Julie Wollrath           12 West Melbourne       FL   19:44.1  6:22 
    2    56   260 Cayla Schwager           14 Cocoa                FL   20:40.5  6:40 
    3    58   302 Sarah Day                13 Melbourne            FL   20:44.7  6:41 
    4    62   246 Emily Chapman            12 West Melbourne       FL   21:18.3  6:52 
    5   169   349 Mackenzie Baysinger      12 Rockledge            FL   25:17.3  8:09 
    6   252   259 Jamie Amico              14 Melbourne            FL   28:21.1  9:08 
    7   333   220 Emily Allen              12 Viera                FL   31:48.5 10:15 
    8   420    95 Sarah Etienne            12 Melbourne            FL   36:36.7 11:48 
    9   532   193 Mary McManus             12 Grant                FL   54:29.3 17:33 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    32   617 Juliana Stern            18                           19:36.8  6:19 
    2    37   263 Deanna Loafman           19 Palm Bay             FL   19:59.2  6:26 
    3    43   547 Teresa Ristow            16 Melbourne            FL   20:18.5  6:33 
    4    52   299 Elizabeth Green          17 Viera                FL   20:33.4  6:37 
    5    66   269 Corin Cassario           17 Melbourne            FL   21:24.3  6:54 
    6    76   279 Stephanie Bird           18 Rockledge            FL   21:37.3  6:58 
    7   117   677 Kaley Thomas             15                           23:35.1  7:36 
    8   142   549 Vanessa Pepin            17 Melbourne Beach      FL   24:22.4  7:51 
    9   154   336 Rachel Ungos             15 Rockledge            FL   24:49.0  8:00 
   10   160   531 Sam Trueheart            16 Murfreesboro         TN   25:02.3  8:04 
   11   163   589 Kelsie Dunn              15 Palm Bay             FL   25:03.4  8:04 
   12   174   217 Jennifer Wilsen          17 Cocoa                FL   25:22.3  8:10 
   13   209   132 Tina Monteleone          18 Palm Bay             FL   26:53.2  8:40 
   14   222   376 Morgan Rowan             18 Melbourne            FL   27:18.6  8:48 
   15   228   425 Rachel Cody              17 Melbourne            FL   27:38.7  8:54 
   16   242   216 Caitlin Jones            17 Cocoa                FL   28:09.0  9:04 
   17   250   664 Diexandra Demars         17                           28:19.4  9:07 
   18   258   228 Caitlyn Leclair          19 Melbourne            FL   28:29.6  9:11 
   19   275   609 Cindy Sundin             17 Satellite Beach      FL   29:03.2  9:22 
   20   280   227 Jessica Leclair          19 Melbourne            FL   29:24.1  9:28 
   21   322   532 Mary Freeman             16 Murfreesboro         TN   31:16.6 10:05 
   22   388   147 Jennifer Gillis          19 Viera                FL   34:49.1 11:13 
   23   417   492 Liz Messaros             19 Oxford               PA   36:26.3 11:44 
   24   424   639 Kaya Avery               18                           36:39.5 11:48 
   25   469   591 Haley Olson              18 Melbourne            FL   43:10.0 13:54 
   26   506   156 Lauren Wiseman           18 Melbourne            FL   50:18.7 16:12 
   27   509   546 Samantha Lloyd           16 Palm Bay             FL   50:43.0 16:20 
   28   516   133 Melissa Monteleone       16 Palm Bay             FL   51:29.6 16:35 
   29   538   471 Amanda McAllister        17 Cocoa                FL   55:37.2 17:55 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    47    57 Carolyn Horst            23 Palm Bay             FL   20:28.4  6:36 
    2   112   187 Kelly McHenry            21 Rockledge            FL   23:24.6  7:33 
    3   195   629 Jennifer Lea             23                           26:19.8  8:29 
    4   226    74 Amanda Bowman            23 Melbourne            FL   27:35.4  8:53 
    5   240   668 Briana Haut              23                           28:05.2  9:03 
    6   302   244 Jennifer Nelson          23 Melbourne            FL   30:08.7  9:43 
    7   313   513 Jillian Schultz          24 Melbourne            FL   30:44.5  9:54 
    8   338   590 Charlene Butler          21 Palm Bay             FL   32:05.8 10:20 
    9   341   331 Hilary Slover            22 Oviedo               FL   32:18.1 10:24 
   10   364   202 Mallorie Bruce           21 Melbourne            FL   33:31.5 10:48 
   11   390   533 Caitlin Zimmerman        20 Murfreesboro         TN   35:00.0 11:16 
   12   412   346 Alyshia Van Ry           21 Indialantic          FL   36:12.9 11:40 
   13   433   551 Ivoriann Wooley          22                           37:19.7 12:01 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   111   515 Jennifer Lepper          26 Melbourne            FL   23:24.6  7:33 
    2   132   243 Patti Olszewski          26 Indialantic          FL   24:01.8  7:45 
    3   161   416 Shannon Buchanan         28 Melbourne            FL   25:02.3  8:04 
    4   171   166 Jacqueline Boughner      26 Melbourne            FL   25:19.7  8:10 
    5   180   191 Emily Halliburton        28 Patrick Afb          FL   25:33.6  8:14 
    6   210   385 Sarah Campbell           28 Cocoa Beach          FL   26:55.7  8:41 
    7   253   129 Lania Rosengren          29 West Melbourne       FL   28:21.2  9:08 
    8   308    15 Jessica Smith            29 Palm Bay             FL   30:27.4  9:49 
    9   319   148 Jennifer Rodriguez       26 Melbourne            FL   31:08.8 10:02 
   10   347   311 Margarita Martinez       27 Palm Bay             FL   32:30.5 10:28 
   11   351   322 Rene Dunne               28 Palm Bay             FL   32:59.4 10:38 
   12   363   682 Andrea Defrates          29                           33:28.1 10:47 
   13   366   384 Rachel Conard            28 Pafb                 FL   33:44.2 10:52 
   14   385   600 Crystal Chapon           26 Satelitte Beach      FL   34:44.3 11:11 
   15   395    72 Elise Waltman            29 Melbourne            FL   35:09.0 11:19 
   16   436   584 Joanna Armet             27 Palm Bay             FL   37:25.5 12:03 
   17   443   457 Helena Kramer            28 Satellite Beach      FL   37:58.7 12:14 
   18   453   127 Rebecca Helmick          29 Melbourne            FL   39:35.2 12:45 
   19   471   352 Collette Raymond         29 Palm Bay             FL   43:29.3 14:00 
   20   493   195 Cara Melachrinos         26 Palm Bay             FL   47:23.7 15:16 
   21   522   303 Ricci Bachar             25 Cocoa                FL   52:08.9 16:48 
   22   537   460 Halina McAllister        28 Palm Bay             FL   55:32.1 17:53 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    53   625 Alexa Gemma              33                           20:34.0  6:38 
    2    73   434 Shelley Bowman           34 Viera                FL   21:31.1  6:56 
    3   113   407 Jennifer Kalra           34 Melbourne            FL   23:27.0  7:33 
    4   119   247 Kate Engel Chapman       33 West Melbourne       FL   23:39.1  7:37 
    5   120   401 Kerstin Dea              32 Rockledge            FL   23:41.7  7:38 
    6   124   431 Bambi Wiedemann          31 Cocoa                FL   23:51.5  7:41 
    7   145    39 Donna Davis              31 Melbourne            FL   24:26.2  7:52 
    8   158    59 Erin Schuck              34 Melbourne            FL   24:57.2  8:02 
    9   216   569 Rachel Bowen-Wilkerson   33 Palm Bay             FL   27:08.0  8:44 
   10   220   659 Leslie Bardo             30                           27:15.1  8:47 
   11   230   207 Shona Maggard            32 Melbourne            FL   27:48.1  8:57 
   12   236    21 Susan Houts              31 Palm Bay             FL   27:57.4  9:00 
   13   263   517 Trinity Graham           30 Palm Bay             FL   28:34.3  9:12 
   14   270   167 Lynn Chacko              32 Indialantic          FL   28:55.2  9:19 
   15   285   489 Lindsay Russell          31 Melbourne            FL   29:38.1  9:33 
   16   294   638 Suzanne Plantec          30                           29:48.9  9:36 
   17   317   441 Christi Curtis           31 Indialantic          FL   30:57.3  9:58 
   18   328   636 Melissa Weaklin          33                           31:26.8 10:08 
   19   353   117 Anne Gregg               31 Viera                FL   33:04.1 10:39 
   20   362   102 Jenny Benda              30 Melbourne            FL   33:26.1 10:46 
   21   369   178 Brandy N. Murdock        30 Palm Bay             FL   33:58.5 10:57 
   22   394   388 Jennifer Pelham          33 Cocoa Beach          FL   35:07.9 11:19 
   23   430   586 Christine Perry          30 Melbourne            FL   37:04.9 11:57 
   24   434   510 Shelley Hudson           34 Cocoa                FL   37:22.6 12:02 
   25   451   524 Cris Smith               33 Melbourne            FL   39:05.8 12:36 
   26   487   560 Holly Hendrick           30 Satellite Beach      FL   46:41.7 15:02 
   27   495   169 Amanda Pantillo          30 St. Cloud            FL   47:49.5 15:24 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    26   557 Nancy Ellis              35 Tacoma               WA   19:04.6  6:09 
    2    33     5 Tracy Smith              36 Palm Bay             FL   19:37.0  6:19 
    3   116   252 Julie Hannah             35 Palm Bay             FL   23:31.4  7:35 
    4   126   236 Lisa Harrington          35 Indialantic          FL   23:54.5  7:42 
    5   128   239 Lisa Yancey              36 Viera                FL   23:55.5  7:43 
    6   168   377 Sharon Kelly             38 Melbourne            FL   25:15.2  8:08 
    7   198   242 Charlotte McClure        37 Rockledge            FL   26:32.0  8:33 
    8   208   597 Melissa Delker           36 Melbourne            FL   26:47.4  8:38 
    9   213    52 Linda Humphrey           37 Satellite Beach      FL   27:00.3  8:42 
   10   218   383 Beth Alford              37 Merritt Island       FL   27:14.4  8:47 
   11   235   528 Linda Marzano            37 Melbourne            FL   27:57.2  9:00 
   12   241   403 Beverly Rose             39 Melbourne            FL   28:07.8  9:04 
   13   243   321 Gretchen Addor           39 Brighton             MI   28:09.7  9:04 
   14   260   563 Laura Ivey-Glines        35 Melbourne            FL   28:31.8  9:11 
   15   268   250 Viviana Rodriguez        35 Rockledge            FL   28:49.1  9:17 
   16   284   406 Michelle Mielke          37 Melbourne            FL   29:36.6  9:32 
   17   292   414 Sisi Packard             37 Rockledge            FL   29:44.0  9:35 
   18   309   398 Tracy Oxley              37 Melbourne            FL   30:29.2  9:49 
   19   330   400 Michelle Salyer          37 Rockledge            FL   31:31.5 10:09 
   20   332   490 Amy Oros                 38 Palm Bay             FL   31:34.0 10:10 
   21   335   506 Donna Michaels           35 Merritt Island       FL   31:52.6 10:16 
   22   343   224 Sue Miller               38 Rockledge            FL   32:19.4 10:25 
   23   349   230 Kira Juranke             39 Cocoa                FL   32:58.0 10:37 
   24   372    30 Jacqueline Acosta        37 Port St. John        FL   34:03.1 10:58 
   25   379   382 Lori Beckett             39 Palm Bay             FL   34:17.5 11:03 
   26   409   444 Cristina Engel           37 Merritt Island       FL   36:06.7 11:38 
   27   415   137 Jennifer Ogburn          36 Indialantic          FL   36:18.6 11:42 
   28   441   334 Kathleen Frederick       37 Merritt Island       FL   37:49.0 12:11 
   29   449   219 Susan Allen              38 Viera                FL   38:40.3 12:27 
   30   454    51 Andrea Burda             38 Palm Bay             FL   40:04.9 12:55 
   31   455   305 Marlena Johnson          36 Merritt Island       FL   40:22.9 13:00 
   32   461   317 Sandra Powell            39 Palm Bay             FL   41:34.0 13:23 
   33   462   572 Michelle Lastinger       39 Palm Bay             FL   41:34.2 13:23 
   34   463   658 Allison Whipple          38                           41:42.2 13:26 
   35   473    27 Susan Wailes             37 Indian Harbour Beach FL   43:32.4 14:01 
   36   515   354 Alison Imberman          36 West Melbourne       FL   51:27.6 16:34 
   37   524   404 Bonnie Moravecky         38 Melbourne            FL   52:18.1 16:51 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   104   234 Barbara Krause           42 Melbourne            FL   22:53.3  7:23 
    2   108   628 Robin Hernandez          43                           23:11.8  7:28 
    3   135   439 Wendy Handy              44 Indian Harbour Beach FL   24:08.3  7:47 
    4   140   226 Marie Thomas             44 Rockledge            FL   24:20.5  7:51 
    5   167   447 Anne Oconnor-Smith       43 Malabar              FL   25:14.0  8:08 
    6   184   394 Michelle Smurl           40 Cocoa                FL   25:42.8  8:17 
    7   202   380 Jane Wood                43 Satellite Beach      FL   26:35.7  8:34 
    8   204    18 Terry Ferrisi            44 Melbourne            FL   26:42.3  8:36 
    9   256   339 Marisa Flint             43 Cocoa                FL   28:24.0  9:09 
   10   289   643 Christine Loafman        44                           29:41.7  9:34 
   11   300   588 Angela Shoe              40 Satellite Beach      FL   30:01.2  9:40 
   12   327   552 Lydia Prussel            41 Melbourne            FL   31:23.0 10:07 
   13   355    54 Julie Fisher             41 Palm Bay             FL   33:17.7 10:43 
   14   357   324 Ruth Robert              44 Saint Cloud          FL   33:19.2 10:44 
   15   358   255 Cheryl Dean              41 Melbourne            FL   33:19.4 10:44 
   16   377   408 Lynn Jaime               42 Indialantic          FL   34:15.2 11:02 
   17   392   578 Marlene Laney            43 Melbourne            FL   35:02.6 11:17 
   18   397   603 Sharon Alcorn            40 Melbourne            FL   35:11.2 11:20 
   19   401    50 Teresa Hines             41 Grant                FL   35:31.4 11:27 
   20   445   210 Cassie Williams          44 Melbourne            FL   38:19.8 12:21 
   21   448   539 Andrea Lucas             43 Melbourne            FL   38:38.4 12:27 
   22   480   663 Jane Bermudez            44                           46:00.2 14:49 
   23   485   480 Lucille D'Amico          40 Palm Bay             FL   46:41.2 15:02 
   24   488   355 Leonne Sherr             41 Melbourne            FL   46:41.8 15:02 
   25   496   674 Lori Kiera               42                           47:50.2 15:24 
   26   498   496 Amy Dray                 41 Palm Bay             FL   47:53.8 15:25 
   27   511   656 Diane Fletcher           42                           51:00.2 16:25 
   28   518   565 Dassy Mas Slattery       43 Melbourne            FL   51:49.0 16:41 
   29   548   554 Jennifer Park            44 Fernando Beach       FL 1:04:13.2 20:41 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    90   309 Kim Graham               49 Melbourne            FL   22:15.1  7:10 
    2   122   435 Lori Kruger              47 Indialantic          FL   23:45.8  7:39 
    3   150   308 Dede Henrich             48 Melbourne            FL   24:37.0  7:56 
    4   186   240 Angie Brammer            46 Valkaria             FL   25:57.8  8:22 
    5   191   679 Cathie Poor              47                           26:12.6  8:27 
    6   196    12 Diana Burton             47 Indian Harbour Beach FL   26:24.9  8:31 
    7   233   363 Mariangie Blake          47 Grant                FL   27:53.1  8:59 
    8   271    34 Sue Hoyt                 48 Satellite Beach      FL   28:55.5  9:19 
    9   272   359 Mary Dier                47 Indian Harbour Beach FL   28:56.7  9:19 
   10   286   411 Olga Gonzalez            45 Palm Bay             FL   29:38.4  9:33 
   11   339    31 Suezette Minch           48 Vero Beach           FL   32:05.9 10:20 
   12   348   164 Michele Duester          46 Melbourne            FL   32:48.9 10:34 
   13   365   237 Janice Shepard           49 Melbourne            FL   33:36.5 10:50 
   14   367   307 Cynthia Conboy           49 Melbourne            FL   33:45.5 10:52 
   15   374    69 Tena Hochard             48 Palm Bay             FL   34:07.6 11:00 
   16   382   426 Cathy Chapman            46 Melbourne            FL   34:33.5 11:08 
   17   406   477 Kathy Frederick          48 Palm Bay             FL   35:51.8 11:33 
   18   410    79 Sherri Shamet            49 Palm Bay             FL   36:09.4 11:39 
   19   414    85 Christine Adams          46 Melbourne Beach      FL   36:14.7 11:40 
   20   439   365 Barb McGahey             47 Cocoa Beach          FL   37:35.0 12:06 
   21   446   429 Nancy Joynes             47 Melbourne            FL   38:27.4 12:23 
   22   452   395 Virginia Palmieri        49 Indian Harbour Beach FL   39:22.3 12:41 
   23   474   194 Carol McManus            48 Grant                FL   43:33.6 14:02 
   24   481   670 Kelly Brennan            45                           46:02.2 14:50 
   25   484   351 Lisa Gerdes              46 Melbourne            FL   46:38.6 15:01 
   26   497   602 Diane Diehl-Shaffer      49 Satellite Beach      FL   47:52.3 15:25 
   27   499   467 Diane Blatchley          45 Melbourne            FL   47:56.2 15:26 
   28   500   599 Debra Chapon             49 Satellite Beach      FL   47:56.8 15:26 
   29   513   136 Susan Costner            48 Palm Bay             FL   51:10.6 16:29 
   30   526   526 Anita Van Allen          49 Melbourne            FL   52:22.2 16:52 
   31   536   437 Tamara McHatton          49 Rockledge            FL   55:09.0 17:46 
   32   547   553 Cindy Schmitt            49 Melbourne            FL 1:04:11.0 20:40 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   176   514 Claudia Haines           50 Melbourne            FL   25:27.1  8:12 
    2   225   116 Melanie Delman           52 Melbourne            FL   27:32.8  8:52 
    3   261   337 Rosanne Bessenaire       52 Melbourne            FL   28:32.0  9:12 
    4   277   681 Robin Moran              52                           29:03.8  9:22 
    5   278   229 Karen Sanchez            50 Rockledge            FL   29:09.9  9:24 
    6   305   562 Joan Meadows             50 Malabar              FL   30:13.4  9:44 
    7   306   390 Nancy Sharpe             52 Merritt Island       FL   30:14.0  9:44 
    8   318   470 Diane Caruso             51 Valkaria             FL   31:00.4  9:59 
    9   321   186 Kathy Daymude            52 Rockledge            FL   31:11.2 10:03 
   10   325   393 Barbara Fine             52 Satellite Beach      FL   31:21.1 10:06 
   11   370   651 Melba Werner             52                           34:02.2 10:58 
   12   373   145 Lori Gillis              50 Viera                FL   34:05.4 10:59 
   13   381   543 Andrea Collins           53 Melbourne            FL   34:32.5 11:08 
   14   405    92 Gail Wiseman             50 Melbourne            FL   35:50.6 11:33 
   15   442    60 Jackie Watson            51 Melbourne            FL   37:57.7 12:14 
   16   457   368 Mary Stallings           54 Melbourne            FL   41:05.7 13:14 
   17   459    46 Gail Means               52 Melbourne            FL   41:29.5 13:22 
   18   468   366 Kathy Nix                53 West Melbourne       FL   43:09.5 13:54 
   19   470   494 Mary McIntyre            52 Melbourne            FL   43:11.4 13:55 
   20   477   509 Suzanne Provost          54 Melbourne            FL   45:01.6 14:30 
   21   482   503 Brenda Benevente         53 Melbourne            FL   46:24.9 14:57 
   22   505   204 Jana Galluccio           50 Valkaria             FL   50:10.5 16:09 
   23   514   423 Margarita Helsel         50 Palm Bay             FL   51:24.3 16:33 
   24   517   130 Lori Monteleone          50 Palm Bay             FL   51:48.3 16:41 
   25   533   675 Janet Palenik            52                           54:30.4 17:33 
   26   534   153 Christine Romot          51 Melbourne            FL   54:38.3 17:36 
   27   541   548 Christine Pepin          54 Melbourne Beach      FL   56:39.1 18:15 
   28   543   139 Diane McPadden           52 Palm Bay             FL 1:01:24.7 19:46 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   127   189 Sue Strout               55 Merritt Island       FL   23:47.6  7:40 
    2   149    55 Anne Doerflein           57 West Melbourne       FL   24:34.1  7:55 
    3   166    23 Linda Belanger           56 Melbourne Beach      FL   25:08.2  8:06 
    4   311    28 Amy Lacy                 55 Indialantic          FL   30:37.0  9:52 
    5   334   367 Katie Wilson             56 Melbourne            FL   31:50.8 10:16 
    6   340   100 Jo Anne Goodson          58 West Melbourne       FL   32:11.0 10:22 
    7   402   241 Karen Suarez             55 Melbourne            FL   35:32.0 11:27 
    8   411   125 Sarah Schroeder          58 Melbourne            FL   36:10.2 11:39 
    9   438   495 Susan Jaycox             55 Savannah             GA   37:32.8 12:06 
   10   444   493 Lydda Arango             57 Rockledge            FL   38:16.6 12:20 
   11   501   410 Jeannette McDaniel       55 Melbourne            FL   47:57.5 15:27 
   12   504   142 Cynthia Young            55 Malabar              FL   49:39.1 15:59 
   13   545   121 Michele Slauson          55 Palm Bay             FL 1:02:55.5 20:16 
   14   550   163 Christine Bowman         57 Melbourne            FL 1:12:18.7 23:17 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   106    61 Anne Dockery             61 Melbourne Beach      FL   23:01.0  7:25 
    2   290    40 Lorraine Petersen        61 West Melbourne       FL   29:43.7  9:35 
    3   528   518 Carol Workman            62 Grant                FL   52:30.9 16:55 
    4   539   491 Betsy Messaros           61 Oxford               PA   55:49.7 17:59 
    5   540   168 Lynette Halter           64 Palm Bay             FL   56:35.5 18:13 
    6   542     9 Mary June Joseph         62 Satellite Beach      FL   56:53.1 18:19 
    7   544   162 Lorriane Stickane        60 Rockledge            FL 1:02:55.4 20:16 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   450   171 Judith Law               67 Satellite Beach      FL   38:52.6 12:31 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   458   184 Esther Chinnery          70 West Melbourne       FL   41:07.4 13:15 
    2   475    25 Katie Marsh              71 Melbourne            FL   43:41.6 14:04 
    3   549    26 Roberta Osterling        74 Satellite Beach      FL 1:04:33.0 20:47 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= =====
CORPORATE TEAM RESULTS
   1.  Harris                             
            19:07   19:32   19:54   20:03   24:02 = 1:42:38
         Charles Ballou, Paul Timmons, Paul Fleming, Travis Hiers, Patti
         Olszewski
   2.  Health First                       
            20:37   26:43   26:46   26:58   27:52 = 2:08:56
         Ralph Miller, Sean Michaels, Cameron Michaels, Robert Oehlbeck, Jordan
         Michaels
   3.  Starbuck's Stars                   
            28:14   33:11   34:45   37:05   37:26 = 2:50:41
         Mohammed Abdulwahhad, Tyler Chadwick, Jonathan Emond, Christine Perry,
         Joanna Armet
   4.  Energized Educat                   
            27:56   28:30   35:32   40:05   41:30 = 2:53:33
         Scott Means, Randy Hines, Teresa Hines, Andrea Burda, Gail Means
   5.  HFHP Trendsetters                  
            34:44   46:42   46:52   51:28   51:50 = 3:51:36
         Aaron Sherief, Leonne Sherr, LeeVon Sherr, Alison Imberman, Douglas
         Imberman
*
*
OPEN TEAM RESULTS:
   1.  Running Zone                  
            16:42   17:32   17:32   18:55   19:01 = 1:29:42
         Doug Butler, Steve Chin, John Davis, Steve Hedgespeth, Jessica Crate
   2.  TEAM                          
            22:00   22:49   23:55   24:53   25:18 = 1:58:55
         Joseph Sakson, Jason Gash, Sue Strout, David Maltby, Carl Bonds
   3.  CAV Runners Club              
            20:30   21:27   25:03   26:05   26:13 = 1:59:18
         Josiah Britton, Larry Malcom, Marcus Bailey, Michael Woodward, Cathie
         Poor
   4.  High Voltage                  
            31:17   34:15   36:40   36:41   37:23 = 2:56:16
         Kyle Schigner, Jeremy Fetko, John Schigner, Dylan Schigner, Shelley
         Hudson*
*
SCHOOL RESULTS:
Manatee 2
Longleaf 2
Discovery 2
Our Lady of Lourdes 2
Atlantis 1
De Laura 1
Holy Trinity 1
West Shore 1
*
*
CORPORATE CHALLENGE:
Harris 26899
Health First 4639
Energized Educators 1033
Florida Today 1011
United Space Alliance 925
Starbuck's Stars 885
Intersil 526
Brevard Buddies 316
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites