• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Run for the Gecko 5K Results
RUN FOR THE GECKO 5K 
May 10, 2008
Wickham Park, BCC Pavilion
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com 

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   299 Chris Rego               19 Melbourne            FL   16:22.4  5:17 
    2     2   192 Mike Wasson              42 West Melbourne       FL   16:47.7  5:26 
    3     3   579 James Stern              16 Fl                        17:03.1  5:31 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9   203 Patrick McCormick        48 Melbourne            FL   18:24.7  5:57 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   133     4 Bryce Wahy               08 Melbourne            FL   25:06.4  8:06 
    2   165   326 Paul Jaime               08 Indialantic          FL   26:10.1  8:27 
    3   173   483 Liam Kelly               08 Fl                        26:27.7  8:33 
    4   299   549 Christian Camps          07 Fl                        31:29.4 10:10 
    5   405   280 Gage Garcia              04 Rockledge            FL   41:54.1 13:31 
    6   440   502 Curt Green               07 Fl                        48:25.7 15:38 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    61   547 Austin Camps             09 Fl                        22:07.8  7:09 
    2    68   258 Ian Reesh                11 Palm Bay             FL   22:26.2  7:15 
    3    98   564 Morgan Levine            11 Fl                        23:30.4  7:35 
    4   100   548 Garrett Camps            10 Fl                        23:42.2  7:39 
    5   103   378 Alex Hall                11 Merritt Island       FL   23:44.0  7:40 
    6   135   165 Ryan Garrett             09 Titusville           FL   25:16.3  8:10 
    7   169   588 Brian Bride              11 Fl                        26:16.9  8:29 
    8   225   380 Tyler Roberts            10 Melbourne            FL   28:05.1  9:04 
    9   249   204 Cody Wyckoff             11 Titusville           FL   28:53.8  9:20 
   10   288   253 Brian Reck               10 West Melbourne       FL   30:47.3  9:56 
   11   300   578 Trevor Payne             10 Fl                        31:38.1 10:13 
   12   310   181 Jacob Carter             10 Mims                 FL   32:20.1 10:26 
   13   335   522 Brandon Duchaine         10 Fl                        33:55.7 10:57 
   14   338   449 Tristan Tindall          10 Fl                        34:04.7 11:00 
   15   368   484 Kilian Kelly             11 Fl                        36:47.7 11:53 
   16   391   485 Zachary Onovi            10 Fl                        40:15.6 13:00 
   17   411   501 Code Green               10 Fl                        42:39.3 13:46 
   18   419   450 Dakota Withers           09 Fl                        43:13.7 13:57 
   19   442   530 Sterling Schantz         11 Fl                        49:06.1 15:51 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    39    13 Ryan Silva               14 Merritt Island       FL   21:04.9  6:49 
    2    49   208 Brandon Holst            12 Cocoa Beach          FL   21:36.1  6:59 
    3    52   189 Connor Knowlton          12 Melbourne Beach      FL   21:45.3  7:02 
    4    65   432 Alex Hoffman             14 Grant                FL   22:19.7  7:13 
    5    75   256 Alec Reesh               13 Palm Bay             FL   22:40.0  7:19 
    6    84   296 Kevin Rego               13 Melbourne            FL   22:53.6  7:24 
    7   164   200 Tommy Curtin             13 Indian Harbour Beach FL   26:08.6  8:26 
    8   202   451 Jacob Langgle            12 Fl                        27:22.6  8:50 
    9   210   374 Anthony Telesca          12 Merritt Island       FL   27:40.7  8:56 
   10   235   249 Jack Dickens             12 West Melbourne       FL   28:27.6  9:11 
   11   245   179 Zachary Unrue            12 Titusville           FL   28:49.7  9:18 
   12   304   476 Gary Digiacomo           13 Fl                        31:47.1 10:16 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5   557 David Kilgore            16 Fl                        17:46.3  5:44 
    2     8   595 Joshua Fristron          18 Fl                        18:08.8  5:52 
    3    11   144 Justin Bartusek          17 Palm Bay             FL   18:32.9  5:59 
    4    12   371 Jonathon Brown           16 Merritt Island       FL   18:45.9  6:04 
    5    31   235 Mike Silva               18 Merritt Island       FL   20:27.6  6:36 
    6    44   257 Seth Reesh               15 Palm Bay             FL   21:17.0  6:52 
    7    56   492 Alexander Johnson        18 Fl                        21:56.8  7:05 
    8    57   370 Josh Motta               16 Merritt Island       FL   21:59.9  7:06 
    9    58   359 Marcus Weimar            16 Palm Bay             FL   22:01.4  7:07 
   10    67   421 George Atkins            18 Merritt Island       FL   22:25.5  7:15 
   11   177   397 Joshua Huss              17 Merritt Island       FL   26:36.7  8:36 
   12   204   430 Glenn Sundin Ii          17 Satellite Beach      FL   27:26.3  8:52 
   13   227   346 Anthony Weir             18 Melbourne            FL   28:10.8  9:06 
   14   270   422 Geoffrey Atkins          15 Merritt Island       FL   29:36.3  9:33 
   15   451   348 Anand Patel              18 Melbourne            FL   55:45.6 18:00 
   16   452   344 John Gernert             17 Melbourne            FL   55:45.9 18:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15    84 Scott Diehl              24 Satellite Beach      FL   18:59.8  6:08 
    2    20   570 John Hustoles            23 Fl                        19:40.8  6:21 
    3    30    57 Rory Rowan               20 Titusville           FL   20:25.0  6:36 
    4   108   498 Michael Destefano        23 Fl                        23:50.8  7:42 
    5   147   539 Matthew Olson            22 Fl                        25:43.6  8:18 
    6   176   294 Mathew McKee             24 Palm Bay             FL   26:35.8  8:35 
    7   200   452 Christopher Guinn        21 Fl                        27:20.3  8:50 
    8   321   554 Kyle Everly              21 Fl                        32:57.5 10:38 
    9   380   447 Richard Borck            23 Fl                        37:48.3 12:12 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    41    27 Jonathan Dea             29 Rockledge            FL   21:14.3  6:52 
    2    54    88 Travis Hiers             26 Palm Bay             FL   21:52.9  7:04 
    3   112    65 Charles Goodson          28 Indialantic          FL   24:00.4  7:45 
    4   122    89 Keith Dalke              27 Cocoa                FL   24:35.1  7:56 
    5   142   509 Brant Jeppson            27 Fl                        25:30.9  8:14 
    6   151   561 Timothy Grenef           29 Fl                        25:46.5  8:19 
    7   156    76 Kyle Griffith            29 Melbourne            FL   25:55.6  8:22 
    8   182   518 Jeffrey Hillman          28 Fl                        26:46.3  8:39 
    9   193   583 Chris Mento              25 Fl                        27:03.5  8:44 
   10   212   366 Steve Kopman             29 Melbourne            FL   27:42.8  8:57 
   11   237   589 Michael Zeller           29 Fl                        28:28.7  9:12 
   12   342   409 Nathan Chau              28 Melbourne            FL   34:47.1 11:14 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7    23 John Davis               30 Melbourne            FL   18:00.3  5:49 
    2    13   170 Jonathon Campbell        30 Rockledge            FL   18:48.5  6:05 
    3    35    74 Tristan Webbe            34 Melbourne            FL   20:40.8  6:41 
    4    42   267 Dale Dukes               32 Melbourne            FL   21:16.1  6:52 
    5    46   497 Johnny Delgrosso         30 Fl                        21:26.7  6:56 
    6    87   436 William Shores           32 Cocoa                FL   23:02.4  7:26 
    7    99   314 Gregory Beal             32 Madison              WI   23:30.5  7:35 
    8   152   533 Matt Gorman              30 Fl                        25:47.3  8:20 
    9   205    71 Randall Pierce           33 Melbourne            FL   27:29.7  8:53 
   10   207   225 James Lombardy           34 Melbourne            FL   27:32.6  8:54 
   11   241   279 Daniel Butler            31 West Melbourne       FL   28:45.7  9:17 
   12   265   239 Chad Vroman              34 Melbourne Beach      FL   29:31.7  9:32 
   13   268   584 David Laird              34 Fl                        29:35.3  9:33 
   14   279   535 Michael Labbate          33 Fl                        30:23.7  9:49 
   15   281    21 Bruce Herring            33 West Melbourne       FL   30:28.7  9:50 
   16   282   327 Timothy Zimmer           34 Melbourne            FL   30:33.3  9:52 
   17   320   230 Mark Petrillo            33 Indialantic          FL   32:56.8 10:38 
   18   334   211 Jason Fiedler            32 Palm Bay             FL   33:51.0 10:56 
   19   455   411 Huy Nguyen               32 Melbourne            FL   55:56.7 18:03 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    14    16 Frank Kapr               39 Titusville           FL   18:54.3  6:06 
    2    24   147 Howard Kanner            38 Rockledge            FL   19:56.3  6:26 
    3    40   591 Rick Neale               36 Fl                        21:10.6  6:50 
    4    63   259 Chris Reesh              39 Palm Bay             FL   22:12.2  7:10 
    5   117    45 Kyle Durr                35 West Melbourne       FL   24:17.2  7:51 
    6   144   508 Randy Boozer             39 Fl                        25:35.8  8:16 
    7   155    99 Jeff Robin               37 Viera                FL   25:55.3  8:22 
    8   183   277 Sean Cannie              38 Melbourne            FL   26:47.0  8:39 
    9   187   310 Anthony Craft            37 Vero Beach           FL   26:55.5  8:42 
   10   195     7 Wade Wahy                39 Melbourne            FL   27:07.2  8:45 
   11   213   560 Chris Leininger          38 Fl                        27:44.8  8:58 
   12   272   480 Matt Coleman             35 Fl                        29:40.6  9:35 
   13   275   236 Jon Beckett              38 Palm Bay             FL   29:53.5  9:39 
   14   284    54 Bill Floyd               35 Palm Bay             FL   30:40.8  9:54 
   15   400   229 Michael Weiss            38 Rockledge            FL   41:13.5 13:18 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    21   563 Neal Levine              43 Fl                        19:45.4  6:23 
    2    28   166 Randy Farner             41 Mims                 FL   20:13.7  6:32 
    3    33   155 Dave Hernandez           43 Palm Bay             FL   20:28.7  6:37 
    4    34   209 Shawn Wilson             41 Palm Bay             FL   20:36.8  6:39 
    5    78   426 Kevin McIntyre           41 West Melbourne       FL   22:46.1  7:21 
    6    80   461 Kevin O'Grady            41 Fl                        22:48.9  7:22 
    7    81   388 Richard Raley            43 Melbourne            FL   22:50.1  7:22 
    8    91   402 Dean Heimmermann         43 Indialantic          FL   23:15.6  7:31 
    9    97   232 Doug Bethany             41 Apollo Beach         FL   23:29.5  7:35 
   10   114   536 John Cavanaugh           44 Fl                        24:07.9  7:48 
   11   157   529 Joe Brief                41 Fl                        25:56.0  8:22 
   12   163   495 David Friedland          41 Fl                        26:08.0  8:26 
   13   170   343 Lowell Hastings          41 Melbourne            FL   26:20.2  8:30 
   14   172   115 Marc Smith               41 Melbourne            FL   26:23.0  8:31 
   15   174   433 Lane Cohee               42 Indialantic          FL   26:34.6  8:35 
   16   181    47 Richard Kalakauskis      44 Indian Harbour Beach FL   26:46.2  8:39 
   17   196   550 Ken Richardson           44 Fl                        27:07.4  8:45 
   18   219   505 Chris Marriott           43 Fl                        27:57.3  9:02 
   19   233   459 John Noll                44 Fl                        28:22.2  9:10 
   20   240   360 Dean Murphy              41 Indian Harbour Beach FL   28:35.1  9:14
   21   274   428 Dan Wills                43 Indialantic          FL   29:46:9  9:35
   22   297   304 Derrick Burkett          43 Rockledge            FL   31:27.7 10:09 
   23   363   391 Joe Giannacco            40 Melbourne            FL   36:21.0 11:44 
   24   383   542 John Karp                43 Fl                        38:54.0 12:33 
   25   430   109 Andrew Adams             44 Rockledge            FL   44:19.1 14:18 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10   156 Art Anderson             48 Melbourne            FL   18:30.3  5:59 
    2    22   102 Kurt Holst               46 Merritt Island       FL   19:47.3  6:23 
    3    23   414 Roger Travis             49 Ft. Pierce           FL   19:51.1  6:25 
    4    32   212 Joe Hultgren             48 Melbourne            FL   20:28.3  6:37 
    5    36   320 Timothy Green            48 Rockledge            FL   20:46.2  6:42 
    6    37   125 Terry Newhart            46 Merritt Island       FL   20:53.4  6:45 
    7    43   224 Tony Stokes              45 Titusville           FL   21:16.1  6:52 
    8    53   392 Keith Kowalske           48 Melbourne            FL   21:51.5  7:04 
    9    72    30 Doug Nichols             45 Melbourne            FL   22:34.7  7:17 
   10    76   468 Kevin Leiker             45 Fl                        22:43.9  7:20 
   11    86   340 Kevin Howald             45 Melbourne            FL   22:54.8  7:24 
   12   118   503 David Arteaga            48 Fl                        24:18.4  7:51 
   13   120   506 Matt Wood                46 Fl                        24:26.8  7:54 
   14   132   297 Stephen Rego             48 Melbourne            FL   25:02.2  8:05 
   15   146    32 Mike Gaffney             49 Melbourne            FL   25:41.1  8:18 
   16   185   427 Joseph Werner            49 Melbourne            FL   26:50.0  8:40 
   17   188   442 Daniel Hindsley          45 Rockledge            FL   26:55.9  8:42 
   18   197   404 Dan Frederick            46 Palm Bay             FL   27:10.8  8:47 
   19   226   337 Matt Sovine              47 Melbourne            FL   28:07.8  9:05 
   20   242   265 Steve Osmer              45 Satellite Beach      FL   28:46.7  9:17 
   21   243   178 Rick Unrue               48 Titusville           FL   28:47.0  9:18 
   22   253   407 Tim Collins              47 Vero Beach           FL   29:07.4  9:24 
   23   274   361 David Barin              46 Merritt Island       FL   29:53.0  9:39 
   24   276   302 Vinny Lipponer           49 Satellite Beach      FL   30:00.2  9:41 
   25   283   463 Ray Schaub               46 Fl                        30:35.1  9:52 
   26   291   423 George Atkins Iii        46 Merritt Island       FL   30:51.7  9:58 
   27   306   273 Michael Copps            47 Indialantic          FL   31:56.4 10:19 
   28   325   372 Ken Flieder              49 Cocoa                FL   33:17.9 10:45 
   29   340    63 John Wilt                47 Melbourne            FL   34:37.1 11:11 
   30   345   105 Stephen Novicki          49 Rockledge            FL   35:17.1 11:23 
   31   372   112 Tom Goffinet             47 Melbourne            FL   37:06.1 11:59 
   32   413   243 James Rhoa               48 Palm Bay             FL   42:55.6 13:51 
   33   417    40 Steven Hebert            46 Palm Bay             FL   43:05.7 13:55 
   34   429     8 John Schmidt             48 Palm Bay             FL   44:09.9 14:15 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    25   587 Matt Mahoney             52 Fl                        20:00.0  6:28 
    2    73   499 Peter Mazzone            52 Fl                        22:36.2  7:18 
    3    88   322 John Farner              54 Palm Bay             FL   23:04.6  7:27 
    4    96    61 Haskell Walker           50 Melbourne            FL   23:29.2  7:35 
    5   102   514 Drew Spray               50 Fl                        23:43.7  7:40 
    6   104    96 Robin Petersen           51 Melbourne Beach      FL   23:45.3  7:40 
    7   105    62 James Ralph              51 Melbourne            FL   23:47.4  7:41 
    8   121   429 Glenn Sundin             54 Satellite Beach      FL   24:30.6  7:55 
    9   140   291 Michael Morrison         51 Malabar              FL   25:26.0  8:13 
   10   153   471 William Herrmann         52 Fl                        25:49.7  8:20 
   11   186   592 Brenard Parenteau        53 Fl                        26:50.7  8:40 
   12   203   364 Mathias Margut           50 Indian Harbour Beach FL   27:25.4  8:51 
   13   252   263 Robert Meadows           53 Malabar              FL   29:03.6  9:23 
   14   256   487 Douglas Schulthess       52 Fl                        29:12.0  9:26 
   15   271   398 David Huss               50 Merritt Island       FL   29:38.0  9:34 
   16   280    12 Michael Singer           54 Indian Harbour Beach FL   30:28.4  9:50 
   17   290   367 Gilbert Russell          51 Indialantic          FL   30:49.3  9:57 
   18   303   440 Richard Mederos          54 Cape Canaveral       FL   31:46.3 10:15 
   19   308   457 Brian Percival           53 Fl                        32:10.0 10:23 
   20   343   410 Samuel Chau              53 Melbourne            FL   34:59.8 11:18 
   21   358   546 Harry Allen              51 Fl                        35:59.0 11:37 
   22   404   214 Edward Terek             50 Melbourne            FL   41:43.8 13:28 
   23   409   352 Todd Halvarson           50 Titusville           FL   42:13.5 13:38 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    51    58 Bud Timmons              57 Cocoa                FL   21:40.2  7:00 
    2    55   401 Wolfgang Jensen          57 Indialantic          FL   21:55.3  7:05 
    3    82   491 Thomas Winkelspecht      55 Fl                        22:52.3  7:23 
    4    85   496 John Fricano             55 Fl                        22:53.9  7:24 
    5   138   286 Harry Hillmer            56 Melbourne            FL   25:21.9  8:11 
    6   158   405 Don Herndon              58 Melbourne            FL   25:57.1  8:23 
    7   224    14 Ed Duley                 58 Melbourne            FL   28:02.1  9:03 
    8   285   261 Scott Means              57 Melbourne            FL   30:41.8  9:55 
    9   337   358 Robert Bruckhart         56 Melbourne            FL   33:56.4 10:57 
   10   423   227 Raymond Cutshaw          58 Melbourne            FL   43:39.4 14:05 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    69   350 Del Hughes               62 Melbourne            FL   22:27.3  7:15 
    2    79   332 Jim Schroeder            60 Indialantic          FL   22:47.8  7:22 
    3    90   387 Gary Castner             62 Melbourne            FL   23:12.7  7:30 
    4    93     1 Ray Brown                60 Melbourne            FL   23:26.0  7:34 
    5   101   516 Charles Mabry            60 Fl                        23:42.9  7:39 
    6   124   593 Dan Bray                 63 Fl                        24:41.9  7:59 
    7   126   519 Tom Colvin               64 Fl                        24:46.4  8:00 
    8   131   269 Gregory McKay            61 Cape Canaveral       FL   24:57.9  8:04 
    9   134   325 Frank Webbe              60 Palm Bay             FL   25:14.3  8:09 
   10   218   490 David Leacock            61 Fl                        27:57.0  9:01 
   11   236   158 Peter Carabetta          60 Melbourne            FL   28:28.1  9:11 
   12   259   538 John Redrup              60 Fl                        29:14.5  9:26 
   13   309   513 J.D. Mathys              62 Fl                        32:19.2 10:26 
   14   327   552 Richard Krybel           64 Fl                        33:27.4 10:48 
   15   328   316 John White               62 Melbourne            FL   33:27.5 10:48 
   16   373    70 Raymond Parish           60 Melbourne            FL   37:07.2 11:59 
   17   376   543 David Pocoski            62 Fl                        37:30.2 12:06 
   18   379   311 Dean Given               64 Melbourne Beach      FL   37:38.3 12:09 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   109   202 George McAfee            65 Melbourne            FL   23:53.5  7:43 
    2   143   556 Carlton Parks            65 Fl                        25:34.2  8:15 
    3   295   566 Anthony Semento          69 Fl                        31:13.8 10:05 
    4   301   434 Juan Lancaster           66 Melbourne            FL   31:41.4 10:14 
    5   324   381 George Johnson           68 Palm Bay             FL   33:14.6 10:44 
    6   394   289 James Morrell            69 Melbourne            FL   40:38.7 13:07 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   113    18 Tom Ward                 71 Melbourne Beach      FL   24:00.6  7:45 
    2   199   275 Jim Weir                 70 Viera                FL   27:15.3  8:48 
    3   273   511 Bob Pecor                73 Fl                        29:42.6  9:36 
    4   323   396 Don Palinkas             73 Vero Beach           FL   33:02.9 10:40 
    5   360   132 Henry Campbell           74 Melbourne Beach      FL   36:13.0 11:41 
    6   448   335 Lee Bailey               70 Merritt Island       FL   53:51.6 17:23 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   221   250 Jack Lightle             76 Cocoa                FL   27:58.5  9:02 
    2   459   512 Hank Serafini            76 Fl                      1:29:16.4 28:48 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4   193 Jessica Crate            22 Rockledge            FL   17:38.8  5:42 
    2     6   555 Kayla Hale               16 Fl                        17:53.5  5:47 
    3    16   580 Juliana Stern            16 Fl                        19:15.1  6:13 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    17   581 Ceal Muldson-Walker      45 Fl                        19:28.3  6:17 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   339    64 Bonnie Wilt              08 Melbourne            FL   34:35.6 11:10 
    2   397   572 Taylor Canuel            07 Fl                        40:50.5 13:11 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   167   574 Amanda Beach             09 Fl                        26:15.3  8:29 
    2   209   379 Lauren Roberts           10 Melbourne            FL   27:38.0  8:55 
    3   269   190 Traci Knowlton           11 Melbourne Beach      FL   29:35.4  9:33 
    4   314   113 Claire Goffinet          11 Melbourne            FL   32:34.3 10:31 
    5   346   467 Sam Adams                10 Fl                        35:18.8 11:24 
    6   354   244 Naomi Rhoa               09 Palm Bay             FL   35:47.3 11:33 
    7   356   576 Addie Nugent             09 Fl                        35:51.8 11:35 
    8   427   454 Katiara Rivera           09 Fl                        43:56.7 14:11 
    9   432   201 Rachael Curtin           11 Indian Harbour Beach FL   45:58.9 14:50 
   10   444   469 Taylor Kelley            11 Fl                        49:26.2 15:57 
   11   445   474 Gabrielle Digiacomo      10 Fl                        53:25.0 17:14 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27   559 Teresa Ristou            14 Fl                        20:12.2  6:32 
    2    38   585 Hannah Kaufmann          14 Fl                        21:00.5  6:47 
    3    59   517 Onique Sanchez           13 Fl                        22:01.5  7:07 
    4    70    10 Kate Crowley             14 Melbourne            FL   22:29.4  7:16 
    5    74     5 Brianna Wahy             12 Melbourne            FL   22:38.7  7:19 
    6    77   532 Sarah Day                12 Fl                        22:45.0  7:21 
    7    83   384 Kaley Thomas             14 West Melbourne       FL   22:53.0  7:23 
    8   154   389 Allyson Jones            13 Rockledge            FL   25:52.1  8:21 
    9   175   416 Rebecca Fleeman          12 Melbourne            FL   26:34.9  8:35 
   10   246   493 Mary Johnson             14 Fl                        28:50.5  9:19 
   11   261   215 Lauren Piccolella        14 Melbourne            FL   29:22.0  9:29 
   12   336   252 Haley Reck               13 West Melbourne       FL   33:56.2 10:57 
   13   385   272 Marissa Copps            14 Indialantic          FL   39:19.0 12:41 
   14   412   242 Lydia Rhoa               12 Palm Bay             FL   42:46.0 13:48 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    18   568 Melissa Jones            16 Fl                        19:29.8  6:18 
    2    60   321 Elizabeth Green          15 Rockledge            FL   22:07.4  7:09 
    3    92   353 Erica Halvarson          15 Titusville           FL   23:21.9  7:33 
    4    94   420 Corin Cassario           16 Melbourne            FL   23:26.6  7:34 
    5   141   489 Chelsea Brady            19 Fl                        25:29.0  8:14 
    6   255   418 Kaley Lockwood           15 Indian Harbour Beach FL   29:10.7  9:25 
    7   260    49 Alexis Curtin            15 Indian Harbour Beach FL   29:19.6  9:28 
    8   352   415 Kourtney Moody           15 Satellite Beach      FL   35:43.6 11:32 
    9   401    78 Brooke Billman           16 Satellite Beach      FL   41:17.7 13:20 
   10   454   413 Angelica Chau            18 Melbourne            FL   55:55.5 18:03 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   162   425 Kristina Ferenczi        23 Melbourne            FL   26:05.7  8:26 
    2   168   424 Nicole Kurschat          24 Melbourne            FL   26:15.9  8:29 
    3   178    79 Ashley Bacon             21 Melbourne            FL   26:37.9  8:36 
    4   189   210 Jodi Quidley             24 Melbourne            FL   26:56.0  8:42 
    5   250   241 Nicole Iannelli          23 Melbourne            FL   28:56.4  9:21 
    6   312   540 Tiffany Van Lergen       24 Fl                        32:28.5 10:29 
    7   322   131 Nicole Walters           23 Palm Bay             FL   33:01.3 10:40 
    8   357   228 Sarah Hebert             20 Palm Bay             FL   35:52.4 11:35 
    9   395   406 Alicia Sepanik           23 Melbourne            FL   40:41.8 13:08 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    48   571 Maredith Neff            29 Fl                        21:34.2  6:58 
    2   129   309 Tracee Worel             29 Vero Beach           FL   24:52.2  8:02 
    3   148   417 Emily Halliburton        27 Patrick Afb          FL   25:44.4  8:19 
    4   161   114 Kristin Kelley           26 Cape Canaveral       FL   26:05.6  8:26 
    5   171   104 Lauren Price             26 Merritt Island       FL   26:22.2  8:31 
    6   184   456 Stephanie Travis         26 Fl                        26:49.3  8:40 
    7   267   590 Lindsey Mahoney          26 Fl                        29:34.2  9:33 
    8   347   448 Tiffany Gregg            25 Fl                        35:26.2 11:26 
    9   365   446 Dana Oliveira            28 Fl                        36:34.3 11:48 
   10   366   295 Amanda Chan              25 Palm Bay             FL   36:41.2 11:51 
   11   375   582 Jennifer Benda           29 Fl                        37:21.4 12:04 
   12   382   477 Melissa Mierzwa          25 Fl                        38:34.1 12:27 
   13   388    83 Jennifer Van Den Driess  29 Cocoa                FL   40:00.0 12:55 
   14   421   330 Melissa Black            26 Melbourne            FL   43:35.2 14:04 
   15   425    80 Jennifer Mirenda         29 Rockledge            FL   43:50.1 14:09 
   16   450   412 Vanessa Nguyen           29 Melbourne            FL   55:27.1 17:54 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    26    26 Kerstin Dea              31 Rockledge            FL   20:10.6  6:31 
    2    47   349 Roxanne Hughes           30 Melbourne            FL   21:29.3  6:56 
    3    62   149 Tammy Foster             33 Cocoa                FL   22:09.0  7:09 
    4    71   596 Katie Fuselier           31 Fl                        22:33.5  7:17 
    5   119   231 Lisa Harrington          34 Indialantic          FL   24:21.5  7:52 
    6   145   534 Amy Killion              31 Fl                        25:40.2  8:17 
    7   179    24 Donna Davis              30 Melbourne            FL   26:39.8  8:37 
    8   190   288 Katie Fleming            34 West Melbourne       FL   26:56.5  8:42 
    9   198   373 Rachel Bowen-Wilkerson   32 Palm Bay             FL   27:12.5  8:47 
   10   228   176 Angela Montez            32 Satellite Beach      FL   28:11.9  9:06 
   11   257   524 April Head               30 Fl                        29:13.1  9:26 
   12   266   293 Kimberly Frey            34 Palm Bay             FL   29:32.7  9:32 
   13   289   237 Jeanine Nolan            33 Palm Bay             FL   30:48.2  9:57 
   14   296   472 Amber Saxon              31 Fl                        31:18.5 10:06 
   15   313   255 Kristy Reesh             34 Palm Bay             FL   32:34.0 10:31 
   16   330   300 Sara Mayer               31 Melbourne            FL   33:46.0 10:54 
   17   331   537 Kerri Conlin             30 Fl                        33:46.7 10:54 
   18   351   323 Trisha White             30 Merritt Island       FL   35:42.8 11:32 
   19   355   577 Shialine Payne           34 Fl                        35:50.9 11:34 
   20   367    20 Jillian Walsh            30 Rockledge            FL   36:43.3 11:51 
   21   378   541 Sarah Karp               33 Fl                        37:37.8 12:09 
   22   392    73 Rene Brown               30 Rockledge            FL   40:24.0 13:02 
   23   422   329 Wendi Long               30 Satellite Beach      FL   43:39.1 14:05 
   24   428   453 Shirley McCollum         30 Fl                        44:08.3 14:15 
   25   453   525 Tameka Newsome           30 Fl                        55:47.8 18:00 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    19   160 Tracy Smith              35 Palm Bay             FL   19:31.5  6:18 
    2    66   266 Holly Brennan            38 Melbourne            FL   22:21.6  7:13 
    3   106   152 Michelle Smurl           39 Cocoa                FL   23:48.2  7:41 
    4   130   403 Crystal McMurray         37 Merritt Island       FL   24:53.4  8:02 
    5   137    95 Cathy Rauback            37 Merritt Island       FL   25:17.8  8:10 
    6   160    29 Charlotte McClure        36 Rockledge            FL   26:05.0  8:25 
    7   191   318 Mary Dimoush             36 Merritt Island       FL   26:59.1  8:43 
    8   216   108 Mary Wathen              36 Melbourne            FL   27:55.7  9:01 
    9   217   278 Suzanne McLaughlin       36 Melbourne            FL   27:56.6  9:01 
   10   232   527 Beverly Rose             37 Fl                        28:21.1  9:09 
   11   248   445 Ashlyn Butts             37 Fl                        28:53.3  9:20 
   12   251   328 April Zimmer             36 Melbourne            FL   28:59.7  9:22 
   13   262   482 Sharon Kelly             37 Fl                        29:22.4  9:29 
   14   277   507 Angela Feldbush          36 Fl                        30:17.8  9:47 
   15   293   116 Kim White                39 Rockledge            FL   30:58.0 10:00 
   16   298   240 Karen Melcher            37 Melbourne Beach      FL   31:28.5 10:10 
   17   302   565 Denise Kaiser            39 Fl                        31:42.1 10:14 
   18   315   313 Robin Weiss              38 Rockledge            FL   32:38.8 10:32 
   19   329   562 Kimberly Miller          38 Fl                        33:45.1 10:54 
   20   333   306 Mary Laurenzi            38 Satellite Beach      FL   33:49.0 10:55 
   21   348   573 Lynette Bryan            36 Fl                        35:33.9 11:29 
   22   374   395 Audrey Hart              38 Indialantic          FL   37:10.8 12:00 
   23   377   504 Lottie Odom              38 Fl                        37:37.7 12:09 
   24   386   226 Stacie Hunnell           38 Melbourne            FL   39:19.1 12:41 
   25   403   351 Jennifer Fuqua           36 West Melbourne       FL   41:35.7 13:26 
   26   406   281 Kari Garcia              36 Rockledge            FL   42:09.1 13:36 
   27   416   419 Inga Young               38 Melbourne            FL   43:05.4 13:54 
   28   418   594 Kara Mathews             37 Fl                        43:09.5 13:56 
   29   424   575 Melissa Vandett          36 Fl                        43:44.4 14:07 
   30   443   531 Tina Schantz             38 Fl                        49:20.8 15:56 
   31   449   462 Kym McGuire              35 Fl                        54:56.3 17:44 
   32   456   481 Karen Craft              39 Fl                        55:58.0 18:04 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45   154 Robin Hernandez          42 Palm Bay             FL   21:23.0  6:54 
    2    50   377 Francine Bride           42 Merritt Island       FL   21:37.2  6:59 
    3    64   153 Cathy Friedel            44 Satellite Beach      FL   22:14.1  7:11 
    4   110   284 Mary Failla              40 West Melbourne       FL   23:54.1  7:43 
    5   123   362 Wendy Barin              41 Merritt Island       FL   24:35.2  7:56 
    6   125   139 Anne Oconnor-Smith       42 Malabar              FL   24:43.5  7:59 
    7   136   162 Sarah Guttery            42 Titusville           FL   25:16.7  8:10 
    8   139   207 Terry Ferrisi            43 Melbourne            FL   25:23.9  8:12 
    9   149   444 Pascal Elmer             41 Fl                        25:44.4  8:19 
   10   159   317 Kirsten McDonough        41 Rockledge            FL   25:57.6  8:23 
   11   180    52 Amy Minter               40 Melbourne            FL   26:44.8  8:38 
   12   206   399 Natasha Morgan           40 Merritt Island       FL   27:30.3  8:53 
   13   211   375 Donna Straka             43 Rockledge            FL   27:41.7  8:57 
   14   222   248 Karen Lewis              43 Melbourne            FL   28:00.6  9:03 
   15   229   127 Joy Peters               42 Malabar              FL   28:13.5  9:07 
   16   238   124 Lynn Jaime               41 Indialantic          FL   28:32.0  9:13 
   17   264   333 Marisa Flint             41 Cocoa                FL   29:29.9  9:31 
   18   294   400 Cindy Cunninham          44 Merritt Island       FL   31:11.0 10:04 
   19   305   475 Tina Digiacomo           41 Fl                        31:53.1 10:18 
   20   307   336 Cathi Rodgers            42 Indian Harbour Beach FL   32:03.6 10:21 
   21   317   520 Donna McWilliams         44 Fl                        32:45.7 10:35 
   22   318   464 Betty Schaub             44 Fl                        32:49.9 10:36 
   23   319   303 Traci Luman              41 Mims                 FL   32:55.6 10:38 
   24   364    69 Tamara Gross             43 Orlando              FL   36:21.4 11:44 
   25   410   171 Sharon Gillette          43 Melbourne            FL   42:24.8 13:41 
   26   414   478 Laura Riojas             41 Fl                        42:55.9 13:51 
   27   439   111 Jan Adams                41 Rockledge            FL   48:25.7 15:38 
   28   441   500 Tammy Green              44 Fl                        49:05.7 15:51 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    29    34 Karen Minor              48 Rockledge            FL   20:15.7  6:33 
    2    95   117 Suzie Enlow              45 Merritt Island       FL   23:28.6  7:35 
    3   107   138 Lauren Wilkin            48 Merritt Island       FL   23:49.8  7:42 
    4   111   339 Kathy Ojeda              48 Merritt Island       FL   23:57.6  7:44 
    5   115   354 Annis Halvarson          49 Titusville           FL   24:11.9  7:49 
    6   116   558 Annmarie Logan           46 Fl                        24:14.0  7:50 
    7   166   376 Cindy Bishop             49 Merritt Island       FL   26:10.2  8:27 
    8   194   510 Wendy Dietz              48 Fl                        27:06.7  8:45 
    9   201   382 Angel Hall               49 Melbourne            FL   27:21.2  8:50 
   10   215   223 Holly Herrmann           47 Melbourne            FL   27:48.1  8:59 
   11   223    15 Angie Brammer            45 Valkaria             FL   28:01.6  9:03 
   12   230   133 Joan Meadows             49 Malabar              FL   28:19.4  9:09 
   13   231    33 Cindy Gaffney            45 Melbourne            FL   28:20.7  9:09 
   14   234   431 Fiona Wright             45 Palm Bay             FL   28:26.5  9:11 
   15   244   100 Traci Bourke             46 Melbourne            FL   28:47.3  9:18 
   16   254   342 Calla Hess               45 Palm Bay             FL   29:09.4  9:25 
   17   258   118 Diana Burton             46 Indian Harbour Beach FL   29:13.2  9:26 
   18   286   470 Cynthia Conboy           48 Fl                        30:42.6  9:55 
   19   316   219 Lisa Wilt                49 Melbourne            FL   32:40.3 10:33 
   20   341   143 Vicki Logan              45 Indian Harbour Beach FL   34:43.2 11:12 
   21   349   460 Susan Elias              49 Fl                        35:33.9 11:29 
   22   384   274 Tandy Copps              46 Indialantic          FL   39:05.9 12:37 
   23   387   545 Dee Ann Allen            48 Fl                        39:23.1 12:43 
   24   402   276 Candy Bradshaw           48 Cocoa                FL   41:33.5 13:25 
   25   415   479 Joni Hambel              47 Fl                        43:05.4 13:54 
   26   426   334 Melody Flemming          47 Cape Canaveral       FL   43:55.3 14:11 
   27   431   122 Marlene Abbott           48 Rockledge            FL   45:27.0 14:40 
   28   434   494 Nilda Rosario            47 Fl                        46:31.5 15:01 
   29   435    36 Dania Billman            47 Satellite Beach      FL   46:33.5 15:02 
   30   436   119 Michelle French          48 Satellite Beach      FL   46:44.1 15:05 
   31   437   315 Sharon Harley            46 Oviedo               FL   46:44.9 15:05 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    89    81 Sue Strout               54 Merritt Island       FL   23:05.6  7:27 
    2   150   437 Debbie Molina            54 Merritt Island       FL   25:45.0  8:19 
    3   220   216 Nancy Sharp              50 Merritt Island       FL   27:57.8  9:02 
    4   247   441 Dinah Walker             54 Port St. Lucie       FL   28:52.4  9:19 
    5   292   458 Shirley Matrigali        54 Fl                        30:56.5  9:59 
    6   311     2 Piyam Brown              54 Melbourne            FL   32:27.8 10:29 
    7   353   443 Jessica Broyles          52 Titusville           FL   35:43.6 11:32 
    8   359    11 Janel Singer             53 Indian Harbour Beach FL   36:07.9 11:40 
    9   361   268 Barbara Rodrigues        51 West Melbourne       FL   36:15.6 11:42 
   10   369   260 Jackie Watson            50 Melbourne            FL   36:54.7 11:55 
   11   371   488 Blenda Brady             51 Fl                        37:05.0 11:58 
   12   389   262 Gail Means               51 Melbourne            FL   40:10.1 12:58 
   13   393   271 Deborah Haataja-Deratan  52 Indialantic          FL   40:32.0 13:05 
   14   396   438 Patricia Ross            51 Merritt Island       FL   40:50.1 13:11 
   15   398    46 Dalys Dunn               51 Melbourne            FL   40:55.5 13:13 
   16   399   408 Theresa Chau             52 Melbourne            FL   41:04.2 13:15 
   17   407   385 Alice Arborgast          50 Indialantic          FL   42:11.9 13:37 
   18   408   290 Barbara Rolsing          51 Indian Harbour Beach FL   42:12.6 13:37 
   19   420   292 Carla Hughes             52 Indialantic          FL   43:34.5 14:04 
   20   433    50 Sallie Curtin            51 Indian Harbour Beach FL   46:31.1 15:01 
   21   438   106 Patricia Novicki         52 Rockledge            FL   47:54.0 15:28 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   127   394 Anne Dockery             59 Melbourne Beach      FL   24:48.9  8:01 
    2   128    25 Anne Doerflein           56 West Melbourne       FL   24:49.6  8:01 
    3   214   217 Jacquelyn Kellner        59 Palm Bay             FL   27:47.1  8:58 
    4   263    90 Susie O'Connell          56 Melbourne            FL   29:26.1  9:30 
    5   278   126 Pat Kiesselbach          58 Melbourne            FL   30:17.9  9:47 
    6   332   338 Cathy Wise               57 Melbourne            FL   33:47.4 10:54 
    7   344   222 Mary Ann Bowman          56 Melbourne            FL   35:16.1 11:23 
    8   350   331 Sarah Lowe-Schroeder     57 Indialantic          FL   35:42.6 11:32 
    9   370   455 Pam Denick               55 Fl                        36:57.3 11:56 
   10   381   393 Barbara Giuffreda        59 Vero Beach           FL   38:22.5 12:23 
   11   446   528 Patricia Mathews         55 Fl                        53:25.6 17:15 
   12   447   298 Linda Kinzler            57 Melbourne            FL   53:51.4 17:23 
   13   458   515 Sue Brendle              56 Fl                      1:01:38.9 19:54 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   192   246 Susan Then               61 Indian Harbour Beach FL   26:59.3  8:43 
    2   208    22 Lorraine Petersen        60 West Melbourne       FL   27:33.9  8:54 
    3   239    48 Mary Ramba               61 Cocoa                FL   28:33.6  9:13 
    4   287     9 Marilyn Whisner          61 West Melbourne       FL   30:45.1  9:56 
    5   326   553 Sharon Krubel            64 Fl                        33:18.4 10:45 
    6   390   386 Henna Bartunek           63 Satellite Beach      FL   40:13.6 12:59 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   362    28 Katie Marsh              70 Melbourne            FL   36:16.0 11:42 
    2   457   101 Roberta Osterling        73 Satellite Beach      FL   56:41.5 18:18 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
TEAM RESULTS
   1.  Running Zone                       
            16:48   17:39   18:01   18:25   18:31 = 1:29:24
         Mike Wasson, Jessica Crate, John Davis, Patrick McCormick, Art
         Anderson
   2.  Loser Buys                         
            24:36   28:12   30:29   33:02   37:22 = 2:33:41
         Keith Dalke, Angela Montez, Bruce Herring, Nicole Walters, Jennifer
         Benda
   3.  Gracie's Team                      
            27:07   31:19   31:48   31:54   35:19 = 2:37:27
         Wendy Dietz, Amber Saxon, Gary DiGiacomo, Tina DiGiacomo, Sam Adams
   4.  Custom Fit of Brevard              
            24:54   32:46   42:56   43:06   43:10 = 3:06:52
         Crystal McMurray, Donna McWilliams, Laura Riojas, Joni Hambel, Kara
         Mathews
   5.  The Chau Family                    
            34:48   35:00   41:05   55:28   55:56 = 3:42:17
         Nathan Chau, Samuel Chau, Theresa Chau, Vanessa Nguyen, Angelica Chau


School Team Participation:
1st Place:  11  Park Avenue Christian Academy
2nd Place:   1  Gemini Elementary
3rd Place:   1  Surfside Elementary
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites