• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Zachary Project 5K Results
ZACHARY PROJECT 5K
OCTOBER 11, 2008
MELBOURNE SQUARE MALL, MELBOURNE, FL
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   122 Joseph Sherman           18                           17:40.0  5:42 
    2     2   142 Art Anderson             49                      FL   18:28.0  5:58 
    3     3   101 Frank Kapr               40 Titusville           FL   18:47.8  6:04 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10   121 Drew Spray               52                           21:53.9  7:04 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    16   150 Ian Reesh                11                      FL   22:41.4  7:20 
    2    26    94 Alex Hall                11 Merritt Island       FL   24:24.0  7:53 
    3    72   113 Sterling Schantz         11 Melbourne            FL   54:26.0 17:34 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15   149 Alec Reesh               14                      FL   22:31.5  7:16 
    2    39   151 Ryan Wagner              12                      FL   26:33.1  8:34 
    3    62   164 Bradley Shipmon          13                      FL   36:34.1 11:48 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7   147 Austin Pitts             16                      FL   20:54.2  6:45 
    2    12   155 Ivan Swenson             16                      FL   22:00.3  7:06 
    3    46    93 Kevin Sebastian          19 Melbourne            FL   27:47.5  8:58 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4   163 Josh Farmer              24                      FL   20:50.7  6:44 
    2    19    95 Heath Sharp              23 Merritt Island       FL   22:56.1  7:24 
    3    29   162 Christopher Montgomery   21                      FL   24:37.9  7:57 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5   105 Brad Daszynski           26 Melbourne            FL   20:53.2  6:45 
    2     8   128 Aldo Nunez               27                      FL   21:37.9  6:59 
    3    27   144 Jason White              27                      FL   24:29.0  7:54 
    4    33   119 Steven Stengle           27                           25:55.6  8:22 
    5    37   160 Josh Kossman             28                      FL   26:29.5  8:33 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28   143 Michael Callahan         34                      FL   24:37.0  7:57 
    2    49   135 Brian Bridenbecker       32                      FL   28:13.7  9:07 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9   114 Tristan Webbe            35 Palm Bay             FL   21:39.0  7:00 
    2    20    99 William Conyers          35 Palm Bay             FL   23:14.5  7:30 
    3    22   148 Chris Reesh              39                      FL   23:37.2  7:38 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    13   141 Shawn Wilson             42                      FL   22:15.3  7:11 
    2    30   167 Richard Raley            44                      FL   25:34.1  8:15 
    3    44   153 John Noll                44                      FL   27:01.7  8:44 
    4    47    88 Wesley Foster            42 Melbourne            FL   27:54.2  9:01 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    11   115 Keith Kowalske           48 Melbourne            FL   21:56.2  7:05 
    2    14   124 Kevin Leiker             45                           22:26.6  7:15 
    3    25    85 Wayne Stewart            49 Melbourne            FL   24:18.5  7:51 
    4    79   112 Donald Gross             46 Melbourne            FL 1:05:58.0 21:17 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    36   103 Gene Grieshaber          51 Melbourne            FL   26:13.3  8:28 
    2    53   100 Ken Flieder              50 Cocoa                FL   31:38.9 10:13 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    17   109 John Fricano             55 Rockledge            FL   22:44.1  7:21 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    21   136 Jim Schroeder            61                      FL   23:29.6  7:35 
    2    24   104 David Farrall            60 Melbourne            FL   24:17.6  7:51 
    3    31   120 Greg McKay               61                           25:36.2  8:16 
    4    42    97 Frank Webbe              60 Palm Bay             FL   26:39.9  8:37 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    43    98 Jack Lightle             76 Cocoa                FL   26:53.9  8:41 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6   152 Meredith Luther          29                      FL   20:53.6  6:45 
    2    18   123 Frances Vega             45                           22:51.1  7:23 
    3    23   108 Carrie Lydon             31 Merritt Island       FL   24:13.2  7:49 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    32   159 Wendy Handy              44                      FL   25:48.9  8:20 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    40   129 Kristen Owl              11                      FL   26:37.6  8:36 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    38   156 Sarah Hall               15                      FL   26:32.3  8:34 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    54    92 Jennifer Stewart         24 Melbourne            FL   31:39.6 10:13 
    2    78   111 Patricia Gross           24 Lakewood             CO 1:05:57.0 21:17 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    34   145 Patricia Johnson         28                      FL   25:56.4  8:23 
    2    65   134 Eileen Bridenbecker      26                      FL   38:53.5 12:33 
    3    68    87 Stephanie Dunn           26 Palm Bay             FL   44:21.9 14:19 
    4    69    91 Linda Mahl               25 Indialantic          FL   44:37.8 14:24 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45   116 Rachel Wilkerson         32 Palm Bay             FL   27:26.7  8:52 
    2    57   146 Shannon Ward             34                      FL   33:12.1 10:43 
    3    70    84 Alexandra Stewart        30 Melbourne            FL   46:19.8 14:57 
    4    77    89 Danielle Isom            33 Palm Bay             FL 1:05:23.0 21:06 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    50   157 April Zimmer             37                      FL   28:14.7  9:07 
    2    55   133 Daryl Davenport          37                      FL   32:22.4 10:27 
    3    60   110 Tina Gross               38 Melbourne            FL   35:39.6 11:31 
    4    67   158 Berni Dayle              37                      FL   40:25.1 13:03 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    35   117 Terry Ferrisi            43 Melbourne            FL   25:59.2  8:23 
    2    41   130 Kathy Owl                44                      FL   26:37.9  8:36 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    48   125 Mariangie Blake          46                           27:59.9  9:02 
    2    51   166 Fiona Wright             45                      FL   29:19.8  9:28 
    3    58   126 Sherri Shamet            49                           33:39.3 10:52 
    4    61   165 Diana Burton             46                      FL   36:33.8 11:48 
    5    63    86 Cindy Stewart            48 Melbourne            FL   37:19.5 12:03 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    52    96 Nancy Sharp              51 Merritt Island       FL   29:40.1  9:35 
    2    56   139 Shirley Matrigali        54                      FL   32:28.2 10:29 
    3    64   138 Barbara Rolsing          52                      FL   37:36.2 12:08 
    4    66   140 Alice Arbogast           50                      FL   39:18.5 12:41 
    5    73   102 Allie Wood               54 Satellite Beach      FL   54:59.0 17:45 
    6    75   107 Karen Montgomery         54 Melbourne            FL   55:00.0 17:45 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    59   161 Sarah Schroeder          58                      FL   35:38.2 11:30 
    2    71   118 Margaret Roth            56                           47:09.7 15:13 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    74   106 Connie Skipper           63 Melbourne            FL   55:00.0 17:45 
    2    76   154 Margie Thompson          60                      FL   55:55.0 18:03 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= =====
OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Age Sex City            St Time      Pace  
===== === ===== ======================= === === =============== == ========= ===== 
    1   1   122 Joseph Sherman           18 M                        17:40.0  5:42 
    2   2   142 Art Anderson             49 M                   FL   18:28.0  5:58 
    3   3   101 Frank Kapr               40 M   Titusville      FL   18:47.8  6:04 
    4   4   163 Josh Farmer              24 M                   FL   20:50.7  6:44 
    5   5   105 Brad Daszynski           26 M   Melbourne       FL   20:53.2  6:45 
    6   1   152 Meredith Luther          29 F                   FL   20:53.6  6:45 
    7   6   147 Austin Pitts             16 M                   FL   20:54.2  6:45 
    8   7   128 Aldo Nunez               27 M                   FL   21:37.9  6:59 
    9   8   114 Tristan Webbe            35 M   Palm Bay        FL   21:39.0  7:00 
   10   9   121 Drew Spray               52 M                        21:53.9  7:04 
   11  10   115 Keith Kowalske           48 M   Melbourne       FL   21:56.2  7:05 
   12  11   155 Ivan Swenson             16 M                   FL   22:00.3  7:06 
   13  12   141 Shawn Wilson             42 M                   FL   22:15.3  7:11 
   14  13   124 Kevin Leiker             45 M                        22:26.6  7:15 
   15  14   149 Alec Reesh               14 M                   FL   22:31.5  7:16 
   16  15   150 Ian Reesh                11 M                   FL   22:41.4  7:20 
   17  16   109 John Fricano             55 M   Rockledge       FL   22:44.1  7:21 
   18   2   123 Frances Vega             45 F                        22:51.1  7:23 
   19  17    95 Heath Sharp              23 M   Merritt Island  FL   22:56.1  7:24 
   20  18    99 William Conyers          35 M   Palm Bay        FL   23:14.5  7:30 
   21  19   136 Jim Schroeder            61 M                   FL   23:29.6  7:35 
   22  20   148 Chris Reesh              39 M                   FL   23:37.2  7:38 
   23   3   108 Carrie Lydon             31 F   Merritt Island  FL   24:13.2  7:49 
   24  21   104 David Farrall            60 M   Melbourne       FL   24:17.6  7:51 
   25  22    85 Wayne Stewart            49 M   Melbourne       FL   24:18.5  7:51 
   26  23    94 Alex Hall                11 M   Merritt Island  FL   24:24.0  7:53 
   27  24   144 Jason White              27 M                   FL   24:29.0  7:54 
   28  25   143 Michael Callahan         34 M                   FL   24:37.0  7:57 
   29  26   162 Christopher Montgomery   21 M                   FL   24:37.9  7:57 
   30  27   167 Richard Raley            44 M                   FL   25:34.1  8:15 
   31  28   120 Greg McKay               61 M                        25:36.2  8:16 
   32   4   159 Wendy Handy              44 F                   FL   25:48.9  8:20 
   33  29   119 Steven Stengle           27 M                        25:55.6  8:22 
   34   5   145 Patricia Johnson         28 F                   FL   25:56.4  8:23 
   35   6   117 Terry Ferrisi            43 F   Melbourne       FL   25:59.2  8:23 
   36  30   103 Gene Grieshaber          51 M   Melbourne       FL   26:13.3  8:28 
   37  31   160 Josh Kossman             28 M                   FL   26:29.5  8:33 
   38   7   156 Sarah Hall               15 F                   FL   26:32.3  8:34 
   39  32   151 Ryan Wagner              12 M                   FL   26:33.1  8:34 
   40   8   129 Kristen Owl              11 F                   FL   26:37.6  8:36 
   41   9   130 Kathy Owl                44 F                   FL   26:37.9  8:36 
   42  33    97 Frank Webbe              60 M   Palm Bay        FL   26:39.9  8:37 
   43  34    98 Jack Lightle             76 M   Cocoa           FL   26:53.9  8:41 
   44  35   153 John Noll                44 M                   FL   27:01.7  8:44 
   45  10   116 Rachel Wilkerson         32 F   Palm Bay        FL   27:26.7  8:52 
   46  36    93 Kevin Sebastian          19 M   Melbourne       FL   27:47.5  8:58 
   47  37    88 Wesley Foster            42 M   Melbourne       FL   27:54.2  9:01 
   48  11   125 Mariangie Blake          46 F                        27:59.9  9:02 
   49  38   135 Brian Bridenbecker       32 M                   FL   28:13.7  9:07 
   50  12   157 April Zimmer             37 F                   FL   28:14.7  9:07 
   51  13   166 Fiona Wright             45 F                   FL   29:19.8  9:28 
   52  14    96 Nancy Sharp              51 F   Merritt Island  FL   29:40.1  9:35 
   53  39   100 Ken Flieder              50 M   Cocoa           FL   31:38.9 10:13 
   54  15    92 Jennifer Stewart         24 F   Melbourne       FL   31:39.6 10:13 
   55  16   133 Daryl Davenport          37 F                   FL   32:22.4 10:27 
   56  17   139 Shirley Matrigali        54 F                   FL   32:28.2 10:29 
   57  18   146 Shannon Ward             34 F                   FL   33:12.1 10:43 
   58  19   126 Sherri Shamet            49 F                        33:39.3 10:52 
   59  20   161 Sarah Schroeder          58 F                   FL   35:38.2 11:30 
   60  21   110 Tina Gross               38 F   Melbourne       FL   35:39.6 11:31 
   61  22   165 Diana Burton             46 F                   FL   36:33.8 11:48 
   62  40   164 Bradley Shipmon          13 M                   FL   36:34.1 11:48 
   63  23    86 Cindy Stewart            48 F   Melbourne       FL   37:19.5 12:03 
   64  24   138 Barbara Rolsing          52 F                   FL   37:36.2 12:08 
   65  25   134 Eileen Bridenbecker      26 F                   FL   38:53.5 12:33 
   66  26   140 Alice Arbogast           50 F                   FL   39:18.5 12:41 
   67  27   158 Berni Dayle              37 F                   FL   40:25.1 13:03 
   68  28    87 Stephanie Dunn           26 F   Palm Bay        FL   44:21.9 14:19 
   69  29    91 Linda Mahl               25 F   Indialantic     FL   44:37.8 14:24 
   70  30    84 Alexandra Stewart        30 F   Melbourne       FL   46:19.8 14:57 
   71  31   118 Margaret Roth            56 F                        47:09.7 15:13 
   72  41   113 Sterling Schantz         11 M   Melbourne       FL   54:26.0 17:34 
   73  32   102 Allie Wood               54 F   Satellite Beach FL   54:59.0 17:45 
   74  33   106 Connie Skipper           63 F   Melbourne       FL   55:00.0 17:45 
   75  34   107 Karen Montgomery         54 F   Melbourne       FL   55:00.0 17:45 
   76  35   154 Margie Thompson          60 F                   FL   55:55.0 18:03 
   77  36    89 Danielle Isom            33 F   Palm Bay        FL 1:05:23.0 21:06 
   78  37   111 Patricia Gross           24 F   Lakewood        CO 1:05:57.0 21:17 
   79  42   112 Donald Gross             46 M   Melbourne       FL 1:05:58.0 21:17
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites